Dodaj do ulubionych

**Pogodowe pogaduchy**

23.12.17, 01:15

Od dzisiaj wpisujemy sie pod wznowionym tematem,
bo poprzedni zle funkcjonowal...
W Malmö jest w tej chwili 5,5 C i lekki deszcz.

forum.gazeta.pl/forum/w,11086,146102505,146102505,Pogodowe_pogaduchy.html?so=2.
Obserwuj wątek
    • lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 23.12.17, 04:51

Pia, u mnie nie bylo zadnego problemu,
      tematy przeciagly sie na dwie dlugie strony, wiec
      trzeba bylo kliknacdrugi raz by przejsc na druga strone.

>>> „Gdy w grudniu śnieg pada, drugi rok taki sam zapowiada” <<<

Widze przez okno swieze kaluze, czyli pada deszcz zamiast sniegu.
      --
      Serce miej otwarte dla wszystkich,
      zaufaj niewielu
      W. Shakespeare
      • pia.ed Re: **Pogodowe pogaduchy** 23.12.17, 12:07
        lusia_janusia napisała:

> Pia, u mnie nie bylo zadnego problemu,
        tematy przeciagly sie na dwie dlugie strony,
        wiec trzeba bylo kliknac drugi raz by przejsc na druga strone.

>
        A masz nastawione "Od najnowszego?"
        I w co trzeba bylo kliknac?
        Taki problem mam nie po raz pierwszy
        i zawsze na Vistula, nigdzie wiecej ...

U mnie na termometrze prawie 9 stopni Celsiusza i mokro...

.

.
      • pia.ed Re: **Pogodowe pogaduchy** 23.12.17, 14:34

Weszlam przed chwila na moj pierwszy wpis
        i na link ktory tam zamiescilam.
        Oto co mi sie ukazalo:

Pogodowe pogaduchy

lusia_janusia 29.07.13, 12:18

Lato w pelni, pogoda jak przystalo,
        deszcz i burze,
        a my ciagle mamy duzo do powiedzenia na temat
        tak scisly;
        www.klart.se/v%C3%A4der-kristianstad.html
        Tabelka obrazuje pogode na 2 tygodnie do przodu
        Idag-dzisiaj; imorgon-jutro; onsdag-sroda; torsdag-czwartek;
        fredag-piatek; lördag-sobota; söndag-niedziela; måndag-poniedzialek;
        tisdag-wtorek;

lusia_janusia napisała:
        > Pia, u mnie nie bylo zadnego problemu,
        > tematy przeciagly sie na dwie dlugie strony, wiec
        > trzeba bylo kliknac drugi raz by przejsc na druga strone.

• lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 23.12.17, 17:20
          *Pia, jak jestem zawsze zalogowana, i wchodze w linki w ktorych
          juz jest duzo wpisow, to na koncu strony wspisow, pokazuje sie ...1,2 w ramce nastepna strona...
          i w nia klikam i pokazuje sie nastepna strona i tam wpisuje sie z aktualna data pod ostatnim wpisem,

http://www.gify.net/data/media/1076/brokatowy-obrazek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0248.gif
          --
          zaufaj niewielu
          W. Shakespeare
          • pia.ed Re: **Pogodowe pogaduchy** 23.12.17, 19:59

Juz rozumiem o co Ci chodzi ... Tylko skoro ja mam nastawione "od najnowszego",
            wiec klikajac w cyfre 2 COFAM SIE DO JESZCZE STARSZYCH WPISOW big_grin

Na szczescie takie historie nie zadarzaja sie na wszystkich tematach Vistuli,
            wiec mam zamiar zachowac moje ustawienie ...

.
              • pia.ed Re: **Pogodowe pogaduchy** 24.12.17, 01:06

www.sydsvenskan.se/2017-12-24/trad-har-blast-ner-pa-flera-vagar-i-skane

W kosciach mnie nie lamie, bo nie reaguje na pogode ...
                natomiast reaguje na silny wiatr, a taki byl dzis okolo 17 00,
                kiedy chcialam pojechac po bulki do Turka ...

Zadowolilam sie wiec podjechaniem do pobliskiego Netto,
                gdzie kupilam dwa razowe dunskie chleby i dunski grubo zmielony pasztet ...
                no i oczywiscie 1,5 litrowe opakowanie mleka, bo bez mleka nie potrafie zyc tongue_out

.
                • pia.ed Re: **Pogodowe pogaduchy** 24.12.17, 02:03

W Malmö jest w tej chwili 9,9 stopni Celsiusza i juz tak nie wieje ...
                  Natomiast w Göteborgu, ktory lezy blizej Morza Polnocnego, zerwalo rusztowania,
                  ktore spadly na ulice, pol metra od przewodow elektrycznych tramwaju ...
                  Gdyby ja zerwaly, to chyba ustalaby w calym miescie komunikacja tramwajowa,
                  co byloby katastrofa dla mieszkancow Göteborga, szczegolnie tych mieszkajacych na przedmiesciach.

www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teborg/byggnadsst%C3%A4llning-har-rasat-i-centrala-g%C3%B6teborg-1.4978730
                  • lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 24.12.17, 07:49
                    24.XII.2017

*Pia, dokladnie u nas tez wialo, wysuszyl wiatr wszystkie kaluze,
                    momentami myslalam, ze wiatr porwie moja laweczke z balkonu, teraz jest cichlo
                    i nie widac zywej duszy za oknem, wszyscy chyba spia jeszcze.
                    Slysze teraz sasiadka w trapie przyszla ze swoim pieskiem ze spaceru.
                    Ma te same godziny wyjcia co ja z "Maluszkiem"
                    --
                    zaufaj niewielu
                    W. Shakespeare
                    • xystos Re: **Pogodowe pogaduchy** 25.12.17, 00:49
                      verige
                      Hårda vindar och halka inleder julafton

Foto: Stig Åke Jönsson/TT
                      UPPDATERAD IGÅRPUBLICERAD IGÅR

Hårda vindar ställde till rejäla problem under natten, med strömavbrott och vägar som blockerats av nedfallna träd

--
                      ZEN
                      • lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 25.12.17, 09:51
                        >>> „Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie” <<<

>>> „Gdy pola zielone, jak się Chrystus rodzi,
                        Wielkanocnym Świętom śnieg pewnie zaszkodzi” <<<

>>> „W jakim blasku Bóg się rodzi, w takim cały styczeń chodzi”<<<

http://www.gify.net/data/media/705/kartka-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0085.gif
                        O takich zimach to juz mozemy chyba zapomniec.???
                        --
                        zaufaj niewielu
                        W. Shakespeare
                        • lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 25.12.17, 11:51
                          Zorza polarna z 12 grudnia 2017,
                          nagranie z Norwegi osoby, ktora chata u pieskow SDP USA
                          koncert dla ucha i dla oczu.
                          Mnie sie bardzo podoba.

www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=iHbFiOAz1gg
                          --
                          zaufaj niewielu
                          W. Shakespeare
                          • lusia_janusia Re: **Pogodowe pogaduchy** 28.12.17, 09:20
                            28.XII,2017 - imieniny Antoniego , Teofili.

>>> Niewiniątek dzień pokaże, jaka pogoda w marcu się okaże <<.
                            http://www.gify.net/data/media/148/pogoda-ruchomy-obrazek-0079.gif

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Całowanie przedłuża życie, angażuje wiele mięśni i przynosi masę radości.
                            To tylko kilka z setek powodów, dla których warto rozdawać dziś całusy.

--
                            zaufaj niewielu
                            W. Shakespeare
                            • lusia_janusia Re: Pogodowe pogaduchy-2018 01.01.18, 11:19
                              Trzeba sie teraz przyzwyczajac do pisania nowej daty 2028 rok.

Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok.
                              Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa ani bok.
                              Gdy na Nowy Rok plucha, ze żniwem też będzie pokuta.
                              Nowy rok jaki, cały rok taki. 2018
                              Gdy w Nowy Rok skwar i upał, baran wilka będzie chrupał.
                              Rok Nowy pogodny, zbiór będzie dorodny.
                              Gdy Nowy Rok mglisty, zjedzą kapustę glisty.
                              Jak Nowy Rok jasny i chłodny, będzie roczek pogodny i płodny. 2018
                              Jaką pogodę Nowy Rok oznaczy, taką i w sierpniu Pan Bóg uraczy.

Teraz bedziemy dopasowywac pogode do swojego regionu?.
                              U mnie slonezko z za chmur od rana przeswituje i jest sucho.
                              --
                              zaufaj niewielu
                              W. Shakespeare
                              • lusia_janusia Re: Pogodowe pogaduchy-2018 04.01.18, 22:01
                                Zapomnialam ze Pia podlaczyla nowy link pod stary
                                wiec przenioslam tutaj ze starego do nowego, zeby bylo poprawnie.

lusia_janusia...
                                >>> Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże sie pogoda. <<<

Za oknem deszczowo, mam nadzieje ze w lipcu bedzie pare dni sloneczynych?.

Cytat dnia:
                                „Kiedy widzisz dobrego człowieka,
                                staraj się go naśladować.
                                Kiedy widzisz złego człowieka zastanów się nad samym sobą.”
                                - Konfucjusz
                                --

Re: styczen 2018
                                pia.ed 04.01.18, 12:23

lusia_janusia napisała:
                                > Za oknem deszczowo, mam nadzieje ze w lipcu bedzie pare dni sloneczynych?.
                                >

A co, wybierasz sie w lipcu na urlop? wink
                                To najgorszy miesiac jaki moze byc, bo brzydka pogoda,
                                i najwyzsze ceny w pensjonatach, SPA i santoriach.
                                Pociagi i promy tez zapachane .

--
                                zaufaj niewielu
                                W. Shakespeare
                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy-2018 05.01.18, 12:06
                                    lusia_janusia napisała:

> w tym roku chyba nic nie bedzie z jakis zaplanowanych wyjazdow, na glowie mamy hacjende.

>
                                    >
                                    No to swietnie, macie sie gdzie zatrzymac w Polsce ... bo ja juz od dawna nie mam gdzie pojechac.
                                    Hotele na dluzsza mete sa za drogie, a ja jak wyjezdzam, to na co najmniej miesiec...
                                    inaczej byloby za duzo stresu.
                                    .
                                    • xystos Re: Pogodowe pogaduchy-2018 05.01.18, 19:43
                                      zmianynaziemi.pl/wiadomosc/bombogeneza-nad-ameryka-polnocna-potezne-sniezyce-i-mrozy-docieraja-juz-do-florydy

od dawna wiadomym jest że biegun
                                      pónocy przesówa sie na polódnie-obecnie dwie strefy magnetyczne
                                      slabsza na Syberi i mocniejsza w
                                      zatoce.Buffina

to.takiej.katastrofy obawia sie FEMA?

--
                                      ZEN
                                          • lusia_janusia Re: Pogodowe pogaduchy-2018 06.01.18, 12:22
                                            *Xystos, zdnego odsniezania nie widac, jest plusowo
                                            za oknem.

>>> Gdy trzech Króli mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima. <<<
                                            >>> Na Trzech Króli słońce świeci wiosna do nas pędem leci. <<<

--
                                            zaufaj niewielu
                                            W. Shakespeare
                                            • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy-2018 06.01.18, 12:49

Komus cos sie pokrecilo, bo Lusia z data 05.01.18 napisala chyba o USA,
                                              gdzie nawet w regionach uwazanych za cieple pojawily sie siarczyste mrozy.
                                              Albo moze to ja nic nie pojmuje z ich dyskusji? sad

lusia_janusia 06.01.18

> *Xystos, zdnego odsniezania nie widac, jest plusowo za oknem.

xystos 06.01.18, 05:39
                                              tak popatrza z cieplego.pokoju.przez potrujne
                                              okna a tymczasem tubylcy.biora sie za ofdsniezanie

--

lusia_janusia 05.01.18, 21:04
                                              Ciebloluby niech poczuja troche zimna i popatrza na snieg.

.
                                                • lusia_janusia Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 10.01.18, 08:02
                                                  >> Gdy słońce przygrzewa na Jana Dobrego spodziewać sie można lata pogodnego. <<

*Pia, u mnie tez bylo wczoraj slonce, a od nocy
                                                  pada przepowiedziany deszcz.
                                                  --
                                                  zaufaj niewielu
                                                  W. Shakespeare
                                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 18.01.18, 17:48

U mnie caly czas temperatura plusowa z opadami deszczu ...

Natomiast nad poludniowa Polske zbliza sie orkan sad
                                                    i dojdzie tam w dzis w nocy.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114881,22916357,orkan-friederike-sieje-spustoszenie-na-zachodzie-zrywa-dachy.html#MT
                                                    .
                                                  • lusia_janusia Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 18.01.18, 21:37
                                                    >> Gdy na Małgorzaty mróz, jeszcze długo nie pojedzie wóz. <<

Jaga, rozmawialam z Kendo przed godzina i mowila, ze wiatr
                                                    sie wzmaga i pare razy zgaslo swiatlo jak rozmawialysmy przeszlo godzine.
                                                    Byle bylo spokojnie na drugi tydzien.
                                                    --
                                                    zaufaj niewielu
                                                    W. Shakespeare
                                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 22.01.18, 12:38

Niedaleko Malmö zakwitly juz pierwsze wiosenne kwiaty ...

www.skd.se/2018/01/22/varen-redan-pa-vag/

Januari månad och på många håll snö och kyla, men nu blommar vintergäcken - i alla fall i Lund.
                                                    – Vintergäcken blommar för fullt i vår koloni på Solhällan, säger Gullan Andersson.
                                                    Vintergäck tillsammans med snödroppe är ett av våra första blommande vårtecken.

.
                                                  • pia.ed Pogodowe pogaduchy - 2018 22.01.18, 18:51

Pisza o dwoch rodzajach wiosennych kwiatkow:

Vintergäck tillsammans med snödroppe
                                                    är ett av våra första blommande vårtecken.

Te zolte to vintergäck i wydaje mi sie
                                                    ze po polsku nie nazywaja sie "miodunka" ...
                                                    slyszalam ich polska nazwe, ale zapomnialam ...

Ich lacinska nazwa to Erathis hyemalis albo Erathis hiemalis ...

.

jaga_22 napisała:
                                                    > Piszą o przebiśniegach,a pokazują miodunki.

> Ciekawe w styczniu? to u nas chyba jeszcze nikt nie zaobserwował kwiatków.
                                                    >
                                                  • kendo Re: Pogodowe pogaduchy - 2018,kwitnaca zima 26.01.18, 16:59
                                                    w Maminym ogrodzie zakwitlyprymulki..u sasiadki tez..
                                                    *Pia,
                                                    tak to miodunka,
                                                    tu jeszcze nia zauwazylam,ale tez i na spacer nie zdazylam nigdzie pojsc,
                                                    spytam dzieciecia czy u Niego zakwitly przebisniegi..przylaszczka tez byla,ale dla nie to chyba za wczesnie

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                    gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
                                                  • pia.ed Pogodowe pogaduchy 2018 - kwitnaca zima 26.01.18, 17:41

W poblizu mnie najwczesniej mozna zobaczyc slady wiosny na starym cmentarzu
                                                    w samiutkim centrum Malmö ... przejezdzalam obok rowerem, ale na samym cmentarzu NIE BYLAM.

W naszym ogrodku na podworku kwitna dalej roze,
                                                    no i sa juz wysokie liscie kilku wiosennych kwiatkow,
                                                    mieszy innymi "påskliljan", ale samych kwiatkow jeszcze nie ma.
                                                    .
                                                  • pia.ed Pogodowe pogaduchy - 2018, kwitnaca zima 26.01.18, 22:57

Raczej nie ma sensu jechac i sprawdzac,
                                                    bo w poludniowej Szwecji bylo wprawdzie cieplo,
                                                    ale za malo slonca...
                                                    Kwiaty pojawily sie tylko sporadycznie,
                                                    od poludniowej strony i w zacisznym miejscu.

kendo napisała:
                                                    > tu jeszcze nia zauwazylam,ale tez i na spacer nie zdazylam nigdzie pojsc,
                                                    > spytam dzieciecia czy u Niego zakwitly przebisniegi..przylaszczka tez byla,
                                                    ale dla niej to chyba za wczesnie

>

• kendo Re: Pogodowe pogaduchy - 2018, juz noca nie bylo 09.02.18, 19:39
                                                    xystos napisał:

> Nadciąga wielkie minimum słoneczne. Koniec z ociepleniem, czeka nas globalne oc
                                                    > hłodzenie
                                                    >
                                                    > zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nadciaga-wielkie-minimum-sloneczne-koniec-z-ociepleniem-czeka-nas-globalne-ochlodzenie
                                                    >
                                                    tz...cytSpadek ten będzie skutkował znaczącą redukcją emisji promieniowania słonecznego, w tym promieniowania UV, co z pewnością spowolni globalne ocieplenie klimatu na Ziemi, a może nawet wywoła globalne ochłodzenie i częściowe zlodowacenie.
                                                    juz widac,ze klimat jest inny,

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • xystos Re: Pogodowe pogaduchy - 2018, juz noca nie bylo 10.02.18, 17:06
                                                    Niedawno w Ameryce Północnej doszło do potężnego ataku zimy i arktycznego mrozu, który dotarł aż do Florydy. Jego przyczyną było meandrowanie prądów strumieniowych tworzących tak zwany wir polarny. Brytyjscy meteorolodzy ostrzegają, że teraz podobne zjawisko może wystąpić w Europie.

zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nagle-ogrzanie-stratosfery-w-arktyce-wir-polarny-moze-dotrzec-do-europy-zamrazajac-ja

ciepłe barchanki ubrać czas

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Pogodowe pogaduchy - 2018 20.02.18, 19:18

xystos napisał:

> w Polsce jest wiele płynów chroniących przed zamarznięciem.

>

Czyzbys myslal o denaturacie, ktorym zimą raczą się bezdomni
                                                    w altankach w ogrodkach dzialkowych? wink

.
                                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 21.02.18, 00:47

Napisałes:
                                                    >" w Polsce jest wiele płynów chroniących przed zamarznięciem."

Czy jak sie spijesz Żytkiem i wyladujesz w zaspie,
                                                    to alkohol uchroni Cie przed zamarznięciem?
                                                    wink

xystos napisał:
                                                    > a wystarczy pofatygować się do
                                                    > najbliższej stacji paliwowej i
                                                    > kupić sobie; Whisky,Brandy i
                                                    > szlachetniejsze od nich Żytko.

• xystos Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 21.02.18, 05:15

noo i przebierasz nóżkami w ciepłym i lepkim asfalcie zastanawiając sie jak z tego
                                                    wybrnąć?

otóz nikt z nas denaturatu nigdy
                                                    niepil,a Żytko i panierowany kotlet schobowy z kiszona kapustą i pyrami jest dla więmkszości polonusow synonimem polskosci
                                                    tak jak maca cieszy serca braci starozakonnych.

Dobrego Dnia Życzę

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 21.02.18, 11:54

Napisałes:

>" w Polsce jest wiele płynów chroniących przed zamarznięciem".

Co Ty tu mieszasz Polonusow i braci starozakonnych? Co ma do tego
                                                    "panierowany kotlet schabowy z kiszona kapustą i pyrami"?

Chyba nikt w mieszkaniu nie zamarza???
                                                    A rozgrzewanie sie alkoholem na mrozie prowadzi zawsze do jednego:
                                                    do smierci,
                                                    wprawdzie blogiej, ale zawsze smierci sad

.
                                                  • xystos Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 21.02.18, 12:13

..noo widzisz Pia,wybrnołaś z tego
                                                    a powiązanie jest,w pierwszym
                                                    wpisie miałem na myśli alkohol
                                                    sprzedawany 24h na dobę
                                                    dołóż do tego nieco sarkazmu a
                                                    lepiej zrozumiesz komunikaty PR1
                                                    donoszące o zamarzniętych ludziach.

Polacy potrzebują rządów mocnej
                                                    ręki i ksiażeczki na alkohol np.
                                                    dwa litry spirytusu rocznie.

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Re: Pogodowe pogaduchy - 2018 21.02.18, 12:44

Xystos, jak mialam nie wybrnac, skoro jako jako teze wzielam Twoj pierwszy wpis
                                                    i jego caly czas sie trzymalam, zamiast wykrecac sie wink

..może nie, ale nigdy nie zaszkodzi
                                                    być przygotowanym na mrozy,
                                                    w Polsce jest wiele płynów chroniących przed zamarznięciem.

obyśmy zdrowi byli

.
                                                  • pia.ed Sybiryjskie mrozy w poludniowej Szwecji - 2018 21.02.18, 12:15

www.expressen.se/kvallsposten/just-nu-sibiriska-kylan-drar-in-over-syd/

Masz okazje przekonac sie JAK skuteczna jest Twoja rada wink
                                                    W przyszlym tygodniu masz okazje zrobic eksperyment:
                                                    usiadziesz w pizamie na balkonie
                                                    " popijajac plyn chroniacy przed zamarzaniem" ...

Nie zapomnij zdawac co 5 minut sprawozdania, moze jakos uda nam sie Cie uratowac big_grin
                                                    .
                                                  • kendo Re: Wiosna nadeszla ... 22.02.18, 20:14
                                                    pia.ed napisała:

>
                                                    > Alkoholu do ust nie biore ...
                                                    > Ale znalazlam dobra wiadomosc chyba w Skanskan ...
                                                    >
                                                    > WIOSNA ZAWITALA DO SZWECJI!!!

tak na Syd Nytt tez mowili o tym

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • kendo Re: Wiosna przyszla do Malmö 22 lutego 23.02.18, 09:51
                                                    tak pisali 15 lutego,
                                                    dzis noca mielismy -7 stopni
                                                    podczas dnia na pewno podejdzie do plusa...

wczoraj wymieniali kilka mias w Skane,gdzie juz na 100% jest wiosna,
                                                    ale nie spamietalam,bo nie dotyczylo tych co znam i odwiedzam podczas lata

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • xystos Re: Wiosna przyszla do Malmö 22 lutego 24.02.18, 16:51
                                                    W ten weekend temperatura na Biegunie Północnym może być wyższa niż w Europie
                                                    autor: Scarlet (2018-02-24 12:37)

Kategorie: Biegun PółnocnypogodaAnomalie pogodowetopnieniestratosferaSWW

Źródło: pixabay.com
                                                    Obecnie pogoda w Europie ulega sporemu ochłodzeniu na skutek przemieszczenia arktycznych mas powietrza przez zjawisko SSW (nagłe ogrzanie stratosfery). Natomiast w Arktyce w tym samy czasie temperatura stale rośnie powodując topnienie lodu. Zdaniem specjalistów, temperatura w Arktyce jest na dany moment o 25 °C za wysoka! W tym tygodniu przez dwa dni stacja pogodowa w Kap Morris Jesup (północny kraniec Grenlandii) odnotowała całodobową temperaturę powyżej 0 °C, gdy norma wynosi około -30 °C.

zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-ten-weekend-temperatura-na-biegunie-polnocnym-moze-byc-wyzsza-niz-w-europie

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Re: Wiosna przyszla do Malmö 22 lutego 25.02.18, 15:15
                                                    kendo napisała:

> wczoraj wymieniali kilka mias w Skane,gdzie juz na 100% jest wiosna,
                                                    > ale nie spamietalam,bo nie dotyczylo tych co znam i odwiedzam podczas lata

>
                                                    >
                                                    jedno z tych miast to bylo Malmö ktore powinnas znac ...
                                                    a reszta to male miejscowosci w kierunku Halland,
                                                    tam gdzie jest polozony Halmstad
                                                    ,
                                                    to byl tylko waski pasek na zachodnim wybrzezu.
                                                  • kendo Re: Wiosna przyszla do Malmö 22 lutego 26.02.18, 10:05
                                                    pia.ed napisała:

> kendo napisała:
                                                    >
                                                    > > wczoraj wymieniali kilka mias w Skane,gdzie juz na 100% jest wiosna,
                                                    > > ale nie spamietalam,bo nie dotyczylo tych co znam i odwiedzam podczas lat
                                                    > a

> >
                                                    > >
                                                    > jedno z tych miast to bylo Malmö ktore powinnas znac ...
                                                    > a reszta to male miejscowosci w kierunku Halland,
                                                    > tam gdzie jest polozony Halmstad
                                                    ,
                                                    > to byl tylko waski pasek na zachodnim wybrzezu.

teraz tam pewnie tez juz przymrozilo,
                                                    kwiatuszki pomarzly..

tu gesi /labedzie przelatuja,
                                                    moze jakas czesc glesi zostala,bo slychac jak gegaja,albo przylatuja juz??

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • xystos Re: Wiosna przyszla do Malmö 22 lutego 26.02.18, 13:48
                                                    Już od kilku dni wiadomo było, że meandrujący wir polarny spowoduje wepchnięcie nad Europę mas syberyjskiego mroźnego powietrza. W związku z tym nad sporym obszarem naszego kontynentu rozbudowuje się rozległy niż, który przyniesie znaczne ochłodzenie.

zmianynaziemi.pl/wiadomosc/meteorolodzy-ostrzegaja-przed-syberyjskim-frontem-polarnego-powietrza-ktory-dociera-do

przeczytajcie ten artykuł,
                                                    rzeczywiście warto

ponoć pierwszy stopień zagrożenia
                                                    a mimo to tak wiele zmarłych z zimna

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Wiatr bardzo obniza temperature ... 28.02.18, 01:21

www.skd.se/2018/02/26/kyleffekten-slar-till-i-skane/

Det är vinden som gör att låga temperaturer känns betydligt kallare.

Det är ungefär fem minusgrader och ganska hårda vindbyar i större delen av Skåne,
                                                    vilket gör att temperaturen upplevs mycket kallare på naken hud, kinder och så.
                                                    Mitt på dagen kommer det att upplevas som minus 15 i de byiga vindarna.

Natten mellan tisdag och onsdag talar prognosen om minus nio grader i Malmö
                                                    och en vind på nio meter per sekund.
                                                    Den upplevda temperaturen beräknas i så fall bli minus 19 grader.
                                                  • kendo Re: Wiatr bardzo obniza temperature ... 28.02.18, 09:27
                                                    *Pia
                                                    faktycznie wiatr robi mrozniejsze powietrze...

w calej szwecji dwucyfrowy mroz,
                                                    na polnocy ponad -35 stopnia
                                                    tu
                                                    -10,4 noca bylo,
                                                    obecnie -4,5,
                                                    bez sniegu,

nie wiem jak wytrzymywalas w butach nie wiem jakich w ta zimnice,
                                                    mam kozaki ocieplana i trzewiki na zime z futerkiem baranka..
                                                    na wiosne mam tez cieplejsze z jakims materialem co daje cieplo,
                                                    najgorzej stopy oziebic,wtedy cale cialo zimne i chorubska sie czepiaja

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • pia.ed Re: Wiatr bardzo obniza temperature ... 28.02.18, 11:16

Moje polbuty sa niemal letnie ... z dobrej skorki, z podszewka na w srodku,
                                                    azurowe na wierzchu ...
                                                    Czasem marzna mi w nich troche palce u nog, ale poza tym sa OK.
                                                    Gdzies mam buty "za kostke" kupione na ewentualna sniezna chlape,
                                                    musze je poszukac.

Zebys zobaczyla jak moj Patrik sie ubiera na rower, niemal na letnio,
                                                    to bys dopiero sie zdziwila! On w ogole nie ma watowanej kurtki,
                                                    bo twierdzi ze mu bedzie za goraco ...O szaliku nie ma mowy,
                                                    na rowerze jezdzi w rozpietej kurtce i z gola szyja ...
                                                    Na cale szczescie ma na glowie czapke, i wmusilam mu podwojne rekawiczki.

Taki byl od urodzenia, zsinial z zimna, ale sie nie przeziebil ... W hotelu pacjenta,
                                                    gdzie nas przewiezli taksowka dzien po porodzie, byly chyba nieszczelne okna,
                                                    a temperatura za oknem - 18 C,
                                                    wiec w moim pokoju gdzie go przewijalam nie bylo nawet + 18 C.
                                                    Zahartowalismy sie wink

> nie wiem jak wytrzymywalas w butach nie wiem jakich w ta zimnice,
                                                    > mam kozaki ocieplana i trzewiki na zime z futerkiem baranka..
                                                    > na wiosne mam tez cieplejsze z jakims materialem co daje cieplo,
                                                    > najgorzej stopy oziebic,wtedy cale cialo zimne i chorubska sie czepiaja

• pia.ed Silny wiatr bardzo obniza temperature 28.02.18, 11:31

Snieg pada co raz gesciej ... Jest - 5 C , jesli wiatr jest tak samo silny
                                                    jak wczoraj, 9 m/sek,
                                                    to temperatura odczuwalna jest - 15 C. ...
                                                    Ale dzis chyba mniej wieje, nie moge sprawdzic, bo brzoza nie ma lisci big_grin
                                                    wic jest chyba cieplej ...
                                                    Zaloze dluga puchowa kurtke do kolan i nastawie sie na spacer z rowerem,
                                                    nie na jazde.
                                                    Ostatnie zdjecie jest z TRIANGELN, mieszkam 700 metrow od niego ...

www.sydsvenskan.se/2018-02-28/rakna-med-stora-trafikproblem-i-skane-aven-idag
                                                  • pia.ed Wszystko w porzadku ... 28.02.18, 23:49

kendo napisała:

> mam nadzieje,ze wszytko masz w domu i nie musisz do sklepu gnac...
                                                    > okropnosci macie pogodowe

>

Prawde mowiac, to nie uwazam aby bylo tak zle ... bylo slonecznie i mniejszy wiatr.
                                                    Po powrocie z centrum troche sie rozgrzalam,
                                                    bo mimo skorzanych kamaszy zmarzly mi palce nog,
                                                    i pojechalam do biblioteki szukac Patrika ... nie zglaszal sie do telefonu ...

Jedzenia mam tyle, ze moge byc w domu dwa tygodnie,
                                                    mam drozdze wiec moge nawet upiec bulki,
                                                    wiec problemu nie ma.
                                                    Od jutra wg dunskiej prognozy pogody, ma sie zaczac ocieplac,
                                                    a w poniedzialek bedzie piekna pogoda ... Aby do wiosny!
                                                  • kendo Re: Wszystko w porzadku ... 01.03.18, 16:40
                                                    *Pia
                                                    a to bulki umiesz upiec??
                                                    jestes przewidujaca na "kataklizm pogodowy"
                                                    tez staram sie zawsze mic cos w zapasie by "perzezyc"

a moze nowe wkladki do kamaszy trza wlozyc i nie bedziesz marzla,
                                                    mam cieple polkozaczki i kozaki,zmienia je co pare dni by "rowno sie znosily"

*Xystos,
                                                    nie sposob ubrac sie za cieplo,kiedy do sklepu trza isc,
                                                    wtedy za goraco sie robi,
                                                    moj zolty skafander jest cieplutki i nie przewiewny,jedna bluzeczka bez podkoszulki i nie marze,oczywiscie spodnie i leginsy welniane..

za wiosna mi sie ckni,bo tez zimowe ciuszki juz staja sie uciazliwe..

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • pia.ed Re: Wszystko w porzadku ... 01.03.18, 21:45
                                                    kendo napisała:

> *Pia, a to bulki umiesz upiec??

Nie, nie umiem piec bulek ... ale mam szkolna ksiazke Patrika z Hemkunskap ,
                                                    gdzie jest przepis na bulki ...

>
                                                    A moze nowe wkladki do kamaszy trza wlozyc i nie bedziesz marzla

Kamasze sa kupione kilka lat temu i ledwo uzywane, zupelnie o nich nie pamietalam,
                                                    wkladka jest niemal nowa...
                                                    palce mi marzna pewnie dlatego, ze czubek kamaszy jest twardy i nie mozna ruszac palcami.

Buty ktore kupilam "na bloto" chyba sa w piwnicy, bo planowalam je umyc w zlewie w pralni,
                                                    musze je poszukac... bo sa luzne i moze nawet bede mogla do nich zalozyc grubsze skarpetki.

Dzis udalo mi sie pojechac rowerem do ICA MAXI nad morzem,
                                                    bo nie bylo juz polnocnego wiatru "w twarz",
                                                    tylko wschodni, z boku ... i nie taki silny, a sciezki rowerowe dobrze oczyszczone ...

• kendo Re: Wszystko w porzadku ... 02.03.18, 10:07
                                                    pia.ed napisała:

> kendo napisała:
                                                    >
                                                    > > *Pia, a to bulki umiesz upiec??

>
                                                    > Nie, nie umiem piec bulek ... ale mam szkolna ksiazke Patrika z Hemkunsk
                                                    > ap
                                                    ,
                                                    > gdzie jest przepis na bulki ...
                                                    moje dziecie tez ma zatrzymana ta ksiazke,
                                                    bardzo latwe i proste przepisy,
                                                    polecam pizze z tej ksiazki,wychodzi bardzo smaczna

>
                                                    > >
                                                    > A moze nowe wkladki do kamaszy trza wlozyc i nie bedziesz marzla
                                                    >
                                                    >
                                                    > Kamasze sa kupione kilka lat temu i ledwo uzywane, zupelnie o nich nie pamiet
                                                    > alam,
                                                    > wkladka jest niemal nowa...
                                                    > palce mi marzna pewnie dlatego, ze czubek kamaszy jest twardy i nie mozna rusz
                                                    > ac palcami.
                                                    o,to teraz okazja by sprawdzic,jak sie sprawuja w zimowych wrunkach,
                                                    a moze skarpeta sie zawinela i nie bylo miejsca na pace w czubkach??

>
                                                    > Buty ktore kupilam "na bloto" chyba sa w piwnicy, bo planowalam je umyc w zlewi
                                                    > e w pralni,
                                                    > musze je poszukac... bo sa luzne i moze nawet bede mogla do nich zalozyc grub
                                                    > sze skarpetki.
                                                    >
                                                    > Dzis udalo mi sie pojechac rowerem do ICA MAXI nad morzem,
                                                    > bo nie bylo juz polnocnego wiatru "w twarz",
                                                    > tylko wschodni, z boku ... i nie taki silny, a sciezki rowerowe dobrze oczy
                                                    > szczone ...
                                                    > tu wiatr dzisiaj i zmiata z chodnikow/ulicy sniezek,
                                                    juz solarki przejechaly nawet na parkiering sklepowy,
                                                    tu ciec posypuje...
                                                    snieguje od szostej godziny..
                                                    ciepelka zycze

>
                                                    >

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • kendo Re:przepowiedzenie pogody za pomoca abborre-ryba 08.07.18, 09:10
                                                    www.aftonbladet.se/nyheter/a/8wKWnG/akes-fiskar-talar-om-hur-vadret-blir-i-sommar
                                                    sa niektorzy rybacy co umia przepowiadac pogode z zlowionej ryby abborre
                                                    nie wiem jak sie ja zwie po polsku,
                                                    pogoda dotyczy danej krainy czy terenow polozonych w tym kokregu,
                                                    rybak patrzy na skrzela/pletwy ryby /na jej ruchy kiedy ja trzyma
                                                    "..mowi wtedy,ze ryba do niego mowi.."
                                                    ten tu wspomniany,mowi ,ze tylko raz ryba sie pomylila z powiedzeniem pogody,

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • pia.ed Pogoda w okolicach Malmö, zaczyna sie deszcz 17.07.18, 12:06

www.vackertvader.se/malmö/observationer

Srednio 21 C ... Bunkeflo to dzielnica Malmö lezaca nad Öresund,
                                                    ktora ma specyficzny klimat, tam zawsze cieplej...
                                                    Nie rozumiem tylko, jak w Lernacken moze byc temperatura ujemna???
                                                    Lezy tam gdzie i zaczyna sie most do Kopenhagi, w sasiedztwie Bunkeflo.

.
                                                  • pia.ed Re: Pogoda w okolicach Malmö, zaczyna sie deszcz 17.07.18, 12:25
                                                    xystos napisał:

> cieśniny Duńskie to nie tylko woda, zazwyczaj róźna od powietrza
                                                    jej temperatura tworzy prądy powietrzne które w zimie ogrzewaja ląd
                                                    a w lecie vice versa...

>
                                                    Widze, ze nie zajrzales do tabelki big_grin
                                                    W Lernacken, u przesla mostu do Kopenhagi, temperatura wynosi - 17,4 ...

.
                                                  • pia.ed Burze i deszcz w niemal całej Polsce... 17.07.18, 14:08

xystos napisał:

> współzależność temperatury wody z prądami powietrznymi jest nie do podważenia.

>

Wierze Ci na slowo big_grin

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23682911,burze-i-deszcz-w-niemal-calej-polsce-imgw-wydalo-ostrzezenia.html#MTstream
                                                    .
                                                  • pia.ed Opady w zachodniej czesci Skåne ... 17.07.18, 19:14

kendo napisała:

> jakos ulewy nie bylo, maly deszczyk "przelecial" duchota wieksza niz przed deszczem

>

U mnie oziebilo sie i deszcz porzadnie zmoczyl ulice ... Dalej nie podaja w telegazecie
                                                    temperatury w Malmö, ale w Kopenhadze bylo 21 czy 22 C ... a to tylko 20 km odleglosci.

Under tisdagen drog regnet in över kusten till västra Skåne
                                                    i form av skurar – som väntas växa till sig under det kommande dygnet.

– Det är ju ett område med regnskurar som rört sig in, och det kommer under kvällen
                                                    fortsätta uppåt nordväst längs med kusten, säger meteorolog på SMHI.

.
                                                  • kendo Re: Opady we wschodniej czesci Skåne ... 18.07.18, 09:32
                                                    *Lusia
                                                    ja koniecznie musze prac...

ostanie susze spowodowaly pozary lesne,
                                                    www.expressen.se/nyheter/smhi-varnar-for-aska-och-kastvindar-en-mardrom/
                                                    w niektorych regionach ewakuowano mieszkancow,
                                                    pozar byl za blisko ich domow..

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • xystos Re: Opady we wschodniej czesci Skåne ... 18.07.18, 11:09

UK – Największe od 30 lat upały i brak deszczu, radykalnie obniżył się poziom wód gruntowych
                                                    wtorek, 17.07.2018 22:22 wibi. Kategorie: Anomalie pogodowe, Europa, Rekordy ciepła, Zagrożenia, Zmiany klimatyczne, Żywioły Tagi: brak wody, poziom wód gruntowych, rekord, Susza, UK, upały, zakaz używania

Po kilku tygodniach upałów i suszy w północno-zachodniej Anglii zostanie wprowadzony zakaz używania węży ogrodowych. Za podlewanie za ich pomocą kwiatów, trawnika, mycie samochodu przed domem albo wypełnianie ogrodowych basenów grozić będzie grzywna w wysokości 1000 funtów.

Wyspy Brytyjskie nie przeżywały takich upałów od ponad 30 lat. W Londynie deszcz nie padał od 29 maja. Minęła zaledwie jedna trzecia lata, a już padł rekord temperatury. Susza doprowadziła do radykalnego obniżenia poziomu wód gruntowych z jednoczesnym wzrostem zapotrzebowania na wodę o ponad 30 procent.

Parki, które nie są regularnie podlewane, zamieniły się w wypalone słońcem, żółte ścierniska. W obliczu tej sytuacji wielu Brytyjczyków rutynowo zamienia kąpiele w wannie na prysznic. Niektórzy wkładają nawet kamienie do zbiorników w toalecie, by zmniejszyć zużycie wody. Zakręcają również kurki podczas mycia zębów. To proste, ale ważne profilaktyczne zabiegi podczas suszy.

5 sierpnia w północno-zachodniej Anglii zostanie wprowadzony zakaz używania węży ogrodowych, np. do podlewania trawników, kwiatów albo mycia samochodu przed domem. To samo dotyczy wypełniania ogrodowych basenów. Za złamanie zakazu grozić będzie grzywna w wysokości 1000 funtów.

Taki zakaz już zaczął obowiązywać w Irlandii Północnej.

--
                                                    ZEN
                                                  • pia.ed Re: Opady ... teraz sie rozjasnia 18.07.18, 12:41

Czytalam, ze w Båstad, ktory jest "Mekka tenisa", do niezbednego nawilzania kortow tenisowych
                                                    sprowadzano beczkowozami wode techniczna ...Domyslam sie, ze to lekko zanieczyszczona
                                                    woda z rur ktora sluzyla do oziebiania czegos.

Deszcz padal przypuszczalnie w nocy, bo widze troche wody w zaglebieniu w asfalcie, przy chodniku.

.
                                                  • pia.ed "Weźcie zestaw do nurkowania" ... 18.07.18, 17:44

xystos napisał:
                                                    > > > > potrzeba co najmniej tygodniowego LANIA coby Żaby i inne żyjątka szczęśliwe były.

Slusznie ... bo jeszcze nam wyemigruja w Tatry ... wink

krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23687976,ulewy-w-tatrach-miejscami-szlaki-zamienily-sie-w-rwace-potoki.html#MTstream
                                                    .
                                                  • lusia_janusia Re: "Upaly i burze?... 20.07.18, 08:50
                                                    pia.ed 18.07.18, 17:55

Powiekszylam mape i wyglada na to,
                                                    ze ulewa mnie ominie ... ale Was chyba nie!!!

*Pia, jakos pogoda na mapie sie sprawdzila,
                                                    bo padalo u mnie,.

Natomiast19. lipca poranek byl zachmurzony, wydawalo sie ze
                                                    bedzie padac, ale do poludnia pogoda sie wyklarowala i wyszlo slonce,
                                                    duszno i parno bylo do wieczora.

Dzisiaj od rana slonecznie, chociaz w nocy bylo nieco chlodniej.
                                                    W tv powiedzieli ze mamy afrykanska pogode przez pare nocy temperatura
                                                    byla 20,oC. w niektorych regionach kraju.

--
                                                    zaufaj niewielu
                                                    W. Shakespeare
                                                  • alfredka1 Re: "Upaly i burze?... 20.07.18, 17:17
                                                    turystyka.wp.pl/w-skandynawii-i-za-kolem-podbiegunowym-jak-na-bahamach-zar-leje-sie-z-nieba-6275417699985537a
                                                    mapa wygląda jakby ją ktoś wrzątkiem oblał sad((
                                                    /nie aż tak miał ocieplać się klimat !!/
                                                  • pia.ed Polscy strażacy wraz ze sprzętem w Szwecji 22.07.18, 02:18

alfredka1 napisała:

> Henryku - już jedziemy na pomoc w gaszeniu ognia …
                                                    > pozdrawiamy serdecznie smile

www.fakt.pl/wydarzenia/polska/polscy-strazacy-wyruszyli-na-pomoc-szwecji/2drz6py

Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa blisko 140 polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

.
                                                  • pia.ed Szwecja plonie ... 25.07.18, 23:26

xystos napisał:

> kraj z ogromem jezior i rzek płonie, niebywałe ...

Nigdy nie bylam tak daleko na polnocy ...
                                                    ale chyba wlasnie tam nie ma tylu jezior ...
                                                    gdyby byly, to by szybciej ugasili!
                                                    Jesli chodzi o rzeki w Szwecji to przyznam sie
                                                    ze nie pamietam zadnej nazwy ... tylko cos, co nazywa sie "älven".
                                                    .

• pia.ed Szwecja plonie ... Francuscy specjalisci przybyli 25.07.18, 23:44

Fransk brandspecialitet i svenskt tältläger

Tältlägrets galgar i brandhärjade Hälsingland hängde tomma i bara några timmar - nu är sextiotalet franska räddningsarbetare, som ska hjälpa till med sin specialitet i kampen mot skogsbränderna, på plats i ett blixtsnabbt uppbyggt tältläger.

Kuddar och täcken läggs på smala sängar. Lampor, bordsfläktar och brandvarnare kopplas in. Här byggs hundra sovplatser på drygt ett dygn. Varje kvinna och man, från den franska räddningstjänsten, får krypa in i en förhållandevis välutrustad sovkabin i ett vitt tält.
                                                    Sådana här typer av basläger bygger Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) vid olika kriser runt om i världen. Men så många tält har inte blivit byggda i Sverige. Första gången var i Skåne under flyktingkrisen 2015, och tältlägret i Hälsingland det andra tillfället – under den pågående brandkatastrofen.

– Här bygger vi sov- och viloplatser där man kan ta igen sig efter alla långa timmar ute på brandplatsen.
                                                    Sovkabinerna stod färdiga när de franska brandarbetarna rullade in med en buss i Färila – orten i Ljusdals kommun där en sambandscentral för brandinsatserna upprättats.
                                                    – Vi är ett team på sex man från MSB som är med och sätter upp tälten, men många frivilliga från trakten ställer upp och ser till att det här kan lösas snabbt och smidigt. I dagsläget är vi 25 personer här för att ordna 100 sängplatser, säger Bobby Rose.
                                                    Tälten i lilla Färila vittnar om att brandsituationen i länet är allvarlig, och Gävleborgs landshövding tittar mot lägret med blandade känslor.

– Jag känner stolthet över allt som byggs upp och alla frivilliginsatser, men det blandas med den oro som jag känner för den värsta branden vi någonsin haft i Sverige. En brand som är så otroligt intensiv, men dessutom lynnig då den helt plötsligt hoppar två kilometer bort ...

Brandpersonalen från Frankrike ger inget definitivt datum för hemresa.

– Vi har inga begränsningar. Vi har meddelat att vi är tillgängliga för en- två veckor. Men det kan bli längre, säger Jean Paul Monet, ett befäl vid räddningstjänsten, och betonar att hjälpbehov och resurser avgörs och fördelas inom ramen för EU-samarbetet.

Fransmännen är bland annat specialiserade på att med helikopters hjälp fira ner
                                                    räddningspersonal till brandområden och därifrån motarbeta skogsbränderna.

– För mig är det en stor ära att komma hit och hjälpa de svenska brandmännen.
                                                    Vi hoppas att effektivt kunna hjälpa våra vänner att stoppa bränderna, säger Stephane Nissle,
                                                    ställföreträdande gruppledare för fransmännen.

.

.
                                                  • pia.ed Szwecja plonie ... Zrzucili bombe ... 26.07.18, 00:02

Kiedy bomba spadla na ziemie, powstalo ogromne cisnienie powietrza, ktore zgasilo ogien...

www.aftonbladet.se/nyheter/a/J1AxvX/flygvapnet-har-slappt-en-bomb-over-branderna

– Utan att ha gjort en djupgående analys kan vi se att detta haft en väldigt god verkan på elden,
                                                    och att bränder på 100 meter har kunnat släckas, säger Johan Szymanski under pressträffen:
                                                    – Man ser ingen ökad intensitet hos bränder på andra håll efter att bomben har släppts.
                                                    Brandchefen beskriver det som ett bra verktyg, som de kan plocka fram i den här typen av extrema situationer.

För att en eld ska leva krävs syre, värme och ett brännbart ämne. Under räddningsarbetet har man arbetat med mycket med vatten, samt att bränna i marken, men bestämde sig till slut för att testa något ”okonventionellt”.

Anledningen till att man valt att använda sig av en bomb är för att den enorma tryckvåg som bildas när bomben släpps, rubbar syretillförseln till elden, så pass mycket att den kvävs.

– På grund av den odetonerade ammunitionen och att det är svårframkomlig terräng så är branden på Älvdalens skjutfält svårhanterlig. Då har Försvarsmakten prövat en metod att med stridsflygplan göra en bombfällning som ett släckningsförsök, säger Marie Tisäter.

.
                                                  • pia.ed Szwecja nie potrzeba nowej pomocy 26.07.18, 10:57

Najwazniejsze, ze jak dotad nie bylo ofiar wsrod mieszkancow i wsrod strazakow.
                                                    Wczoraj przeczytalam, ze Szwecja nie chce juz nowych jednostek z zagranicy...
                                                    Podano tez, ze ta "dobrowolna pomoc" kosztuje miliony ... wcale nie jest oplacana przez Unie.
                                                    Linia upalow przebiega od Kanady do Szwecji ...

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23715256,upaly-od-kanady-po-szwecje-to-co-dzis-jest-fala-goraca.html#A_BoxOpImg1
                                                    .

.
                                                  • pia.ed Re: Szwecja nie potrzeba nowej pomocy 26.07.18, 19:47

alfredka1 napisała:

> .. a przez kogo jest oplacana ta pomoc ???/
                                                    czyżby przez Szwecję i czy Polska sobie za zyczyła zapłaty ??

W informacji na szwedzkiej telegazecie bylo podane
                                                    ze pomoc tych, ktorzy przybyli, aby brac udzial w gaszeniu pozarow,
                                                    kosztowala Szwecje iles tam milionow koron.

Podkreslono, ze fakt odmowy nastepnym gotowym do pomocy,
                                                    w tym Austrii,
                                                    nie wynika ze wzgledow oszczednosciowych wink

.

• pia.ed Kto zaplaci za pomoc? 26.07.18, 20:37

Znalazlam notatke przeznaczona dla uczacych sie dopiero jezyka szwedzkiego,
                                                    napisana bardzo prostym jezykiem... i w formie slupka!
                                                    Notatka nie obejmuje wszystkich narodowosci, bo nie wspomniano Dunczykach
                                                    i o bardzo waznej pomocy wyspecjalizowanych w gaszeniu pozarow lasow
                                                    Francuzow i Norwegow.

Bränderna kostar mycket pengar.
                                                    Det brinner fortfarande
                                                    i många skogar i Sverige.
                                                    Bränderna i skogen
                                                    kostar väldigt mycket pengar.
                                                    Skogen som brunnit hittills
                                                    var värd 900 miljoner kronor.

Just nu brinner det
                                                    på 27 ställen i landet.
                                                    De värsta bränderna är i
                                                    länen Dalarna, Gävleborg,
                                                    Jämtland och Västernorrland.

EU och många länder
                                                    hjälper Sverige i arbetet
                                                    med att släcka bränderna.
                                                    De hjälper till med helikoptrar,
                                                    flygplan och brandmän.

130 brandmän och
                                                    40 brandbilar från Polen
                                                    hjälper till att
                                                    släcka bränderna i Jämtlands
                                                    och Gävleborgs län.

53 brandmän från Tyskland
                                                    kämpar mot elden i Dalarna.

– Sverige kommer att få
                                                    betala för den hjälp vi får.
                                                    Men EU kan också
                                                    vara med och betala en del,
                                                    säger Patrik Jansson
                                                    på Myndigheten för
                                                    samhällsskydd och beredskap.

– Sverige kommer att få
                                                    betala för den hjälp vi får.
                                                    Men EU kan också
                                                    vara med och betala en del,
                                                    säger Patrik Jansson
                                                    på Myndigheten för
                                                    samhällsskydd och beredskap.

Pożary kosztują dużo pieniędzy
                                                    Nadal płonie w wielu lasach w Szwecji.
                                                    Pożary w lesie kosztuje bardzo dużo pieniędzy.
                                                    Dotychczas spalone lasy były warte 900 milionów SEK.

Teraz płonie w 27 miejscach w kraju.
                                                    Najgorsze pożary są w hrabstwach Dalarna, Gävleborg,
                                                    Jämtland i zachodni Norrland

UE i wiele krajów pomaga Szwecji gasić pożary.
                                                    Pomagają przy pomocy śmigłowcow, samolotow i strażakow.

130 strażaków i 140 wozów strażackich z Polski
                                                    pomaga ugasić pożary w Jämtland i w Gävleborg.

53 strażaków z Niemiec walczy z ogniem w Dalarna.

- Szwecja zapłaci za otrzymaną pomoc.
                                                    Ale UE może również zapłacić część kosztow.

- mówi Patrik Jansson z Urzędu dla ochrony socjalnej i gotowości..

• kendo Re: pozary 27.07.18, 09:46

mysle ze zaplacone bedzie z budrzetu panstwowego-ubezpieczen pewnie tez..

dzis podali,ze finowie sie zobowiazali z pomoca..
                                                    zapowiedziane deszcze w tamtych regionach moze stlumia wiekszosc pozarow.

--
                                                    *
                                                    Vistula
                                                    *
                                                  • pia.ed O bombardowaniu lasu... 27.07.18, 16:29

kendo napisała:
                                                    > dzis podali, ze finowie sie zobowiazali z pomoca..

Finowie juz dawno chcieli przyjechac ale Szwecja dopiero teraz zdecydowala sie na ich pomoc.
                                                    W "zapasie" Szwecja ma jeszcze 6 panstw... ale widocznie uwaza, ze Finlandia da im specjalnosci, ktore Szwecja potrzebuje...

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23724911,pozary-w-szwecji-szwedzkie-sily-zbrojne-wpadly-na-pomysl-nietypowego.html#A_BoxOpLink

Na nietypowy pomysł wpadły władze miasteczka Trängslet w rejonie Dalarna w Szwecji, który jest jednym z najbardziej dotkniętych przez ogień obszarów. To właśnie tam zaczyna brakować wody do gaszenia pożarów. Władze Trängslet zaproponowały, żeby zrzucić na teren opanowany przez pożar pociski, które sprawią, że uniesiona wybuchem ziemia opadnie i przydusi tlące się podłoże. O pomoc poproszono Szwedzkie Siły Zbrojne.

Próby dokonano na obszarze pola strzeleckiego w gminie Älvdalens, gdzie ogień płonie już prawie dwa tygodnie. W południe w środę, 25 lipca, szwedzki myśliwiec gripen zrzucił eksperymentalnie jeden pocisk. Okazało się, że niekonwencjonalna metoda... działa.

Komentarze:

Niech jeszcze przekonają swoich rodzimych dzihadystow żeby szli w ogień
                                                    z ładunkami na plecach i będą mieć dwa problemy rozwiązane a nie jeden.

Emerytowani katolicy z IRA też by się nadali?

@antypiss
                                                    E tam... w Szwecji ilość profesjonalistów o imieniu Ahmed jest dość spora.
                                                    Wprost genialny pomysł na poćwiczenie dla ISIS.

• pia.ed Za darmo promem MF "Gryf" ... 27.07.18, 21:42

xystos napisał:

> ty Pia chyba też Gryfem do Szwecji przypłynełaś?
                                                    > "Gryf" był pierwszym promem na lini Świnoujście-Ystad.

Na pewno tak bylo - wierze w to co piszesz, choc moje wspomnienia
                                                    zaczynaja sie dopiero od promu Polonia ...
                                                    >
                                                  • pia.ed Promem "Gryf" do Trelleborga 29.07.18, 22:36

Po pierwszych zachwytach w czasie przejazdu polskich strazakow w Szwecji jakos o nich ucichlo,
                                                    dopiero dzis zobaczylam w dzienniku migawke, w ktorej pokazano mezczyzne z napisem STRAZ na plecach.
                                                    No i ukazal sie polski artykul mowiacy o tym, ze polscy strazacy bronia przed ogniem jakiegos miasta.

.
                                                  • pia.ed Wojskowe slownictwo w artykule 30.07.18, 01:15

pia.ed napisała:
                                                    > dzis zobaczylam w dzienniku migawke, w ktorej pokazano mezczyzne z napisem STRAZ na plecach.
                                                    > No i ukazal sie polski artykul mowiacy o tym, ze polscy strazacy bronia przed ogniem jakiegos miasta.

>
                                                    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23730965,polscy-strazacy-w-szwecji-szykuja-obrone-miasta-przed-pozarem.html
                                                    .