6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o rady

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.13, 13:59
Mój synek Piotrek ma równe 6 miesięcy (dziś kończy). Gdy się urodził ważył 4500, obecnie waży 9100. Karmiony był tylko piersią. Jest totalnym cycoholikiem, od początku dużo ssał, nie było z nim problemów z rozkręceniem laktacji :). Miesiąc temu zaczęliśmy wprowadzać mm oraz stałe posiłki. Wróciłam do pracy, poza tym myślę odstawieniu ze względu na wypadające garściami włosy- Pani Doktor jednoznacznie określiła, że to z powodu wysokiej prolaktyny, a póki karmie raczej nie ma szans na jej spadek. Proszę Was Dziewczyny oraz Panią Ekspert o rady:
1.Jak odstawić czyli: Które posiłki eliminować? I czy w ogóle eliminować czy zastępować je mm i daniami stałymi?
2. Czy Piotrek nie za dużo zjada? Jest dość dużym dzieckiem, ale ja też takim byłam w dzieciństwie a potem żadnych problemów z nadwagą nie miałam? Co o tym sądzić?
3. Odkąd wprowadziłam słoiczki walczę z zatwardzeniami u synka, jak ich uniknąć? Czy może zatwardzać mm czy to raczej jedzenie stałe. Może spróbować wymienić mm? Czy przy tak małych ilościach jakie Piotrek wypija może ono zatwardzać?
4. Synek nie chce pić płynów: herbatek wody soków. Co z tym fantem zrobić? Czy mimo to ciągle próbować mu wcisnąć czy dać sobie narazie spokój? Przy ilu karmieniach mm zamiast kp jest już konieczność dopajania?
5. Piotrek nie lubi kaszek. Mimo to staram się o 16.30 mu wciskać troche kleiku kukurydzianego lub kaszki jaglanej, ale z marnym skutkiem. Czy istnieją sposoby by dziecko pokochało zboża?
6. Czy dobrze kombinuje żeby teraz wyeliminować całkiem to karmienie o 16.30? Może kaszkę przesunąć na 15? Chyba 3 godzinne przerwy między posiłkami w tym wieku są w porządku?
Oto nasz obecny schemat żywienia:
6.00 KP
9.00 MM (wypija od 60 d0 120 ml, zawsze w tym przedziale nie chce wypić więcej)
11.00 słoiczek (zjada chętnie, wręcz się rzuca, jest już nieźle głodny, chyba)
12.00 KP (wykorzystuje przerwę na karmienie)
15.00 KP
16.30 KP (minimalne ilości kaszki)
18.00 KP
20.00 KP (przed spaniem)
NOC- ok 4 razy budzi się i sobie ssie.
Pozdrawiam
    • Gość: ulke Re: 6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.13, 20:40
      hej
      Ja się za eksperta nie uważam ale z tego co tu wyczytałam to mm jest częstym powodem zatwardzeń i nie bardzo rozumiem po co Ci to mm o 9 rano? Jesteś już wtedy w pracy czy jak?
      Spróbuj odstawić na jakiś czas i zobaczysz co się będzie działo.
      • Gość: Misia Re: 6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.13, 22:01
        no w pracy jestem, a dlaczego mm z rana nie dobre Twoim zdaniem?
        • drzewachmuryziemia Re: 6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o 31.07.13, 23:56
          ale dlaczego miałoby to byc zbyt duzo?? przeciez kp jest na zadadnie, oprócz tego dajesz tylko 1 słoiczek i to pewnie jeszcze mały, a mm je malutko przeciez.
          • Gość: Misia Re: 6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.13, 12:35
            No niby masz racje, bo zawsze uważałam za słuszną idee karmienia na żądanie i stosowałam się do niej. Teraz jednak widzę, że w przypadku odstawiania jest ona trochę problematyczna. Już wyjaśniam o co mi dokładnie chodzi: Piotrek ssie pierś kiedy faktycznie jest głodny, zrobił się z tego stały schemat i prawie jak w zegarku dziecko domaga się mleka o godzinach, które podałam wyżej. No i jak ja mam przeprowadzić akcje odstawiania? Jak zacznę mu zastępować te wszystkie karmienia mm lub nawet stałymi pokarmami, to wyjdzie tego za dużo, a syn jest już dość dużym dzieckiem, nie chciałabym go wpędzić w kłopoty z nadwagą. Jak próbowałam mu ostatnio pominąć ten posiłek o 16.30 to się strasznie wku...., znaczy ten, zdenerwował. Nie chciałabym głodzić własnego dziecka, ale może już czas pomyśleć o zwijaniu tego jadłospisu, skoro chce odstawić? Z karmieniami o 9 i o 11 udało się ( z tym że zostały zastąpione mm i słoiczkiem). Co o tym myślicie?
            Ps. Karmienia nocne to dopiero będzie polka, ale tą "przyjemność" zostawiam sobie na koniec.
    • agnieszka.lelen Re: 6miesięcy-czy nie za dużo zjada itp. Prosze o 05.08.13, 22:14
      1. Stopniowo. Najpierw te, które są najbardziej niewygodne albo najłatwiej je zastąpić np.: o 16.30 czy 18. Docelowo powinno pozostać ok. 5 posiłków; w tym 3 posiłki mleczne po ok. 200ml; zupa i deser owocowy
      2. Nie.
      3. Każdy nowy produkt może wpłynąć na zmianę konsystencji stolca. Warto wybierać zupki/ przeciery owocowe, które zawierają warzywa działające rozluźniająco na stolec; np.: produkty HIPP mają takie oznaczenia na etykietach.
      4. Nie wciskać tylko podawać/ proponować/ uczyć picia zwłaszcza wody. Konieczność pojenia u większego niemowlęcia wynika z zapotrzebowania dziecka (i obserwacji matki)
      5. Można próbować zmienić kaszę, podać z mlekiem modyfikowanym albo przecierem owocowym.
      6. 3h przerwy są jak najbardziej właściwe ale warto również zwrócić uwagę co dziecko na to.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Pełna wersja