Dodaj do ulubionych

8,5 miesiąca - pytanie o alergie

10.11.11, 22:47
Witam,
synek ma 8,5 miesiąca,waży 9,5 kilo (waga urodzeniowa 3750), długość 72 cm (długość urodzeniowa 54). Karmiony piersią na żądanie, bebilonem pepti, gdy ja wychodzę (1-2 karmienia raz na kilka dni), kaszką z owocami na śniadanie i warzywami z mięsem, żółtkiem (co drugi dzień połówka) i oliwą na obiad.
Mam kilka pytań odnośnie ewentualnych uczuleń:
1. Gluten - czy alergia na gluten może objawiać się niespokojnym spaniem? Przyszło mi to do głowy, ponieważ: - od około 2 miesięcy synek niespokojnie śpi, budzi się bardzo często, czasami co godzinę, tak jest każdej nocy, - dietę rozszerzamy od około 2,5 miesiąca, - na początku jadł tylko marchewkę, ziemniaki, buraki, pietruszkę, no i kaszkę glutenową, którą dodaję do zupy, - 2 tygodnie temu miał katar i odmówił jedzenia czegokolwiek po za mlekiem i przez ten czas (jakieś 5 dni) spał o wiele lepiej, raz nawet z tylko jedną pobudką (mimo kataru), - katar się skończył, synek wrócił do jedzenia kaszki i zupki i znów budzi się co max 2 godziny. Wiem, że przyczyn niespokojnego snu może być wiele (tłumaczyłam to zębami, bo w między czasie wyszły dwa, teraz chyba idą 4, lękiem separacyjnym, zakażeniem układu moczowego które było, ale jest już wyleczone, a nawet zwykłym "bo tak"), ale to co napisałam powyżej mnie zastanowiło. Od dwóch dni nie podaję mu kaszki glutenowej, zobaczmy jak będzie. Ile czasu powinna trwać taka przerwa w ekspozycji na gluten przed następnym "testowym" podaniem go?
2. Inne uczulenia - być może synek ma uczulenie na białko mleka krowiego, gdy ja je wypiję on ma na buzi (głównie policzki i skronie) wysypkę. Po za tym podejrzewam też zieloną fasolkę szparagową i brokuły. Po fasolce (dosłownie ze 2-3 godziny po jej zjedzeniu) pojawiły się na policzkach czerwone krostki z rumieniem. Sprawdziłam to 2 razy, sytuacja się powtórzyła. Dziś synek drugi dzień jadł brokuły, i ma na buzi takie same krostki jak po fasolce :( Moje pytanie jest takie: skoro te warzywa mu szkodzą, to czy można z jakimś większym prawdopodobieństwem podejrzewać jakieś inne o to, że też go uczulą? Zapewne żółtą fasolkę szparagową :) i pewnie kalafiora. Ale może coś jeszcze? I za jaki czas spróbować dać mu ponownie te uczulające warzywa?
3. Jeszcze jedna moja obawa - synek czasami je "w kratkę" tzn. jednego dnia zjada kaszkę i zupkę, a drugiego nie chce nic po za mlekiem i tak na zmianę. Po takim dniu z zupką robi normalną kupę, po dniu tylko na mleku (moim, sporadycznie bebilon pepti) kupy są bardzo rzadkie (czasem wręcz wodniste), często ze śluzem, nawet po 5 w ciągu dnia. Czy takie jedzenie "w kartkę" nie wpływa niekorzystnie na pracę układu pokarmowego? W końcu te stałe posiłki trawią się zupełnie inaczej niż mleko. Zapewne nic się z tym nie da zrobić, bo wmuszać w dziecko nie będę, ale trochę mnie to niepokoi.
Obserwuj wątek
    • agnieszka.lelen Re: 8,5 miesiąca - pytanie o alergie 15.11.11, 00:41
      1. Zaburzenia snu mogą towarzyszyc alergii (często jeśli przebiega ze świądem). Jeśli Pani zauważy wyraźną korelację poprawy snu z zaprzestaniem podawania glutenu to warto drążyc ten trop. Ponowne podanie glutenu miałoby sprowokowac wystąpienie kłopotów ze snem a więc powinno byc wtedy gdy dziecko będzie w optymalnej kondycji.
      2. Jeżeli pojawiają się zmiany skórne można spróbowac podac warzywo z innego źródła. Jeśliby wystąpiły to należy odstawic na co najmniej kilka tygodni (do kilku miesięcy) zanim ponowi się próbę podania.
      3. Jeżeli pojawiają się takie zmiany w stolcu i dziecko je wtedy tylko mleko to dobrze byłoby to zmienic. Półpłynna kupa może byc (zwłaszcza przy karmieniu piersią); śluz jest przejawem podrażnienia jelita.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka