Dodaj do ulubionych

aura migrenowa a TIA

19.05.20, 16:32
Witam,

Mam zdiagnozowaną migrenę z aurą - dość specyficzną: nie mogę mówić, zapominam słów, nie mogę sobie przypomnieć jak nazywają się znajomi. Ostatnio zdrętwiały mi 2 palce u ręki. Trwało to ok. 15 - 20 minut. Potem ból głowy - ale nie jakiś bardzo silny. Pomaga migea, z tym, że ta głowa jest taka obolała: np nie mogę kaszleć, bo mam wrażenie, że mi czaszkę rozsadzi. Ataki takie zdarzają się rzadko - raz na klika miesięcy. Wieczorem miałam kolejny atak - tym razem klasyczna aura wzrokowa (latające zygzaki). Dzisiaj usłyszałam od lekarza rodzinnego, że to prawdopodobnie być mikroudar (TIA). Przerażenie to mało powiedziane. Może wiecie jak odróżnić aurę migrenową od epizodu TIA ?
Obserwuj wątek
  • annthonka Re: aura migrenowa a TIA 20.05.20, 09:19
   Ja miewam bardzo podobne objawy, nie jestem w stanie mówić, zapominam słów. Potem często dochodzi porażenie połowy twarzy. Bardzo nieprzyjemne, ale zawsze potem te objawy się cofają. Wszystkie badania obrazowe głowy oczywiście w normie. Neuro powiedział, że takie objawy mogą występować i nic się na to nie poradzi - podobnie jak na zygzaki.

   Jak rozpoznać udar? Poprosić kogoś o zrobienie prostego badania. Wodzenie oczami za długopisem. Ściśnięcie obu dłoni. Uśmiechnięcie się. Wywalenie jęzora na zewnątrz. Powtórzenie jakiejś prostej frazy np. "zupa pomidorowa". Podnoszenie rąk do góry.

   Jeżeli Twoje objawy przed migreną są zawsze takie same, to chyba nie ma powodu do podejrzeń (ja przynajmniej taką przyjęłam postawę, bo trudno ciągle wzywać karetkę). Jeżeli zaczyna się dziać coś więcej, to wtedy bym jechała na pogotowie.
   • minniemouse Re: aura migrenowa a TIA 23.05.20, 01:59
    witam! masz prawdopodobnie cos co dawniej nazywalo sie migrena hemiplegiczna. obecnie nazywa sie po prostu migrena z aura, bo objawy takie jak splatanie, drętwienia itp zalicza sie do aury.
    tutaj chłopak ma ten rodzaj migreny
    bupivacaine - bupiwakaina środek znieczulający/odrętwiający
    bełkotliwa mowa, zapominanie slow to tez typowe dla migreny hemiplegicznej.
    poza tym latające zygzaki inne 'oczne' doświadczenia to klasyka migrenowa, chociaż u zdecydowanej mniejszości migreników.
    tak ze, może miałaś TIA może nie miałaś. ja bym się nie przejmowała. tak czy siak prawie każdy migrenik wcześniej czy później doświadcza mini mikroudarów, ale nic specjalnego się nie dzieje.

    rodzinna migrena hemiplegiczna

    Minnie

    --
    Savoir Vivre czyli jak się zachować
    • xawery39 Re: aura migrenowa a TIA 25.05.20, 05:30
     Zalecam więcej dystansu do świata i ludzi. " Każdy człowiek nosi w swoim sercu Chrystusa " - to chrześcijaństwo . " Każdy człowiek , to indywidualność , jedyna , niepowtarzalna i godna najwyższego szacunku " - to filozof Suchodolski . " Postępuj tak , aby nikt przez ciebie nie płakał " - to przykazanie mamusi dla synka. Jeśli migrenik za bardzo uwierzył w te poglądy , to będzie cierpiał dozgonnie ,

     --
     Czy lepiej jest głosić prawdę , która może prowadzić do zła, czy kłamstwo , które może zaowocować dobrem?.
     • xawery39 Re: aura migrenowa a TIA 25.05.20, 05:58
      Ksiądz Tischner powiada po góralsku , że są trzy prawdy : " Szczyro prowda , tyż prowda i gó..no prowda " ! A Ferdynand Kiepski , że : " są na świecie sprawy , o których się fizjologom nie śniło " . I to oni, moim zdaniem mają rację.

      --
      Czy lepiej jest głosić prawdę , która może prowadzić do zła, czy kłamstwo , które może zaowocować dobrem?.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka