Dodaj do ulubionych

Gdynia w latach trzydziestych

04.11.03, 13:56
Na Allegro wypatrzyłem ciekawą pocztówkę ze zdjęciem dawnego gdyńskiego dworca
www.allegro.pl/show_item.php?item=17311945
Mam przy tej okazji dwa pytania: co wiadomo o tym dworcu (rok budowy,
architekt itp.)
Drugie pytanie: wszyscy znają strony www ze starymi zdjęciami Gdańska, a
także Sopotu. Natomiast nie znalazłem dotąd, a może źle szukałem, podobnych
stron ze zdjęciami starej Gdyni. Może ktoś mnie naprowadzi?
Obserwuj wątek
      • windyga Re: Gdynia w latach trzydziestych 10.11.03, 17:17
        lucy_z napisała:

> A ja znalazłam taka galerię. > Nie wszystkie zdjęcia się otwierają.

Bardzo sie ciesze, ze sa tacy zwariowani gdynianie, ktorzy bezinteresowanie
        zakladaj takie stronki:))
        Dzieki za adres:)))) Wprawdzie mam albumy, ktore byly zrodlem dla autora witryny
        (kto nim jest?), ale przeciez teraz moga miec do nich dostep wszyscy we
        wszechswiecie;))
        • pumeks Re: Gdynia w latach trzydziestych 12.11.03, 12:34
          windyga napisała:

> Wprawdzie mam albumy, ktore byly zrodlem dla autora witryny

Ja mam tylko taką książeczkę, wydaną przez Muzeum Miasta Gdyni, ze zdjęciami
          jednego autora.. o ile mnie pamięć teraz nie myli, Henryka Poddębskiego...
          • pumeks Ups... 12.11.03, 12:38
            Lucy, ślicznie dziękuję za ten link :)))))))))))

A do wszystkich mam pytanie: wiem już że dworzec o który pytałem powstał w
            latach 1923-26. A dlaczego przestał istnieć (wojna czy inne powody) i dlaczego
            zbudowano dworzec obecny, o urodzie, hmm, dyskusyjnej?
            • zoppoter Re: Ups... 12.11.03, 12:52
              pumeks napisał:

> Lucy, ślicznie dziękuję za ten link :)))))))))))
              >
              > A do wszystkich mam pytanie: wiem już że dworzec o który pytałem powstał w
              > latach 1923-26. A dlaczego przestał istnieć (wojna czy inne powody) i
              dlaczego
              > zbudowano dworzec obecny, o urodzie, hmm, dyskusyjnej?
              >

Przedwojenny dworzec był jak na potrzeby szybko rozwijającego sie miasta za
              mały już w latach 30-ych. Ale przetrwał te lata i okupację. Zniknął wiosną 1945
              roku, a sposób i przyczyna jego zniknięcia pozostaje kwiestią tak
              samo "dyskusyjną: jak kwestia zniknięcia Głównego i Starego Miasta w Gdańsku.

No ale koniec końców jakis dworzec trzeba było zbudować. Przedwojennego nie
              odtworzono, bo po pierwsze za mały, po drugie przedwojenny. Zbudowano wiekszy w
              stylu obowiązkowym na pocz. lat 50-ych.

Najsmutniejsze jest to, że główny dworzec pasażerski całego trójmiasta do
              dzisiaj nie doczekał się takich luksusów jak choćby symboliczne wiaty peronowe,
              ani nagłośnienia dzięki któremu dałoby sie zrozumieć nadawane komunikaty...

O kompleksowym rozwiązaniu (vide projekt Michela dla Gdańska z lat 60-ych,
              szczęśliwie niezrealizowany) nigdy nawet nie było mowy. Swoja drogą, ów
              Michelowy porjekt dla Gdańska, mógłby całkiem dobrze sie sprawdzić w Gdyni.
              • windyga Re: Ups... 13.11.03, 00:13
                >
                > Najsmutniejsze jest to, że główny dworzec pasażerski całego trójmiasta do
                > dzisiaj nie doczekał się takich luksusów jak choćby symboliczne wiaty
                peronowe,
                >
                > Tak,tak, najwazniejszy - tu sie zaczyna Polska:)))
                Szkoda, ze tak szpetnie, ale cos gdzies slychac, ze powstaja plany przebudowy.
                Trudno w to uwierzyc, kiedy czlowiek drzy przed strajkiem generalnym PKP
                (podobno juz odowolanym...) No, ale skoro wszyscy mowia ze PKP osiagnely dno,
                to teraz juz sie beda odbijac! A zatem, moze pomysla o nowym dworcu - nie tylko
                kolejowym ,ale prawdziwym terminalu mulimodalnym.
                • zoppoter Re: Ups... 13.11.03, 09:14
                  windyga napisała:

> Trudno w to uwierzyc, kiedy czlowiek drzy przed strajkiem generalnym PKP
                  > (podobno juz odowolanym...) No, ale skoro wszyscy mowia ze PKP osiagnely dno,
                  > to teraz juz sie beda odbijac! A zatem, moze pomysla o nowym dworcu - nie
                  > tylko
                  > kolejowym ,ale prawdziwym terminalu mulimodalnym.

To bedzie mozliwe dopiero po upadku i likwidacji PKP. I po przejęciu kolei w
                  Polsce przez jakąs normalną kompanię kolejową.
    • kasia_57 Re: Gdynia w latach trzydziestych 14.11.03, 12:40
      pumeks napisał:

> Mam przy tej okazji dwa pytania: co wiadomo o tym dworcu (rok budowy,
      > architekt itp.)

Muszę sprawdzić w Rocznikach, ale to dopiero w domu... A Windyga nie wie? nie
      ma pod ręką Roczników???????
      Windygo!!!!!!!!!

• windyga Re: Gdynia w latach trzydziestych 14.11.03, 15:24
            Cholerka, gapki jestescie;))
            Przeciez lucy przyslala post z linkeim do galerii zdjec i nawet malutka
            historia gdynskiego dworca. Myslalam ze weszliscie w ten link:
            www.nets.pl/~e-gdynia/historia/galeria.htm
            i dlatego nie wcinalam sie z informacjami.
            Zajrzyjcie, juz wam otworzylam na wlasciwej stronce, byscie sie za bardzo nie
            fatygowali.
            Pozdrawiam bardzo, bardzo...
              • kasia_57 Re: Gdynia w latach trzydziestych 16.11.03, 20:42
                Spokojnie Windygo - wszyscy jesteśmy gapki:))
                I wszyscy dubeltowe:)))
                A ja to najbradziej. Wiedziałam, zę obiło mni się o oczy nazwisko autora
                projektu tego dwrokowego dworca i obiecałam Pumeksowi znaleźć - wpadłam do domu
                i przekopałam najpierw co??? Roczniki Gdyńskie. Znalazłam całe mnóstwo
                zapomnainych informacji, zaczytałam się, zapomniałam czego szukałam. Az
                wreszcie przypomniano mi w domu, że mam Bedeker Gdyński K. Małkowskiego -
                wpsaniały i niezawodny:))) Oczywiście tam znalazłam, mało tego - podkreślone na
                czerwono, czyli pewnie już raz szukałam:))) Latem pewnie znowu będę szalała z
                szukaniem.
                jakbym tu pytała - to odeślij mnie do ... domu:)))
                • pumeks stary dworzec w Gdyni 17.11.03, 15:28
                  Nie no, zaraz.
                  Link do strony www.nets.pl/~e-gdynia/historia/galeria.htm
                  przysłała jednak Lucy, a nie ja. Ja dałem tylko link do pocztówki wystawionej
                  na Allegro.
                  Na stronie którą podała najpierw Lucy, a potem Windyga, są faktycznie daty
                  zbudowania dworca (ale trudno to nazwać "krótką historią"). Notabene tam jest
                  napisane "Linia kolejowa z Gdańska przez Gdynię do Wejherowa i dalej na zachód
                  została uruchomiona w 1870r.". Wszystko prawda, ale przystanek Gdingen
                  wprowadzono na tej linii wiele lat później, pod sam koniec XIX wieku. Trochę
                  mnie zdziwiło, że został gdyński dworzec zburzony w czasie wojny, bo poza tym,
                  o ile wiem w Gdyni nie było szczególnie ciężkich zniszczeń na terenie miasta (w
                  odróznieniu od zniszczonego portu). Ale teraz już będę wiedział.
                  • zoppoter Re: stary dworzec w Gdyni 18.11.03, 08:51
                    pumeks napisał:

> Na stronie którą podała najpierw Lucy, a potem Windyga, są faktycznie daty
                    > zbudowania dworca (ale trudno to nazwać "krótką historią"). Notabene tam jest
                    > napisane "Linia kolejowa z Gdańska przez Gdynię do Wejherowa i dalej na
                    > zachód
                    > została uruchomiona w 1870r.". Wszystko prawda, ale przystanek Gdingen
                    > wprowadzono na tej linii wiele lat później, pod sam koniec XIX wieku.

Żeby było smieszniej, nie powstał on z tego powodu, że obok była wieś Gdingen.
                    Po prostu wzrastajace nateżenie ruchu na tej (wówczas) jednotorowej linii
                    wymusiło wybudowanie dodatkowej mijanki na kilkunastokilometrowym odcinku
                    miedzy mijanką w Kacku (nieco na północ od obecnej stacji Orłowo) a pierwszą na
                    terenie obecnej Gdyni stacją kolejową Kielau (od 1919 Chylonia) umieszczonej w
                    połowie drogi miedzy wsiami Kielau (Chylonia) a Ziessau (Cisowa). Nową mmijanke
                    urządzono mniej wiecej w połowie drogi, czyli w poblizu wsi Gdingen (Gdynia).
                    Bliskość wsi spowodowała, że na mijance urządzono też przystanek pasażerski,
                    który przyczynił sie do rozwoju Gdyni jako wsi letniskowej. Swojego czasu
                    pisałem tu o tym, strzeliłem tez zagadkę, gdzie stał znany ze zdjęcia pierwszy
                    budyneczek dworcowy. Mało kto pamięta, że stał on w miejscu obecnego peronu 5,
                    usytuowany po przeciwnej stronie torowiska niz wieś i późniejsze dworce
                    gdyńskie.
                    Ponad dwie dekady później istnienie linii kolejowej w Gdyni zadecydowało o
                    nazwaniu nowego portu i miasta właśnie Gdynia, a nie Oksywie (Oksywie było
                    wieksze, miało własną parafię, ogólnie było "ważniejsze"). Bo port umieszczono
                    de facto osrodku między obiema wsiami.

> Trochę
                    > mnie zdziwiło, że został gdyński dworzec zburzony w czasie wojny, bo poza
                    > tym,
                    > o ile wiem w Gdyni nie było szczególnie ciężkich zniszczeń na terenie miasta
                    >(w
                    > odróznieniu od zniszczonego portu). Ale teraz już będę wiedział.

Jeżeli to nastapiło rzeczywiście w czasie wojny a nie po zdobyciu miasta przez
                    Sowietów, to zważ, że obiekty kolejowe były jednymi z chetniej niszczonych
                    obiektów, tak jak porty.
                    • windyga Re: stary dworzec w Gdyni 18.11.03, 11:05
                      zoppoter Jak to dobrze mieć pozytywnie zakreconych kolegów ( i kolezanki
                      oczywiscie też!!!).
                      Tyle ciekawych rzeczy dowiaduje sie o swoim miasteczku. Jasne, ze te historie
                      gdzies sa dostepne, nawet pewneo niedaleko mnie, ale biezace sprawy i sprawki
                      tak pochlaniaj,a, wieczorem - albo klik klik na forum, albo do lektury -
                      nieprzeczyanych jeszcz egazet i jak sie uda to jak książczyne, ajeszcze - bywa -
                      cos samemu trzeba napisać...
                      Dobrze wiec, ze sa hobbbbbbbbbysci na swiecie:)))
                      • pumeks Re: stary dworzec w Gdyni 18.11.03, 16:15
                        windyga napisała:

> zoppoter Jak to dobrze mieć pozytywnie zakreconych kolegów ( i kolezanki
                        > oczywiscie też!!!).
                        > Tyle ciekawych rzeczy dowiaduje sie o swoim miasteczku. Jasne, ze te historie
                        > gdzies sa dostepne, nawet pewneo niedaleko mnie, ale biezace sprawy i sprawki
                        > tak pochlaniaj,a, wieczorem - albo klik klik na forum, albo do lektury -
                        > nieprzeczyanych jeszcz egazet i jak sie uda to jak książczyne, ajeszcze -
                        bywa
                        > -
                        > cos samemu trzeba napisać...
                        > Dobrze wiec, ze sa hobbbbbbbbbysci na swiecie:)))
                        >

To ja nie zabłysnę na tle Zoppa :)))) bo znalazłem tylko, że stację Gdingen na
                        linii Gdańsk - Sopot - Wejherowo - Lębork wprowadzono 1 stycznia 1894 r.
                        (tak podała nieoceniona "Kronika Gdańska" Glińskiego i Kuklińskiego).
                        • zoppoter Re: stary dworzec w Gdyni 19.11.03, 08:57
                          pumeks napisał:

> To ja nie zabłysnę na tle Zoppa :)))) bo znalazłem tylko, że stację Gdingen
                          > na
                          > linii Gdańsk - Sopot - Wejherowo - Lębork wprowadzono 1 stycznia 1894 r.
                          > (tak podała nieoceniona "Kronika Gdańska" Glińskiego i Kuklińskiego).

No i to się zgadza. Tyle, że to informacja mocno skrócona. Co jest oczywiste w
                          pozycji mającej byc kroniką dotyczącą tysiąca z okładem lat.
                          • pumeks Re: stary dworzec w Gdyni 24.11.03, 11:34
                            Zopp a czy to, co już napisałeś w niniejszym wątku, nie starczyłoby na stronkę
                            do Wydziału Kolejnictwa?
                            Swoją drogą, w jednym ze straszych numerów "30 Dni" mam zdjęcie gdyńskiego
                            dworca od strony torów, tzn. z ulicy, hm? nie wiem czy w tym miejscu to jeszcze
                            Śląska, czy raczej już Morska... Trochę nieczytelne to zdjęcie, ale do Akademii
                            by się nadało.
                            • windyga Re: stary dworzec w Gdyni 24.11.03, 12:23
                              pumeks napisał:
                              > Swoją drogą, w jednym ze straszych numerów "30 Dni" mam zdjęcie gdyńskiego
                              > dworca od strony torów, tzn. z ulicy, hm? nie wiem czy w tym miejscu to
                              jeszcze
                              >
                              > Śląska, czy raczej już Morska... Trochę nieczytelne to zdjęcie, ale do
                              Akademii
                              >
                              > by się nadało.
                              >

... A do tego forum to by sie nie nadało?...Uprzejmie proszę o fotkę:))
                            • zoppoter Re: stary dworzec w Gdyni 25.11.03, 10:32
                              pumeks napisał:

> Zopp a czy to, co już napisałeś w niniejszym wątku, nie starczyłoby na
                              > stronkę
                              > do Wydziału Kolejnictwa?

No, mam nawet takie plany. Tylko, że ja chciałbym bardziej konkretnie napisać,
                              nie taka bajkę z pamięci. A o tej Chyloni, Gdyni i mijankach na
                              Hinterpommerische Bahn to ja mam w trzech róźnych źródłach popisane, musze sie
                              nad tym trochę skupić.

> Swoją drogą, w jednym ze straszych numerów "30 Dni" mam zdjęcie gdyńskiego
                              > dworca od strony torów, tzn. z ulicy, hm? nie wiem czy w tym miejscu to
                              > jeszcze

Zważywszy, że mam wszystkie numery, to pewnie ja też mam to zdjęcie. Pamiętasz
                              który to numer?
                              • pumeks Re: stary dworzec w Gdyni 25.11.03, 15:29
                                zoppoter napisał:

> Zważywszy, że mam wszystkie numery, to pewnie ja też mam to zdjęcie.
                                Pamiętasz
                                > który to numer?

Z głowy nie, ale mam go w ręku - numer 35, wrzesien 2001 (z głową Zygmunta
                                Augusta na okładce) a zdjęcie jest na stronie 55. Jak nic nieprzewidzianego nie
                                zajdzie, to powinienem to dziś wieczorem skanowac.
                                • windyga link z fotkami Orlowa Zoppotera 30.11.03, 16:51
                                  Tu sa bardzo ciekawe fotki, sporo z Orlowa, fotografowanego od strony Sopotu,
                                  ale tez i w samym Orlowie.
                                  Wzielam ten link z c@fe trojmiasto. Niech sobie tu zyje wlasnym zyciem;))

sabaoth.infoserve.pl/danzig-online/post/zoppot/sopot.html
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka