Gość: spk
IP: *.cdma.centertel.pl
13.04.09, 00:47
Witam
Chciałbym pokrótce opisać moje wątpliwości odnośnie dostarczanej przez Erę (PTC) usługi Blueconnect, w której klienci płacą za niewykorzystywane de facto przez nich dane.
Usługi są przedstawione na stronie www.era.pl/pl/indywidualni/taryfy/internet/blueconnect_w_telefonie/pakiety. Użytkownik np. poprzez wysłanie SMS zakupuje pakiet danych o określonej wielkości (5/50/500 MB). Problemem jest tu fakt, że dla każdego połączenia ilość przesłanych (oddzielnie wysłanych i odebranych) danych jest zaokrąglana do 50 lub 100 KB.
Przykład - użytkownik w ciągu dnia pięciokrotnie sprawdza swoją pocztę elektroniczną (np. GMail), za każdym razem pobierając 2 KB. Do tego użytkownik odebrał 2 nowe wiadomości, po 20 KB każda. Sumarycznie wychodzi 5x2 + 2x20 = 50 KB. Ale ze względu na sposób obliczania operator naliczył mu 5x100 = 500 KB. W ten sposób różnica między naliczoną a faktycznie wykorzystaną ilością danych ma się jak 10 do 1.
Powyższa proporcja będzie różna dla poszczególnych scenariuszy, np. w przypadku przeglądania stron internetowych, kiedy jednorazowo pobrane zostanie np. 450 KB - przy zaokrągleniu do 500 KB da nam jedynie 10% niewykorzystanych a naliczonych danych. Tym nie mniej dla pewnych, potencjalnie często spotykanych przypadków użytkownik będzie płacił za usługę, z której faktycznie nie skorzystał.
Ze względu na (nieuwzględniony w powyższych przypadkach) rozdział danych na odbierane i wysyłane faktyczny sposób naliczenia może być jeszcze mniej korzystny dla użytkownika. Zauważyć również można, że, podobnie jak w poruszanej niedawno sprawie z usługami prepaid, niewykorzystane z końcem miesiąca rozliczeniowego dane przepadają.
Jakieś przemyślenia?