Dodaj do ulubionych

Opłaty za wypożyczenia książek

22.06.15, 12:09
Zgodnie z nowelizacją ustawy autorzy i wydawcy mają otrzymywać wypłaty za wypożyczanie ich książek. Czy ktoś wie, jak się o to starać, kto pośredniczy w wypłatach itp.?
Obserwuj wątek
    • skajstop Re: Opłaty za wypożyczenia książek 22.06.15, 14:12
      Jak mi się wydaje, prace legislacyjne jeszcze nie zostały zakończone. I zaryzykuję twierdzenie, że ten parlament nie zdąży. A czy następny tym się szybko zajmie, zobaczymy.
      Ale była mowa o ZAIKS-ie i innych (niewyznaczonych) organizacjach tego typu. Trzeba by się pewno zapisać... i kto wie, czy nie płacić składek wyższych niż ewentualne tantiemy :-) (Nie dlatego, że one niskie, tylko że jest dosyć przykładów na to, jak "swobodnie" pieniędzmi swoich klientów operuje wspomniany ZAIKS.)
      • domville Re: Opłaty za wypożyczenia książek 22.06.15, 22:12
        Postęp prac nad ustawą można śledzić tutaj: www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3449

Według projektu do 31 sierpnia (przyszłego roku, jeśli ustawa zostanie uchwalona) należy złożyć oświadczenie o tym, że jest się upoważnionym do tego typu wynagrodzenia. Na pewno wcześniej będzie stosowne ogłoszenie na stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, więc nie przegapisz.
      • nobullshit Re: Opłaty za wypożyczenia książek 23.06.15, 00:44
        skajstop napisał:

> Jak mi się wydaje, prace legislacyjne jeszcze nie zostały zakończone. I zaryzykuję >twierdzenie, że ten parlament nie zdąży. A czy następny tym się szybko zajmie, zobaczymy.
        Może narażę się autorom (ale mnie - tłumacza też to dotyczy), niemniej mam nadzieję, że do uchwalenia takiej ustawy nie dojdzie.
        Zastanówcie się, proszę. Biblioteki nie zarabiają. Ewentualne tantiemy wypłacałoby twórcom ministerstwo, czyli państwo, czyli wypłacalibyśmy je sobie sami, dając przy okazji zarobić urzędnikom, którzy obsługiwaliby cały system.

> Ale była mowa o ZAIKS-ie i innych (niewyznaczonych) organizacjach tego typu. Trzeba by >się pewno zapisać...
        Oj naiwny, naiwny. Do ZAIKS-u nie można się zapisać ot tak. Trzeba mieć dwoje członków wprowadzających. :)

>i kto wie, czy nie płacić składek wyższych niż ewentualne tantiemy :-)
        Składki płacą tylko członkowie - i nie trzeba być członkiem, aby odbierać należne z jakiegoś tytułu tantiemy, jeśli tylko ZAIKS wyciągnie je "dla nas" od stosownego podmiotu. Wszyscy ponoszą "koszty inkasa" czyli obsługi, nieczłonkowie wyższe niż członkowie, konkretne liczby wciąż są dla mnie - mimo wieloletniego członkostwa - zagadką, ale nie będzie to więcej niż 20-30 procent.

>(Nie dlatego, że one niskie, tylko że jest dosyć przykładów w na to, jak "swobodnie" >pieniędzmi swoich klientów operuje wspomniany ZAIKS.)
        Owszem, ZAIKS operuje moimi pieniędzmi tak, że rozważam oddanie legitymacji, aby przynajmniej nie utrzymywać domów pracy twórczej...

Ale zasadniczo nie o ZAIKSIE mówimy, tylko o opłatach za wypożyczanie książek. Nie zarabiamy dużo, ale imho nie tędy droga. Uczciwe umowy z wydawcami, nie wdowi grosz od bibliotek, który to grosz - jeszcze raz! - będziemy wypłacać sobie sami. Skaj mnie, a ja Skajowi.

• skajstop Re: Opłaty za wypożyczenia książek 23.06.15, 08:31
          Ale to inna sprawa, odpowiadałem na konkretne pytania :)
          Ja jestem przeciwny uchwalaniu tej ustawy! Dobrze wiem, jaki będzie efekt w bibliotekach, szczególnie mniejszych. Nieźle sprawę opisał niedawno Paweł Pollak, wywodząc, nie pamiętam dokładnie, że dostaniemy jakieś tam grosze.
          Mnie w dodatku odstręcza konieczność zrzeszania się, bo w jakiejś formie by to musiało istnieć.
          Tak więc - nie, ja głosowałbym przeciw, tylko mnie nikt nie pyta, jak zwykle uszczęśliwiają nas na siłę :)
            • jottka Re: Opłaty za wypożyczenia książek 24.06.15, 10:08
              ale to tak prosto nie działa - w cywilizowanych krajach inaczej wyglądają umowy wydawnicze i rynek książki w ogóle, u nas wyjdzie na to, że państwo zamiast inwestować w kulturę będzie starało się ją dobić, płacąc pojedynczym osobom jakieś grosze z publicznych pieniędzy, co jednak w skali bibliotek będzie oznaczało spore kwoty, za które nie kupi się już nowych książek, wyposażenia itepe.
    • domville Re: Opłaty za wypożyczenia książek 07.10.15, 13:56
      Prezydent podpisał nowelizację, więc już za jakiś czas się przekonamy, co to dla nas oznacza w praktyce. Do podziału będzie ok 3mln złotych z funduszu zasilanego wpływami m.in. z LOTTO, minimalne tantiemy będą wynosić 20zł, maksymalne 20 000zł, kwoty poza tymi widełkami będą wrzucane do wspólnego worka i rozdzielane między uprawnionymi. Dla zainteresowanych tematem ciekawa audycja: www.polskieradio.pl/8/3664/Artykul/1511174,Od-2004-roku-biblioteki-powinny-byc-platne
    • szpikota Re: Opłaty za wypożyczenia książek 01.06.16, 12:52
      Wie ktoś może, na jakim etapie jest obecnie ten projekt?

Z tego, co udało mi się wyguglać:
      1. w listopadzie 2015 miał być rozpisany konkurs na podmiot zarządzający wypłatami tantiem (nic o tym, czy go wyłoniono)
      2. od stycznia 2016 powinny być naliczane tantiemy od wypożyczeń bibliotecznych
      3. każdy twórca, który chce otrzymać tantiemy za dany rok, powinien zarejestrować się w organizacji zarządzającej wypłatami (tej z punktu 1) do 31 sierpnia tegoż roku.
      Na stronie MKiDN jest tylko informacja z października 2015, większość artykułów w internecie z zeszłego roku, a sierpień coraz bliżej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka