Dodaj do ulubionych

informatyczne rozwazania

12.09.06, 02:27
Art. o informatykach, a, podziele sie z Wami :
serwisy.gazeta.pl/kraj/1,75055,3608616.html
Obserwuj wątek
    • niesmialy Re: informatyczne rozwazania 14.09.06, 11:58
      czytałem komentarze do tego na forum - generalnie przeważa pogląd "tyle
      zarabiają i w głowie im się przewraca". To smutne, że nasza władza przez tyle
      lat przyzwyczajała społeczeństwo do postawy: ja nie mam to i ty nie będziesz
      miał. A nowa władza umacnia ten pogląd.
      Również bardzo często pojawia się na jakimś forum wątek: "a ja zarabiam XXX, a
      wy nie" - i znów komentarze: musisz być złodziejem, albo wykorzystujesz
      biednych pracowników, a poza tym jak śmiesz tyle zarabiać, wyzyskiwaczu!!!

Jak to czytam to zniechęcam się jeszcze bardziej do naszej władzy,
      społeczeństwa. Marzy mi się postawa: jak ty tyle masz, to pokaż mi jak to
      zrobiłeś - ja też tak chcę mieć.
      Marzenia....

Pozdrawiam
      Daniel
    • rodowiczmaryla Jan Krystian Andersen pozdrawia 17.09.06, 07:57
      Wędka technologiczna. Polska szansa na rozwój?
      Bartosz Krzyżaniak, Puls Biznesu2006-09-16,
      ostatnia aktualizacja 2006-09-16 14:34

Wędka? Czemu nie. Byle pomogła w wydostaniu się z technologicz-
      nej prowincji, w której Polska zdążyła już zagrzać miejsce.

Rząd chce zwiększyć nakłady na badania i rozwój (B+R). Ma w tym pomóc
      przygotowany pod kierownictwem Teresy Lubińskiej, sekretarza stanu
      w kancelarii premiera, program Wędka Technologiczna.

- Chcemy, by dzięki niemu powstało w Polsce kilkaset spółek technologicznych, z
      których kilkanaście wejdzie na giełdę. Dziś systemu tworzenia tego typu spółek
      nie ma, a przedsiębiorców jeszcze nie stać na to, aby sami angażowali środki na
      badania i rozwój, zwłaszcza w zakresie wysokich technologii. Chcemy to zmienić.
      Program jest po to, by firmy i badacze przygotowali się do jak najbardziej
      efektywnej absorbcji unijnych środków - mówi Teresa Lubińska.

Potencjał jest...

A jest o o co walczyć. W grę wchodzi 8 mld EUR na lata 2007-13.

- To ponad 4 mld zł rocznie na innowacyjną gospodarkę. Tymczasem cały budżet na
      naukę w przyszłym roku to 3,3 mld zł. Jeśli odpowiednio się nie przygotujemy,
      powtórzy się sytuacja z lat 2004-06, kiedy nakłady na B+R miały wynieść 1,65
      mld zł, a ostatecznie wyniosły 0,68 mld zł. I nikt się tym nie przejął - uważa
      Teresa Lubińska.

Wędka Technologiczna zmieni warunki współpracy środowisk biznesowych i naukowo-
      badawczych. Chodzi o wzrost innowacyjności i wykorzystanie polskiego potencjału
      intelektualnego.

- A potencjał jest, o czym świadczy m.in. około 400 projektów, które wpłynęły
      do nas w związku z programem (zainteresowani to głównie ośrodki naukowo-
      badawcze, lecz także przedsiębiorstwa). Świadczy o nim także 21. miejsce Polski
      pod względem publikacji badawczych, co należy uznać za znakomite osiągnięcie,
      zważywszy, iż w klasyfikacji nakładów na B+R czy liczby wdrożonych patentów
      jesteśmy na szarym końcu stawki - uważa minister Lubińska.

...pomoc ma być

Rzeczywiście, udział eksportu opartego na wysokich technologiach w eksporcie
      ogółem jest u nas 18-krotnie niższy niż np. w Irlandii. Liczba zgłoszeń do
      Europejskiego Urzędu Patentowego także pozostawia wiele do życzenia. To efekt
      m.in. spadających z roku na rok nakładów na B+R, które w ciągu ostatnich
      piętnastu lat zmniejszyły się o połowę (w relacji do PKB).

Program zakłada m.in. stworzenie ośrodkom badawczym możliwości do
      komercjalizowania wynalazków i patentów czy utworzenie zespołu koordynującego,
      który pomagałby w rozwijaniu współpracy i wymianie informacji między badaczami
      a firmami, wspierałby badaczy finansowo i oceniał ich prace pod względem
      komercjalizacji na różnych etapach rozwoju.

- Projekty będą sprawnie i prawidłowo oceniane (po raz pierwszy żądamy, by
      recenzentami były osoby, które mają w swoim dorobku wdrożone patenty). Wybrane
      zostaną tylko te, które będą miały rzeczywistą szansę na wdrożenie. Od razu
      powiem, że w Polsce istnieją takie projekty i dowodem na to jest m.in. 400
      projektów ostatnio do nas złożonych. Muszą być na światowym poziomie. Inaczej
      nie ma to najmniejszego sensu - uważa Teresa Lubińska.

Realizacja programu wymaga jednak wsparcia państwa.

- Chcemy, by były to oddzielne środki przeznaczone na wysokie technologie. Z
      analiz wynika, że będziemy w stanie ruszyć, jeśli na 2007 r. dostaniemy 900 mln
      zł. Jeśli nie uda się wszystkich wygospodarować w budżecie - poszukamy innych
      źródeł. Będziemy jednak zabiegać, by się znalazły - zapowiada Teresa Lubińska.

W dwóch kolejnych latach potrzeby wzrosną do odpowiednio 1,2 i 1,5 mld zł.

Bez tego ani rusz

Polska odbiega od światowych standardów nie tylko ze względu na wysokość
      (niskość) nakładów na B+R, lecz także ze względu na ich strukturę. Na świecie
      2/3 środków na badania pochodzi od prywatnych przedsiębiorców, reszta to sektor
      publiczny. U nas jest odwrotnie: 3/4 środków pochodzi z sektora publicznego, a
      1/4 - od firm.

Zdaniem Teresy Lubińskiej, nasze firmy nie są jeszcze gotowe do angażowania się
      w takie projekty.

- To będzie dla nich problem, gdyż nie będą mogły w nieskończoność budować
      pozycji konkurencyjnej, opierając się na taniej sile roboczej w Polsce, bo i
      tak nie damy rady konkurować pod tym względem z Chinami. Nasi przedsiębiorcy
      nie będą też konkurować kursem walutowym, bo złoty, wskutek uwarunkowań
      makroekonomicznych (napływ środków z UE, inwestycje zagraniczne, import i
      konieczność emisji papierów skarbowych zaowocują popytem na złotego), będzie
      stale się umacniał, co doprowadzi do wyrównywania polskich i europejskich cen
      towarów i usług. Dlatego wysokie technologie stają się dla przedsiębiorców
      szansą na dalszy wzrost konkurencyjności - tłumaczy minister Lubińska.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka