Dodaj do ulubionych

Zmiany w maturze 2015?

16.10.12, 20:57
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12677960,Uczniowie__szykujcie_sie_znow_na_mala_reforme_matury.html?lokale=warszawa&t=1350413446517&obxx=12677960&v=1&pId=19452042&send-a=1#opinion19452042
Obserwuj wątek
    • Gość: hawa.etc Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.dynamic.chello.pl 16.10.12, 21:45
      Takie zmiany to żadne zmiany, niech je sobie wsadzą w rzyć.

Postuluję:

- zlikwidowanie matury, jako warunku uzyskania wykształcenia średniego;

Niech zostanie samo świadectwo liceum/technikum, a matura będzie osobnym papierem, który ogląda tylko uczelnia. Rozumiem, że pomysł ministerstwa na maturę jest taki, że każdy mają zdać, żeby każdy miał wykształcenie średnie. No to niech każdy ma, ale bez matury, która osobie nieidącej na studia na nic się nie przyda. Za to tacy ,,abiturienci z awansu" wymuszają obniżenie wymagań.

- Nie jeden przedmiot rozszerzony obowiązkowy, a dwa. Matura powinna sprawdzać predyspozycje intelektualne kandydata na studia, a każda sesja na studiach to dużo więcej, niż rozszerzona matura z kilku przedmiotów. Jeżeli wymiękną na egzaminach kończących szkołę, to trudno.
      Oszczędzą sobie czasu i rozczarowań na uczelni.

- oczywiście niezdanie rozszerzonych przedmiotów powinno skutkować niezdaniem matury - kto to widział, żeby ktoś dostawał 5% i jak gdyby nigdy nic zdawał maturę? Aha, próg 30% jest po prostu ŚMIESZNY. Powinno być 50% i więcej.

- likwidacja prezentacji maturalnej, na rzecz normalnego egzaminu ustnego z języka polskiego;
      to co jest teraz to tylko napędzanie czarnego rynku handlu pracami maturalnymi;
      • morekac Re: Zmiany w maturze 2015? 16.10.12, 22:10
        likwidacja prezentacji maturalnej, na rzecz normalnego egzaminu ustnego z języka polskiego;
        to co jest teraz to tylko napędzanie czarnego rynku handlu pracami maturalnymi;
        To akurat będzie zlikwidowane.
      • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 16.10.12, 22:22
        Gość portalu: hawa.etc napisał(a):
        > - oczywiście niezdanie rozszerzonych przedmiotów powinno skutkować niezdaniem m
        > atury - kto to widział, żeby ktoś dostawał 5% i jak gdyby nigdy nic zdawał matu
        > rę? Aha, próg 30% jest po prostu ŚMIESZNY. Powinno być 50% i więcej.
        Próg jest śmieszny w odniesieniu do matury na poziomie podstawowym. A i tak ze 20-25% oblewa. Próg 50% na maturze rozszerzonej nie przejdzie. Sądząc po średnich wynikach matur rozszerzonych za dużo ludzi by oblewało. I co by wtedy zrobili goście od wyższych uczelni? Zapłakaliby się za studentami...Już nie mówiąc o rozliczaniu MEN z edukacji kończącej się oblaniem matury przez większość uczniów.
        • Gość: hawa.etc Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.dynamic.chello.pl 17.10.12, 00:17
          Finansowanie wyższych uczelni to jest osobny temat - to, że dostają pieniądze ,,na głowę" powoduje tylko problemy. Na UW na filologii polskiej jest (razem z zaocznymi, na obu specjalnościach) 300-400 osób. Za dużo. Nie chodzi nawet o rynek pracy, ale o to, że zebranie na raz tylu ludzi z predyspozycjami do takich studiów, które mogą coś z nich wynieść jest prawie niemożliwe.

Oczywiście ograniczenie liczby studentów wpłynie na zapotrzebowanie na kadrę uniwersytecką, ale uważam, że to co się teraz odbywa jest o wiele bardziej szkodliwe społecznie niż ewentualne zwolnienia.

> Próg jest śmieszny w odniesieniu do matury na poziomie podstawowym. A i tak ze
          > 20-25% oblewa. Próg 50% na maturze rozszerzonej nie przejdzie. Sądząc po średni
          > ch wynikach matur rozszerzonych za dużo ludzi by oblewało. I co by wtedy zrobil
          > i goście od wyższych uczelni? Zapłakaliby się za studentami...Już nie mówiąc o
          > rozliczaniu MEN z edukacji kończącej się oblaniem matury przez większość ucznió
          > w.

Według mnie ten problem sam by się rozwiązał. Część osób z grupy poniżej 50% w ogóle by do matury nie podeszła, część wystraszona wizją oblania matury bardziej by się przyłożyła do nauki. Poza tym pomnażanie liczby maturzystów nie powinno być priorytetem MEN, które od lat zaniedbuje uczniów z predyspozycjami do kształcenia zawodowego. A oni są ważni, bo jest ich po prostu więcej, niż tych, którzy mogą z powodzeniem ukończyć jakieś sensowne studia.

Żeby było jasne - ja nie mam złudzeń, że rozwiązania podobne do tych, które proponuję kiedykolwiek zostaną wprowadzone. Nie zostaną, bo to wymagałoby radykalnych rozwiązań i dużych inwestycji (taniej uczyć WOS, niż zawodu), a przede wszystkim przyznania się do błędów. Na to raczej nikt się nie porwie.

• joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 17.10.12, 07:48
            A ja mam ochotę powiedzieć pitu-pitu .....

Mydlenie oczu. Uczelnie MAJĄ PRAWO wprowadzić egzaminy wstępne, ale tego nie robią....bo chcą przyjąć cały naród, zwlaszcza na zaoczne, sorry, "niestacjonarne". I w tym kontekście narzekanie kadry akademickiej na poziom studentów jest żałosne.

• Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 17.10.12, 13:58
              I w tym kontekście narzekanie kadry akademickiej na poziom studentów jest ża
              > łosne."

Jak mnie wkurza to biadolenie "pracowników naukowych" na poziom studentów.

Rozumiem młodzież zapienioną, że na kampusie głównym przechadzają się znane jej z rejonowego gimnazjum "lambady", które - a jakże - wylądowały na "prestiżowym kierunku", tyle że niestacjonarnym.
              Albo że owe lambady w czasie wykładu oglądają na swoich ajpadach śmieszne filmiki na youtube - tzn. z ich nieadekwatnych reakcji można wnioskować, że śmieszy ich coś, co sobie oglądają.
              Albo że na "prestiżowym kierunku" można spotkać osoby, które włanczają, chcom, a pod Włocławkiem "wuja ma kancelarię - więc spoko" - kierunek niestacjonarny.

Dobra, ja rozumiem, że to może być wkurzające, ale na szczęście słyszę też o młodych ludziach, którzy są niesamowici, zdobywają jakieś wielkie granty na realizację własnych projektów, łączą informatykę i studia asp - w każdym razie moje dzieci mają w swoim najblliższym (towarzyskim) otoczeniu takie osoby i takich magistrantów/doktorantów mają znani mi pracownicy naukowi.

Natomiast ujadanie w stylu prof. Hartmana to jednak żal. Moja córka ma przyjaciół po olimpiadach filozoficznych - na szczęście trafili na UW, gdzie pani Środa jest nieważna.

• Gość: hawa.etc Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.dynamic.chello.pl 17.10.12, 18:33
                Mnie też wkurza. Niech zaczną przyjmować mniej osób, ukrócą studia niestacjonarne (to powinny być studia dla pracujących, a nie płatne dzienne), a dopiero potem narzekają.

> Dobra, ja rozumiem, że to może być wkurzające, ale na szczęście słyszę też o m
                > łodych ludziach, którzy są niesamowici, zdobywają jakieś wielkie granty na real
                > izację własnych projektów, łączą informatykę i studia asp - w każdym razie moje
                > dzieci mają w swoim najblliższym (towarzyskim) otoczeniu takie osoby i takich
                > magistrantów/doktorantów mają znani mi pracownicy naukowi.
                >

To wszystko prawda. I dla porządku trzeba dodać, że pracownicy naukowi doceniają każdą inicjatywę. Prawie nigdy nie zdarza się, że idę do nauczyciela akademickiego z prośbą/ pytaniem/ propozycją napisania pracy ponadprogramowej, a ten ,,spuszcza mnie na drzewo".

> Natomiast ujadanie w stylu prof. Hartmana to jednak żal. Moja córka ma przyjaci
                > ół po olimpiadach filozoficznych - na szczęście trafili na UW, gdzie pani Środa
                > jest nieważna.
                >

W jakim sensie jest ,,nieważna" i dlaczego ,,na szczęście"? Chodzi o to, że podobnie jak Hartman, jest naukową celebrytką?
    • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 17.10.12, 21:39
      A mnie się wydaje, że mimo wszystko - to jednak jakiś postęp. Lepiej jeśli młodzież będzie się uczyła choć jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym niż gdy takiego obowiązku nie ma.
      Dobrze, że zamiast tych chorych prezentacji maturę ustną z polskiego będzie egzamin z wiedzy.

W sumie nie widzę jakiejś dużej szkodliwości społecznej w szerokim dostępie do matury czy studiów. Problem w tym, że nie promuje się elit, że pani z artes liberales UW, która jako jedyna w Polsce zdobyła wielki unijny grant dla jakiejś pani dziennikarki - z którą rozmawiałam - to jest czarna magia - "artes co???"....
      Mnie jest żal tych młodych ludzi, którzy ostatnio ciągle słyszą, że w Polsce jest za dużo osób z wyższym wykształceniem, a za mało "fachowców" tzn. na przykład spawaczy.

• Gość: hawa.etc Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.dynamic.chello.pl 17.10.12, 22:03
        A według mnie to jest bardzo szkodliwe społecznie. I dla tych bardziej zdolnych i dla tych mniej.
        Bardziej zdolni dostają mniej czasu kadry, większe grupy na ćwiczeniach, obniżony poziom, poza tym muszą się zmagać z wizerunkiem studenta - balującej niedojdy, który szkodzi im na rynku pracy.

Mniej zdolni idą na studia, z których niewiele wyniosą, po to, by pracować w miejscach, które studiów nie wymagają (np.w biurach rachunkowych, sekretariatach, etc.). Męczą się, a potem są rozczarowani i sfrustrowani, że obiecywana lepsza przyszłość nie jest w zasięgu ich rąk. I ja się nie dziwię. Często pojawia się argument ,,ale przecież nikt im nie kazał". Niestety, wymusiły to realia - na każdym stanowisku biurowym, ale nie wymagającym szczególnych kwalifikacji wymagane jest wyższe wykształcenie. Mam w sekretariacie panie z pieczątkami mgr inż. Nie powoduje to bynajmniej polepszenia się obsługi.

Cały system nie ma sensu i nie jest wart ładowanych weń pieniędzy.

> Problem w tym, że nie promuje się elit, że pani z artes li
        > berales UW, która jako jedyna w Polsce zdobyła wielki unijny grant dla jakiejś
        > pani dziennikarki - z którą rozmawiałam - to jest czarna magia - "artes co???".
        > ...

Tu się zgadzam. Czytałam kiedyś tekst o jakiejś subkulturze, której członkowie ,,często studiują na liberalnych akademiach sztuk".
        • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 17.10.12, 22:21

> poza tym muszą się zmagać z wizerunkiem studenta - balującej niedojd
          > y, który szkodzi im na rynku pracy.
          No, akurat z balowania to studenci byli znani od zawsze ;-)

> Mam w sekretariacie panie z pieczątkami mgr inż.
          > Nie powoduje to bynajmniej polepszenia się obsługi.
          A te panie to jakieś młode absolwentki lat ostatnich czy absolwentki z trochę starszych czasów?
        • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 18.10.12, 14:07
          Moim zdaniem szkodliwe społecznie jest obniżanie rangi publicznych uczelni , a to właśnie ma miejsce w sytuacji, gdy przyjmuje się na dzienne studia osoby z ledwo zdaną maturą.

Natomiast w samym fakcie, że ktoś chce się uczyć i jeszcze za to płacić, nawet jeśli jest to nauka na niskim poziomie - co w tym złego?
          Byłam kiedyś w warszawskiej oke i rozmawiałam z dziewczynką, która przyszła obejrzeć swoją maturę z polskiego. Niestety nie zdała - i to po raz drugi. Natomiast udało jej się zdać matematykę. Dziewczynka była moim zdaniem trochę upośledzona, jednak zaimponowało mi, że tak bardzo zależy jej na tej maturze. Niech się uczy, niech poprawia - za mojej młodości takie osoby były wykluczane społecznie, dostawały niską rentę i siedziały w domu; teraz mogą sobie na przykład siedzieć "na kasie" i zarabiać na siebie.
          Sporo koleżanek mojego syna, takich mało lotnych, pokończyło słabe ogólniaki a potem zrobiły jakieś licencjaty. Pracują w biurach obsługi klienta, są sprzedawczyniami, urzędniczkami, przedszkolankami... I chyba lepiej wyszły na tym niż te, które poszły do techników albo liceów profilowanych - także w sensie psychologicznym: po prostu ich samoocena jest wyższa. A ludzie, którzy się dobrze czują - są milsi dla innych:)
          Więc niech ci ludzie się uczą jak najdłużej, ale niech się to nie odbywa kosztem tych, którzy chcą mieć edukację na znacznie wyższym poziomie.
            • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 18.10.12, 19:04
              W przypadku UW - zlikwidowałabym tryb niestacjonarny, ustaliłabym dolny próg przyjęć, na kierunkach humanistycznych - egzaminy wstępne (po wstępnej selekcji, tak jak np. na mishu)
              To powinien być sztandarowy polski uniwersytet dla najzdolniejszej młodzieży.

A reszta niech sobie idzie na UKSW - tam też by się podniósł poziom, bo część osób woli płacić za UW, licząc, że poprawią maturę i przeniosą się na dzienne - czy gdzie tam chce, szkół wyższych mamy pod dostatkiem:)

• jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 18.10.12, 21:30
                  Ale żaden egzamin nic nie da jeśli szkoła będzie chciała przyjąć np. 100 studentów i choćby kandydaci sprawiali wrażenie całkiem niekumatych to uczelnia będzie na siłę tych 100 studentów szukała. Egzamin ma sens gdy powie się: ok, zrobimy egzamin i egzamin trzeba zdać, żeby mieć szansę bycia naszym studentem. I jeśli egzamin zda raptem 50 kandydatów to nie przyjmujemy 50 z tych, którzy nie zdali. Czym to się różni od ustalenia np., że kandydaci muszą mieć z matury rozszerzonej z przedmiotu X przynajmniej 50% punktów żeby być rozpatrywani w rekrutacji - nie wiem. To jest nadal ten sam problem. Skoro przyjmuje się kandydatów, którzy niekoniecznie się nadają, ale przyjmuje się ich dlatego, żeby zapełnić miejsca - to żaden egzamin nie pomoże.
              • Gość: hawa.etc Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.dynamic.chello.pl 18.10.12, 19:30
                egzaminy wstępne (po wstępnej selekcji,
                > tak jak np. na mishu)

Ha, to bym się nie dostała :-) Nie przechodzę w zasadzie żadnych egzaminów ustnych. Pisemne na 90-100%, ustne może na 10%. Bardzo niefajna ułomność.
                Ale pomysł oczywiście słuszny.

Natomiast uważam, że zaoczne powinny zostać (zwłaszcza magisterskie!), ale warto by było wrócić do korzeni pod tym względem i wydawać skierowania. Tzn. studia tylko dla pracujących, albo studiujących drugi kierunek. Interesowałam się tyflopedagogiką i na APS podyplomówka jest tylko dla osób, które już pracują jako nauczyciele (trochę mnie zawiedli :-)). To chyba dobry trop.
                • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 18.10.12, 20:49

> egzaminy wstępne (po wstępnej selekcji,
                  > > tak jak np. na mishu)
                  >
                  > Ha, to bym się nie dostała :-) Nie przechodzę w zasadzie żadnych egzaminów ustn
                  > ych."

Miałam na myśli wstępną selekcję w oparciu o wyniki matur - jak na mishu, tzn. - do egzaminu kwalifikuje się ileś razy więcej osób niż jest miejsc. Nie wiem, czy to powinny być egzaminy ustne, może dwustopniowe? Może jeszcze jakieś osiągnięcia powinny być brane pod uwagę - tak jak na tych naprawdę dobrych uczelniach?
      • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 17.10.12, 22:15
        Gość portalu: menodo napisał(a):

> Mnie jest żal tych młodych ludzi, którzy ostatnio ciągle słyszą, że w Polsce je
        > st za dużo osób z wyższym wykształceniem, a za mało "fachowców" tzn. na przykła
        > d spawaczy.
        Mi też jest żal. Zwłaszcza, że pamiętam jak parę - parenaście lat temu było wielkie naganianie "tylko studia chronią przed bezrobociem". Bo dla tych spawaczy nie było wtedy pracy więc należało poupychać młodzież na studiach. Zresztą kwestia, czy dla tych spawaczy jest i teraz jakaś praca.
      • morekac Re: Zmiany w maturze 2015? 18.10.12, 12:37
        którzy ostatnio ciągle słyszą, że w Polsce je
        > st za dużo osób z wyższym wykształceniem, a za mało "fachowców" tzn. na przykła
        > d spawaczy.
        Na pewno jest za mało fachowców od ruchomych dachów...
            • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 18.10.12, 21:22
              Nie wiem o czym mają informować, skoro na razie pani minister mówi o chceniu, a na oficjalnych stronach men to chyba nie ma żadnego oficjalnego dokumentu na ten temat - poza wzmiankami z czerwca że coś ulegnie zmianie.
                • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 25.10.12, 20:13
                  To współczuję. Na "pocieszenie" dodam, że "stare roczniki" też trochę zrobiono w bambuko, ale nie MEN.

UW od przyszłego roku zmienia system rekrutacji - przeliczniki matur, tudzież niektóre przedmioty, a dotyczy to osób, które profil klasy wybierali rok czy dwa lata temu. Zawsze można powiedziec, że mają cały rok na douczenie.
                  • menodo Re: Zmiany w maturze 2015? 26.10.12, 00:14
                    Maturzyści 2013 startujący na UW wbrew pozorom nie są tacy biedni.
                    Przynajmniej nie mają tego problemu, że zostaną "wygryzieni" przez starsze roczniki, które poprawiły maturę.
                    Maturzyści 2012, którzy nie załapali się na wymarzone kierunki, nie tylko muszą poprawić maturę ze słabo słabo zdanych przedmiotów, ale zdać kolejny egzamin z dodatkowego przedmiotu - i tu przewagę mają młodsi koledzy:)
                    • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 26.10.12, 07:35
                      Ale ja znam przynajmniej jedną osobę, która wybrała sobie rozszerzony wos i matematykę mając pomysł na sgh i prawo. Teraz okazuje się, że na prawo to nie wystarczy.

Oczywiście ma jeszcze rok na zrobienie innego przedmiotu i nie jest to tragedia, ale na pewno takie osoby się z tego nie ucieszyły.

• jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 26.10.12, 09:25
                        Na tych zmianach (chodzi o maturę 2015) to pewnie najbardziej stracą ludzie uczący się w technikach i kończący je w 2015. Bo mając do dyspozycji maturzystów z przynajmniej 1 przedmiotem rozszerzonym uczelnie pewnie zaczną wymagać przedmiotów rozszerzonych - których zdawanie nie będzie wcześniej obowiązkowe, a na dokładkę w rocznikach wcześniejszych niż tegoroczna I klasa w technikach nie ma chyba jeszcze obowiązku uczenia 2 przedmiotów rozszerzonych.
                      • menodo Re: Zmiany w maturze 2015? 26.10.12, 09:42
                        Ci, którzy zdają maturę w tyn roku naprawdę zostali wprowadzeni w błąd, bo nowe zasady rekrutacji na UW zostały opublikowane wiosną 2012.
                        A przecież licea dostosowały profile klas do starych zasad, te wszystkie klasy mat-geo, mat-hist. polski-wos zostały stworzone m.in. dla potencjalnych prawników.
                        Zniknęły klasy humanistyczne z obowiązkową łaciną i filozofią - bo kto by się tego uczył i po co - przyszłością jest wos - na szczęście moja córka jeszcze się załapała na staromodną edukację - a tu proszę bardzo...mędrcy z UW jednak się rozmyślili:D

Ciekawe, jak długo będą obowiązywały obecne zasady?
                        • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 26.10.12, 23:14
                          menodo napisała:

> A przecież licea dostosowały profile klas do starych zasad, te wszystkie klasy
                          > mat-geo, mat-hist. polski-wos zostały stworzone m.in. dla potencjalnych prawnik
                          > ów.
                          Klasy mat-geo czy mat-hist to były raczej dla przyszłych socjologów i ekonomistów, choć niewykluczone, że i jakiemuś prawnikowi-in-spe mogły podpasować.

> Ciekawe, jak długo będą obowiązywały obecne zasady?
                          No właśnie. Moim zdaniem takie zasady powinny być znane 3 lata wcześniej.
                          • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 08:43
                            Myślę, że wielu licealistów wybiera wstępnie kilka kierunków. Chociaż w rekrutacji na studia nie obowiązuje zasada kierunków pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru, ich wybory często podobną zasadą się kierują (odkąd można składać papiery na wiele kierunków).

I jeżeli np Jaś marzy o SGH albo o prawie to sprawdza jakie przedmiotu na poziomie rozszerzonym są tam brane pod uwagę.

I jeżeli na SGH są to np dwa przedmioty do wyboru spośród A,B,C i D a na prawie są to 2 przedmioty spośród C,D,E,F i G , to najbardziej oczywistym wyborem jest rozszerzenie przedmiotu C i D.

No i taki Jaś może czuć się lekko zrobiony w trąbę jeżeli w 3 klasie dowiaduje się, że jeden z kierunków wycofuje opcje C albo D albo obie.

I podobnych zmian trochę jednak wprowadzono. Nawet zgadzając się z merytoryczną słusznością takiej decyzji , o takich zmianach powinno się informować młodych ludzi 3 lata wczesniej.

Niestety, w tym ważnym dla młodych ludzi momencie widać totalny brak współpracy między dwoma ministerstwami.
                            • morekac Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 09:03
                              Otóż to - zwłaszcza, że teraz nie ma możliwości uczenia się przedmiotów na poziomie podstawowym i douczania się do rozszerzonego... Korepetytorzy i placówki przygotowujące do matury zacierają ręce...
                              • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 12:51
                                To fakt. Ale pamiętam dyskusję na tym forum sprzed kilku m-cy nt zreformowanego liceum i tego, że 16-latki, a docelowo 15-latki mają właściwie wybierać z jakich przedmiotów zdają maturę. Jakoś nie było to chyba problemem dla większości dyskutantów, nawet w kontekście tego, że uczelnie ogłaszają zasady rekrutacji mniej więcej rok przed maturą.
                                • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 27.10.12, 20:25
                                  Ale my teraz mówimy o sytuacji, w której ktoś np. poszedł do klasy mat-geo, bo nienawidzi przedmiotów humanistycznych, ale chce iść na prawo. I pod koniec drugiej klasy ( najwcześniej, bo zarządzenie ukazało się w maju!) dowiaduje się, że matematyka już mu nie jest potrzebna, za to musi zdawać maturę rozszerzoną z przedmiotów, których nigdy się nie uczył ( łacina, filozofia) albo uczył się na poziomie podstawowym.(historia, wos).

Znajomy chłopiec trzecioklasista jest dokładnie w takiej sytuacji, a o zmianach zasad rekrutacji dowiedział się ode mnie - we wrześniu. To nie jest ktoś, komu odbiło i w trzeciej klasie o profilu mat-geo zachciało mu się nagle medycyny :)
                                  • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 09:15
                                    Jeśli ktoś nienawidzi przedmiotów humanistycznych to nie wiem czy prawo to dobry wybór...
                                    Jeśli ktoś poszedł do mat-geo z myślą tylko i wyłącznie o prawie i szkoła mu to obiecywała to niech szkoła to teraz jakoś przełknie i przygotuje go do rozszerzonej matury z wosu. Ma ten wos przynajmniej na poziomie podstawowym. Btw w całkiem podobnej sytuacji znalazło się w tej chwili pewnie całkiem sporo ludzi, którzy w tym roku zaczęli mat-geo czy mat-hist. Tyle że oni tego 2-go przedmiotu (historia,geografia czy wos, o filozofii czy łacinie) wogóle nie będą mieli. Problem polega na tym, że przedmioty, z których w szkole uczeń jest przygtowywany do matury rozszerzonej, wybiera 3 lata przed maturą, a uczelnie o zasadach rekrutacji informują rok przed maturą. Tyle że nikt tego nie jest tak naprawdę świadomy. Koleżanka córki z myślą o prawie wybiera się do mat-geo...
                            • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 12:44
                              Myślę, że w tej sytuacji Jaś powinien na poważnie przemyśleć, czy zależy mu bardziej na sgh czy na prawie. I ewentualnie zamiast matematyki zacząć przyswajać wos - zwłaszcza, że często jest w zestawie rozszerzonym w tych klasach. A w przedreformowanej klasie III jest chyba jako normalny przedmiot.
                              • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 27.10.12, 18:40
                                Najprościej.
                                Na sgh Jaś będzie zdawał rozszerzoną matematykę i np. wos oraz język obcy.
                                Dotychczas tych samych wyników mógł "użyć" na prawo UW.
                                Teraz już tak nie ma.
                                Żeby się dostać na prawo trzeba zdać maturę rozszerzoną z dwóch przedmiotów z grupy :historia, wos, geografia, język łaciński i kultura antyczna, filozofia.

Czyli poza wosem, Jaś musi dobrze zdać jeszcze np. geografię
                                Acha - zmienił się też przelicznik matur dla podstawy i rozszerzenia z 0,8 do 0.6.
                                W przypadku prawa oznacza to, że Jaś, któremu dotychczas wystarczyłby dobrze zdany polski na poziomie podstawowym, powinien moim zdaniem zdać też polski na poziomie rozszerzonym, bo waga polskiego w ogólnej punktacji to 15 proc.
                                • agatka_s Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 18:53
                                  to dobrze, że jednak Jaś o prawie nie myśli...

serio, to chyba przykręcanie śruby na prawo, bo chyba było za dużo chętnych i chyba poziom studentów nie był powalający po takiej łatwej selekcji. W zasadzie te zmiany są dobre, bo jednak od prawnika trzeba czegoś wymagac np poprawnej polszczyzny, nie mówiac o interdyscyplinarnosci i wiedzy ogólnej, natomiast źle, że nie zostały wpierw zasygnalizowane.
                                  • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 19:20
                                    Na prawo to zawsze było dużo chętnych. Ale pewnie doszli do wniosku, że jednak absolwenci klas bardziej humanistycznych niż mat-geo lepiej sprawdzali się jako studenci prawa
                                    • agatka_s Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 19:36
                                      jakw napisała:

> Na prawo to zawsze było dużo chętnych. Ale pewnie doszli do wniosku, że jednak
                                      > absolwenci klas bardziej humanistycznych niż mat-geo lepiej sprawdzali się jako
                                      > studenci prawa

No zwłaszcza jak chodzi o prawo podatkowe, bankowe albo cywilne związane z transakcjami Corporate Finance typu M&A, Project Finance itp, wtedy humanisci bez matematyki szczególnie rulez ;-)

Ale na poważnie: mam nadzieje, że te zmiany są podyktowane troską o poziom przychodzacych studentów i ktos to przemyślał i oparł o jakieś doświadczenia, a nie dlatego że ktoś postanowił się wykazac, albo nie daj Boże potrzebował kasy i zlecił sobie dzieło (to z umowy o dzieło) "opracowanie nowych zasad rekrutacji". Zmiana która do mnie przemawia to wysoki poziom polskiego. Uważam, że nawet rasowy matematyk powinien zdając na prawo posługiwac się nienaganną polszczyzną, i wykazac umiejętnośc formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych.
                                      • menodo Re: Zmiany w maturze 2015? 27.10.12, 21:14
                                        Zmiana która do mnie przemawia to wysoki poziom polskiego. Uważam, że nawet r
                                        > asowy matematyk powinien zdając na prawo posługiwac się nienaganną polszczyzną,
                                        > i wykazac umiejętnośc formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych."

Ale zmiana akurat obniża rangę polskiego, który - podobnie jak matematyka - wypadł z puli przedmiotów dodatkowych. Choć może to i dobrze, bo matura z polskiego jest głupia.
                                        Cieszy mnie natomiast docenienie łaciny i filozofii - może to zmotywuje szkoły do wprowadzania tych przedmiotów do programów nauczania?
                                        Moja córka zdawała z filozofii maturę i to jej teraz bardzo procentuje.
                                      • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 09:23
                                        agatka_s napisała:
                                        >
                                        > No zwłaszcza jak chodzi o prawo podatkowe, bankowe albo cywilne związane z tran
                                        > sakcjami Corporate Finance typu M&A, Project Finance itp, wtedy humanisci bez m
                                        > atematyki szczególnie rulez ;-)
                                        Podejrzewam, że , aby dostać się na prawo, to przynajmniej maturę podstawową ci "humaniści bez matematyki" muszą mieć zdaną całkiem nieźle.
                                        • agatka_s Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 11:38
                                          Nie chce absolutnie wywoływac 3 wojny światowej między "humanistami" i "matematykami". Poprostu z doświadczenia zawodowego wiem że współczesne prawo jest bardzo pojemne i jest tam zdecydowanie miejsce dla osób ukierunkowanych matematycznie, a co więcej są poprostu dziedziny prawa gdzie bez tych zdolnosci, popartych solidną wiedzą matematyczną ( na poziomie pochodnych, całek i innych takich wariancji i odchyleń standardowych i posługiwania sie kalkulatorem finansowym) nie da się pracowac. Koledzy prawnicy z którymi mnie się zdarzało pracowac "liczyli" (cudzysłów bo mówimy o skomplikowanej inzynierii finansowej) lepiej niż nie jeden finansista. Dlatego uważam, że osoby zdecydowanie matematyczne też powinny miec szanse dostac się na prawo. Co do WOS. To jest akurat taki przedmiot, którego różnice miedzy poziomem podstawowym a rozszerzonym daje się nadrobic bez pomocy nauczyciela, jeśli tylko ktoś ma determinacje. Dla przyszłego prawnika to powinna byc raczej "zabawa"(jeden wiecej z działów prawa do wkucia które zaraz się zaczną). Nie wyobrażam sobie też, że ktoś mysli o SGH, a nie ma wiedzy z WOS przynajmniej na poziomie zaliczenia matury z WOS, studia na SGH wymagają jednak wiedzy o Polsce, swiecie , systemach prawnych itp itd-no takiego ogólnego obycia w polityce itp itd, rozgarnięcia(no w każdym razie w moim rozumieniu podejmowania swiadomych decyzji o wyborze studiów). No i jeszcze jedno WOS WOSOWI w różnych szkołach nierówny. Mój syn miał doskonały WOS w gimnazjum, w LO taki sobie. Śmiem twierdzic że już po tym WOS z gimnazjum zdał by mature przyzwoicie.
                                          • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 12:06
                                            Problem w tym ( jeżeli mówimy o prawie) że osoba która myslała o prawie i o SGH i ma rozszerzoną matematykę i WOS (bo to do niedawna umożliwiało jej startowanie na oba kierunki) teraz będzie musiała się samodzielnie rozszerzyć historię , geografię lub łacinę.
                                            • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 22:50
                                              Ale to szkoła wymyśliła takie klasy czy ten delikwent sam sobie takie rozszerzenie wymyślił? Bo jeśli szkoła - to świadczy to o dużej głupocie władz oświatowych kilku szczebli, które przecież powinny być świadome, że zasady rekrutacji mogą się zmienić, a samo takie rozszerzenie w sumie dużo nie daje. Jeśli delikwent sam to wymyślił - to szkoda, że nikt go o powyższym nie uświadomił.
                                              • menodo Re: Zmiany w maturze 2015? 29.10.12, 00:02
                                                akw napisała:

> Ale to szkoła wymyśliła takie klasy czy ten delikwent sam sobie takie rozszerze
                                                > nie wymyślił? Bo jeśli szkoła - to świadczy to o dużej głupocie władz oświatowy
                                                > ch kilku szczebli, które przecież powinny być świadome, że zasady rekrutacji mo
                                                > gą się zmienić, a samo takie rozszerzenie w sumie dużo nie daje."

Do niedawna dawało bardzo dużo i nadal dużo daje.
                                                I pod te zasady szkoły układały profile.
                                                Np.moja córka w 1 klasie lo znała wymagania na kierunki, które ją interesowały i te wymagania się nie zmieniły.
                                                Natomiast obecnym trzecioklasistom władze uczelni zrobiły niespodziankę - tak jakby nie mogły utrzymać dotychczasowych zasad dla dwóch roczników ze starego systemu.
                                  • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 27.10.12, 20:03
                                    Czy ja wiem?
                                    Poziom absolwentów prawa po UW podniósłby się moim zdaniem wtedy, gdyby wydział prawa zrezygnował z przyjmowania 700 studentów w trybie niestacjonarnym - którzy chodzą na zajęcia razem ze stacjonarnymi.
                                    Nie mówię o osobach, którym zabrakło 1-2 pkt., ale takich, które na liście rankingowej miały miejsce np. nr 2800.

• jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 10:40
                                          Podejrzewam, że absolwenci mat-geo (bez wos-u) byli jednak za bardzo "techniczni" na ten wydział. Lub okazywało się, że nie wiedzą jakie kompetencje ma premier , prezydent , sejm itp - i wcale nie byli taką wiedzą zainteresowani. Zauważ, że zmiana nie boli aż tak bardzo ludzi chodzących do mat-geo-wos (no, chyba że ten polski, ale jednak prawnik powinien posługiwać się biegle językiem polskim). Ci, co są w mat-geo bez wosu po prostu w maju dowiedzieli się, że powinni przyłożyć się albo do wosu, albo do historii, a matematyką nie muszą się aż tak strasznie przejmować. Nie różni się to od przypadku, gdyby jakaś politechnika stwierdziła, że na wydział X wymaga egzaminu z matematyki i chemii, wymagając przedtem egzaminu z matematyki i fizyki lub chemii. Najbardziej taka zmiana boli chyba tych, którzy poszli np do mat-geo-język z myślą, że wystartują i na prawo, i na sgh, a może jeszcze na kilka innych kierunków (przy tym zestawie i polibuda wchodzi w rachubę)- i nadal chcieliby tak zrobić. Czyli osób zupełnie niezdecydowanych.
                                          • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 11:35
                                            Powiedzmy sobie szczerze - osoby całkiem niezdecydowane gdzie chciałyby studiować zawsze mają gorzej niż te, które wiedzą.

Tylko akurat kierunki prawo i sgh nie sa tak bardzo odległe jeżeli załozymy, że na prawie taka osoba chce się zajmować np prawem spółek handlowych, a nie prawem rodzinnym. Jeżeli uczeń ma w miarę jasno określone cele zawodowe, to czasami okazuje się, że można je osiągnąć poprzez więcej niż jeden kierunek. Np w przypadku mojego syna byłyby to co najmniej dwa, a pewnie i pięć, z czego na szczęście 3 wymagają tych samych przedmiotów. (a o czwartym i piątym od początku wiedział, że musiałby zdawać dodatkowy przedmiot)
                                            • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 23:00
                                              Ale zanim taka osoba zacznie zajmować się prawem spółek handlowych to i tak musi pomęczyć się z przedmiotami typu "Wstęp do prawa" czy "Historia prawa", które pewnie całkiem skutecznie mogą wykończyć delikwenta oraz jego zapał do zajmowania się jakimkolwiek prawem. Ale mi jakoś nie chce się wierzyć, że 16-latek miał już wizję zajmowania się prawem spółek handlowych i dlatego poszedł do mat-wos.
                                              • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 23:22
                                                Klasa mat-WOS jest na pewno w Reytanie. W innych szkołach na pewno też.

I niekoniecznie trzeba wiedzieć, że chce się studiowac prawo spółek handlowych, tylko nurt "biznesowy" na prawie. Zwłaszcza jeżeli rodzice pracują w podobnym zawodzie po podobnych studiach i nastolatek widzi codziennie na czym praca mniej więcej polega.(nastolatek, o którym pisałam ma podobną sytuację - rodzice prawnicy: mama adwokat, ojciec radca prawny(?) w korporacji konsultingowej/finansowej (nie jestem pewna stanowiska ojca, wiem tylko, że samodzielne prawnicze, a ojciec aplikację radcowska robił)

P.S. Zdziwiłoby Cię jak sprecyzowane plany mogą mieć 16 latki - znajomy nastolatek nie miał pojęcia do jakiego liceum ma sie wybrać , ale wiedział, że będzie studiować ....materiałoznawstwo. Nawet wydział na PW kilka razy odwiedzał
                                                • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 28.10.12, 23:34
                                                  joa66 napisała:
                                                  > P.S. Zdziwiłoby Cię jak sprecyzowane plany mogą mieć 16 latki - znajomy nastola
                                                  > tek nie miał pojęcia do jakiego liceum ma sie wybrać , ale wiedział, że będzie
                                                  > studiować ....materiałoznawstwo. Nawet wydział na PW kilka razy odwiedzał
                                                  Zważywszy na to, że na takim materiałoznawstwie to przydatna pewnie i chemia, i fizyka - to raczej dużego wyboru liceów w Wwie teraz by nie miał. I żeby nie polec na początku studiów 1 z tych przedmiotów prawdopodobnie musiałby poduczyć się we własnym zakresie.
                                                  • menodo Re: Zmiany w maturze 2015? 29.10.12, 00:17
                                                    Zważywszy na to, że na takim materiałoznawstwie to przydatna pewnie i chemia, i
                                                    > fizyka - to raczej dużego wyboru liceów w Wwie teraz by nie miał. "

Ale co, uważasz, że absolwenci tylko kilku liceów w Warszawie mają szansę dostać się na materiałoznawstwo?
                                                  • Gość: menodo Re: Zmiany w maturze 2015? IP: *.adsl.inetia.pl 30.10.12, 19:51
                                                    Na Politechnice Warszawskiej ( poza kilkoma wydziałami) rekrutacją rządzi zasada: przyjmujemy wszystkich, którzy spełnili minimalne kryteria rekrutacyjne - a potem się zobaczy.
                                                    Fakt, że duży procent studentów nie przeżywa tam pierwszego roku, nie świadczy o tym, że poziom wymagań na tej uczelni jest wzięty z kosmosu .
                                                    Średnio dobry uczeń średniego ogólniaka i kiedyś, i teraz, i w przyszłości poradzi da sobie radę na materiałoznawstwie.
                                                  • jakw Re: Zmiany w maturze 2015? 02.11.12, 08:54
                                                    Gość portalu: menodo napisał(a):
                                                    > Średnio dobry uczeń średniego ogólniaka i kiedyś, i teraz, i w przyszłości pora
                                                    > dzi da sobie radę na materiałoznawstwie.
                                                    No właśnie nie jestem pewna tej przyszłości. Bo w średnich ogólniakach już zreformowanych (od tegorocznej I klasy) to raczej nie ma zestawu przedmiotów typu matematyka+fizyka+chemia. Rozszerzona Matematyka z rozszerzoną chemią - owszem, zdarza się. Ale wtedy nie ma fizyki. Matematyka z fizyką - jak najbardziej, ale bez chemii. Co za kilka lat może odbić się właśnie na kierunkach typu materiałoznawstwo - niekoniecznie bardzo topowych, ale wymagających połączenia matematyki, fizyki i chemii - zestawu, którego nauki średnie licea praktycznie już nie oferują, a i w tych topowych to też nie tak łatwo znaleźć. Do tej pory chemia w mat-fizie była - za 3 lata absolwent mat-fizu wyjdzie ze szkoły z maturą i wiedzą z chemii na poziomie absolwenta gimnazjum sprzed 2 lat. Czy to wystarczy średniemu uczniowi średniego liceum żeby nie polec na takim kierunku - nie wiem.
                                                  • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 30.10.12, 20:24
                                                    Chyba tak, ąle nie upieram się. Nie znam struktury ani kierunków na PW. Pytałam syna (bo od niego ta wiadomośc), ale nie pamięta. Być może tamten chłopiec tak to nazywał , być może ja coś pokręciłam. Teraz jest w klasie mat-fiz.

A dlaczego pytasz?
                                                  • joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 30.10.12, 20:58
                                                    Prawdopodobnie to.

Ale ja po prostu byłam zdziwiona tak konkretnymi (i chyba niszowymi jak na ten wiek?) zainteresowaniami gimnazjalisty - zwykle w tym wieku to jest po prostu "politechnika" (może czasami architektura).

I wierzę, ze ten chłopiec da sobie radę na PW, mimo, że chodzi do liceum z 3-4 dziesiątki.

• tinywee Re: Zmiany w maturze 2015? 30.10.12, 23:26
                                                    joa66 napisała:

> I wierzę, ze ten chłopiec da sobie radę na PW, mimo, że chodzi do liceum z 3-4
                                                    > dziesiątki.

Czyli sądzisz, że dalsze miejsce w licealnej lidze zamyka szanse na przyzwoitą uczelnię? Że nie można nadrobić słabszych nauczycieli/mniej motywującej klasy pracą własną/korkami/kursami etc.? Że chodzenie do wyższej rankingowo szkoły samo w sobie coś zapewnia?

• joa66 Re: Zmiany w maturze 2015? 30.10.12, 23:48
                                                    ????

Nie, nie sądzę :) Wręcz przeciwnie - uważam, że bez względu na szkołę, można dostać się na wymarzone studia (i dac sobie na nich radę) jeżeli się do tego uczciwie dąży (i oczywiście ma się jakieś podstawy - powiedzmy sobie szczerze, np mój syn miałby zerowe szanse przyjęcia na Akademię Muzyczną).

I to właśnie napisałam.

??

p.s. wielokrotnie pisałam, że (moim zdaniem) wybór odpowiedniej szkoły jest istotny przede wszystkim dla teraźniejszości dziecka.

• agatka_s Re: Zmiany w maturze 2015? nie idź na maturę 09.05.13, 17:00
      Moim zdaniem to raczej przekret na tzw "martwe dusze". Tworzymy szkole widmo, przyjmujemy niby uczniów, odbieramy subwencje oswiatowa na ileś tam sztuk, którą to subwencje dzielimy i coś tam odpalamy tym niby uczniom, za trzymanie gęby na kłodke i BROŃ BOŻE nie zdawanie matury.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka