Dodaj do ulubionych

Liceum Kościuszki wciąż ma się znakomicie!

IP: *.warszawa.vectranet.pl 21.05.14, 20:52
Ponieważ w Rembertowie i okolicznych gminach krążą plotki o zmianach organizacyjnych w działalności 51. LO im. T. Kościuszki, my, nauczyciele tej szkoły, pragniemy je zdementować i przypomnieć, że w tym roku otwieramy 3 klasy (przyrodniczą, europejską i prawno-dziennikarską). Jeśli do końca rekrutacji klasa prawno-dziennikarska będzie nadal cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak dotychczas, być może uda nam się otworzyć nawet dwa oddziały o tym profilu.

Jak widać, Liceum ANI NIE WYGASA, ANI NIE BĘDZIE LIKWIDOWANE!

Taka informacja jest nieprawdziwa i mimo zmian organizacyjnych, jakie nas czekają, zamierzamy się rozwijać. Będziemy dążyć do poszerzenia oferty szkoły w kolejnych latach, najciekawszy wydaje się plan rozszerzenia współpracy z wyższymi uczelniami, przede wszystkim z sąsiadującą ze szkołą Akademią Obrony Narodowej.

Prosimy zwrócić uwagę, że po zakończeniu remontu ul. Marsa znacznie poprawił się dojazd do Rembertowa - z ronda Marsa do szkoły można dojechać kursującym co 10 minut w godzinach szczytu autobusem 143, jadącym od GUS-u Trasą Łazienkowską przez Rondo Wiatraczna, a po zajęciach bardzo łatwo dojechać do centrum Stolicy pociągami KM i SKM - i wszystko to zawsze w kierunku odwrotnym do tego, w którym tworzą się największe korki!

Mamy wielu absolwentów z Gocławia, Kamionka, Saskiej Kępy, Grochowa, Falenicy... Podpytajcie ich o naszą szkołę - jesteśmy pewni, że dobrze wspominają jej przyjazną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.

Więcej informacji o szkole znajdziecie oczywiście na jej stronie www, ale też w prasie lokalnej - na przykład w majowym numerze Gazety Rembertowskiej (do pobrania stąd: www.rembertow.waw.pl/strona-1959-rok_2014.html), szukajcie na stronie 3.
Obserwuj wątek
  • Gość: rodzic Re: Liceum Kościuszki wciąż ma się znakomicie! IP: *.centertel.pl 06.06.14, 22:21
   Dlaczego w tym roku nie tworzy się klas matematycznych, które zawsze przyciągały zdolną młodzież? To była tradycja tej szkoły od lat.
   • Gość: nauczyciele LI LO Re: Liceum Kościuszki wciąż ma się znakomicie! IP: *.warszawa.vectranet.pl 12.06.14, 19:36
    W roku szkolnym 2014/2015, na wniosek organu prowadzącego (potocznie: ratusza), pomimo zabiegów nauczycieli i starań szkolnych komórek związków zawodowych o to, by organ wystąpił o co najmniej cztery oddziały (a najlepiej pięć!), stołeczne Biuro Edukacji wyraziło zgodę na otwarcie jedynie trzech klas pierwszych.

    Wobec planów adaptacji parteru szkoły na przedszkole, w interesie organu nie było otwieranie zbyt wielu nowych oddziałów.

    Rada pedagogiczna LI LO stanęła przed dramatyczną decyzją o likwidacji aż dwóch projektowanych profili. Decyzję podjęto w demokratycznej procedurze głosowania całej rady pedagogicznej, po konsultacjach w zespołach przedmiotowych. Wyniki głosowania pokazały, że nauczyciele najmniej wierzą w sukces rekrutacji do klasy matematyczno-fizycznej z rozszerzoną informatyką oraz klasy 'turystycznej'. Postawiliśmy na
    - profil 'europejski' (z rozszerzoną geografią, WOS-em i językiem angielskim), gdyż od kilku lat to do tej właśnie klasy najchętniej (czyli najliczniej) aplikuje młodzież;
    - profil prawno-dziennikarski (rozszerzony blok przedmiotów humanistycznych), gdyż przeprowadzane wśród uczniów klas trzecich z gimnazjów na terenie Rembertowa i okolicznych gmin ankiety pokazały, że właśnie ten profil cieszyć się będzie największym uznaniem - i mieliśmy rację, gdyż na chwilę obecną w centralnym systemie rekrutacji to właśnie do tej klasy mamy najwięcej kandydatów i całkiem realną szansę na otworzenie aż dwóch oddziałów o tym profilu;
    - profil przyrodniczy, z rozszerzoną biologią, chemią i j. angielskim, gdyż również cieszył się on istotnym zainteresowaniem ankietowanych i mamy ciekawą dodatkową ofertę zajęć z ratownictwa medycznego, co powinno być skutecznym wabikiem dla kandydatów.

    Wyniki głosowania były zaskoczeniem dla wszystkich, ale wymuszonym odgórnymi decyzjami o ograniczeniu oferty szkoły. Wszyscy chcielibyśmy zaproponować RÓWNIEŻ profil matematyczny, ale... tak krawiec kraje, jak materii staje :-( Przywrócenie w tamtym czasie klasy matematycznej wiązałoby się z 'wycięciem' jednego z wybranych profili.

    Trudno wyrokować, co ostatecznie zadecydowało o tym, że przepadł akurat profil matematyczny, ale:
    - wbrew pięknej i wieloletniej tradycji zainteresowanie klasą o ścisłym profilu wśród ankietowanych nie było tak ogromne, jak jeszcze kilka lat temu i jak wyobrażają sobie nasi absolwenci i ich rodzice (preferencje kandydatów zmieniają się jak w kalejdoskopie - rok temu z powodu niewystarczającej liczby kandydatów nie udało nam się otworzyć klasy z dominującym blokiem przedmiotów humanistycznych, a w tym roku ten profil cieszy się największym zainteresowaniem!)
    - zabiegające o kandydatów z mniej więcej tego samego obszaru i blisko Rembertowa położone liceum nie zdołało w roku ubiegłym otworzyć klasy matematycznej z powodu niedoboru kandydatów; w tym roku ponownie postawili na ten profil i - pomimo braku takiej propozycji w Kościuszce! - na chwilę obecną mają... 2 podania od kandydatów na pierwszym priorytecie; wygląda więc na to, że dobrze wyczuliśmy tegoroczny trend i postawiliśmy na właściwe konie.

    Wszyscy pragniemy powrotu klasy z rozszerzonym blokiem przedmiotów ścisłych, a nawet więcej - nie wyobrażamy sobie istnienia dobrego liceum bez takiej klasy. Ale jeszcze rok temu nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, w której przyjdzie nam przygotowywać ofertę szkoły jedynie dla trzech profil, a musieliśmy się z nią zmierzyć.

    Są na to jak najbardziej realne szanse, jeśli tylko krążące po Rembertowie plotki o tym, że Ratusz ma problemy z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń budowlanych (A nie mówiliśmy!? Choć gorzki ten nasz triumf...) na adaptację parteru na przedszkole są prawdziwe. Ponieważ nikt nie ma interesu w tym, by po takim świeżo wyremontowanym i bardzo dobrze wyposażonym budynku po korytarzach hulał wiatr, za rok wróci na pewno klasa o profilu ścisłym.

    Będziemy zabiegać też o otwarcie klasy 'wojskowej' - w końcu gdzie, jeśli nie w Rembertowie, taka klasa ma rację bytu?

    Szkoła z pewnością odżyje i rozwinie swój potencjał: od pierwszego czerwca liceum kieruje nowy, wybrany w konkursie dyrektor - osoba z dużym doświadczeniem w kierowaniu placówkami oświatowymi.

    Pozostaje tylko zaprosić w progi naszej zawsze przyjaźnie nastawionej do ucznia placówki, troszkę poturbowanej przez reformę oświatową i niż demograficzny, ale wciąż solidnej i rzetelnie pracującej, teraz nabierającej nowego oddechu.

    Pozdrawiamy wszystkich naszych zdolnych absolwentów, wbrew selektywnej pamięci rodziców, wieloletni pedagodzy doskonale pamiętają, że ze zdolną młodzieżą mieliśmy okazję pracować w Kościuszce w klasach o każdym profilu! :-)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka