Dodaj do ulubionych

Francja z dzieciakami- cd

20.04.07, 08:36
W zeszłym roku planowaliśmy zwiedzić Zamki nad Loarą rowerami z dziecmi.
Niestety, nasze plany nie zgrały się z planami urlopowymi naszych szefów i
nie mielismy z mężem jednoczesnie 3 tygodni wolnego. W tym roku urlop juz
zaklepany i mam nadzieję, że nic nam nie przeszkodzi. W tym watku chcę
przdstawić nasze plany ( trasy, noclegi, ceny).

Jedziemy w 4-kę ( 2 dorosłych i 2 dzieci- 2 i 6 lat) z 2 rowerami i 2
przyczepkami.
Obserwuj wątek
    • kamka1 Polska- Francja (trasa) 20.04.07, 08:44
      Wyjazd z Polski planujemy ok. godziny 2- 3 w nocy i chcemy dojechać w okolice
      Metz
      www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=31NDN5cmwxMGNOVEF1TlRjNU5qaz1jTVRZdU5UQXpOekk9&strDestLocid=31NDJv
      ZDExMGNORGt1TURVNU5UYz1jTmk0eE1qQXhPQT09&dtmDeparture=19%2F04%
      2F2007&intOneCountryCheck=true&isAvoidFrontiers=false&intItineraryType=10&isAvoi
      dLNR=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isFavoriseAutoroute=false&st
      rVehicle=0&carbCost=1.3&autoConso=6.8&routeConso=5.6&villeConso=6.0&productId=42
      000&reinit=true#

i tam mamy zaplanowany nocleg w hotelu Formule1
      www.hotelformule1.com/formule1/fichehotel/fr/for/2250/fiche_hotel.shtml
      W następny dzień dojeżdżamy do Nantes, gdzie mieszka mój brat i zostawiamy mu
      auto. Kolejny nocleg i na nastepny dzień no nas zawozi do Chinon ( ok.110km) na
      pierwszy kemping.

Koszt dojazdu i noclegu- ok. 500zł ( jedziemy drogami krajowymi, mamy LPG)

Powrót do Polski podobny
      • kamka1 dzień zerowy:) 30.04.07, 10:19
        Postanowiliśmy ( po namowach aseretki z forum francuskiego) zobaczyć jeszcze
        domy troglodytów w Doue-la Fontaine
        www.ot-douelafontaine.fr/visiter.htm
        Zaczynamy więc od tej miejscowości, gdzie też jest kemping miejski

www.campingfrance.com/fiche.jsp?fiche=4000452®Lib=Pays%20de%20Loire&depLib=Maine-et-Loire&villeLib=Doué%20la%
        20Fontaine®ion=16&dep=49&Ville=36372&ch=geo&lg=fr

Rano dojeżdżamy autem do Doue-la-Fontaine, oglądamy miasteczko troglodytów,
        potem nocleg, a na drugi dzień jedziemy do Chinon ( ok 45km) i dalej wg planów

www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=32NDJsNjY1NDk3MDAxMGNORGN1TVRrME1qZz1jTFRBdU1qYzJOalU9&strDestLoci
        d=32NDJocmM1Mzc1MDAxMGNORGN1TVRZMk1EZz1jTUM0eU16Z3dPQT09&dtmDeparture=27%2F04%
        2F2007&intOneCountryCheck=true&isAvoidFrontiers=false&intItineraryType=1&isAvoid
        LNR=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isFavoriseAutoroute=false&str
        Vehicle=3&carbCost=1.3&autoConso=6.8&routeConso=5.6&villeConso=6.0&productId=420
        00&reinit=true#

koszty:

kemping- ok.12 euro
        zwiedzanie miasteczka troglodytów: 15 euro
    • kamka1 dzień pierwszy 20.04.07, 09:02
      Po noclegu na kempingu miejskim w Chinon
      www.campingfrance.com/fiche.jsp?fiche=3305718®Lib=Centre&depLib=Indre-et-Loire&villeLib=Chinon®ion=08&dep=37&Ville=16542&ch=geo&lg=fr
      zwiedzamy zamek w Chinon
      www.casteland.com/pfr/chateau/centre/indreloire/chinon/chinon.htm
      cena za kemping za komplet- 0k.7Euro
      wstęp do zamku- 2x6euro= 12 Euro

potem przejeżdżamy do miejscowości Rigny- Usse, niedaleko niecałe 15km.
      www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/dyn/controller/Itineraires?options=1&strStartCity=chinon&strStartCP=&strStartAddress=&strStartCityCountry=1
      424&strDestCity=usse&strDestCP=&strDestAddress=&strDestCityCountry=1424#

Tam lokujemy się na kempingu miejskim:
      www.campingfrance.com/fiche.jsp?fiche=7500155®Lib=Centre&depLib=Indre-et-Loire&villeLib=Rigny%20Ussé®ion=08&dep=37&Ville=16693&ch=geo&lg=fr

cena- 8,80euro
      Zakupy, kolacja, rozkładanie namiotu, zgrywanie ewentualnych zdjęć i spaniko!
    • kamka1 dzień drugi 20.04.07, 09:22
      Z kempingu jedziemy zobaczyć zamek w Usse. Mam nadzieję, że córce się spodoba,
      bo tam są sale gdzie przedstawione są sceny ze "Śpiącej królewny"
      www.chateaudusse.fr/
      Zresztą to jest zamek "Śpiącej królewny":)!

wstęp- 2x12Euro

potem chcemy przejechać do Villandry i sławnych przyzamkowych ogrodów.
      www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=31NDJodXgxMGNORGN1TWpVeE9ERT1jTUM0eU9UY3pNZz09&strDestLocid=31NDJo
      eDExMGNORGN1TXpNNU9EZz1jTUM0MU1URTFNdz09&strStep1Locid=31NDJocWMxMGNORGN1TWprMU9
      EVT04TUM0ek5UUTI=&dtmDeparture=19%2F04%
      2F2007&intOneCountryCheck=true&isAvoidFrontiers=false&intItineraryType=1&isAvoid
      LNR=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isFavoriseAutoroute=false&str
      Vehicle=3&carbCost=1.3&autoConso=6.8&routeConso=5.6&villeConso=6.0&productId=420
      00&reinit=true#
      ilość km- 21 ( w tym 14 drogami szczególnie "przyjaznymi" rowerom.

Wieczorem powtórka z rozrywki na kempingu miejskim w Savonniers ( 2,5km od
      Villandry
      www.campingfrance.com/fiche.jsp?fiche=3305769®Lib=Centre&depLib=Indre-et-Loire&villeLib=Savonničres®ion=08&dep=37&Ville=16763&ch=geo&lg=fr
      Dzwoniłam w sprawie cen- nie przekroczy ona 10 euro ( za 4 osoby oczywiście)

rzecz jasna, że są dużo lepsze kempingi w okolicy, ale my i tak nie spędzamy na
      nich czasu i szkoda nam pieniędzy na dodatkowe udogodnienia. Wystarczy miejsce,
      ciepła woda i tyle.
    • kamka1 Dzień trzeci 23.04.07, 09:36
      W tym dniu zwiedzamy zamek w Villandry i jego fantastyczne ogrody
      www.chateauvillandry.com/
      www.chateauxtourisme.com/isla/ChateauxPatrimoine/Fiche/index.htm?REP=95&PAR=0

wstęp- 2 X 8 euro ( 5 euro same ogrody)

nocleg na tym samym kempingu
    • kamka1 dzień czwarty 23.04.07, 09:42
      W tym dniu mamy najwięcej do przejechania, bo 53 km. Jedziemy do Chenonceaux.

www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=32NDJodzU1Mzc1MTAxMGNORGN1TXpRM05qaz1jTUM0MU5ETXdOQT09&strDestLoci
      d=32NDJocjk1MzcxNTAxMGNORGN1TXpNeE5nPT1jTVM0d05qY3pNdz09&strStep1Locid=31NDJodHA
      xMGNORGN1TWpnMk9UST1jTUM0M01UTTJPQT09&dtmDeparture=19%2F04%
      00&reinit=true#

Dojeżdżamy na kemping. Mamy do wyboru dwa:
      W samym Chenonceaux-

www.chenonceaux-blere-tourisme.com/hebergement.php?lang=&part=1&spart=2&queryID=6&list=32

cena- 10 euro

lub w Blere-

www.chenonceaux-blere-tourisme.com/hebergement.php?lang=&part=1&spart=2&queryID=6&list=95

cena- 9,40 Euro
    • kamka1 dzień piąty 23.04.07, 09:44
      Znowu samo zwiedzanie

www.chenonceau.com/media/fr/index_fr.php
      www.chateauxtourisme.com/isla/ChateauxPatrimoine/Fiche/index.htm?REP=93&PAR=0

Nocleg na tym samym kempingu
    • kamka1 dzień szósty 23.04.07, 09:51
      W tym dniu planujemy sam przejazd z Chenonceaux do Blois, a dokładnie do
      Vineuil gdzie jest kemping ( 43 km)

www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=32NDJocjk1MzcxNTAxMGNORGN1TXpNeE5nPT1jTVM0d05qY3pNdz09&strDestLoci
      d=32NDJqZGg1NDEzNTAxMGNORGN1TlRnd056VT1jTVM0ek56Y3hNZz09&dtmDeparture=19%2F04%
      00&reinit=true#

nocleg na kempingu w Vineuil ( 3 noclegi)
      cena- 10 euro ( za noc)

www.camping-blois.com/index.html
    • kamka1 dzień siódmy 23.04.07, 09:54
      Zwiedzamy miasto i zamek w Blois ( 3km od kempingu) Odpoczywamy, zaliczamy
      wszystkie okoliczne place zabaw!

www.chateaudebreze.com/fra_fram.html
      www.chateauxtourisme.com/isla/ChateauxPatrimoine/Fiche/index.htm?REP=100&PAR=0

nocleg na kempingu w Vineuil.
    • kamka1 dzień ósmy 23.04.07, 09:59
      W tym dniu robimy sobie wycieczkę ( 24 km) do Chambord.
      www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=32NDJqZGg1NDEzNTAxMGNORGN1TlRnd056VT1jTVM0ek56Y3hNZz09&strDestLoci
      d=32NDJqNjQ1NDEyNTAxMGNORGN1TmpFeU9UZz1jTVM0MU1UZzFOUT09&dtmDeparture=19%2F04%
      00&reinit=true#

i zwiedzamy niesamowity zamek w Chambord

www.chambord.org/html/chateau/chateau.htm
      www.chateauxtourisme.com/isla/ChateauxPatrimoine/Fiche/index.htm?REP=88&PAR=0

Wracamy na kemping w Vineuil
    • kamka1 dzień dziewiąty 23.04.07, 10:11
      Wyjeżdżamy z Blois i kierujemy się już w drogę powrotną, drugim brzegiem Loary
      na zachód. Jedziemy do Amboise

www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=32NDJqZGg1NDEzNTAxMGNORGN1TlRnd056VT1jTVM0ek56Y3hNZz09&strDestLoci
      d=31NDJocGQxMGNORGN1TkRFd016WT1jTUM0NU9ERXhNZz09&strStep1Locid=31NDJqNmYxMGNORGN
      1TkRneE5Uaz1jTVM0eE9Ea3pOUT09&dtmDeparture=19%2F04%
      00&reinit=true#

Ilość km- 40

Po drodze zwiedzamy zamek w Chaumont

www.chateauxtourisme.com/isla/ChateauxPatrimoine/Fiche/index.htm?REP=96&PAR=0

www.37-online.net/chateaux/chaumont.html
      W Amboise zatrzymujemy się na kempingu miejskim "L'Ile d'or"

www.ville-amboise.fr/descriptionStructure.php?id=610&domaine=2&famille=55&theme=&activite

cena- 8,30 euro
    • kamka1 dzień dziesiąty 23.04.07, 11:04
      Zwiedzamy zamek w Amboise

www.chateau-amboise.com/
      i dom Leonarda da Vinci wraz z ogrodami, gdzie mozna zobaczyć jego wynalazki

www.vinci-closluce.com/index.asp
      W tym dniu chcemy dojechać do Tours
      ok. 24km

www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?reinit=1&strStartCityCountry=1424&strStartAddress=&strStartMerged=amboise&strDes
      tCityCountry=1424&strDestAddress=&strDestMerged=tours&image2.x=0&image2.y=0#star
      tLocid=32NDJocGQ1Mzc0MDAxMGNORGN1TkRFd016WT1jTUM0NU9ERXhNZz09&destLocid=32NDJod2
      41MzcwMDAxMGNORGN1TXprd01qaz1jTUM0Mk9EZzROUT09&step1Locid=&step2Locid=&vh=CAR&di
      stance=km&strVehicle=3&intItineraryType=1&devise=1.0|EUR&isAvoidFrontiers=false&
      isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=fa
      lse&carTypeHidden=Citadine&caravaneHidden=false&typeCarbHidden=essence&autoConso
      =6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&carbCost=1.3&dtmDeparture=23/04/2007

I tam przenocować w schronisku młodzieżowym

www.fuaj.org/fra/auberges/aj_fiche.php?aj_id=64
      lub w hotelu Formule1

www.hotelformule1.com/formule1/fichehotel/fr/for/2366/fiche_hotel.shtml
      Niestety, na razie nie znalazłam żadnego kempingu w mieście. W Montbazon, ale
      to jest kilkanaście km od Tours i to na południe. Jeszcze poszukam.
      • kamka1 znalazłam kemping w Tours:) 24.04.07, 09:35
        a właściwie w Saint- Avertin, ok 5km od centrum Tours na południe. Droga się
        więc zmieni z Amboise do Saint- Avertin:

www.viamichelin.com/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?strStartLocid=31NDJocGQxMGNORGN1TkRFd016WT1jTUM0NU9ERXhNZz09&strDestLocid=31NDJo
        djkxMGNORGN1TXpZM01Eaz1jTUM0M01qWTVNZz09&dtmDeparture=24%2F04%
        00&reinit=true#

i kemping:

www.camping-lesrivesducher.com/
        cena- 15,60 euro (najdroższy kemping na trasie!!!!:)
    • kamka1 dzień dwunasty 23.04.07, 11:22
      Z Tours jedziemy do Langeais, 26 km. Podziwiamy widoki, robimy pikniki,
      zaliczamy hustawki, zjeżdżalnie itp.:)

www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/dyn/controller/ItiWGPerformPage?reinit=1&strStartCityCountry=1424&strStartAddress=&strStartMerged=amboise&strDes
      tCityCountry=1424&strDestAddress=&strDestMerged=tours&image2.x=0&image2.y=0#star
      tLocid=32NDJod241MzcwMDAxMGNORGN1TXprd01qaz1jTUM0Mk9EZzROUT09&destLocid=32NDJoc3
      U1MzcxMzAxMGNORGN1TXpJMU9EST1jTUM0ME1EVTNOUT09&step1Locid=32NDJodGE1MzcyMzAxMGNO
      RGN1TXpnMU1qTT1jTUM0MU5UVXdNUT09&step2Locid=&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&int
      ItineraryType=6&devise=1.0|EUR&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&
      isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&carTypeHidden=Citadine
      &caravaneHidden=false&typeCarbHidden=essence&autoConso=6.8&villeConso=6&routeCon
      so=5.6&carbCost=1.3&dtmDeparture=23/04/2007

Na miejscu kemping w Langeais

www.campingfrance.com/fiche.jsp?fiche=3305734®Lib=Centre&depLib=Indre-et-Loire&villeLib=Langeais®ion=08&dep=37&Ville=16613&ch=geo&lg=fr

I to nasza ostatnia noc:(((
      • oskar58 Re: dzień dwunasty 23.04.07, 20:54
        Imponujące! Mam w planie tę trasę już od dawna, ale zostawiam ją sobie na
        starość, może z wnukami. Co do map, to polecam też stronę www.loire-a-
        velo.fr/. Na razie opracowuję trasę do Santago de Compostela i przyladka
        Finisterre w Hiszpanii. Największy opór stawia rodzina, a nie mogę jej zabrać
        ze sobą. Pozdrawiam. Oskar
        ps. oczekuję równie dokładnej relacji odpowiednio ilustrowanej po powrocie. O.
    • kamka1 Koszty 23.04.07, 11:35
      Przejazd samochodem:
      mamy LPG, nie jedziemy płatnymi autostradami, planujemy wydać nie więcej niż
      1000zł na paliwo + ubezpieczenie
      noclegi na trasie- 2 x nocleg w Formule1- 2 x 28 euro- 56 euro

Noclegi na kempingach:
      średnio cena 1 noclegu na kempinach miejskich to 10 euro ( 4 osoby, namiot,
      rowery)
      13 x 10 euro = 130 euro

wstępy do zamków:
      Planujemy zobaczyć 11 zamków, średnio 9 euro za osobę dorosłą ( nasze dzieciaki
      nie płacą)
      11 x 9 euro = 99 euro

Podliczam:
      250 + 56 + 130 + 99 = 535 euro

plus oczywiście jedzenie ( planujemy sami przygotowywać, więc podobnie wyjdzie
      jak w Polsce) i winko na wieczory:)
      • aseretka Re: Koszty 24.04.07, 06:35
        Plan imponujący i dobrze skonstruowany. Podziwiam tym bardziej, że jedziecie z
        dziećmi i to całkiem niedużymi. Ale przecież to wy znacie swoje potomstwo i
        wiecie, jak będą zachowywały się podczas podróży. Życzę wielu wrażeń.
        Jedna uwaga do kosztów. Dolicz jeszcze jedno 99 euro na wstępy, bo policzyłaś
        tylko wejście dla jednej osoby.
    • kamka1 bagaże- proszę o rady 09.05.07, 14:01
      Z tym najtrudniej, szczególnie jak się jedzie z dzieciakami. Zaczynamy tworzyć
      listę. Dopisujcie, proszę, jak mi coś umknie.

1. rowery, przyczepki:)
      2. zestaw naprawczy ( podstawowy, nie jedziemy na pustkowie)
      3. namiot 3-os ( 180 szer)- musimy dopiero kupić, bo sie stary zużył.
      Zastanawiamy się nad tym szybkorozkładającym się z Decathlonu, jest też lekki.
      4. coś do spania- albo 1 materac ( niestety kłopot z częstym, długim
      nadmuchiwaniem) albo maty samopompujące ( ale czy się nie będą pod nami
      rozłazić w nocy, te maty mają 50cm szer, no nie wiem)
      5. 4 spiwory, lekkie i malutkie- liczę na ciepło:)
      6. kuchenka 1-paln na gaz + lampka
      7. nie wiem co z gotowaniem i jedzeniem- jakie rzeczy polecacie (chodzi o
      garnki i naczynia i sztućce)
      8. kłódki do rowerów ( w czasie zwiedzania)
      9. mapnik, rzecz jasna
      10. jestem na etapie szukania lekkiego przedłużacza (prąd jest niezbędny-
      ładowarka do tel, do aparatu), a może co jakiś czas garować w łazienkach przy
      kontakcie?- nie wiem czy można.
      11. ciuchy- tu jestem bezradna, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Muszą to być
      rzeczy lekkie, szybkoschnące i małogniotące się. Myślałam o 2 zmianach- na
      gorąco i chłodno. Co mam wziąć??? Jakie buty najlepsze dla nas?
      12. ????????
      • robertrobert1 Re: bagaże- proszę o rady 09.05.07, 19:06
        kamka1 napisała:

> Z tym najtrudniej, szczególnie jak się jedzie z dzieciakami. Zaczynamy
        tworzyć
        > listę. Dopisujcie, proszę, jak mi coś umknie.
        >
        > 1. rowery, przyczepki:)
        > 2. zestaw naprawczy ( podstawowy, nie jedziemy na pustkowie)

Jesli jedzie w kilka osob i nie zamierzanie zbytnio oddalac sie od cywilacji
        (20-30 km) to, fakt wystarczy rowerowy niezbednik ale dobrze jest miec takze,
        linki hamulcowe i do przerzutek, skuwacz do lancucha, klucz do korb i klucz do
        kasety.

> 3. namiot 3-os ( 180 szer)- musimy dopiero kupić, bo sie stary zużył.
        > Zastanawiamy się nad tym szybkorozkładającym się z Decathlonu, jest też lekki.

Zdecydowanie lepiej kupic namiot z przedsionkiem a samorkladajace sie
        przedsionka nie maja. Jesli namiot nie ma przedsionka to wowczas cale jedno
        miejsce w namiocie musisz przeznaczyc na bagaze.

> 4. coś do spania- albo 1 materac ( niestety kłopot z częstym, długim
        > nadmuchiwaniem) albo maty samopompujące ( ale czy się nie będą pod nami
        > rozłazić w nocy, te maty mają 50cm szer, no nie wiem)

Ja uzywalem materac Fjord-nansena. Jego zaleta to miekkosc, lekkosc i male
        rozmiary. Wada to fakt nadmuchiwania ale wystarczyly 3 wdechy aby komora byla
        pelna ale...komor bylo 5.
        Uzywalem tez maty samopompujacej i jej wada oprocz wagi i rozmiarow byl fakt,
        ze rowniez trzeba ja bylo nadmuchiwac i byla bardzo niewygodna.

> 5. 4 spiwory, lekkie i malutkie- liczę na ciepło:)

Proponuje zakupic spiwor o komforcie -5 st C. Mam taki spiwor i zadko bylo mi w
        nim goraco. Wszelkie spiwory o komforcie +5 st dedykowane jako letnie
        praktycznie nadaja sie tylko jako kolderka w schronisku.

> 6. kuchenka 1-paln na gaz + lampka

Albo na gaz (mozliwosc gotowania w przedsinku) albo kuchenka wielopaliwowa (
        zdecydowanie niskie koszty uzytkowania i latwosc uzupelnienia paliwa).
        Jesli chodzi o lapke to polecam lamke czolowa gdyz wowczas ma sie 2 rece wolne
        i zawsze oswietlone pole przed oczami.

> 7. nie wiem co z gotowaniem i jedzeniem- jakie rzeczy polecacie (chodzi o
        > garnki i naczynia i sztućce)

Maly zestaw turystyczny: 2 garnki, 1 patelnia, 2 kubki, 2 miski ...na 2 osoby.

> 8. kłódki do rowerów ( w czasie zwiedzania)

Wystarczy sredniej grubosci linka.

> 9. mapnik, rzecz jasna

Najwazniejsze jest aby mapa miescila sie do niego gdyz sa na rynku mapniki-
        miniaturki i do nich zadna mapa nie wejdzie chyba, ze mocno pocieta.

> 10. jestem na etapie szukania lekkiego przedłużacza (prąd jest niezbędny-
        > ładowarka do tel, do aparatu), a może co jakiś czas garować w łazienkach przy
        > kontakcie?- nie wiem czy można.

Zdecydowanie 2 sposob jest lepszy. Czas potrzebny na gotowanie, zjedzenie i
        pozmywanie wystarczy na naladowania.
        Ja komorke ladowalem w restauracji gdy zatrzymywalem sie na wiekszy obiad.

> 11. ciuchy- tu jestem bezradna, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Muszą to
        być
        >
        > rzeczy lekkie, szybkoschnące i małogniotące się. Myślałam o 2 zmianach- na
        > gorąco i chłodno. Co mam wziąć???

Ja dla swojego 7 letniego syna mialem po 3 szt kazdego asortymentu. Wystarczylo.

Jakie buty najlepsze dla nas?

Sandaly rowniez jak jezdzicie w blokach to takze sandaly z blokami.
        Obowie pelne na swoiich wyprawach bardzo zadko uzywam. Praktycznie tylko wtedy
        gdy temperatura spada ponizej 18 st.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka