Dodaj do ulubionych

AZS- co wykluczyć?

03.01.14, 22:27
Synek ma 9,5 miesiąca, karmiony piersią na żądanie, do tego rozszerzany głównie BLW, do niedawna nie było większych problemów, miał czasem plamki na nogach, ale pediatra oglądała i stwierdziła, że to raczej od proszku- teraz pierzemy w orzechach bez płynu.
Je praktycznie wszystko to co my- odżywiamy się zdrowo, mało soli, bez chemii, bez cukru; nie daję smażonego. Na śniadanie je zazwyczaj kasze jaglaną lub kuskus, ew. płatki owsiane; z łyżeczką jogurtu naturalnego plus owoc do ręki, obiad to zupa z kaszą jęczmienną plus warzywa do ręki oraz mięso (indyk, królik, niezbyt często chuda wieprzowina) i warzywa, czasem makaron pełnoziarnisty, kolacja- kasza najczęściej gryczana + warzywo lub kanapki z masłem i warzywem, ew. szynką (chleb naturalny, mięso od dziadków bez dodatków).
Z owoców je głównie: banan, gruszka, jabłko, śliwka, morela (suszona), daktyl (suszony), kiwi
Z warzyw głównie ziemniaki, marchew, brukselka, brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, pomidory, awokado, pietruszka, seler, por, cebula, czosnek (wszystko gotowane + surowa marchew i pomidor)
Kasze: jaglana, jęczmienna, gryczana, kuskus + płatki owsiane
Nabiał: jogurt naturalny, czasem odrobina przegotowanego mleka w płatkach

Obecnie ma nasilone zmiany skórne na nogach i rękach oraz szorstkie w dotyku policzki, byliśmy u dermatologa- podobno nie da się stwierdzić już teraz AZS, ale ku temu się skłania. Synek w czasie świąt jadł sporo owoców egzotycznych- codziennie mandarynki, pomarańcze, kiwi, ananas, jadł też sporo ryb. Dermatolog radziła odstawić u mnie i u niego całkowicie owoce egzotyczne i ryby, nabiał ograniczyć do jednego posiłku.
Skórę nawilżamy.

Czy ktoś ma podobne doświadczenia, coś innego radzicie jeszcze wykluczyć (nabiał, gluten?) na co jeszcze uważać?

Mąż zdrowy, ja w dzieciństwie skaza białkowa i alergia niemal na wszystko, od wieku nastoletniego bez alergii pokarmowej- została tylko wziewna, brat alergik z astmą.
Obserwuj wątek
    • monika8630 Re: AZS- co wykluczyć? 04.01.14, 21:16
      witam kolezanke z forum:-)
      U nas przy takich podejrzeniach nabial odstawiony calkowicie,nawet na jakis czas zrezygnowalismy z drobiu,mloda jadla cielecine.Wrocilismy do drobiu i jest ok. Musisz probowac eliminowac po troszcze,niestety te zmiany bardzo dlugo sie goja i przy swedzacych i mocno czerwonyh pomaga tylko steryd,przynajmniej u nas tak jest.
      A jesli wczesniej nie bylo problemu to moze faktycznie z cytrusow,ja dopiero bede podawac po roczku,narazie tylko ,,lizala'' dwa razy mandarynke.
      • mamawojtka86 Re: AZS- co wykluczyć? 04.01.14, 21:28
        Hej:)
        No właśnie u nas raczej nie nabiał, bo nadal podaję, a skóra każdego dnia coraz lepsza- smaruję Cepathil 3 razy i raz tym Tetrmo-Hermal, nie jem cytrusów i ryb, jemu też nie daję. Cielęcinę dermatolog odradzała bo "blisko krowy";) w sensie że jeden posiłek nabiałowy- a w tym mięso typu cielęcina, wołowina. Dzisiaj jadł rano owsiankę na wodzie + trochę mleka i do obiadu miał odrobinę jogurtu naturalnego z koperkiem jako sos do indyka i skóra wieczorem lepsza niż w ciągu ostatnich dwóch tygodnie.
        Z owoców ostatnio tylko banany i gruszka.
        Myślę więc, że to faktycznie cytrusy, szczególnie, że sama jako dziecko miałam nadwrażliwość.

Tylko tych ryb mi szkoda, bo jednak cenne kwasy tłuszczowe, niby podaję Omegamed Baby, ale z natury pewnie lepsze...
        • monika8630 Re: AZS- co wykluczyć? 04.01.14, 22:05
          Kurcze no z tymi rybami to faktycznie zle ale moze jak zmiany zejda sprobój podac. Moja uwielbia rybki na parze. Za rada naszej pediatry zaczynamy teraz podawac produkty kozie- jogurty,sery,a pozniej mleko.Powodzenia
    • Gość: karola Re: AZS- co wykluczyć? IP: *.dynamic.chello.pl 08.01.14, 23:12
      Sprawdzcie jeszcze kosmetyki. Ja dlugo niepotrzebnie eliminowalam pokarmy zamiast wyrzucic kosmetyki dla dzieci na rzecz emolientow.
    • agnieszka.lelen Re: AZS- co wykluczyć? 08.01.14, 23:22
      Poza proszkiem do prania również inne substancje (potencjalnie wszystkie, z którymi styka się dziecko) mogą wywoływać zmiany skórne. Owoce cytrusowe to silne alergeny; podobnie ryby. Eliminacja/ zmniejszenie ilości wielu pokarmów uznanych za alergizujące to dieta hipoalergiczna - czasami taka dieta oraz odpowiednia pielęgnacja skóry wystarczy.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka