Dodaj do ulubionych

Roznica miedzy tryptanami.

28.01.11, 12:04
Witajcie ,

Moja neurolozka wrocila ostatnio do tryptanu , ktory , jak dobrze pamietam...kiedys , na samym poczatku - poszukiwania dobrego leku -malo mi pomagal.
Mowa o rizatryptanie , czyli : Maxalt 10 mg.
Ponoc dzialanie zblizone do frovatryptanu , jednak ja widze roznice...
Polknelam jedna tabletke wczoraj rano , poszlam spac i po trzech h bylo po sprawie , nawet dobrze sie potem czulam , (w tym sensie , ze nie jak , "zombie").
Zaskoczylam mnie jedna rzecz...
Bol wrocil poznym wieczorem , jakby przeskoczyl , z lewej polowy glowy , na prawa i teraz nie wiem , czy to byla -ta sama migrena , czy juz bol z odbicia , (nie za szybko?)
Zastanawialam sie , czy nie polknac drugiej tabletki , tego samego dnia ale cos tam w ulotce stoi o 24 h odstepie...w kazdym razie nie wzielam , polozylam sie spac...i przeszlo.
Co to bylo?
Moze ktoras z bardziej doswiadczonych kolezanek pomoze?

Ja juz nic nie wiem...sa dwa leki , ktore mi zawsze pomagaly , ktorych sie trzymam ale czasami w najgorszych okresach zawodzily , (pojedyncze incydenty) i stad moze lekarz zmienia je , by sie nie przyzwyczaic...
Pomagaja mi Frovatryptan , czyli Tigreat 2 , 5 mg oraz Almogran 12 , 5 mg.
Zwykle biore jedna tabletke i nie ma tego typu atrakcji...
Nie pomaga rowniez Sumatryptan 100 mg ani Eletryptan , czyli Relpax 40 mg.

Czy zle jest -brac zawsze tylko jeden lek , ktory najczesciej pomaga...?
Czy istnieje jakies ryzyko , ze organizm sie przyzwyczai i nie bedzei reagowal?
Nie rozumiem dzialanie poszczegolnych tryptanow , niby to samo ale , jednak widac roznice.
Dziwi mnie to.
Moze powinnam zwiekszac dawki tryptanow , ktore mniej pomagaja...ale sie boje troche...
Pozdrawiam serdecznie...a szczegolnie "minniemouse" i "nessie-jp" :)
Obserwuj wątek
    • Gość: leo Re: Roznica miedzy tryptanami. IP: *.gdynia.mm.pl 28.01.11, 23:26
      Ja zawsze brałam sumigrę, ale nigdy, po wzięciu leku, napad całkowicie nie ustąpił. Po siedmiu godzinach od wzięcia tabletki powracał i brałam następną tabletkę, itd., aż nie minęły dwie doby od początku ataku. Ataki zawsze trwały dwie równiusieńkie doby (jak w zegarku): np. od 11ej 13go do 11ej 15go, od 21ej 13go do 21ej 15go.

Po moich eksperymentach z magnezem, ograniczeniem soli i wodami, przestałam brać tryptany i ataki zmniejszyły się. Przez 3 miesiące cieszyłam się normalnym żywotem.
      W grudniu zaczęłam na powrót brać tryptany (w moich wykresach-zapiskach zawsze grudzień to najgorszy migrenowo miesiąc) i w związku z tym śmiało mogę zauważyć, że właśnie konsekwencją brania sumigry są:
      - częstsze migreny,
      - zawroty głowy,
      - płaczliwość,
      - drażliwość,
      - depresja,
      - efekt zombie

Podczas kilku miesięcy niebrania nie miałam tych dolegliwości. Teraz już wiem, że to sumigra bynajmniej tak działa ubocznie. Z drugiej zaś strony mogę przyznać, że to jedyny lek, który od razu (t.j. po 40 minutach) mi pomaga. Obkurczy nawet liczne żyły na rękach przy okazji ;)

Co do moich obecnych migren, jeśli się już pojawią to w trakcie owych "dwudobowych ekspozycji" zaczynają ustępować na parę godzin. Mam 37 lat, może mi przechodzą ze starości ???
      • minniemouse Re: Roznica miedzy tryptanami. 29.01.11, 09:53
        Ja biore wlasnie Maxalt, ale zauwazylam ze dla mnie jednorazowa dawka 10mg to za duzo na raz.
        Maxalt jest w dawkach 5mg i 10mg a wiec ta 10mg to ta wieksza.

biore wiec po kawalku a ze jest to nie tabletka a "kapletka" czyli podliuzna tabletka
        to latwo ja gryzc. zwykle dziele ja na cztery czesci chyba ze bol glowy jest mocniejszy to na trzy,
        jak bardzo silny to na dwie.

nie mam raczej takich problemow ze bol mi wraca, biore tak dlugo az migrena ustapi zwykle
        musze zazyc cala jedna tabletke plus moj lek p/bolowy razem co 2 godziny
        no chyba ze bol jest bardzo silny to czesciej
        ale pilnuje zeby dawki brac w/g wskazan czyli ten p/bolowy raz razem raz nie.

To juz kazdy musi wyprobowac i 'wypracowac' swoj system...

Minnie
    • leute Re: Roznica miedzy tryptanami. 31.01.11, 11:30
      > Nie rozumiem dzialanie poszczegolnych tryptanow , niby to samo ale , jednak wid
      > ac roznice.

Jak to "to samo"? Owszem, to ta sama grupa związków chemicznych, więc niektóre właściwości mają podobne, ale istnieją między nimi także różnice, w końcu stosuje się je w różnych dawkach. Jedną z istotnych różnic jest czas połowicznej eliminacji (ang. half-life), co przekłada się na czas działania w organizmie. Szczególnie wybija się tu frovatryptan z czasem 25 godzin, podczas gdy dla innych tryptanów jest to 2-6 godzin. Zestawienie można zobaczyć tu: www.migraeniker.dk/en/medical-treatment/acute-treatment/triptans.
        • kozzy82 Re: Jeszcze raz link 31.01.11, 22:18
          No...to teraz juz troche rozumiem , dzieki!
          Moze dlatego zawsze na te najsilniejsze bole bralam podswiadomie frovatryptan a przy tych lzejszych pomagal -almotryptan.
          Mam jeszcze jedno pytanie , czy to znaczy , ze frova jest najsilniejszym z tryptanow , skoro najdluzej dziala , czy moge tak rozumowac?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka