Dodaj do ulubionych

wykształcony informatyk czy doświadczony samouk???

21.07.10, 12:16
Jak zapatrują się pracodawcy na kandydatów z których jeden jest informatykiem
„ po szkole”, a drugi samoukiem? Proszę głownie o opinię osób
przeprowadzających rekrutację, ale nie tylko. dzięki
Obserwuj wątek
    • embercadero Re: wykształcony informatyk czy doświadczony samo 23.07.10, 12:19
      Zależy co ten "informatyk" miałby robić. Jeśli mówimy o programiście to owszem,
      na wykształcenie się przeważnie patrzy (znaczy w Polsce się patrzy ale o Polsce
      rozumiem mówimy). Ale jeśli nie mówimy o programiście tylko o szeroko pojętym
      supporcie to żadna szkoła tego nie uczy więc wymaganie wykształcenia
      informatycznego byłoby nonsensem. Doświadczenie się liczy. I umiejętności.
        • user0001 Re: wykształcony informatyk czy doświadczony samo 24.07.10, 00:01
          Słyszałem jakieś plotki, że podobno uczą w Warszawie, w Polsko Japońskiej, ale
          to tylko kolega kolegi koleżanki mówił, więc nie jestem przekonany.

A tak na serio, to w wykształceniu informatyka nie chodzi o biegłe posługiwanie
          się Visual Studio czy Eclipse, biblioteką standardową platformy i kilkoma
          rozszerzeniami.
          Informatyk po studiach ma mieć szerokie podstawy pozwalające na szybkie
          opanowywanie kolejnych technologii, w skład tych podstaw powinny wchodzić
          wiadomości z zakresu
          - Algorytmów i struktur danych,
          - Architektury systemów komputerowych,
          - Budowy systemów operacyjnych,
          - Baz danych,
          - Kryptologii,
          - Bezpieczeństwa systemów komputerowych,
          - Wybranych zagadnień z dziedziny inżynierii oprogramowania.

Właśnie tych "szerokich podstaw", jak również wiedzy z matematyki dyskretnej czy
          statystyki może brakować samoukowi.
          Oczywiście, na starcie samouk lepiej orientuje się w "gałkologii" narzędzi
          pracy, w końcu od tego zaczynają się wszelkie tutoriale, ale ta różnica dość
          szybko zaciera się, zwłaszcza gdy narzędzi używa się codziennie. Z drugiej
          strony trudno mi jest wyobrazić sobie programistę samouka, z podręcznikiem
          statystyki implementującego elektroniczne "karty kontrolne" jakości wyrobów, czy
          bazodanowca bez wykształcenia specjalistycznego poprawiającego kolejność
          uzyskiwania dostępu do zasobów aby uniknąć dead locków na bazie danych.
          • Gość: user0002 Re: wykształcony informatyk czy doświadczony samo IP: *.chello.pl 24.07.10, 00:22
            > Z drugiej
            > strony trudno mi jest wyobrazić sobie programistę samouka, z podręcznikiem
            > statystyki implementującego elektroniczne "karty kontrolne" jakości wyrobów, cz
            > y
            > bazodanowca bez wykształcenia specjalistycznego poprawiającego kolejność
            > uzyskiwania dostępu do zasobów aby uniknąć dead locków na bazie danych.

czy takiej wiedzy nie można nabyć nigdzie poza uczelnią ?
            serio pytam, bo mam już pare lat na karku, troche "fakultetów" i z doświadczenia wiem, że nabycie jakiejkolwiek wiedzy/umiejętności w trybie "uczelnia" kosztuje mnie pi razy drzwi jakieś extra 200-1000% czasu więcej

• Gość: samouk Można, ale... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 24.07.10, 16:45
              Wiedza oczywiście jest osiągalna, ale trzeba liczyć się z tym, że nie
              zostanie potraktowana poważnie i dopóki i osiągniesz statusu gwiazy
              będziesz musiał udowadniać, że nie jesteś wielbłądem. O ile oczywiście
              ktoś ci na to pozwoli - sam widzisz tutaj, że są tacy co uważają, że
              bez przestrzeni Banacha to w programowaniu ani rusz - i CV do kosza :)
              Za to gościa po PJWSTK, który umie od biedy i bólach napisać grę w
              kółko i krzyżyk(serio - to tego się sprowadza cały program licencjatu)
              jak najbardziej zaprosimy na rozmowę!
              • Gość: user002 Re: Można, ale... IP: *.chello.pl 24.07.10, 23:06
                > Za to gościa po PJWSTK, który umie od biedy i bólach napisać grę w
                > kółko i krzyżyk(serio - to tego się sprowadza cały program licencjatu)
                > jak najbardziej zaprosimy na rozmowę!

ok.
                sa tacy, ktorzy nie chca byc zapraszani na rozmowy
                chca realizowac *swoje* pomysly dla *swoich* klientow
                chwytasz juz ?
          • Gość: samouk Re: wykształcony informatyk czy doświadczony samo IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 24.07.10, 15:02
            > wiadomości z zakresu
            > - Algorytmów i struktur danych,
            > - Architektury systemów komputerowych,
            > - Budowy systemów operacyjnych,
            > - Baz danych,
            > - Kryptologii,
            > - Bezpieczeństwa systemów komputerowych,
            > - Wybranych zagadnień z dziedziny inżynierii oprogramowania.

Jak sam zauważyłeś - miejsca i czasu na naukę samego programowania
            pozostaje niewiele. Poza tym nie wiem czemu z góry zakładasz, że
            samouk to osoba, która na oczy nie widziała podręcznika do tego czy
            tamtego tylko coś tam sobie poklikała?

> programistę samouka, z podręcznikiem statystyki implementującego
            elektroniczne "karty kontrolne" jakości wyrobów

Mnie też. Bo to jest statystyka na poziomie absolutnie podstawowym -
            każdy kto miał statystykę na dowolnym kierunku ogranie to bez trudu,
            a jeśli ktoś nie miał, to... też to załapie w czasie krótszym niż
            tydzień. Nie wspominając o tym, że statystyka jest wykładana na
            niektórych studiach humanistycznych (psychologia, socjologia) na
            poziomie nieporównywalnie wyższym niż na informatyce - i co
            ważniejsze z naciskiem na zastosowania(metodologia nauk + metody
            badawcze).

• mcov Papier z uczelni 24.07.10, 16:51
      Papier z uczelni to obietnica, ze cos umiesz. Im mniej masz doswiadczenia zawodowego tym bardziej istotna.

A pozniej kiedy bedziesz mial 2 kartki CV z projektami, nikt na to nie bedzie zwracal uwagi.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka