Dodaj do ulubionych

Niejadek...

05.05.11, 22:16
Moja corcia- 8m-cy buntuje sie na wszystko. Jedyne co jest na tak to piers. Sniadanie- jak zje 30ml(to wcale nie zart!) kaszki na sniadanie to skacze z radosci, ze choc odrobine zjadla. Obiad- polowa sloiczka udaje mi sie podac srednio co drugi dzien (po polowie wzbiera ja na wymioty). Kolacja- czasem odrobine mango, jablka czy truskawke zje. Nie nalezy do szczuplych dzieci bo wczesniej czesto piersi sie dopominala (wazy 10kg - od poltora miesiaca tyle samo). Probowalam wszytkiego. Gotowalam-miksowalam, gotowalam-podawalam w kawalkach by sama jadla. Probowalam karmic z wlasnego talerza... Chyba wszystko przeszlysmy i zawsze konczy sie tak samo- zacisniete dziaselka i krecacy sie lepek... Pomocy...
Obserwuj wątek
    • mrs.t Re: Niejadek... 05.05.11, 22:48
      ale piers je? to jaki niejadek? Je to czego potrzebuje,to co jej sluzy, i dostarcza wartosci odzywczych, i to co najlepiej zna i jest w stanie przyswoic, i jest najbardziej wartosciowe tluste i pozywne
      Jesli nie do 12mca, to co najmniej do 9mca spokojnie piers moze byc podstawa diety (do 12mca stanowic 75%jadlospisu)

Inna sprawa, czy wczesniej chetniej jadla, cokolwiek?
      bo tez bywa tak ze po pierwszym okresie fascynacji dziecko sobie przypomina, ze owszem fajnie jest ale mamo daj jesc, bo zyc trzeba , i wola o mleko.
      Wtedy mozemy albo sluchac potrzeb dziecka, albo utrwalac niezdrowe nawyki, zabawianie, namawianie, cudowanie. podawanie slodkich kaszek deserkow owocow biszkopcikow "bo przeciez muusi jesc" tak samo ma duze szanse skonczyc sie na tym ze dziecko odmowi jedzenia wartosciowych posilkow ( bo do slodkiego , w przeciwienstwie do miesa, warzyw, zwykle namawiac i zachecac dzici nie trzeba)

Wtedy, jesli chodzi o "niejadka' to owszem jest sie na dobrej drodze zeby sobie takiego wychowac:)

forum.gazeta.pl/forum/w,1135,122152976,122163258,Re_8_mies_niejadek_.html
      tu pare innych watkow o podobnych "niejadkach"
      tnij.org/o_niejadkach
      > wszytkiego. Gotowalam-miksowalam, gotowalam-podawalam w kawalkach by sama jadl
      > a. Probowalam karmic z wlasnego talerza... Chyba wszystko przeszlysmy i zawsze
      > konczy sie tak samo- zacisniete dziaselka i krecacy sie lepek... Pomocy...

a probowalas zmienic nastawienie? nie namawiac, nie liczyc ile zjadla?
      i co tzn "probowalas" karmic z talerza, kawalkami?
      To nie ma tak ze poprobujesz przez dzien, o ba, moze nawet ho ho tydzien! , i widzac ze dziecko nie wyrabia normy sloiczkowej zrezygnujes.z
      proces odstawiania od piersi i nauki korzystania ze stalych posilkow nie trwa tydzien tylko pol roku, 10mcy, dluzej. Zreszta tak jak nauka chodzenia, mowienia etc.
      tak dlugo probowalas?

Jedne dzieci rozwijaja sie szybciej, inne wolniej.
      jednym 9cio miesieczniakom wystarczy poki co truskawka, inne chca kubek kaszy - jedne dzieci zaczynaja chodzic jak maja 10, inne 16mcy, i to wszystko jest w normie.

oczywiscie zaznaczam , rozmwiamy o zdrowo przybierajacym dzicku (nawet jesli waga zwolnila, bo tak czesto podczas rozpoczecia rozszerzania diety sie dzieje) , ktore siusia, robi kupy, jest pelne energii, ma zdrowa skore etc.

polecam takze linki z sygnaturki , zwlaszca ten www.dzikiedzieci.pl/index.php?strona=122 Jak skutecznie zniechęcić dziecko do jedzenia?
      Kilka prostych i praktycznych wskazówek

--
      Rozszerzasz diete?POCZYTAJ!
      www.dzikiedzieci.pl/index.php?strona=12
      www.dzikiedzieci.pl/index.php?strona=122
      Czy_niemowle_moze_jesc_jak_dorosly?
      chron_dziecko_przed_otyloscia
      • mrs.t Re: Niejadek... 05.05.11, 22:49
        jeszcze jeden watek do wgladu, co by nie umknal, z wypowiedzia pani ekspert
        forum.gazeta.pl/forum/w,1135,123496291,123619483,Re_9_miesieczny_niejadek.html
      • my-child Re: Niejadek... 05.05.11, 23:41
        Nie probuje jej odzwyczaic od piersi. Tylko wszedzie atakuja mnie informacje, ze od 6m-ca piers to za malo! W kalendarzu pierwszego roku wlasnie wyczytalam, ze juz powinna codziennie dostawac pol zoltka, ze rzelazo, witaminy... Te informacje, ktore mnie niepokoja pochodza z GAZETA.PL eDZIECKO.
        Czy wczesniej jadla- tak. Nawet juz miesiaczke mialam.
        Z odpowiedzi, ktora otrzymalam utwierdzam sie w przekonaniu, ze po prostu nie powinnam na forum zagladac.
        Co do rozwoju- mam kolo siebie dwojke dzieci w niemal tym samym wieku i widze roznice, ktore mam w nosie. Zadna z nas nie rozpoczela wyscigu rozwoju, wrecz przeciwnie- kazda sie cieszy z rozwoju dzieci znajomych.
        Co do tego "jak dlugo probowalam" -wiem, ze pytanie retoryczne ale z przyjemnoscia Pani odpowiem. Dziecko ma 8m-cy wiec nie mozliwe bym "probowala" choc pol roku.
        Bardzo dziekuje za odpowiedz, ktora mnie z jednej strony bardzo uspokoila, bo nareszcie wiem, ze mimo nacisku wszystkich wokolo wiem, ze coreczka dostaje to, czego potrzebuje, z drugiej- dawno nie czulam sie jak szczeniara(skonczylam 31l), ktora z pie...mi zawraca glowe Pani Doktor. Bardzo za to przepraszam. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, ze niestety nie stac mnie na podroz do Polski(jestem sama z dzieckiem) gdzie lekarzem pierwszego kontaktu dzieci jest pediatra, a tu... mam skierowanie do pediatry na... lipiec... Do tego czasu wspieram sie na ksiazkach i rozmowach z innymi mamami.
        Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za odpowiedz.
        • momago Re: Niejadek... 06.05.11, 00:13
          Nie zrażaj się i nie porównuj swojego dziecka z innymi. Najlepszym wyznacznikiem rozwoju dziecka są siatki centylowe. Dzieci są różne tak jak dorośli. Jedni grubi drudzy chudzi. Jedni coś lubią inni nie. Może to tylko chwilowa niechęć związana np. z ząbkowaniem i za tydzień będzie już jadła z apetytem. W takich sytuacjach nie ma prostych rozwiązań i gotowych recept. Trzeba cierpliwie próbować i nie nazywać dziecka "niejadkiem" bo usłyszy i zechce rzeczywiście nim zostać :-)
          • my-child Re: Niejadek... 06.05.11, 01:52
            DZIEKI!!! Masz absolutna racje! Cale dziecinstwo slyszalam, ze nic nie chce jesc i JEDZ. Na dzwiek tego slowa do tej pory odsuwam talerz... Jestem spokojniejsza, ze z cyca dostaje wszystko to co niezbedne, a z reszta- bedziemy probowac roznych smakow, powolutku i nic na sile.
            Mowisz, ze zabki... Tez myslalam ale chyba odkrylam cos innego- brzuszek. Jak zrobi kupke rano- cos wciagnie, jak sie nie uda- caly dzien bez jedzenia...
            Goraco pozdrawiam.
        • mrs.t Re: Niejadek... 06.05.11, 11:05
          zagladaj tam gdzie nikt nei bedzie Cie atakowal za to ze robisz to co jest dla dziecka najlepsze :) forum.gazeta.pl/forum/f,570,Karmienie_piersia.html
          forum.gazeta.pl/forum/f,97998,Rodzicielstwo_Bliskosci.html
          forum.gazeta.pl/forum/f,21000,Karmienie_piersia_powyzej_roku.html
          ,

> Bardzo dziekuje za odpowiedz, ktora mnie z jednej strony bardzo uspokoila, bo n
          > areszcie wiem, ze mimo nacisku wszystkich wokolo wiem, ze coreczka dostaje to,
          > czego potrzebuje, z drugiej- dawno nie czulam sie jak szczeniara(skonczylam 31l
          > ), ktora z pie...mi zawraca glowe Pani Doktor. Bardzo za to przepraszam. Na swo
          ej sorry, jak sie poczulas urazona (choc wyjatkowo wydaje mi sie ze mnie nie ponioslo tym razem , czasem mni sie to zdarza;) ;
          chyba ze ten kawalek nei jets do mnie - ja zadna pani doktor. Jestem wolontariuszka doradczynia karmienia piersia, przy okazji hobbystycznie interesujac sie zywieniem dzieci prowadze forum o bezstresowym rozszerzaniu diety (forum.gazeta.pl/forum/f,97130,Baby_Led_Weaning.html) i przekopuje rozne zrodla, czytam, doszukuje sie mitow , zdrowych rozwiazan
          Latwo znalezc zle informacje w internecie; informacje sprzeczne. Tak jest tez pewnie jest ze kazdej mamie pasuje jakas tam inna 'metoda', wierzy ze co innego jest dobre. Choc osobiscie uwazam ze sa pewne obiektywne prawdy, dobre dla DZIECKA (jak np wlasnie Karmienie piersia, - swiatowa organizacja zdrowia zaleca karmienie wylacznie do 6mca; a potem powolne i stopniowe rozszerzanie diety, wciaz z piersia jako podstawa ; karmienie do 2giego roku zycia i ponad); z tym zelazem to nei jest tak ze anemia zaraz trafi jak zaraza kazde piersiowe dziecko. to nie jest tez tak ze dziecko ktore bylo na mleku nagle po 6stym mcu magicznie zacznie nieprzyswajac mleka i wolec stale pokarmy - do tego musi powoli przyzwyczaic swoj uklad pokarmowy. Moze koncerny produkujace sloiczki wierza w cos innego:)
          Tak samo, to ze dziecko raz je wiecej, raz mniej wpisuje sie w stadardy generalnego rozwoju - czy nie jest zwykle tak, ze w rozwoju sa 2 kroki naprzod, i nagle jeden krok w tyl:)

bedzie dobrze, warto nei dac sie zwariowac tym co dziecko POWINNO, MUSI i bog wie co jeszcze. Dziecko i mama maja instynkty (i dobre fora jak te w/w;)

a , i nawet w polsce, zeby trafic do dobrego pediatry znajacego sie na dzieciach a przy okazji na laktacji jest ciezko, wiec sie nie martw:)))

o, jeszcze, wkleje Ci schemat dobrze odzywionego dziecka piersiowego :)
          z bardzo madrej ksiazki o karmieniu piersia (The Womanly Art of Breastfeeding) o typowej diecie dobrze odzywionego malego dziecka (kp):
          Poranek: Pobudka. Piers.
          Sniadanie: dwa widelce jajecznicy, reszta zrzucona na podloge. Gryz tosta.
          Pozny poranek: piers c.a trzy razy pomiedzy sniadaniem a lunchem. Kilka klakow
          z dywanu.
          Lunch: pol szminki. Garsc suchej karmy dla psow (smak obojetny). Kostka lodu.
          Podwieczorek: Kamyk z piaskownicy albo surowe ziarnko fasolki, do wyboru. Podane
          przez nos.
          Piers i drzemka.
          Obiad: wylac sok na ziemniaki. Dwa kawaleczki kurczaka, jeden zielony groszek.
          Piers.
          Kolacja: tost rzucony na pologe. Piers.
          Wieczor: piers do snu.

a ijeszcze post o zelazie forum.gazeta.pl/forum/w,1135,123696112,123705656,Re_Co_zamiast_mleka_modyfikowanego.html
          tak,w arto podawac produkty bogate w zelazo -zamiast innych bezwartosciwych przekasek np)
          ale poki co to wiekszosc dzieci w tym wieku generalnie bedzie jadla niewielkie ilosci stalych pokarmow

--
          [img]https://i103.photobucket.com/albums/m128/sweettae/breastfeeding blinkies/breastmilk.gif[/img]
          • sylwkasz Re: Niejadek... 06.05.11, 13:16
            Moja ma 15 miesiecy i zjada podobne ilosci, nie zartuje! Wazy nieco mniej. Ciagle jest na piersi, ale w naszym przypadku to na pewno nie wystarcza. To jest dopiero niejadek.. U Was to moze tylko przejsciowe, dobrego apetytu zycze ! Nie zmuszaj, to najwazniejsze, zeby dziecko sie nie zrazilo, ale zachecaj i proponuj jedzonko.
    • agnieszka.lelen Re: Niejadek... 06.05.11, 22:30
      W Pani wypowiedzi czuć ogromne napięcie i stres oraz wielką troskę. Być może córka wyczuwa ten nacisk związany z jedzeniem i to nasila sprzeciw dziecka. Proszę nie ograniczać karmień z piersi - choć nie pokrywają one zapotrzebowania dziecka są wartościowymi posiłkami (tym bardziej że jedynym tolerowanym przez dziecko). Proszę wytrwale, konsekwentnie i ze spokojem proponować posiłki uzupełniające; również do samodzielnego jedzenia (na talerzyku); towarzysząc dziecku i w miarę możliwości przyrządzając potrawy które może zjeść i Pani i dziecko np.: ugotowana kasza /ziemniaki/ryż/ makaron ,warzywa w kawałkach, pieczywo(rozumiem że gluten wprowadzony), owoce. Potrawy powinny zaciekawiać dziecko - kolorem, zestawieniem, zapachami. Być może trzeba zrezygnować z roli tego kto inicjuje karmienie i nim kieruje i tym samym wyzwolić aktywność dziecka. I nigdy nie zmuszać do jedzenia. A wagę monitorować; ok. 300g /mies. powinno przybyć.
      Pozdrawiam.
      --
      Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
      • my-child Re: Niejadek... 07.05.11, 00:14
        Ma Pani racje naciskam na jedzenie, bo za miesiac musze wrocic do pracy, a corcia poza piersia swiata nie widzi. Przy niej zasypia, przy niej sie budzi... Ale juz wiem, ze malymi kroczkami i dwiema lyzeczkami posilku, dwoma lykami z buteli szybciej dojdziemy do Jedzenia.
        Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka