Dodaj do ulubionych

12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie diety

06.03.12, 16:56
Witam,
uprzejmie proszę o ocenę, czy dobrze karmię synka i porady odnośnie diety.
Kilka dni temu synek skończył 12 miesięcy. Waży około 11 kg, utrzymuje się w 75 centylu.
Nasz schemat wygląda mniej więcej tak (trudno jest mi ocenić ilości, gotuję sama, sporadycznie korzystamy ze słoiczków, czasem zje mniej, czasem więcej, godziny też się oczywiście czasem przesuwają, ale - ku mojemu, jako osoby trochę roztrzepanej, zdziwieniu, - trzymamy się w miarę stałych pór posiłków):
7 - pierś
8.30 - śniadanie - kasza jaglana/jęczmienna/płatki jęczmienne/ryż + mus owocowy lub kanapki z szynką/ogórkiem/pomidorem/białym serem, omlet z musem owocowym itp.
10.30 - od niedawna drugie śniadanie (wcześniej była pierś) - owoc do ręki (zazwyczaj mandarynka lub banan), czasem kanapka
13 - pierwsze danie
16 - drugie danie - dania obiadowe to warzywa + mięso lub ryba (w jednym z dań) + kasza jaglana/jęczmienna/gryczana/ryż/makaron
19 - kolacja - wygląda podobnie jak śniadanie
20.30 - pierś lub mleko z butli (180ml) przed snem
jakoś w nocy (nie wiem, o której, bo budzi się bardzo często i nie patrzę na zegarek, bo to zbyt frustrujące) - pierś

Między drugim daniem a kolacją synek jest zwykle trochę głodny, daję mu wtedy kawałek ogórka do ręki (uwielbia) czy też gotowaną marchewkę, czasem biszkopta.

Synek ma dwie drzemki w ciągu dnia, do jednej z nich usypia zwykle przy piersi, ale je krótko, szybko usypia. Czasem domaga się piersi w ciągu dnia, ale ssie bardzo krótko, więc raczej do popicia i przytulenia niż z głodu. Budzi się często w nocy, jedna z tych pobudek jest z głodu i wtedy pierś do oporu (zwykle opróżnia obie).

Synek pije wodę, czasem zaparzam mu rumianek/koper/melisę. Pije z kubka Lovi 360, wypija jeden w ciągu dnia (około 200 ml).

Teraz moje pytania:
1. Czy nie za mało mleka? Wychodzą 3 pełne karmienia na dobę i trochę popijania.
2. Synek nie przepada za jajkami i nabiałem. Jajka jakoś przemycam w zupie, omletach, makaronie itp, ale jogurtem pluje, kefirem jeszcze bardziej (niezależnie od dodatków), ser biały ewentualnie, ale ciężko przejdzie. Zmierzam w kierunku odstawiania od piersi i szukam sposobów przestawienia go na nabiał. Macie może jakieś wypróbowane sposoby? Może na mojego zadziałają :)
3. Synek ma kłopoty z układem moczowym (2x zum i siusia za dużą ilością moczanów i innych rzeczy) i w związku z tym ma dietę eliminacyjną zaleconą przez nefrologa. Nie może jeść: tłustych ryb (np tuńczyk), czekolady i kakaa (to akurat nie problem), płatków owsianych, mąki żytniej (tu jest problem, bo jest ona praktycznie w każdym chlebie, na razie je wyłącznie bułki pszenne), soi, soczewicy, grochu, fasoli, szparagów, botwiny, szpinaku, cytryn, suszonych śliwek i fig i kilku innych rzeczy, których i tak bym mu nie dała raczej (wątróbki, nerki, serca, móżdżki itp). Jak, czym mogę zastąpić mu te rzeczy, głownie strączkowe i pieczywo? Zanim okazało się, że musi mieć dietę jadł często soczewicę, płatki owsiane, szpinak. Myślałam, żeby piec mu chleb z mąki orkiszowej z jakimiś dodatkami. Ale jakie warzywa warto mu podawać, żeby zastąpić cenne składniki ze strączkowych?
4. Czy taki schemat może być? Co można w nim ulepszyć? :)

Obserwuj wątek
    • kondolyza Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 06.03.12, 17:17
      a jak to się stało że roczniak śniadania i kolacje jada kanapki? lub omlety.
      jakoś nagle tak przeszedł? czy nie mógł jadać kaszek mlecznych? nawet samemu gotowanych np.płatków orkiszowych czy jęczmiennych?
      dziwi mnie trochę to że te śniadania i kolacje to u niego są takie jak dieta dorosłego człowieka.
      moje dziecko ma niespełna 11 mcy i na śniadanie zjada mleczną kaszę/płatki itp. a na drugie śniadanie jogurt naturalny, na podwieczorek owoce a na kolację mleko.
      dziwi mnie aż tak duża rozbieżnośc w rodzaju dań i ilości mleka.
      może to wynika z kp? czyli dziecko kp nie jadło żadnych kaszek we wczesnym niemowlęctwie a ilośc mleka jest właściwa bo popija w ciągu dnia kilka razy i w nocy?
      • momago Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 06.03.12, 17:49
        A dziecko musi koniecznie jadać mleczne kaszki? Moje obie córki nigdy ich w ustach nie miały (nawet samemu gotowanych) i przeżyły :-)
        Dzieci kp jedzą kasze gotowane na wodzie i popijają maminym mlekiem.
        A że dziecko autorki wątku jada "dorosłe" dania, to bardzo dobrze. Twój za 2 miesiące też będzie jadł ;-)
        • Gość: mika Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die IP: *.dynamic.chello.pl 11.03.12, 20:42
          Wow, lece dziecku zrobic omlet na kolacje! Ale pomysl!
      • siu-lka Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 06.03.12, 18:09
        kondolyza :) napisałam, że na śniadanie i kolację jest: kasza jaglana/jęczmienna/płatki jęczmienne/ryż + mus owocowy lub kanapki z szynką/ogórkiem/pomidorem/białym serem, omlet z musem owocowym itp. :) Syn nigdy nie jadł kaszek mlecznych, nie jadł też kleików. Od chyba 8 m-ca je różne kasze na śniadanie, z czasem dołączyliśmy kolację i popijał moim mlekiem. Kanapki je od niedawna. Schemat dotyczy tego, jak je teraz, nie obejmuje historii rozszerzania diety mojego dziecka, ale chętnie rozwieję wątpliwości :)
    • mandarynkakarinka Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 07.03.12, 12:10
      Moja córka za dwa dni kończy rok i jada bardzo podobnie. Jeżeli chodzi o jogurt, to można spróbować dawać go z ogórkiem, skoro je tak uwielbia. Moja córka uwielbia jogurty naturalne, ale za to nie mogę przekonać jej do twarogu. Jajek wcześniej też nie lubiła, ale odkąd jada z nami jajecznicę z pomidorem i szczypiorkiem, przepada za nimi. Ilość mleka wydaje się w porządku, w nocy zresztą nadrabia, tyle ile mu potrzeba. Jeżeli chodzi o chleb, to może znajdzie się jakiś odpowiedni w sklepach z żywnością bez glutenu. Możesz wprowadzić jeszcze kaszę gryczaną, kuskus, płatki kukurydziane i ryżowe.
      • siu-lka Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 07.03.12, 21:01
        Kaszę gryczaną je, kuskus i płatków jeszcze nie dawałam. Spróbujemy :) świetny pomysł żeby dodać jogurt z ogórkiem, dzięki :) jajecznicę robiłam bez dodatków jak na razie, a z pomidorami rzeczywiście pyszna. Będziemy eksperymentować.
    • agnieszka.lelen Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 10.03.12, 22:52
      1. Może być za mało, zależy ile w sumie wypija z piersi. Choć duże dziecko potrafi bardzo szybko opróżnić pierś a więc to co wydaje się tylko popijaniem może być wartościowym karmieniem.
      2. Jajka można przyrządzić w sałatce lub paście z warzywami, twarogiem itd. Jogurt czy twaróg również można przyrządzić z warzywami: szczypiorkiem, ogórkiem, rzodkiewką, pomidorem, kiełkami itp.
      3. Ogólnie to więcej nabiału, jajek, mięsa, ryb, ze zbóż zwłaszcza ryż brązowy, kasza jaglana, kuskus, makarony. Ale także nasiona: słonecznika, dyni, migdały, orzechy. Również warzywa np.: brokuły, groszek, buraki, ziemniaki, pietruszka, seler, pomidor i in.
      4. Może być.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
      • siu-lka Re: 12 m-y - prośba o ocenę i poradę odnośnie die 10.03.12, 22:59
        Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka