Dodaj do ulubionych

11 miesięcy - mleko, dieta

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.08.11, 23:27
Witam

Proszę o poradę, co wprowadzić nowego do diety 11 mies. córki oraz jak uzupełnić dietę w produkty mleczne.

1) Powoli chcę zakończyć karmienie piersią. Przez jakiś czas mała chętnie jadła mleko modyfikowane (samo lub z kaszką). Pojawił się jednak problem ponieważ od jakiegoś miesiąca nie przyjmuje go w ciągu dnia pod żadną postacią. Przed snem owszem - zjada wówczas 180-210 ml enfamilu (z tym ze nie ruszy butelki jak nie dostanie najpierw 2 piersi ;). Piersią karmie tez drugi raz nad ranem (ewentualnie gdy się obudzi w nocy).
Poza tym:
Ok. 9-10 rano dostaje kromkę chleba ( z białym serkiem, żółtkiem, domowej roboty mięskiem). Do tego albo mały słoiczek jogurtu z owocami lub uda mi sie wcisnąć kaszkę holle z owocami.
14-15 zupa jarzynowa + drugie danie. Drugie danie wsuwa aż sie uszy trzęsą - mięso lub ryba z ziemniakami lub batatem i jarzynki (wszystko gotowane)
18 - kaszka manna (uwielbia)/kukurydziana/holle lub lane kluski z owocami

2) W jakiej postaci mogę wcisnąć więcej mleka modyfikowanego? Czy mogę je zagotować czy straci wszystkie walory odżywcze?

3) Czy można dawać zwykłe kasze np. gryczaną, kuskus lub ryż? Co z makaronami i kluskami?

4) Czy jogurt naturalny może jeść taki sam jak dla dorosłych czy dawać tylko słoiczki dla dzieci?

5) Czy dawać surowe jarzyny i owoce?

6) Czy może jeść cebulę, czosnek?

7) żółty ser?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Obserwuj wątek
    • ambivalent Re: 11 miesięcy - mleko, dieta 26.08.11, 15:34
      Nie wiem co na to pani ekspert ale u mnie jest tak (moja tez ma 11 miesiecy):

3) Czy można dawać zwykłe kasze np. gryczaną, kuskus lub ryż? Co z makaronami i kluskami?

Moja je ryz i rozne kasze. Najbardziej jej smakuja drobne kaszki (komosa, kuskus, millet) Tylko sie to sypie bardzo i balagan duuuuzy robi :) Makaron uwielbia. Podaje ostatnio tylko swiderki, bo ma tendencje do "wciagania" calych penne. Kluski oczywiscie tez sa fajne, szczegolnie robione w domu. Moja lubi bardzo zupe pomidorowa z takimi malutkimi kluseczkami (maka, zoltko, kaszka manna, woda).

4) Czy jogurt naturalny może jeść taki sam jak dla dorosłych czy dawać tylko słoiczki dla dzieci?

Jak najbardziej jogurt naturalny. Taki bez dodatku cukru. Te dla dzieci maja to do siebie, ze zawieraja duzo cukru. Jak chcesz dodaj owoce (swieze albo mus jakis). Ale moja je jogurt bez dodatkow chetnie.

5) Czy dawać surowe jarzyny i owoce?

Pewnie. A jak podajesz brzoskwinie, kiwi, truskawki, czeresnie itp Przeciez ich nie gotujesz? Co do warzyw, to troche mniejszy problem, bo wiekszosc jednak sie gotuje. Ale np rzodkiewka starta, ogorek. Nie wydaje mi sie, zeby bylo zalecane podawanie surowych pomidorow (ale nie pamietam dlaczego).

6) Czy może jeść cebulę, czosnek?

Jak lubi :) Cebula surowa jest ciezkostrawna, wiec dodalabym do sosu, albo zupki itp (czyli ugotowana). Czosnek surowy. Moja uwielbia. Szczegolnie dodany do makaronu ze szpinakiem. Ale sam tez jadla.

7) żółty ser?

Hmm, sama sie zastanawiam. Wydaje mi sie, ze nie za czesto, bo jednak zawiera dosc duzo soli. Ale raz na jakis czas pewnie ok.
    • blaue777 Re: 11 miesięcy - mleko, dieta 26.08.11, 23:31
      Może zamiast mleka podyfikowanego więcej jogurtów naturalnych, sera białego, kefiru, maślanki itp?
      Wszystkie kasze może jeść.
      Cebulę i czosnek jako przyprawy, obgotowane.
      Moja też 11 m-cy uwielbia świeże pomidory - daję polne, akurat sezon
      Tak naprawdę możesz podawać powoli wszystko, oczywiście lepiej omijać potrawy smażone, fast foody, nadmiar soli i cukru. Z serem żółtym też bym się wstrzymała na razie.
      Smacznego!
      I dobranoc!
    • agnieszka.lelen Re: 11 miesięcy - mleko, dieta 28.08.11, 22:12
      Może warto byłoby rozdzielic posiłki np.: obiad, śniadanie.
      2. Mleko modyfikowane należy przygotowywac zgodnie z instrukcja podaną na opakowaniu. Nie goteuje się go .Można dodac do niego płatki, musli, kasze, kluseczki, owoce; ew. poszukac przepisów na potrawy z dodatkiem mleka modyfikowanego.
      3. Jak najbardziej zwykłe kasze, ryż, kluski, makarony (uwaga na zakrztuszenie).
      4. Zgodnie z polskimi zaleceniami żywieniowymi produkty nabiałowe wprowadzamy po 10mies. a więc może jeśc zwykły jogurt, kefir, maślankę, twaróg, serki itd. Jogurty dla niemowląt również może jeśc nadal.
      5. Owoce podajemy głównie surowe, świeże. Niektóre warzywa również (np.: marchew, ogórek).
      6. Może jeśc ale trzeba uważac; mogą wywołac dolegliwości brzuszne.
      7. Można ostrożnie próbowac wprowadzic ale raczej jeszcze sporadycznie.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka