Dodaj do ulubionych

Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!!!

28.03.06, 17:39
Czy macie w umowie że DD nie jest właścicielem gruntu tylko wieczystym
użytkownikem. Zapewne tak bo jest to na pierwszej stronie umowy.
Co to oznacza? Najprawdopodobniej koszty w przyszłości i to duże.
Przekształcenie we własność działki będzie najprawdopodobniej konieczne bo w
Unii Europejskiej nie ma czegoś takiego (DD oczywiście mówi, że jest ale to
bzdura - rozmawiałem z prawnikami - użytkowanie wieczyste to twór
komunistyczny) a przepisy trzeba będzie dostosować. Kosztuje to tyle na ile
wyceni w momencie przekształcania działki rzeczoznawca minus dotychczasowe
wpłaty za użytkownie wieczyste (1% wartości działki rocznie). W przypadku
Osmańczyka to będzie najprawdopodobniej kilka mln złotych (wartość działki)
podzielone przez 150 mieszkań (tyle chyba jest w tej inwestycji) więc do
zapłaty będzie po kilkadziesiąt tysięcy na każde mieszkanie.
Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi. Może ktoś ma jakieś inne
informacje.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • ffilipkowski Re: Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!! 28.03.06, 23:27
      Moge Ci tylko powiedziec, ze dopoki nie zostanie zniesione uzytkowanie
      wieczyste, czeka was niemila niespodzianka w postaci od kilkuset do tysiaca
      zlotych rocznie oplaty za uzytkowanie wieczyste. Tyle placimy w Olszynach II.
      Placi sie od wartosci gruntu, a ta napewno zostala wysrubowana w postepowaniu
      przetargowym
      • Gość: miku Re: Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.03.06, 09:33
        czy ma ktoś jakieś informacje kiedy nasze prawo dotyczące użytkowania wieczystego może ulec zmianie i być dostosowywane do praw UE???? Kiedy czeka nas wykupowanie terenów?
        • wiking258 Re: Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!! 29.03.06, 10:42
          Może trochę uspokoję innych (i siebie). Byłem dzisiaj na rozmowie z prawnikiem
          który specjalizuje się w prawie spółdzielczym. Chyba nie wygląda to tak źle:
          1. Raczej nie mogą nas zmusić (w naszym kraju nic nie jest pewne) do
          przekształcenia we własność bo podobno w Unii jest jakiś odpowiednik
          użytkowania wieczystego (nie to samo, ale coś podobnego).
          2. Decyzję o wykupie może podjąć przyszła wspólnota (wystarczy 3/4 głosów) i
          wtedy rzeczywiście trzeba będzie słono zapłacić bo działka w tej okolicy jest
          bardzo droga (nie wiem ile ma metrów ale może kosztować powyżej 5 mln zł) a
          ceny rosną :-(
          3. Można się ubiegać o bonifikatę, ale to zależy od urzędnika (wójt, burmistrz,
          prezydent miasta itd.).
          4. Może w przyszłości zmieni się prawo na korzyść mieszkańców (trochę naciągane
          przypuszczenie) tak, że grunty te będzie można przejąć na własność za
          symboliczną kwotę. Z drugiej strony jest to trochę prawdopodobne bo w tej
          chwili dużo inwestycji w Warszawie jest na użytkowaniu wieczystym - nie tylko w
          DD więc wiele osób znajdzie się w podobnej sytuacji.
          Minusy użytkowania wieczystego:
          1. Wyższy czynsz bo będzie trzeba do niego doliczyć opłatę za użytkowanie
          wieczyste 1 % wartości działki rocznie. Zakładając że działka jest teraz warta
          5 mln zł to będzie 5 mln * 1% / 152 mieszkania / 12 m-cy = 27 zł miesięcznie na
          jedno mieszkanie dodatkowo do czynszu.
          2. Może być problem ze sprzedaniem mieszkania do momentu ustanowienia własności
          na gruncie.
          Jeśli ktoś ma jakieś inne informacje to proszę o wypowiedź bo to ważna kwestia.
          Pozdrawiam.
          • Gość: rw Re: Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!! IP: *.crowley.pl 29.03.06, 13:40
            W tym co napisałeś jest bardzo dużo racji. Natomiast nie ma problemów ze
            sprzedażą mieszkań stojących na wieczystym użytkowaniu. Po prostu w
            Najjaśniejszej RP już tak mamy, że wieczyste użytkowanie wciąż działa.
            Szczególnie jak się działki kupuje od miasta (co często robi DD), które po
            prostu nie chce ich sprzedać, a wyłącznie oddać w użytkowanie. Więc inwestorzy
            nie mają wyjścia.

Jeśli chodzi o przyszłość to nikt nie wie jak będzie. Opcja pesymistyczna jest
            taka, że przejście na własność będzie po cenach rynkowych. Opcja bardziej
            realistyczna mówi, że będą pewne upusty od Gmin i te ceny nie będą aż tak duże.
            Według opcji optymistycznej rabaty będą bardzo duże albo będzie to wręcz
            symboliczna złotówka.

Pamiętajcie, że problem wieczystego użytkowania dotyczy bardzo wielu mieszkań w
            Polsce i to nie tylko tych nowych. Ja np.: mam mieszkanie w bloku z lat 50-tych
            i też mam wieczyste użytkowanie na 99 lat. Może więc być też tak, że problem
            będzie trwał jeszcze całymi latami i do emerytury nasze mieszkania będą jako
            wieczyste użtkowanie:((
            • Gość: xyz Re: Osmańczyka DD nie jest właścicielem działki!! IP: *.warszawa.dialog.net.pl 29.03.06, 14:26
              O co tyle hałasu?
              W Warszawie 95% gruntów to użytkowanie wieczyste.
              Własność występuje z reguły w peryferyjnych dzielnicach.
              W Śródmieściu uw to prawie 100% działek.
              Takie są niestety pozostałości dekretu bieruta.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka