Dodaj do ulubionych

Bałtyk mare nostrum!

28.06.22, 22:33

jest już zgoda Indykówsmile))
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28632832,pilne-jest-zgoda-turcji-na-rozszerzenie-nato-o-szwecje-i-finlandie.html#s=BoxOpImg1
Obserwuj wątek
        • scand Re: Bałtyk mare nostrum! 02.07.22, 18:27
          Jest to przede wszystkim bardzo dobra wiadomość dla Estonii. Mając pobratymców Finów w sojuszu, Estonia nie będzie już tak szybko zaatakowana choć obecnie rosyjscy faszyści są dość nieprzewidywalni i nie wiadomo czy i tak nie zaatakują.
            • eliot Re: Bałtyk mare nostrum! 08.07.22, 14:49
              ignorant11 napisał:

> No tak ale faszysci przy kapach to tylko rozbrykane dzieci.
              >

Zmieniony został cały układ strategiczny na północnym wschodzie. Co gorsza, dla rosji, istnieje w tej chwili możliwość bardzo łatwego zablokowania wyjścia na Bałtyk. Zablokowanie wyjścia z Zatoki Fińskiej i z obwodu nie należy do najtrudniejszych zadań...
              wink
              • ignorant11 Re: Bałtyk mare nostrum! 09.07.22, 22:50
                eliot napisał:

> ignorant11 napisał:
                >
                > > No tak ale faszysci przy kapach to tylko rozbrykane dzieci.
                > >
                >
                > Zmieniony został cały układ strategiczny na północnym wschodzie. Co gorsza, dla
                > rosji, istnieje w tej chwili możliwość bardzo łatwego zablokowania wyjścia na
                > Bałtyk. Zablokowanie wyjścia z Zatoki Fińskiej i z obwodu nie należy do najtrud
                > niejszych zadań...
                > wink

wystarczy pole minowe i ze OPysmile)) Nie mowiac już o NDRach czy flocie nawodnej czy lotnictwie
                • eliot Re: Bałtyk mare nostrum! 11.07.22, 16:03
                  ignorant11 napisał:

> wystarczy pole minowe i ze OPysmile)) Nie mowiac już o NDRach czy flocie nawodnej
                  > czy lotnictwie
                  >
                  Dobrze by było pomyśleć zawczasu o dronach podwodnych i nawodnych... To nie wymaga jakichś nieprawdopodobnych technologii, tylko zdrowego rozsądku. A i Ukrainie na Morzu Czarnym by się przydały...
                  Flota czarnomorska ciągle prowadzi ostrzał różnorodnych celów na terytorium Ukrainy. Pora wysłać ich do "Moskvy"
                  wink
                  • ignorant11 Re: Bałtyk mare nostrum! 11.07.22, 16:32
                    eliot napisał:

> ignorant11 napisał:
                    >
                    >
                    > > wystarczy pole minowe i ze OPysmile)) Nie mowiac już o NDRach czy flocie naw
                    > odnej
                    > > czy lotnictwie
                    > >
                    > Dobrze by było pomyśleć zawczasu o dronach podwodnych i nawodnych... To nie wym
                    > aga jakichś nieprawdopodobnych technologii, tylko zdrowego rozsądku. A i Ukrain
                    > ie na Morzu Czarnym by się przydały...
                    > Flota czarnomorska ciągle prowadzi ostrzał różnorodnych celów na terytorium Ukr
                    > ainy. Pora wysłać ich do "Moskvy"
                    > wink

mam dreszcze przeziebiłem się, wiec se naleje za kacapska flote DO DNA!!!!
                    • ignorant11 Re: Bałtyk mare nostrum! 11.07.22, 16:34
                      ignorant11 napisał:

> eliot napisał:
                      >
                      > > ignorant11 napisał:
                      > >
                      > >
                      > > > wystarczy pole minowe i ze OPysmile)) Nie mowiac już o NDRach czy floc
                      > ie naw
                      > > odnej
                      > > > czy lotnictwie
                      > > >
                      > > Dobrze by było pomyśleć zawczasu o dronach podwodnych i nawodnych... To n
                      > ie wym
                      > > aga jakichś nieprawdopodobnych technologii, tylko zdrowego rozsądku. A i
                      > Ukrain
                      > > ie na Morzu Czarnym by się przydały...
                      > > Flota czarnomorska ciągle prowadzi ostrzał różnorodnych celów na terytori
                      > um Ukr
                      > > ainy. Pora wysłać ich do "Moskvy"
                      > > wink
                      >
                      >
                      > mam dreszcze przeziebiłem się, wiec se naleje za kacapska flote DO DNA!!!!
                      >

A drony podwodne sa. Nasi sa liderami i pionierami. Ze 2o lat temu w Kalmarze spotkałem ORP Czajkę i marynarze opowiadali o tych dronach antyminowych.
                      • eliot Re: Bałtyk mare nostrum! 12.07.22, 13:32
                        ignorant11 napisał:

> A drony podwodne sa. Nasi sa liderami i pionierami. Ze 2o lat temu w Kalmarze s
                        > potkałem ORP Czajkę i marynarze opowiadali o tych dronach antyminowych.
                        >
                        Opowiadali? To fajnie! A widział to kto? Bo po paru mocniejszych łykach marynarze widują różne rzeczy...
                        Mi np. opowiadali np. o syrenach takie rzeczy, że nawet mózg stawał... wink
                        A poważniej, to jednak chodziło mi o poważniejsze drony. O takich u nas nie słyszałem. A byłyby potrzebne już teraz. Potrzeba będzie do ochrony Baltic Pipe i do akcji na Bałtyku, jeśli zajdzie taka konieczność. A teraz, gdybyśmy je mieli, mogłyby mieć ogromne znaczenia dla Ukrainy na Morzu Czarnym... nie mówiąc już o Morzu Azowskim, czy porcie w Sewastopolu... Dla podwodnych konieczna jest AI, ale po pierwsze już istnieja jej zastosowania dla dronów powietrznych (Rosja - na Bliskim Wschodzie i w Libii, Turcja w Libii) - więc adaptacja dla podwodnych jest możliwa. Zresztą nasi spece potrafią znacznie więcej niż nam się wydaje... Tu główna przeszkodą są skostniałe struktury MON i takież myślenie. Przypuszczam, że np. w WB to rozwijają, ale chyba tylko z myślą o powietrznych. Tu by się przydało dobre zobrazowanie dna i wybrzeży Bałtyku (dla Morza Czarnego, jak przypuszczam zrobili to Amerykanie. Może i Turcy?) i następnie dla dronów bojowych (podwodnych) odpowiednie algorytmy AI walki... Nawodne (np. typu Kamikadze ) mogą być prostsze, ale najlepiej dla nas byłoby gdybyśmy dysponowali odpowiednimi satelitami... o czym, jak pamiętasz, pisaliśmy tu parę ładnych lat temu... Dla naszych potrzeb wystarczyłby zasięg operacyjny (komunikacyjny, obserwacyjny, pozycyjny) od, powiedzmy Pirenejów do Uralu, pozwoliłoby to na uniezależnienie się od GPS i dobrej (lub nie) woli Amerykanów. To nie są jakieś astronomiczne koszty, których nie jesteśmy w stanie ponieść. To raczej brak wyobraźni i przyzwyczajenie do schematów myślowych. Oczywiście chodzi nie tylko o drony. Wojska rakietowe dużego zasięgu też tego potrzebują...
                        wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka