Dodaj do ulubionych

Doświadczenia z rekrutacji programistów

IP: *.adsl.inetia.pl 02.09.10, 17:51
Słowem wprowadzenia powiem, że mam firmę IT, którą mógłbym nazwać researchową
a nie deweloperską i do tej pory jak prowadziłem rekrutację, to zatrudniałem
tylko i wyłącznie spośród twardych ludzi, co do których nie miałem żadnych
wątpliwości.

Natomiast ostatnio trafił mi w ręce zupełnie inny projekt, do którego chciałem
zatrudnić jakichś rzemieślników - wyrobników.

Dałem zatem ogłoszenie na programistów PHP. W ogłoszeniu wyraźnie napisałem,
że nie oczekuję ani wykształcenia, ani doświadczenia, umiejętności praktycznie
nic poza PHP i najchętniej studenci.

Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Przez 2 tygodnie dostałem ponad
40 zgłoszeń. Co dziwne studentów w sumie niewiele. Bardzo dużo zgłoszeń od
ludzi po studiach z 2-5 letnim doświadczeniem. Co więcej, zgłaszali się ludzie
z 20 lat doświadczenia, z PMI i innymi certyfikatami! Oczekiwania finansowe
raczej pragmatyczne. 3500PLN brutto :)

Drugi szok to oczekiwania finansowe. Ludzie z doświadczeniem po studiach chcą
pracować za 2000PLN (średnia). Co więcej wielu jest gotowych pracować nawet niżej.

Trzecie szok, to zatrudniłem kilka osób w przedziale 1200-1500PLN (netto), po
studiach i dają radę. Oczywiście nie są to orły, trzeba ich pilnować, trochę
podszkolić, ale generalnie do tej roboty dają radę.

Wszystko oczywiście dzieje się w Warszawie.

Wygląda to tak, jakby sytuacja na rynku była faktycznie tragiczna. Ci ludzie z
doświadczeniem za 2000PLN wyglądali na frustratów - desperatów. Czy
rzeczywiście nie ma roboty i ludzie się chwytają brzytwy?
Obserwuj wątek
    • Gość: ajp Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów IP: 109.243.165.* 02.09.10, 23:26
      To by tłumaczyło niektóre firmy, które nawet nie raczą odpowiadać kandydatom po
      odbyciu z nimi rozmów kwalifikacyjnych. Jak ktoś poda normalne znośne wymagania
      finansowe, bez żadnych szaleństw, to przy takich desperatach firma ma prawo się
      na niego obrazić, bo wygląda jakby chciał obrabować ją zuchwale w biały dzień, a
      nawet jednoosobowo dokonać gwałtu zbiorowego na przedstawicielce działu hr. ;-D
    • Gość: gosc Bajki opowiadasz IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.09.10, 17:15
      Nie wierzę w to żeby w Warszawie ktokolwiek mający PMI i kilkuletnią praktykę zgodził się pracować za
      mniej niż 4 lub 5k netto. Ostatnio szukałem Juniora(Java). Zgłosiło się 10 osób po studiach i żadna z nich
      nie chciała mniej niż 3k na rękę. 1200 na rękę dla programisty? Toż w Biedronce dają więcej.
        • Gość: Mate Re: Bajki opowiadasz IP: 77.252.98.* 14.10.10, 09:44
          Kumpel w Łodzi znalazł podwykonawcę-"freelancera" kodującego w PHP za 5łz/godz (chyba netto).

W Pozku spotykałem się ze stawkami 4000+VAT. Po odliczeniu podatków i wysokich ZUS, biorąc pod uwagę konieczność rozwoju zawodowego, znajomości języka angielskiego, uczestniczenia w często organizowanych na siłę spotkaniach projektowych, lepiej wychodzi praca w zwykłym sklepie.
          Widziałem też ogłoszenia dla PHP (programista PHP+webmaster) za 2500 brutto.

Masz rację. PHP to dno.
          • Gość: zork Re: Bajki opowiadasz IP: *.9.28.78.cable.dyn.petrus.com.pl 16.10.10, 19:11
            Z tego co zauważyłem dla programisty-webmastera w pehapie to nie ma dolnej granicy jeśli chodzi stawki:) Taki urok branży w której trzeba się liczyć z konkurencją ze strony gimnazjalistów. Prawie jak roznoszenie ulotek;)
            A wspomniane 2500 brutto to dość popularna stawka. Znam trochę ludzi którzy klepią (nie tylko w PHP) za taką lub podobną kwotę.
          • whatso Re: Bajki opowiadasz 22.10.10, 22:26
            To różnie bywa. Weź pod uwagę to, że nie ma tutaj dolnej granicy również dla umiejętności. Większość ofert dla PHP to krzaczaste agencje interaktywne, gdzie prawdziwe programowanie nie ma racji bytu... Uczciwiej byłoby porównywać firmy 1:1 i tutaj PHP może wcale nie wypaść tak fatalnie. Może nie tak dobrze jak Java, ale z .NET-em może dałoby się powalczyć.

Ps: Znam jeden przypadek programisty PHP zarabiającego >10k netto. Ale to prawdziwy rzeźnik-weteran. :)
    • allerune Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów 04.09.10, 17:34
      > Słowem wprowadzenia powiem, że mam firmę IT, którą mógłbym nazwać researchową
      > a nie deweloperską i do tej pory jak prowadziłem rekrutację, to zatrudniałem
      > tylko i wyłącznie spośród twardych ludzi, co do których nie miałem żadnych
      > wątpliwości.

i ile płacisz takim ? :)

sam przymierzam się do zatrudnienia programisty/stów ale przyznam szczerze, że
      trochę się boję tematu
      • Gość: . Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów IP: *.chello.pl 08.09.10, 20:24
        A nie myślałeś o tym, żeby zamiast zatrudniać programistów (jako podwykonawców?), raczej zmontować sprawny zespół (tak z 5-6 osób) profesjonalistów z jakimś już doświadczeniem, który mógłby startować do trochę większych kontraktów BI (bo samemu ma się możliwości jednak ograniczone...)?

Dałbyś jakiś kontakt do siebie, to bym się odezwał, przynajmniej informacyjnie.
        • allerune Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów 09.09.10, 00:31
          jak widzisz jestem pod swoim stałym loginem, więc mam maila gazetowego :)

niestety "sprawny zespół" ludzi bardzo ciężko zmontować, szczególnie gdy każdy gdzieś pracuje i mało kto jest w stanie zrezygnować z pracy z dnia na dzień jeśli projekt się pojawi. Większość osób mówi "odezwij się jak będzie coś pewnego", natomiast nie dają żadnych gwarancji

dwa, BI w Polsce to jednak ciężki chleb, traktowany po macoszemu przez większość firm, osobiście szukając projektów BI znalazłem trochę z .neta :)
    • Gość: xyz Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.10.10, 14:36
      > Trzecie szok, to zatrudniłem kilka osób w przedziale 1200-1500PLN (netto)

W Krakowie jest podobnie. Dwa lata temu u szczytu hossy najsłabszy student wołał 2500 netto na rękę. I trudno było zmontować zespół, bo co chwilę ktoś uciekał do Google, Onetu albo innych "potentatów"
      Teraz dając 1500 zł na rękę można wybierać do woli. A desperaci byliby skłonni pracować nawet za darmo, aby tylko jakieś doświadczenie sobie do CV mogli wpisać. A chodzi nie o PHP tylko o Javę.
      • Gość: szmatex Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów IP: *.chello.pl 25.10.10, 15:36
        Tak się składa, że mieszkam i pracuję w Krakowie i mogę jedynie powiedzieć, że bardzo trudno jest znaleźć dobrych programistów Javy po studiach i z wiedzą za 6-8 tys. brutto. Jeśli chcesz zatrudnić studenta AWF, który myli Javę z Java Scriptem to pewnie masz rację - tylko pytanie, czy chciałbyś z takimi ludźmi tworzyć system od którego zależy los Twojej firmy. Chociaż w zasadzie w przypadku firmy na C., odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.
        • Gość: xyz Re: Doświadczenia z rekrutacji programistów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.10.10, 10:28
          > Wszystkim sie wydaje, że programi
          > stę można szybko wymienić. To sobie spróbujcie to zrobić przy projekcie, który
          > trwa kilka miesięcy, a nie szkolnych zabawach.

Oczywiście, że się nie da. Ale też nikt tak chętnie nie rzuca pracy jak 2 lata temu.

> Tak się składa, że mieszkam i pracuję w Krakowie i mogę jedynie powiedzieć, że
          > bardzo trudno jest znaleźć dobrych programistów Javy po studiach i z wiedzą za
          > 6-8 tys. brutto. Jeśli chcesz zatrudnić studenta AWF, który myli Javę z Java Sc
          > riptem to pewnie masz rację

Nie mam na myśli studentów AWF, tylko studentów AGH, UJ, Politechniki, którzy cokolwiek wiedzą o programowaniu.
          A dobrych programistów jest zawsze trudno znaleźć, nawet gdyby mieć nieograniczone fundusze na płace.
    • antekcwaniak Wyrobnicy takieg pAjAcA jak ty nazywają dEbiLeM. 25.10.10, 16:41
      Też zatrudniam ludzi. Ale nigdy nie nazwałbym pracowników wyrobnikami. Oni natomiast na pewno takiego pajaca jak ty nazwą DEBILEM. Ale pewnie w twojej garażowej firmie w podwarszawskiej wsi takie nazewnictwo jest na porządku dziennym. Życzę szczęścia w biznesie bo rozumu to pewnie nie masz !

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka