Dodaj do ulubionych

GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta?

18.04.08, 18:49
Witajcie. Pytanie jak wyżej. Czy GPS przydaje sie turystyce
rowerowej? Jeśli tak, to możecie polecić jakiś model, firmę?
Obserwuj wątek
    • kedar7011 Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 26.05.08, 22:17
      GPS na rowerze? Ja korzystam, i to namiętnie. Nie wybieram się też bez swojej
      zabawki na piechotę.
      Trzeba wiedzieć że GPS to nie tylko nawigacja po rutowalnej mapie czy wskazanie
      pozycji geograficznej. Nowsze GPS'y posiadają także wysokościomierz
      barometryczny, elektroniczny kompas i rejestrację śladu (przebytej drogi). Po
      wycieczce można własną drogę prześledzić na mapie w komputerze, sprawdzić profil
      wysokości względem odległości lub czasu, przeanalizować swoją wycieczkę czy
      opublikować ją na google maps i wysłać linka znajomym. Istnieją też urządzenia
      treningowe, pozwalające ścigać się w wirtualnym zawodnikiem, programować
      treningi i analizować swoje postępy (np seria EDGE dedykowana dla rowerów firmy
      GARMIN)
      Polecam specjalistyczne forum www.garniak.pl i porady na stronie
      www.gpsmaniak.pl tam też można pobrać darmowe legalne mapy szlaków w polskich gorach
    • sebekbiker Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 27.05.08, 13:22
      Ja korzystam i uważam że jest to świetna sprawa.
      Używam GPSa bezmapowego (jeden z lepszych bezmapowców na rower - Foretrex 101 - jest tani bo dostać go można za około 250 zł) - przed wycieczką nanosze orientacyjny ślad przejazdu, istotne punkty i w drogę - mimo że nie posiada mapy jedzie się bardzo dobrze i w przypadku pobłądzenie bezproblemowo odnajduje się właściwą trasę. Wygoda jest spora jak nie trzeba się zatrzymywać i co chwila spoglądać na mapę.
      • robertrobert1 Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 27.05.08, 19:44
        sebekbiker napisał:

> Ja korzystam i uważam że jest to świetna sprawa.
        > Używam GPSa bezmapowego (jeden z lepszych bezmapowców na rower -
        Foretrex 101 -
        > jest tani bo dostać go można za około 250 zł) - przed wycieczką
        nanosze orient
        > acyjny ślad przejazdu, istotne punkty i w drogę

A ile czasu na potrzeba aby naniesc okolo 50 pkt czyli np kazdy
        skret?

> - mimo że nie posiada mapy jedz
        > ie się bardzo dobrze i w przypadku pobłądzenie bezproblemowo
        odnajduje się właś
        > ciwą trasę. Wygoda jest spora jak nie trzeba się zatrzymywać i co
        chwila spoglą
        > dać na mapę.

A wystarczy miec mapnik i wlozyc mape do mapnika.
        • lewocz Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 28.05.08, 12:40
          Pewnie kilka minut ale nie widzę sensu wklepywania 50 punktów. Trasa licząca
          kilkadziesiąt km to jest kilka charakterystycznych miejsc (szczyty,skrzyżowania
          szlaków itp.) i władowanie ich do GPS to kwestia 3-4 minut. Natomiast zrobienie
          śladu na podstawie mapy to też 2 minuty.
          Jadąc korzysta się ze śladu. Jeśli jest dokładnie zrobiony to jedziesz jak po
          sznurku.
          Ślady można tworzyć samemu na podstawie mapy. Można korzystać ze swoich dawnych
          przejazdów jeśli chcemy powtórzyć, można "pożyczyć" od kumpla, a można również
          znaleźć w necie ogromne ilości gotowych śladów zrzuconych tu przez internautów.

Np :
          www.gpsies.com
        • xcrashx Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 06.07.08, 22:00
          chyba kolega nie korzystał z takiego osprzętu .
          50 punktów a gdzie ty się wybierasz do afryki ?
          każdy skręt ? dobre przecież w takim gpsie bezmapowym nie o to chodzi to nie
          jest nawigacja drogowa ona wskazuje punkt w którym masz podążać a jaką drogę
          obierzesz twoja sprawa . Ja mimo , że mam nawet bezdroża opcje rower , pieszy i
          samochód korzystam zawsze z wersji pokazywania w którą stronę mam zmierzać . A
          mapa ma swoje plusy bo widze np jeziora , gdzie zaczynają się lasy , gdzie
          kończą ile jeszcze km muszę przejechać itd itd
    • xcrashx Re: GPS w turystyce rowerowej - ktoś korzysta? 06.07.08, 21:52
      korzystam z Nüvi 250 plus kompletna mapa polski oraz europa mam dorobiony
      własnoręcznie uchwyt na kierownice wraz z puszką i specjalną wyściółką
      amortyzującą ewentualne wstrząsy wszystko przymocowane do kierownicy , dodatkowo
      akumulator nie wiem z czego ale z naładowanym kilka tygodni gps mi potrzyma
      waga około 1 kg - 2 kg nigdy nie ważyłem . efekt - zawsze trafiam tam gdzie chcę
      nie nadrabiam zbędnych kilkometrów wklepuje sobie najmniejsze dziury w polsce i
      zawsze dojedżam , wyjeżdżam pociągiem w całkowicie nieznany teren i zawsze
      wracam taką trasą jaką wcześniej przestudiowałem na mapie bez zbędnych postojów
      . Czy to góry czy puszcza czy miasto nigdy się nie martwię o drogę powrotną a
      ewentualnie pokaże gdzie najbliższy szpital hotelpolicja czy inne użytki .
      Polecam taki sprzęt każdemu czy jest maniakiem pieszych wycieczek
      długodystansowym rowerzystą czy samochodziarzem .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka