Dodaj do ulubionych

zrobiłam EEG i ...

25.03.04, 16:28
Właśnie odebrałam zapis badania EEG i coś jest nie tak.
Czy ktoś tu zna się na takich wynikach?
Pytanie pomocnicze: czy ja mam padaczkę?
Przepisuję opis i wynik badania:

Cechy bioelektryczne snu dobrze wyrażone, symetryczne. Z lewej strony okolicy
czołowo-skroniwoej rejestrują się synchronicznie grupy fal theta 4-7 Hz z
elementami ostrymi o ampl. do 160uV.

Zapis nieprawidłowy, o zmianach zlokalizowanych i sporadycznie uogólnionych.

U mnie taka totalna dolina, że nie chce mi się nawet nic więcej pisać.
Zajrzę tu jednak za jakis czas, może ktoś odpisze.
PZDR
Obserwuj wątek
    • artur737 Re: zrobiłam EEG i ... 25.03.04, 17:07
      ulala72 napisała:

> Właśnie odebrałam zapis badania EEG i coś jest nie tak.
      > Czy ktoś tu zna się na takich wynikach?
      > Pytanie pomocnicze: czy ja mam padaczkę?
      > Przepisuję opis i wynik badania:
      >
      > Cechy bioelektryczne snu dobrze wyrażone, symetryczne. Z lewej strony okolicy
      > czołowo-skroniwoej rejestrują się synchronicznie grupy fal theta 4-7 Hz z
      > elementami ostrymi o ampl. do 160uV.
      >
      > Zapis nieprawidłowy, o zmianach zlokalizowanych i sporadycznie uogólnionych.
      >
      > U mnie taka totalna dolina, że nie chce mi się nawet nic więcej pisać.
      > Zajrzę tu jednak za jakis czas, może ktoś odpisze.
      > PZDR

W niektorych przypadkach migrena moze byc generowana w jadrach podkorowych
      mozgu i takie fale moga byc obserwowane przed, w czasie i po migrenie.
      Ale obecnosc takich fal nie ma wielkiego znaczenia diagnostycznego bo wielu
      ludzi zdrowych tez takie fale bedzie mialo.
      • ulala72 Re: drugie pytanie pomocnicze 25.03.04, 17:26
        Dzięki. Nie wiem, czy się cieszyć czy nie, skoro to nie ma znaczenia
        diagnostycznego.
        Mam za to inne pytania (całe stado, ale zapiszę tylko trzy)
        - co właściwie diagnozuje EEG?
        - na podstawie czego można (?) zdiagnozowac migrenę?
        - na podstawie czego można zdiagnozować padaczkę, jeśli nie było typowych
        ataków?
        Uogólniając - kiedy dowiem się, co mi jest? A głowa boli.
        POZDRAWIAM!
        • artur737 Re: drugie pytanie pomocnicze 25.03.04, 17:44
          Rozpoznanie stawie sie w oparciu o caloksztalt. :) Czyli mozna sie pokusic o
          taka diagnoze po ocenie specyfiki choroby (dynamika, lokalizacja, trygery), po
          uwzglednieniu badania fizycznego i wszystkich wynikow laboratoryjnych takich
          jak badanie ogolne moczu, krwi etc. oraz po wykluczeniu innych chorob celowana
          diagnostyka oraz po wykluczeniu innych chorob ukladu nerwowego sugerowanych
          przez symptomatyke. Takze poprzez ocene probnej farmakoterapii.
          • wodnik82 Re: "kiedy dowiem się, co mi jest?" 25.03.04, 19:53
            Ja do tej pory nie wiem na 100% jaka nazwe moznaby nadac temu co mi dolega.Ale
            to juz nie ma znaczenia.Znalazlem cos co mi pomaga,ale jak do tej pory
            zaczynalem brac za pozno i glowa bolala bardzo dlugo zanim przechodzilo(do 2
            miesiecy non stop)Na poczatku tez chcialem wiedziec co mi jest.Narobili mi
            mnostwo dziwnych badan,eliminujac pokolei rozne abstracyjnie dla mnie brzmiace
            choroby,czesc badan podobno zupelnie niepotrzebnie(badanie plynu mozgowo
            rdzeniowego brrrr ohyda)Mam nadzieje ze ten rok zalicze do bezbolowych,bylby to
            pierwszy od 5 lat ,a na razie juz od prawie 4 miesiecy jest rewelacyjnie.
            pozdro
            zycze Ci 0 bolu
        • maszar Re: drugie pytanie pomocnicze 25.03.04, 21:25
          1.Badanie EEG jest odbiciem czynności bioelektrycznej mózgu; ZAWSZE jest to
          badanie pomocnicze, które można interpretować tylko w połączeniu z całością
          obrazu klinicznego. Uważa się że ok. 20 % zdrowych osób posiada pewne
          nieprawidłowości zapisu, a u 1-2 % stwierdza się zmiany napadowe tak jak w
          padaczce.
          2. Migrenę diagnozuje się głównie na podstawie wywiadu przy wykluczeniu innych
          przyczyn bólów głowy; w zdecydowanej większości przypadków wszystkie mozliwe
          wyniki są prawidłowe, a pacjent cierpi nadal (co dla części chorych często bywa
          trudne do zrozumienia), zapis EEG w migrenie nie ma większego sensu
          diagnostycznego - może być zupełnie prawidłowy, mogą również być rozmaite
          zmiany; dość typowej jest jedynie, że w powtarzanych badaniach często obserwuje
          się zmienność zapisu.
          3. aby rozpoznać padaczkę MUSZĄ występować napady padaczkowe, choć oczywiście
          mogą one wyglądać rozmaicie, a niekiedy nietypowo.
          Tak, że nie pozostaje Ci nic innego jak poprosić o wyjaśnienie wątpliwości
          leczącego Ciebie neurologa.
          • ulala72 Re: Dziękuję 25.03.04, 21:51
            Dziękuję bardzo wszystkim.
            Wnioski mam takie:
            - muszę niestety porobić wiele badań i czekać cierpliwie na kolejne terminy i
            wyniki (z tym akurat dam sobie radę);
            - muszę też mieć świadomość, że wyniki mogą być dobre, a nadal będzie bolała
            mnie głowa i nie do końca będzie wiadomo, co mi jest lub na zasadzie
            wykluczania kolejnych chorób przyjdzie pogodzić się z diagnozą migreny (nie
            bardzo mi się to podoba);
            - może być nawet i tak, że długo potrwa, zanim dobiorę skuteczne w moim
            przypadku leki (to mi się szczególnie nie podoba)
            - muszę uważniej poobserwować swoje dolegliwości; może nawet notować (tak
            zrobię);
            - a już na pewno muszę zanotować wszystkie inne pytania przed wizytą u
            neurologa (już zaczęłam).
            Jeszcze raz dzięki. Jakoś mi się poukładało.
            • venus22 Re: Dziękuję 26.03.04, 01:24
              >>na zasadzie
              wykluczania kolejnych chorób przyjdzie pogodzić się z diagnozą migreny (nie
              bardzo mi się to podoba); <<

a mnie myslisz sie podoba - kurcze nie!!! i to bardzo :))))

A znalazlas moze watek o prowadzeniu pamietnika - zapisujes co jadlas, jaka
              byla pogoda, czy w twoim otoczeniu byly jakies mocne zapachy, swiatlo, halas,
              ile spalas, czy pozno wstalas, stress, itd.

Np jesli jestes wrazliwa na halas to wrzesczace, spiewajace dzieci kwalifikuja
              sie jako bodziec.
              Moglas stac kolo kogos kto zajezdzal perfumami..
              itd.

Prowadzenie pamietnika jest uciazliwe ale za to bardzo, bardzo przydatne.
              Venus

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka