Dodaj do ulubionych

karmienie piersią i mleko następne

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.14, 21:01
Witam,
Mój syn skończy 26.11 pięć miesięcy. Na ostatnim szczepieniu pytałam p. Doktor o mleko następne - jak na razie karmię cały czas piersią. Planowałam karmić piersią 6 maks. 7 m-cy, później wracam do pracy. Pani Doktor zasugerowała, żeby nie odstawiać Małego od piersi, jednak ja nie zamierzałam karmić dłużej. Jeśli jednak zdecyduję się przynajmniej do wiosny karmić i będę rozszerzała dietę Małego to jak powinno wyglądać karmienie?? W schemacie żywienia przy karmieniu piersią napisane jest "na żądanie". NIe będzie to możliwe ponieważ wracam do pracy. Myślałam o połączeniu mleka modyfikowanego i piersi ale nie potrafię znaleźć info jak oraz ile powinno być posiłków, jak to zaplanować itp. Proszę o odpowiedzi.
Obserwuj wątek
  • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 27.11.14, 17:35
   Witam,odstawianie dziecka od piersi musi trochę potrwać,nie robi się tego jednego dnia ale Np przez 1 miesiąc,wiec radzilabym juz zacząć,skoro wraca Pani do pracy. Proszę na początku zastąpić jeden posiłek mleczny z piersi na butelkę z mm i tak przez Np 3-4 dni,jesli dziecko toleruje mm (kupka jest ok, nie występują bóle brzuszka,brak wysypki itd) następnie prosze zastąpić już dwa posiłki mleczne z piersi na mm i tak do skutku,aż dziecko całkiem zostanie odstawione od piersi. Trzeba robić to powoli etapami tak aby dziecko tego mocno nie przeżyło gdyż zna tylko pierś i to przy niej czuje się bezpiecznie. Proponuje nie rezygnować całkowicie z piersi i stosować karmienie naturalne nocą,kiedy to nasze mamine mleko jest najbardziej wartościowe :)pozdrawiam
   • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 27.11.14, 17:46
    A i jeżeli chodzi o plan żywienia. Według najnowszych wytycznych żywienia niemowląt dziecko w pani wieku tj 5miesiecy powinno na dobę otrzymywać 5 posiłków w tym jeden posiłek niemleczny czyli Np zupka jarzynowa i 4 posiłki mleczne. Czyli podaje Pani jeden posiłek mleczny tj mleko modyfik. I 3 posiłki mleczne z piersi. I taki schemat trwa do ukończenia 6 miesiąca życia. Oczywiscie przy rozszerzaniu diety woda bez ograniczeń! Jezeli chciałaby Pani stosować karmienie mieszane i nie chce Pani rezygnować z piersi jest to mozliwe ale zalezy to od godzin w jakich Pani pracuje i od Pani determinacji oczywiście,bo zawsze można odciągnąć mleczko na jeden posiłek w ciagu dnia. W ten sposób dzieciątko karmione byloby rano z piersi przed wyjściem do pracy następnie mlekiem modyf później zupka i woda, mleko odciagniete z piersi i mysle ze do tego czasu wraca Pani z pracy aczkolwiek nie wiem w jakim trybie Pani pracuje. Na wszystko jest sposób. :) pozdrawiam
  • agnieszka.lelen Re: karmienie piersią i mleko następne 27.11.14, 19:11
   W czasie Pani nieobecności dziecku trzeba będzie podać kilka posiłków - w zależności od liczby godzin nieobecności 2-4. Mogą to być posiłki bezmleczne czyli np.: zupa jarzynowa i posiłek owocowy/owocowo-zbożowy. Nakarmić piersią można przed wyjściem i tuż po powrocie z pracy. Jeśli posiłków będzie brakowało można podać posiłek mleczny - np.: odciągnięte mleko mamy albo mleko modyfikowane (np.: HIPP Combiotik) albo kaszę mleczną (np.: Kaszki mleczne HIPP na Dzień Dobry czy Na Dobranoc). Poza tym można karmić piersią - popołudniami, w nocy, w dni niepracujące itd.
   Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
   lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • Gość: maddie Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.cm-7-4c.dynamic.ziggo.nl 27.11.14, 19:14
   Masz bardzo madra pania doktor.
   Nie odstawiaj od piersi.
   Nie dawaj sztucznego mleka.
   Kiedy wracasz do pracy? Na ile godzin?
   Wprowadz na miesiac przed powrotem warzywa, owoce i.kasze i dziecko sobie da rade. Do picia woda w kubku.
   Piers przed praca i po pracy na zadanie.
   • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 27.11.14, 19:37
    Można tak zrobić tylko w wypadku jeżeli ta Pani pracuje do 8h. Albo tak jak pisałam odciągnąć mleczko na jeden posiłek i wtedy na bank dzieciątko sobie poradzi,a ściągnąć mleko Np wieczorkiem kiedy maleństwo spi to chyba nie jest duży problem i na następny dzień jest jak znalazł.
    • krolicek0 Re: karmienie piersią i mleko następne 27.11.14, 20:48
     Pracuję w szkole, więc o różnych porach zaczynam i kończę. W najgorszym przypadku o 7:30 będę musiała być w pracy.
     • zabka141 Re: karmienie piersią i mleko następne 27.11.14, 22:06
      Pomiedzy 6 a 9 miesiacem moja mala jadla 3 posilki stale, 2 desery/przegryzki i do tego karmienie piersia rano i wieczorem. Mysle ze u was to tez byloby najlatwiejsze - tzn. karmienie piersia przed wyjsciem do pracy i wieczorem przed snem. Do tego stale posilki. Jesli mala jest zainteresowana jedzeniem mozesz powoli wprowadzac posilki stale, tak aby kiedy pojdziesz do pracy jadla juz porzadne 3 posilki.
     • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 28.11.14, 07:02
      W jakich godzinach wraca Pani z pracy do domu?
      • krolicek0 Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 10:31
       Różnie. "Najgorszy" scenariusz to początek o 7:30 i powrót tak przed 15. Będę jeszcze musiała odebrać syna od opiekunki to trochę później mogę być w domu. Mogę też kończyć o 12 - to zależy jak ułożony zostanie plan.
       • zabka141 Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 11:08
        Czyli syn teraz je na zadanie? Ile razy dziennie, jak czesto to mniej wiecej wychodzi? Zamiast mm propoowalabym wlasnie sprobowac zamiast na zadanie karmic o tych dwoch, trzech okreslonych porach (rano, wieczorem - i jesli chcesz to jeszcze popoludniu - po czym to popoludnie potem mozesz zastapic albo mlekiem w kubeczku do posilku albo po prostu czyms innnym do picia).
       • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 28.11.14, 15:05
        Hmmm moim zdaniem nie ma żadnego problemu przy pracy w takich godzinach. Proszę sobie tylko przemyśleć czy chce Pani podawać mleko modyfikowane,gdyż przy takim trybie pracy proponowałabym podać pierś z rana przed wyjściem do pracy następnie po ok 2h po drzemce podać dziecku kaszkę zbożową na wodzie z dodatkiem owoca Np z jabluszkiem lub warzywkiem Np tarkowana marchewka i do popicia woda polecam naukę picia odrazu z kubeczka niekapka od 6miesiaca,a nie z butli ze smokiem. Moje dziecko załapało kubek niekapek po jednym dniu nauki. Po tym posiłku dziecko ponownie idzie na drzemkę po drzemce troszke aktywności i mamy ok godziny 13 obiadek zupka jarzynowa z mięskiem i woda i potem juz Pani jest. W tym wieku obowiązkowo dziecko musi miec wprowadzone dwa posiłki stale,wiec uważam,że tak powinna Pani postąpić,przy okazji zachowa Pani karmienie piersią i obejdzie się bez mleka zastępczego. Pozdrawiam
        • krolicek0 Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 17:57
         Tak, syn je na żądanie - tak 5-6 razy w ciągu dnia i w nocy 2x - tak między 1 a 2, i ok. godz. 5. Zasypia wieczorem w godz. 19- 20. Mam jeszcze pytanie odnośnie karmienia nocnego po wprowadzeniu posiłków stałych. Czy dalej karmić?
         • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 28.11.14, 18:43
          Jeżeli syn je 5 razy dziennie to idealnie :) z tych 5 karmień proszę 2 zastąpić posiłkami stałymi i będzie ok. Tylko proszę dostosować sobie godziny karmień stałych,tak aby były pani na rękę i aby między nimi zachować odstęp 2-2,5h. Jeżeli chodzi o karmienie nocne to każde dziecko jest inne,musi Pani obserwować synka jak reaguje na posiłki stałe. Zdarza się tak,że po wprowadzeniu posiłków stałych ,dziecko zaczyna przesypiać noce i rezygnuje z karmienia w nocy :) proszę spróbować po Np tygodniu,dwóch podać malemu wodę w nocy i sprawdzić reakcje,dziecko mozliwe,ze jest poprostu spragnione lub potrzebuje tylko bliskości. Jesli domaga sie piersi w nocy i ssie aktywnie do opróżnienia piersi oznacza to,że potrzebuje jeszcze nocnego karmienia. Mleko nocą jest bogate w tłuszcze niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego,wiec jesli dziecko potrzebuje prrosze nie rezygnować z nocnych karmien. Na wszystko odpowiedzią jest pani dziecko,trzeba je dobrze obserwować i sama Pani najlepiej będzie wiedziała co i jak robic,aczkolwiek zawsze służę pomocą. Pozdrawiam
          • krolicek0 Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 18:51
           Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Jeżeli jeszcze nasuną mi się pytania to napiszę. Napiszę również jak idzie wprowadzanie stałych pokarmów itp.
           Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
         • mad_die Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 21:53
          Jak dziecko się domaga jedzenia w nocy, to oczywiście, że karmisz. Jak spi, to niech śpi i ty z nim :)
         • mad_die Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 21:59
          Słuchaj, jeśli wrócisz do pracy jak mały będzie miał 7mscy, to wystarczy jak po skończeniu 6mscy normalnie rozszerzysz mu dietę. Czyli warzywa, owoce i kasza na sam koniec.
          Jeśli nie będzie Cię od 7.30 do 15.00 to:
          - nakarmisz małego przed wyjściem do pracy czyli o 7?
          - potem on zje sobie kaszę o 9, owoce o 11 i zupę o 13
          - potem Ty wrócisz i będzie już tylko pierś
          Woda do picia z kubeczka pomiędzy.
          I luzik :)
          Jak będzie krótszy dzień pracy, to po prostu przesunie Ci się posiłek stały albo w ogóle wypadnie ze schematu - bo będziesz Ty i mleko :)
          W nocy nadal karm, jeśli widzisz, że mały ssie i je.
          • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 29.11.14, 07:04
           Jeżeli podejmujemy się rozszerzania diety niemowlęcia nie ma nawet takiej opcji ,że dany posiłek wypadnie ze schematu i zostanie zastąpiony mlekiem z piersi ,bo mama wróci wcześniej z pracy! Dziecko musi wiedzieć,że są pory na posiłki stałe w ten sposób uczymy je prawidłowego schematu żywienia. Dziecko potrzebuje w tym wieku elementów których mleko matki nie uzupelni. Posiłki stałe maja byc codziennie najlepiej o tej samej porze aby laktacja sie unormowała. Piersi nie podajemy zamiast posiłku stałego!
           • Gość: maddie Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.cm-7-4c.dynamic.ziggo.nl 29.11.14, 18:18
            Nie zgadzam sie.
            To jeszcze maluch, i nadal karmimy go na zadanie, zwlaszcza jesli mama wraca do pracy.
            Wiec jak sie domaga piersi tonie wciskamy mu zupy bo godzina wybila.... dajemy piers, a zupe mozna dac pozniej.
            • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 29.11.14, 19:18
             Oczywiście,że 5 miesięczne dziecko je pierś na żądanie,chodziło mi bardziej o dziecko pod koniec 6m zycia i powyżej,gdyż zrozumiałam,że Pani zakladajaca wątek za miesiąc wraca do pracy,wtedy syn skonczy 6 miesięcy. To,że posiłki powinny byc o stalych porach(posiłki niemleczne) to moja sugestia,gdyż wtedy organizm wie kiedy zaprzestać produkcji mleka w danych godzinach a i dziecku sie nie mąci ,raz tak a raz tak. Pozwolę sobie przytoczyć słowa pani doktor które powinny wyjaśnić co dokładnie mam na myśli:Dobrze jest uczyć się, że nasza odmowa podania piersi dziecku powyżej 6 miesiąca (na każde żądanie) nie ma absolutnie nic wspólnego z byciem wyrodną mamą. Dziecko kochamy na setki sposobów, a w kilku kwestiach musimy być stanowcze – nie pozwalamy przecież wkładać łapek do kontaktów czy piecyka – mimo, że dziecko płacze i domaga się tego.

             W żywieniu też to my trzymamy kontrolę. Nie warto podawać dziecku w tym wieku piersi na każde żądanie – jego organizm potrzebuje już przerw między posiłkami (około 3 godz). Uczmy dzieci, że jest czas jedzenia oraz czas odpoczynku, że nie można ciągle jeść/pić. Pozdrawiam :)
             • ewelina.90 Re: karmienie piersią i mleko następne 02.12.14, 19:40
              5 mcy je na zadanie a 6, 7 mcy już nie? to jakaś magiczna data?
              Nie zgadzam się z tym. I moje dziecko 7,5 mca je średnio co 2,5 godz i nie widzę powodu go przetrzymywać. choć czasem je częściej czasem rządziej.
              A czemu organizm potrzebuje przerw 3 godz? mleko matki jest bardzo lekkostrawne, to nie zupa czy mm
            • Gość: eloja Re: karmienie piersią i mleko następne IP: *.centertel.pl 29.11.14, 19:58
             Poza tym niemowlęta lubią rutynę,czują się wtedy bezpiecznie. Niemowlę nie rozumie dlaczego mamy nie ma i nie może otrzymać piersi więc błędem będzie podawanie piersi jak się wraca z pracy wczesniej bo następnego dnia znowu niemowlę będzie zdezorientowane. Wczoraj byla ,dzisiaj nie ma . W ten sposób będzie płakać bo nie rozumie zależności,a wprowadzenie rytyny i zasady ,że mama idzie do pracy ,mamy nie ma,piersi nie ma,wprowadzenie stałych por karmienia da dziecku poczucie bezpieczeństwa i mniej stresu z odstawieniem. Dziecko będzie wiedzialo,ze piersi teraz nie ma przez co zaakceptuje ten fakt i przyzwyczai się. Tyle ode mnie.
     • mad_die Re: karmienie piersią i mleko następne 28.11.14, 21:52
      Jak pracujesz w szkole, to się uda, na pewno :)
  • momago Re: karmienie piersią i mleko następne 30.11.14, 19:37
   Możesz spokojnie kontynuować karmienie piersią na żądanie i wprowadzać dodatkowe stałe posiłki. Jak już zaczniesz chodzić do pracy, to karmienie na żądanie będzie polegało na tym, że nie będziesz ograniczać piersi kiedy będziesz w domu. Z doświadczenia wiem, że dzieci piersiowe nawet po zjedzeniu porządnego obiadu czy kolacji piersi sobie raczej nie odmawiają :-) Ustal pory stałych posiłków, pierś pomiędzy nimi i jeśli będzie trzeba-w nocy i będzie OK.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka