Dodaj do ulubionych

Minniemouse -kodeina-ciąża

24.11.10, 09:51
Jeszcze 4lata temu lekarze mówili mi że pod żadnym pozorem kodeiny w ciąży nie brać. Farmaceuci też, piszę by przyjrzeć się temu bo nie do końca jestem pewna co do informacji podanej przez ciebie w tym wątku:
forum.gazeta.pl/forum/w,12154,118618378,119083869,Re_migreny_a_planowanie_ciazy.html
minniemouse napisała:

> Gdyby jednak okazalo sie ze tryptanow nie mozesz na pewno, to powinien przepisa
> c ci
> ktorys z tych srodkow p/bolowych:
>
> codeine -kodeina,
> Percocet (oxycodone and acetaminophen) oksykodon i paracetamol,
> morfina,
>
> Vicodin (hydrocodone and acetaminophen)- hydrokodon i paracetamol ( Hydrocodo
> num).

--
Magda Kubuś i Lilianna
www.nida.com.pl/
pomoz-amelce.pl/index.html
pomozmyamelce.blogspot.com/
Obserwuj wątek
    • nessie-jp Re: Minniemouse -kodeina-ciąża 24.11.10, 15:37
      maadga napisała:

> Jeszcze 4lata temu lekarze mówili mi że pod żadnym pozorem kodeiny w ciąży nie
      > brać.

Dość długo pokutowały takie przekonania, że jakiekolwiek opiaty w ciąży = uszkodzenie płodu, niedorozwój umysłowy i ciężkie upośledzenie.

Okazało się, przynajmniej w przypadku prawdziwych, ciężko uzależnionych narkomanek, które dożylnie brały kokainę, że to bzdura -- dziecko urodzone z zatruciem kokainowym jest oczywiście słabsze i chore (trzeba je odtruć z tej kokainy itd.) ale nie skutkuje to takimi wadami rozwojowymi, jak np. w przypadku alkoholu.

(Alkohol jak wiadomo powoduje syndrom trwałego upośledzenia umysłowego i fizycznego płodu -- tzw. FAS albo syndrom alkoholowy)

To co pisałam powyżej to badania dotyczące kokainy, ale może w końcu wezmą się i za inne opiaty i obalą mity. Bo w tej chwili naprawdę nie wiadomo, jak to jest z tą kodeiną w ciąży: w którym trymestrze wolno, w którym nie wolno i jakie (oraz czy w ogóle) są skutki dla dziecka.

(Może to dlatego, że od kodeiny mało aż tak się głęboko uzależnia, jak od alkoholu czy kokainy -- no i nie ma po prostu materiału do badań, czyli dzieci urodzonych przez kodeinistki).

--
      If only I had an enemy bigger than my apathy I could have won
    • nessie-jp Re: Minniemouse -kodeina-ciąża 24.11.10, 15:47
      Przejrzałam pobieżnie zalecenia anglojęzyczne ginekologów-położników, neonatologów i farmaceutów.

Wszędzie piszą, że sporadyczne przyjmowanie jest dopuszczalne. Jedyne ryzyko pojawia się w ostatnim trymestrze, tuż przed porodem: wtedy nie można brać dużych dawek i długo, żeby u dziecka po porodzie nie wystąpił zespół odstawienia.

A u nas jak zwykle -- ciężarna ma zacisnąć zęby i płakać, bo panu doktorowi od 20 lat nie chciało się przeczytać żadnego pisma medycznego...

--
      Każde zdanie kończy nagłym mruczeniem i jeszcze się tym szczyci.
      • minniemouse Re: Minniemouse -kodeina-ciąża 25.11.10, 08:56
        Ostrzezenia pojawily sie ostatnio, poniewaz 2 lata temu umarlo 12 dniowe niemowle matki ktora za zaleceniem lekarza brala po dwie tabletki zawierajace

- 500mg paracetamolu
        -30 mg kodeiny
        4 razy dziennie albo co 6 godzin na bol po nacieciu krocza.

Ale jest tez taka sprawa, ze po sledztwie okazalo sie na przyklad, ze matka dziecka ma geny ktore powoduja ze inaczej metabolizuje opiaty - w zwiazku z czym stezenie leku w jej pokarmie bylo kilkakrotnie wyzsze niz jest normalnie.
        Matka mimo wszystko podala firme produkujaca ten lek do sadu,
        twierdzac ze nie powinien byc dopuszczony do uzytku dla matek karmiacych.
        na razie nie wygrala, o ile sie orientuje.

Niemniej jednak nigdy nie wiadomo kto z nas ma takie geny, prawda.

Od tej pory lekarze bija na alarm ze lepiej nie ryzykowac.

Ja bylam w ciazy i potem karmilam 20 lat temu. Mnie i dziecku nic sie nie stalo.
        wtedy byly takie zalecenia, kodeine uwazalo sie za bezpieczna.

tak ze kazdy musi zadecydowac osobiscie. Trzeba zawsze zwracac uwage podajac leki
        jak sie zachowuje dziecko, czy nie robi sie senne, czy nie zmienia koloru, czy je normalnie itd..

Minnie

--
        Warto przeczytac na forum Migrena:

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12154&w=85321110
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12154&w=92045900
          • nessie-jp Re: Minniemouse -kodeina-ciąża 25.11.10, 17:16
            A i jeszcze z tego co czytałam, nie powinno się brać dużych dawek kodeiny przed samym porodem też ze względu na własne zdrowie, nie tylko dziecka -- bo zwiększa ryzyko zachłyśnięcia czy czegoś tam przy wysiłku porodowym (hamuje odruch kaszlu).

Tak że -- z umiarem i wiadomo, jak najrzadziej, ale bez psychozy :)

--
            If only I had an enemy bigger than my apathy I could have won

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka