Dodaj do ulubionych

Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy noca

IP: 92.23.228.* 17.03.11, 23:31
Witam

Nie bardzo wiem do kogo sie zglosic, mieszkam w Szkocji, tutaj moj problem jest trakotowany
jako 'nieproblem' a ja powoli trace resztki zaufania do tutejszej sluzby zdrowia.

Moja coreczka, ktora w czerwcu skonczy 4 latka wciaz uzywa noca pampersow. Nocnikowanie zaczelismy gdy miala 2 latka, poszlo dosc gladko, zajelo nam to pare dni i nie bylo klopotow. Troszke wiecej zachodu kosztowalo nas przyzwyczajenie do robienia kupki na toalete, ale po wakacjach i z tym nie bylo juz problemu. Niestety zupelnie 'nie idzie' nam oduczanie corki od sikania w pampersy noca. Nie wiem z czego to wynika, moje kolezanki, ktore nocnikowaly swoje dzieci w tym samym wieku juz dawno zapomnialy jak wyglada paczka pampersow....my wciaz
walczymy. Dziecko rano ma pelnego pampersa, nie zdarzylo nam sie nigdy zeby obudzila sie z tzw. suchym pampersem, jesli kladlismy ja na matce-przesikiwala pidzame, matke i nawet poczatkowo sie od tego nie budzila, tylko portrafila tak spac zsikana do rana. Probowalismy ja nocnikowac w nocy, pierwsze podejscia -1,5 roku temu skonczyly sie napadami histerii u malej przy probie podniesienia z lozeczka i jej wysadzaniem. Zrezygnowalismy wtedy z prob wysadzania nocnego (po 2 tyg waliki z mala noca), pomyslelismy ze poczekamy jeszcze...Ostanio znow wrocilismy do tematu, mala daje sie posadzic na nocnik lecz mimo wysadzania i tak potrafi sie w miedzyczasie zsikac, trudno trafic z pora bo zupelnie nie trzyma moczu noca lub gdy spi w ciagu dnia (np w samochodzie) SLyszalam opinie,ze nie powinno sie dziecka wybudzac, powinno sie nauczyc trzymac mocz przez cala noc..tylko u nas konca nie widac. Po znow 2 tyg ponownie wrocilismy do pampersow, mala spiac na matce niewysadzana potrafila sie zsikac nowet do 3 razy jednej nocy, wysadzana natomiast- tylko raz przespala noc nie posikawszy sie pomiedzy wysadzaniem...Nie wiem zupelnie co robic i czy to wciaz jeszcze jest norma-bo tak tlumaczy mi tutaj Health Visitor (ze mam czekac i samo przejdzie....) oceniajac ogolnie- dziecko nalezy do tych dzieci, ktore czekaja do ostatniej mozliwej minuty z pojsciem do toalety, czesto posikuje w ciagu dnia. Przed swietami Bozego Narodzenia miala infekcje drog moczowych, dostala antybiotyk i po tym antybiotyku zwrocilam uwage na to, ze na jakis czas wlasnie przestala posikiwac w ciagu dnia , nie bylo to jednak dlugo. W trakcie zabawy treba jej przypominac lub ponaglac, zeby poszla do toalety, pije umiarkowanie, na kolacje wypija kubek herbaty okolo godziny 19, okolo 20 przed snem idzie jeszcze do toalety, to jednak nic nie daje.
Prosze o jakies wskazowki i opinie bo zupelnie nie wiem co mam robic.
Obserwuj wątek
      • Gość: anka Re: Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy IP: *.cdma.centertel.pl 27.04.11, 12:17
        Witaj,
        zmagam (zmagałam?) się z tym samym. Mała pięknie i wcześnie dala się odpieluchować w dzień, za to w nocy sika czasem do dziś (4,5).
        Niezależnie o której wieczorem piła i czy zrobiła siku przed spaniem - nie było żadnej reguły.
        Nie zakładanie jej pieluchy na noc też nie było metodą, bo spała w mokrym. Zrezygnowałam ostatecznie z tej metody, gdy znalazłam ją w nocy z twarzą w sikach...
        Ale przyszedł taki moment, że pielucha rano była sucha, i zaczęło się to powtarzać.
        Obecnie zasadniczo śpi bez pieluchy, pilnujemy aby nie pila nic na 2 godz przed snem, robiła siku. Chwalimy ją i nagradzamy za suche noce.
        Czasem jeszcze się zdarzy, ale idzie ku lepszemu.
        Rozmawiałam o tym problemie i z lekarzem i pedagogiem i panią w przedszkolu. Wszystkie twierdziły, że co prawda to już powinna trzymać w nocy, ale jeszcze nie jest to powód do niepokoju.
        Więc życzę Ci cierpliwości i powodzenia ;) kiedyś przestanie...
          • jola_ep Re: Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy 07.05.11, 22:43
            > moze jeszcze ktos sie wypowie w tym temacie, niedlugo bede w Polsce, wiec moze
            > dla pewnosci zrobie corce wspomniane badania.

Moczy się w nocy jakieś 20% pięciolatków.
            Jeśli dziecko jest zdrowe, to można spokojnie czekać. Jak długo? To zależy przede wszystkim od tego, jak długo nie będzie to dla NIEGO stanowiło problemu. A to już w dużej mierze zależy od Ciebie. Nawet do 7-go roku życia (i dłużej). Także w Polsce spotyka się takie zalecenia. Serio.

Co do badań - trudno mi powiedzieć. Jakiś czas temu zalecano, aby dziecko po ukończeniu 5 lat, a nadal moczące się w nocy, miało wykonane badania moczu oraz USG. Może jeszcze warto wykonać flawometrię?

Główne przyczyny moczenia nocnego to nierozwinięty pęcherz (z czasem to się zmieni), zbyt mała produkcja hormonu zagęszczającego mocz (z czasem wzrośnie). W każdym razie powody moczenia w nocy nie zależą od dziecka - nie jest w stanie nad nimi zapanować.

Wysadzenie w nocy raczej nie ma sensu (z pewnym wyjątkami).

Mojej córce pomogło to, że przestałam cokolwiek robić. A była wtedy dużo starsza od Twojego dziecka :)
            Prawdę mówiąc po latach nie ma znaczenia to, kiedy przestała korzystać z pieluch :)

4-latek naprawdę ma jeszcze czas :)

Pozdrawiam
            Jola
    • guska32 Re: Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy 29.05.11, 02:28
      Witam!
      Jak nauczyć prawie 4-latka niesikać w pampersy, który (od urodzenia) przesypia (jak zabity) całe noce bez budzenia się, nie wysadzając go?
      Nadmienię, że ja i mąż też nie przesypiamy nocy bez skorzystania z toalety. To jak tego oczekiwać od dzecka?
      Na razie jeszcze poczekamy, jeśli jak piszecie 20% 5-latków korzysta z pampersów, to może i mojego synka to czeka. Tylko ciekawe do kogo zwrócić się o poradę jesli za rok to nie minie.
      Tylko nie piszcie, że do lekarza rodzinnego, bo znając moją zbędzie mnie jakimś ogólnikiem.

I jeszcze jedno moje dziecko ma 120 wzrostu i 22 kg wagi i ledwo się mieści w pampersy, a co dalej bedzie jak urośnie?

Pozdrawiam
      Agnieszka
      • Gość: Aga Re: Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy IP: 193.111.166.* 22.07.11, 12:33
        Moja córka w sierpniu skończy 3 lata. Od ponad roku nie używa pieluchy w dzień, za to po nocy zawsze ma pełną pieluszkę. Czasem też siusia jeszcze podczas południowej drzemki, ale rzadziej odkąd nie pije przed snem. Na nocne siusianie nie pomaga nie picie. Poza tym moje dziecko lubi pić dużo wody. Od września idzie do przedszkola, więc zapytałam przedszkolnej Pani psycholog co należy zrobić. Odparła, że bezwzględnie odstawić pieluchę. Dwa tygodnie temu to zrobiłam. Codziennie dziecko budzi się zsikane. Zaczęła mieć problemy ze snem. Nie chce zasypiać (wcześniej nie było żadnych problemów, nauczona jest sama zasypiać i w dzień i w nocy). Boi się pić! Dziś rozmawiałam z koleżanką, która miała taki problem dwa lata temu z synkiem. Mądra pediatra - poza tym, że na wszelki wypadek wykonała badania - powiedziała, żeby nie histeryzować i przywrócić te pieluchy nocne i nie wpędzać dziecka w stresy. Chłopiec miał wtedy ponad 3 lata. Jeszcze prawie rok spał w pieluchach, w pewnym momencie zaczęły być suche i wszystko się unormowało. Dziś ma 5 lat i jest świetnie funkcjonującym dzieciakiem. Więc - ja wracam do pieluch nocnych. Szkoda dziecka! Decyzję podejmiemy z córcią wspólnie, bo może będzie chciała walczyć :), ale sądzę, że z ulgą wróci do pieluch (moja koleżanka też rozmawiała o decyzji z synkiem - zdecydował, że chce używać jeszcze w nocy pieluchy, zaczął od razu lepiej sypiać).
    • gosiaczek265 Re: Dziecko prawie 4 letnie wciaz sika w pampersy 22.07.11, 18:56
      Z tego co wiem w Polsce dziecko w nocy może sie moczyć nawet do siódmego roku życia. Przede wszystkim należy dziecko w nocy wysadzać. I nie stawiać koło łóżka nocnika tylko należy dziecko obudzić i iść z nim do łazienki. To, że czterolatkowi ( a tym bardziej młodszemu dziecku) zdarza się w nocy zsikać w łóżko nie jest niczym nie normalnym. A badania zrobilabym tak dla czystego sumienia aby niczego nie przeoczyć.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka