Dodaj do ulubionych

Co dalej ze Starówką w Lesznie?

23.11.11, 20:23
Ostatnio postanowiłam na kilka dni wrócić w rodzinne strony i zobaczyć jak zmienia się Leszno. Ku mojemu pełnemu zaskoczeniu jestem przerażona tym co się dzieje z Lesznem. Zamiast zmian na lepsze widać postępującą degradację. Ludzie koncentrują się tylko wokół centrów handlowych. A Stare Miasto, które jest wyjątkowo piękne jest martwe. I do tego jeszcze te dziwne pomysły budowania centrów handlowych wokół Starego Miasta, kiedy inne miasta wyrzucają centra poza centrów miasta...
Obserwuj wątek
  • hatchet01 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 29.11.11, 23:16
   z Lesznem nie dzieje się nic nadzwyczajnego. centrum miasta się starzeje, młodzi wybywają na prowincję (Dąbcze, Rydzyna, Wilkowice). centrum pustoszeje. tak było w Chicago, Detroit i wielu innych miastach. poza tym centra handlowe mają jedną zaletę w przeciwieństwie do centrów miast: parkingi. na dodatek bezpłatne. w centrum Leszna parkingów niewiele, ale za to dość drogie. no i pilnowane, czy opłata uiszczona.
   • seren1 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 29.12.11, 09:42
    Mijasz się z prawdą. Mieszkam w Lubinie. W naszej galerii handlowej Cuprum Arena, na 2 ostatnich kondygnacjach parkingi są płatne. Na zewnętrznym parkingu ( pod chmurką) miejsca postojowe też są płatne. Nie licz więc na to, że w Lesznie będzie inaczej. Jedynie przed centrami handlowymi typu Real, Tesco, Kaufland, Obi czy Castorama, pozostawienie samochodu na parkingu nie wiąże się z opłatą.
  • mamon3 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 06.12.11, 19:48
   Przede wszystkim parking.
   Ostatnio zrobiłem kółko szukając miejsca Metzig, Kościelna, Leszczyńskich, Chrobrego, Narutowicza, Łaziebna i pojechałem no wiecie gdzie.
   • hatchet01 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 09.12.11, 23:47
    do parkingu dorzucę godziny otwarcia. po co komu sklep między 10 a 16? i tak większość potencjalnych klientów nie ma możliwości zrobienia w tych godzinach zakupów. w centrum (i nie tylko) sklepy przeważnie czynne są do 18 lub 17. kiedy mam do nich chodzić?
    wielkopowierzchniowe obiekty są czynne do 20 czy 21. wtedy takie stają się bardziej dostępne. (że o parkingu już nie wspomnę)
    • kama_z_poznania Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 13.12.11, 14:47
     Założę się, że gdyby centrum było bardziej dostępne dla mieszkańców to i handlowcy przedłużyliby pracę sklepów. Jeżeli Starówka odstrasza, bo władze nic nie robią, to przedsiębiorcy po prostu z czystej ekonomii zamykają kiedy ruchu już nie ma.
     Popieram pomysł parkingu. Wszystkie duże miasta stawiają na parkingi w centrach, bo to znacznie ożywia śródmieście.
     I jeszcze rewitalizacja kamienic. Bez tego ta część miasta nadal będzie mało atrakcyjna.
     I nie wierzę, że budowa galerii handlowych poprawi sytuację. Moim zdaniem wcale nie ożywi Starego Miasta.
    • seren1 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 15.12.11, 21:39
     A gdzie te parkingi miałyby powstać ? Starówka stanowi zwartą zabudowę i nie widzę dla nich miejsca. Chyba , że masz zamysł na Placu Kościuszki wyciąć drzewa, zasypać stawy i tam zbudować parking.
     • kama_z_poznania Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 22.12.11, 13:01
      Na pewno miejsce na parking się znajdzie. Zresztą jakiś czas temu była mowa o tym pomyśle leszno.naszemiasto.pl/artykul/1161279,leszno-prywatny-inwestor-chce-budowac-parking-w-centrum,id,t.html i jest to jakaś metoda. Dopóki ludzie nie będą mieli gdzie zaparkować wybiorą parkingu przy centrach handlowych. Z stratą dla Starówki.
      • mamon3 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 26.12.11, 18:17
       przedsięwzięcie z góry skazane na porażkę.
       Dzisiejszy klient nie pójdzie z parkingu na starówkę i nie zapłaci za parking - straci 20 minut i parę złotych. Pojedzie do galerii zaparkuję przed drzwiami i nic nie zapłaci za parking.
       • arly_davids Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 28.12.11, 12:18
        w Lesznie bywam od czasu do czasu i jak porównuję inne miasta np. Wrocław, to w centrum miasta jest mało miejsc parkingowych a ludzie i tak się pojawiają na zakupach i myślę, że gdyby było ich więcej to też i ludzi byłoby dużo więcej. w Lesznie mogłoby być podobnie.

        -------------------
        "Jeśli odchodzę od mych dawnych teorii, to nie z powodu moich indywidualnych postępów, lecz postępów nauki (...)"
       • seren1 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 07.01.12, 19:35
        Przede wszystkim w Lesznie nie ma żadnej galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia. Jak powstanie, to się przekonasz, ze nie masz racji... :-)
      • seren1 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 07.01.12, 19:29
       Jak budować, to budować ! W miejscu wskazanym w artykule, powinien znaleźć się parking, mający 3 poziomy w dół poniżej stanu zerowego i 5 poziomów powyżej tego stanu. Wówczas problem z parkowaniem w centrum Leszna zostanie rozwiązany. Niech jednak kupcy ze Starówki nie liczą na to, że budowa tego parkingu przysporzy im obrotów. Ci kupcy bowiem są tak pazerni i pałający chęcią szybkiego wzbogacenia się, że nie patrzą na to, iż w Lesznie ludzie niewiele zarabiają i w ogóle jest trudno znaleźć pracę. Jeżeli oni nie zdadzą sobie sprawy z tego, że jedynie wprowadzenie u siebie cen niższych niż w galeriach handlowych przyciągnie do nich klientów, to proroczym głosem mówię, żeby już dzisiaj pomyśleli o zamykaniu swych sklepów.
       • kama_z_poznania Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 09.01.12, 13:27
        Tego właśnie nie mogę zrozumieć, skoro ludzi nie stać na zakupy w drogich sklepach skąd takie parcie na budowę w Lesznie kolejnego obiektu handlowego wielkopowierzchniowego? W Poznaniu są plany budowy kolejnego centrum handlowego, ale... poza granicami ścisłego centrum miasta www.dlahandlu.pl/handel-nowoczesny/wiadomosci/na-obrzezach-poznania-powstanie-centrum-handlowe,14208.html to normalne, że takie obiekty sytuuje się poza miastem.
        A parking to podstawa - żeby myśleć o rozwoju Starówki i Leszna. Bo na razie to jest naprawdę trudno, żeby znaleźć wolne miejsce parkingowe.
       • mamon3 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 09.01.12, 21:12
        > Jak budować, to budować ! W miejscu wskazanym w artykule, powinien znaleźć się
        > parking, mający 3 poziomy w dół poniżej stanu zerowego i 5 poziomów powyżej t
        > ego stanu. Wówczas problem z parkowaniem w centrum Leszna zostanie rozwiązany.

        tylko po co? Jedynie kupcom może na tym zależeć ale oni tego nie sfinansują, miasto też nie, prywatny inwestor też nie bo mu się to nigdy nie zwróci. Więc parkingu nigdy nie będzie

        > edynie wprowadzenie u siebie cen niższych niż w galeriach handlowych przyciągni
        > e do nich klientów, to proroczym głosem mówię, żeby już dzisiaj pomyśleli o zam
        > ykaniu swych sklepów.
        z cenami tu masz rację ale proces jest chyba nieunikniony.
        • kama_z_poznania Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 10.01.12, 21:05
         Najlepiej brać przykład z największych miast. W stolicy bardzo mocno promuje się budowę parkingów w centrum bo brak miejsc parkingowych to największa uciążliwość komunikacyjna www.zyciewarszawy.pl/artykul/1,652068.html. Kierowca jak nie ma gdzie zaparkować staje gdziekolwiek - blokuje ruch. Więc nie zgodzę się, że nikomu się to nie opłaci - bo opłaci się miastu, wprowadzi opłaty, a przy okazji zwiększy atrakcyjność Starówki.
         • mamon3 Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 18.01.12, 13:35
          "Więc nie zgodzę się, że nikomu się to nie opłaci - bo opłaci się miastu, wprowadzi opłaty, a przy okazji zwiększy atrakcyjność Starówki."
          Ale nie wybuduje parkingu bo po prostu miasta nie stać na to.
  • sibeliuss Re: Co dalej ze Starówką w Lesznie? 22.05.12, 10:37
   Godziny otwarcia sklepów, ceny i brak taniej gastronomii (i nie mam na myśli kebabów) to przyczyna marazmu.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka