Dodaj do ulubionych

Co to jest astygmatyzm?

IP: *.dynamic.chello.pl 22.06.14, 05:42
Mam astygmatyzm. Czy moze mi ktos tak po ludzku wytlumaczyc o co chodzi w tej wadzie, czy jest wrodzona czy nabyta itp? Bylabym wdzieczna, bo hermetycznego jezyka lekarskiego nie jestem sobie w stanie przyswoic. A moze trafilam na takiego lekarza...
Obserwuj wątek
  • aneta-1989 Re: Co to jest astygmatyzm? 22.06.14, 23:18
   Astygmatyzm-wada wzroku soczewki lub rogówki oka cechującą się zaburzoną symetrią obrotową oka.Elementy optyczne miarowego oka są symetryczne wzgledem jego osi.Jeżeli oko ma wiekszą szerokosc niż wysokośc to soczewka i rogówka zamiast skupiać swiatło w okrągłym obrzasze siatkówki bedzie tworzyc obraz rozmazany w jednym z kierunków.Pacjent z astygmatyzmem bedzie np widzial nieostro w pewnych obszarach pola widzenia.
  • leah11111 Re: Co to jest astygmatyzm? 27.06.14, 12:53
   Astygmatyzm może być zarówno wadą wrodzoną jak i nabytą (poprzed np. uderzenie głową w czasie wypadku, gry w piłkę) nasze oko w tej wadzie ma nieregularną budowę, przez co promienie nie skupiają się w jednym miejscu, a w wielu, przez co obraz który widzi osoba z astygmatyzmem jest niedokładnie odwzorowany - przechylony, rozciągnięty itd.
  • Gość: Astygmata Re: Co to jest astygmatyzm? IP: *.dynamic.mm.pl 17.08.14, 08:38
   Astygmatyzm to np. wada -2 dioptrii w poziomie ale -2.5D w pionie. Zwykle można go więc nazwać "nierównomierną" krótko- lub dalekowzrocznością. Dobieramy soczewkę, kontynuując przykład, o mocy -2D, oraz dodatkowo tzw. cylindrze -0.5D pod odpowiednim kątem, pod którym oko jest najbardziej krótkowzroczne.

   Osoba z astygmatyzmem nie widzi żadnego pochylonego albo rozciągniętego obrazu, kwadrat jest nadal kwadratem itp. Natomiast punktowe źródło światła, które krótkowidz lub dalekowidz widziałby jako koło, osoba z astygmatyzmem widzi jako elipsę, najbardziej wydłużoną właśnie wzdłuż osi największej wady.

   Zwykle nie ma się więc co bać tajemniczego terminu astygmatyzm, bo to w większości przypadków taka trochę bardziej skomplikowana krótko- lub dalekowzroczność.
   • leah11111 Re: Co to jest astygmatyzm? 21.08.14, 16:12
    Oczywiście, że widziany obraz może rozciągnięty, często określany jest także jako obraz widziany w gabinecie luster, lub film panoramiczny. Nie porównywałabym równiez astygmatyzmu do krótko- czy dalekowzroczności.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka