16-miesiączniak odmawia nabiału

07.02.13, 22:34
Pani doktor, mam problem z żywieniem dziecka. Ma skończone 16 miesięcy i od zakończenia karmienia piersią (karmiłam syna przez 12,5 miesiąca) w ogóle nie chce pić ani mleka modyfikowanego, ani zwykłego krowiego, ma odruch wymiotny lub zatyka buzię, gdy podaję mu jogurty czy serki (na początku rozszerzania diety lubił serki i jogurty, nie jadł ich może dużo ale po odstawieniu od piersi coś mu się poprzestawiało) . Próbuję "przemycać" produkty mleczne robiąc np. naleśniki z serem czy dodaję mu mleka do zupy, ale bardzo niechętnie lub wcale nie chce z tym jeść. Dodam, że syn jest "mięsożerny", ryby też lubi. Nie ma na nic alergii. Czy w takim przypadku można podawać dziecku jakieś suplementy z wapniem? Boję się, że on może mieć niedobór wapnia.
    • 80ewcia Re: 16-miesiączniak odmawia nabiału 07.02.13, 22:37
      Dodam, że niechętnie je również budyń oraz wszelkie deserki z dodatkiem mleka/jogurtu w słoiczkach (wypróbowałam z różnych firm). Po prostu wyczuwa mleko i koniec.
      • zuzinkas Re: 16-miesiączniak odmawia nabiału 07.02.13, 23:29
        dzieci w ten sposob reaguja na produkty ktore im szkodza wiec tobardzo prawdopodobne ze jesli nie ma alergi to na pewno nietolerancje na produkty mleczne.. najgorsze co mozesz zrobic to nadal nalegac na podawanie mleka..
        nie tylko mleko zawiera wapn!!! jest multum innych produktow ktore go zawieraja (byly juz dzoesiatki postow na ten temat, poszukaj) jak ciemnozielomolistne warzywa, soja, sardynki, sezam czy orzechy a szczegolnie migdaly..
        • Gość: ewaS Re: 16-miesiączniak odmawia nabiału IP: *.warszawa.vectranet.pl 12.02.13, 23:22
          niechęć dziecka do nabiału to jego naturalny instynkt i mądrość. mleko krowie jest dobre dla cielaczków a nie dla ludzi. wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest ono źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, bardzo zaśluzowuje organizm, stąd tak czeste katarki i przeziębienia u dzieci. więc nie martwiłabym się zupełnie niechęcią synka do tych produktów, tylko dawałabym inne, zwłaszcza zupy długo gotowane na mięsie wołowym/ cielęcym z kością, gulasze mięsne z jarzynami, jajka, orzechy, migdaly. Polecam ksiązki Anny Ciesielskiej nt. kuchni pięciu przemian.
    • agnieszka.lelen Re: 16-miesiączniak odmawia nabiału 12.02.13, 18:55
      Trzeba być cierpliwym, małe dzieci często miewają takie zmiany upodobań jedzeniowych. Warto nabiał podawać w różnych potrawach ponieważ jest to łatwodostępne,tanie źródło wapnia i białka. Natomiast teraz skoro dziecko jest niechętne to teraz trzeba starać się podawać inne produkty bogate w wapń; urozmaicać jadłospis.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Inne wątki na temat:
Pełna wersja