Dodaj do ulubionych

Wielkanoc...

16.04.11, 07:50
Jedna taka Wielkanoc na kilkaset lat...
W tym roku Wielkanoc wypada 24 kwietnia, czyli w przedostatni możliwy dzień. Tak późno święto to przypada raz na 500 lat. Dlaczego?

Wielkanoc należy do tak zwanych świąt ruchomych czyli takich, które w każdym kolejnym roku obchodzone są w innym dniu. Tego kiedy wypadnie Wielkanoc w kolejnych latach nie ustala papież ani żaden biskup, a mimo to możemy powiedzieć dokładnie w jakim dniu będziemy obchodzić to święto za 10, 100, a nawet 500 lat.

Sposób wyznaczania Niedzieli Wielkanocnej został zatwierdzony w 325 roku przez Synod Nicejski. Ustalono wtedy, że święto to wypadać będzie zawsze w pierwszą niedzielę przypadającą po pełni księżyca, która mała miejsce pod dniu równonocy wiosennej. Mówiąc prościej. Dzień równonocy wiosennej przypada zawsze 21 marca. Należy wyliczyć dzień kiedy po tej dacie nastąpi pełnia księżyca. Pierwszą niedzielą po wyliczonym dniu będzie Niedziela Wielkanocna.

W tym roku pełnia księżyca wypadła wyjątkowo 19 marca zatem pełnia ta nie była brama pod uwagę do wyliczenia daty Wielkanocy. Następna pełnia wypadnie 18 kwietnia (poniedziałek), a pierwszą niedzielę po tej dacie będzie niedziela 24 kwietnia.

Pełnia wypada zawsze co 28 dni, dlatego Wielkanoc przypada na okres 22 marca-25 kwietnia. W tym czasie na pewno zdarzy się jedna pełnia księżyca. Jeśli pełnia wypadła 21 marca w sobotę to Wielkanoc będzie 22 marca następnego dnia (to najwcześniejszy przypadek, ale zdarzający się raz na około 500 lat). W 2008 roku pełnia księżyca wypadła w Wielki Piątek, a święto Wielkanocy obchodzone było 23 marca (oczywiście data Wielkiego Piątku ustalana jest dopiero po tym jak wyznaczy się dzień Wielkanocy).

W tym roku mamy przypadek odwrotny. Pełnia wypadła dwa dni przez dniem równonocy, dlatego do następnej pełni czekamy prawie miesiąc i Wielkanoc mamy pod koniec kwietnia, tuż przed weekendem majowym.

Warto dodać, że co 28 lat te same dni tygodnia przypadają na te same dni miesiąca (osoba, która obchodzi 28 urodziny, obchodzi je dokładnie w ten sam dzień tygodnia, w którym przyszła na świat). Co 19 lat te same dni przypadają na te same fazy księżyca. Za 19 lat pełnia księżyca znów wypadnie 18 kwietnia. Teraz jeśli pomnożymy 28x19 otrzymamy cykl Wielkanocy, czyli 532 lata. Zatem kolejna Niedziela Wielkanocna przypadająca na 24 kwietnia obchodzona będzie za 532 lata!

Autor tekstu: Stanisław Stadnicki (stadnicki@prudnicka.pl).
zródło: prudnicka.pl/portal-wiadomosci-news-451-Jedna_taka_Wielkanoc_na_kilkaset_lat.html
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka