Dodaj do ulubionych

Użytkowanie wieczyste - brak zaświadczenia ?

07.12.19, 16:21
Dlaczego Urząd Miejski w Zabrzu nie rozsyła zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność ? W Rudzie Śląskiej znajomi już zapłacili z maksymalną bonifikatą i mają to za sobą, w Gliwicach też a w Zabrze nic nie robi. Byłem pytać w urzędzie kiedy mogę się spodziewać tego zaświadczenia i pani siedząca i popijająca kawę ze stoickim spokojem wyraźnie znudzona pracą odpowiedziała mi że Urząd nie nadąża z wysyłaniem tych zaświadczeń. Nie wiem czy ci ludzie cokolwiek tam robią czy tylko przychodzą do pracy podpisać listę obecności, napić się kawy i śpią - celowo blokują mieszkańcom skorzystanie z bonifikaty.
Co można w tej sprawie zrobić, a może gdzie napisać zbiorową skargę na Pani Prezydent ?
Obserwuj wątek
  • Gość: Gość Re: Użytkowanie wieczyste - brak zaświadczenia ? IP: *.dynamic-ww-02.vectranet.pl 07.12.19, 18:06
   Potwierdzam. Byłem w Referacie Przekształceń Własnościowych w połowie października. Panie powiedziały że już z wszystkich gruntów zostało zdjęte użytkowanie wieczyste i pozostało jeszcze rozesłać zaświadczenia do użytkowników.
   W dobie komputerów powinno to być już załatwione, nie rozumiem dlaczego Urząd odwleka wysyłanie zaświadczeń. Kto ma w tym interes?
  • Gość: Kosztowna ciekawos Re: Użytkowanie wieczyste - brak zaświadczenia ? IP: *.master.pl 02.10.20, 19:48
   Jeśli już doczekacie się zaświadczenia o przekształceniu gruntów to powinniście wiedzieć że: Urząd Miasta Zabrze wysyła, w tym samym czasie, zaświadczenie (nie pytając obywatela o to czy chce dokonać wpłaty jednorazowej) do Sądu a Sąd natychmiast wpisuje opłatę przekształceniową do hipoteki Waszej Księgi Wieczystej. Powiedziano mi że takie są procedury gdy zadeklarowałem, że chciałbym uniknąć obciążenia hipoteki tą opłatą.
   Jeśli zdecydujecie się na jednorazową wpłatę opłaty przekształceniowej i chcecie mieć czystą hipotekę to liczcie się z dodatkową opłatą, 250 zł za wyczyszczenie hipoteki. Wg mnie to brak w tym logiki, obciążać hipotekę i za chwilę ją czyścić. Urzędy powinny rozsądnie ustalać procedury i być przyjazne dla obywatela, działać na jego korzyść bo obywatel płaci na ich utrzymanie a nie różnymi kruczkami prawnymi doić z niego kasę.
   Kto i po co ustalał takie procedury? Może ktoś z Was wie?
   • Gość: gosc Re: Użytkowanie wieczyste - brak zaświadczenia ? IP: *.dynamic-1-kat-k-4-2-0.vectranet.pl 14.10.20, 13:28
    Proszę bardzo. Ustawy uchwala Sejm i podpisuje Prezydent RP. Urząd nie ma tu nic do gadania. Ustawa z dnia 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Art. 4 ust. 7: Właściwy organ przekazuje zaświadczenie do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej w terminie 14 dni od dnia jego wydania. Art. 5 ust. 1: Sąd dokonuje z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka