Dodaj do ulubionych

28 dzień cyklu i nie wiem

IP: *.adsl.inetia.pl 26.10.08, 20:55
Lekarz wykryl u mnie torbiel wielkosci 57mm.Twierdzi ze nie jest
cala wypelniona plynem, wiec podejrzewa torbiel czekoladowa.
Zapisał mi Danazol .Przyjmowalam go tylko 4 tyg dni z tego wzgledu
ze zaczela mnie bolec watroba i kosci.
Poszlam do lekarza w 28 dniu cylu i powiedzial ze jest cos 27mm.
Powiedzial ze trudno mu stwierdzic czy to pecherzyk czy torbiel.
Kazal przyjsc za pol roku na kontrole!
Dzis jest "37 dzien cyklu " i nie mam miesiaczki chyba z tego
wzgledu ze przyjmowalam Danazol.
Cykle mam 33 dniowe.

Czy to mozliwe ze w 28 dniu cyklu sa jeszzcze pecherzyki?? Mnie sie
wydaje ze juz ich byc nie powinno a wiec torbiel?
Czy taka torbiel teraz moze rosnac kiedy nie mam miesiaczki?
Obserwuj wątek
      • jacek_tomaszewski Re: 28 dzień cyklu i nie wiem 30.10.08, 12:08
        O torbieli mówimy w sytuacji, gdy zmiana wykryta na jajniku przekracza swoją
        średnicą wymiar 5-6 cm, jej ściany są cienkie a zawartość ma charakter płynowy.
        Torbiel czekoladowa jest wypełniona gęstą, zhemolizowaną krwią. Niekiedy torbiel
        czekoladową imituje zmiana fizjologiczna związana z owulacją zwana torbielą
        krwotoczną ciałka żółtego. Taka zmiana nie wymaga interwencji ponieważ zazwyczaj
        cofa się samoistnie w ciągu trzech cykli.
        Rozpoznanie endometriozy stawia się na podstawie oceny histopatologicznej ognisk
        chorobowych uzyskanych podczas zabiegu operacyjnego. Optymalnym leczeniem jest
        usunięcie ognisk choroby z następową terapią hamującą Pani aktywność hormonalną
        (antykoncepcja, leki antygonadotropowe, gestageny, analogi GnRH). Oczywiście
        można stosować tylko leki. Proszę jednak pamiętać, że długotrwała terapia
        wprowadzi Panią w okres całkowitego wyciszenia hormonalnego ( co niesie za sobą
        również inne problemy organiczne, medyczne, emocjonalne i partnerskie). Leczenie
        trwa nie krócej niż 6 miesięcy.
        Danazol jest lekiem antygonadotrpowym a więc hamuje owulację. To jest przyczyną
        nie wystąpienia miesiączki o czasie (oczywiście po wykluczeniu ciąży). Prostą i
        tanią alternatywą dla tego leczenia pozbawioną działań niepożądanych przez Panią
        opisywanych jest tabletka antykoncepcyjna.
        Każda kobieta co miesiąc tworzy pęcherzyk jajnikowy, z którego w trakcie
        owulacji uwalnia sie komórka jajowa. Średnica takiego pęcherzyka wynosi
        zazwyczaj od 20 do 22,5 mm ale niekiedy może on urosnąć trochę większy.
        Najprawdopodobniej opisywana przez Panią zmiana nie jest więc nie torbielą
        endometrialną (raczej samoistnie by nie znikła) lecz przetrwałym pęcherzykiem
        jajnikowym lub torbielą krwotoczną ciałka żółtego (typową dla cyklu płciowego).
        Taki pęcherzyk jest obrazem fizjologicznym i nie wymaga zazwyczaj leczenia
        jeżeli jego wielkość się systematycznie zmniejsza. Jest to dla kobiety będącej w
        okresie rozrodczym sytuacja częsta. Pęcherzyk jajnikowy będzie co miesiąc
        pojawiał się i znikał aż do momentu, kiedy wygaśnie u Pani funkcja hormonalna
        gonady żeńskiej. Jeżeli w obrazie USG nie ma innych zmian wskazujących na
        niepokój onkologiczny a markery schorzeń nowotworowych jajnika (CA 125) mieszczą
        się w granicach normy wymaga Pani jedynie postępowania obserwacyjnego tak jak
        zalecił Pani lekarz a więc USG za 6 cykli. .
        Myślę, że powinna zaufać Pani lekarzowi, którego Pani wybrała. Ma on najlepszy
        wgląd w stan Pani zdrowia. Pozdrawiam.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka