Dodaj do ulubionych

Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie?

05.09.03, 17:19
Tak bym powiedzial. W porownaniu do barbarzynskich Rosjan, slowian
poludniowych, czy dziecinnych Czechow i Slowakow wypadamy chyba
nienajgorzej? wink
Obserwuj wątek
    • kustosz.m Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 05.09.03, 17:30
      > Tak bym powiedzial. W porownaniu do barbarzynskich Rosjan,
      Czytam forum od jakiegos czasu a dzis postanowilem cos napisac.
      Tak! wsrod Slowian jestesmy najbardziej cywilizowani i trzeba jednoczesnie
      dodac ze wszechpolacy sa najbardziej cywilizowani sposrod nas. (wniosek pod
      wplywem widzianych rano plakatow smile

> slowian
      > poludniowych, czy dziecinnych Czechow i Slowakow wypadamy chyba
      > nienajgorzej? wink
      Wiolkopolanie sa mentalnie podbni do Czechow. Juz na wschod od Kujaw zaczyna
      sie swiat kulturowo zblizony do Slowakow (o Malopolsce nie wspomne).

• ignorant11 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 05.09.03, 21:33
        kustosz.m napisał:

> > Tak bym powiedzial. W porownaniu do barbarzynskich Rosjan,
        > Czytam forum od jakiegos czasu a dzis postanowilem cos napisac.
        > Tak! wsrod Slowian jestesmy najbardziej cywilizowani i trzeba jednoczesnie
        > dodac ze wszechpolacy sa najbardziej cywilizowani sposrod nas. (wniosek pod
        > wplywem widzianych rano plakatow smile
        >
        > > slowian
        > > poludniowych, czy dziecinnych Czechow i Slowakow wypadamy chyba
        > > nienajgorzej? wink
        > Wiolkopolanie sa mentalnie podbni do Czechow. Juz na wschod od Kujaw zaczyna
        > sie swiat kulturowo zblizony do Slowakow (o Malopolsce nie wspomne).
        >

Sława!

Są starsze kultury słowiańskie od naszej...

Ja tam Ruskim zadroszczę np Dostojewskiego...

Chorwatom Tesli...

Czechom zlatej Prahy...

Bułgarom Carstwa...

Ukraińcom Lawry Peczerskiej...

I jest jeszcze troszkę by pozazdrościć...

Pozdrawiam!
        • kustosz.m Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 09.09.03, 15:16
          > > Wiolkopolanie sa mentalnie podbni do Czechow. Juz na wschod od Kujaw zaczy
          > > sie swiat kulturowo zblizony do Slowakow (o Malopolsce nie wspomne).
          > Czy mógłbyś sprecyzować co miałeś na myśli mówiąc ww.słowa .

w wpowyzszych slowach zawarlem mysl o wystepowaniu roznic mentalnych,
          odzwierciedlanych w obiektach kultury materialnej oraz obyczaju pomiedzy
          mieszkancami roznych czesci.
          Otoz cechy wielkopolskie sa w wielkim stopniu tozsame z czeskimi. cechy
          zas "ongresowki" i galicji blizsze sa slowackim.
          Zatem generalne twierdzenie, ze jedna nacja lepsza jest generalnie od drugiej
          nacji jest delikatnie mowiac: nie do obrony.
          Jednoczesnie zaznaczam , ze nigdy nie twierdzielem, ze sie ktos bedzie do kogos
          przylaczal i naruszal granice.
    • ignorant11 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 05.09.03, 21:38
      Sława!

JA bym nie zaryzykował tezy iż Polacy są najbardziej zachodnimi Słowianami...

Bo Czesi, Chorwaci, Słoweńcy, Łużyczanie...

Zresztą Polska nie należy historycznie ani kulturowo ani do zachodu, ani do
      wschodu...

MY jesteśmy PAŃSTWEM ŚRODKA!!!

Pozdrawiam!

Ignorant
      +++
      • sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 09:48
        Nie ludz sie.. Bardziej od nas sa cywilizowani:
        -Czesi (nawet Hitler pisal,ze Czesi to jedyni ze Slowian ktorzy sa solidni
        prawie jak Niemcy). Przed wojna panstwo czeskie bylo najstabilniejszym i
        najlepiej rzadzonym panstwem Europy Sr.Dzisiaj Czesi sa lepsi od nas.
        -Slowency, obecnie najbogatsze panstwo slowianskie, od dawna Slowenia (juz w
        Jugoslawii) byla panstwem przemyslowym i dlatego byla najbogatsza republika sw.
        pamieci Jugoslawii. Slowency moga wjezdzac do USA bez wizy!!! Nawet Grekom nie
        zniesli,mimo ze sa w UE.
        -Luzyczanie, no ale oni musieli sie ucywilizowac, bo zyja w obrebie panstwa
        niemieckiego, wiec musza byc sila rzeczy cywilizowani.

Polacy-najwieksza cywilizacja wystepuje w ramach tzw "rogalika lojalizmu". Tak
        socjologowie nazywaja te ziemie Polski, ktore kiedys byly pod zaborem pruskim.
        Oczywiscie tutaj Wielkopolska.
        • dzikidzik Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 12:37
          Nie wiem w czym czesi sa "lepsi" od nas bo nie sprecyzowales ale zakladam ze
          chodzi o sile gospodarcza. Tak sie sklada ze posiadam swiezutki raport The
          Economist we wspolpracy ze Accenture i Oracle. Moznaby wiec na jego podstawie
          powiedziec ze porownojac wszystkie apekty zycia gospodarczego jestesmy tacy
          sami. Czechy maja od nas mniejsze nominalne PKB, wiekszy deficyt budzetowy,
          zdecydowanie mniejszu odesetek studentow wyzszych uczelni. Z kolei wyprzedzaja
          nas w kilku innych istotnych sprawach jak wyzsza srednia placa, wyzsze PKB na
          mieszkanca i minimalnie wiekszy wzrost PKB. To ze Czesi byli szanowani przez
          Niemcow jeszcze o niczym nie swiadczy. Z raportu WPROST wynika ze kraje
          bezposrednio sasiadujace ze soba praktycznie zawsze maja jakies problemy. My
          uwazamy Niemcow za zdrajcow, falszywcow, Francuzi uwazaja ich za pijakow i
          wulgarnych grubasow. Polacy nie sa lubiani za rzekome zlodziejstwo w Niemczech,
          a Rosjanie uwazaja nas za zdrajcow Slowianszczyzny. Zreszta podales tu
          autorytet ktory absolutnie nie przypadl mi do gustu, i ktory moze byc
          potwierdzeniem mojej tezy.

Slowency rzeczywiscie maja lepsza gospodarke niz reszta bloku wschodniego. Ale
          tez maja swoje duze problemy: maly rozwoj elektroniki domowej, maly eksport do
          UE, minimalne inwestycje gospodarcze i co najwazniejsze SZALEJACA INFLACJE
          ktora martwi nawet Komisje Eurpojeska.
          Coz z tego ze Slowency wjezdzaja do USA bez wiz, skoro mieszkancy Brunei i
          Urugwaju rowniez! Wiele mieszkancow calkiem bogatych krajow musi posiadac visy.
          Nie swiadcza one o antypatii, raczej sa zabezpieczeniem przed imigrantami i
          problemami gospodarczymi. Grecja to bardzo nietypowy kraj w UE a jednak jest
          duzo bogatszy nawet niz Slowenia. Jak juz mowilem visa nie jest kwestia
          sympatii.

Nie widze powodu dla ktorego nalezy twierdzic iz wczesniej byli barbarzyncami a
          swiatli Niemcy laskawie ich uczlowieczyli. To krzywdzace i conajmniej
          nieprawdziwe.
          • sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 14:15
            wiem w czym czesi sa "lepsi" od nas bo nie sprecyzowales ale zakladam ze
            > chodzi o sile gospodarcza. Tak sie sklada ze posiadam swiezutki raport The
            > Economist we wspolpracy ze Accenture i Oracle. Moznaby wiec na jego podstawie
            > powiedziec ze porownojac wszystkie apekty zycia gospodarczego jestesmy tacy
            > sami. Czechy maja od nas mniejsze nominalne PKB, wiekszy deficyt budzetowy,
            > zdecydowanie mniejszu odesetek studentow wyzszych uczelni. Z kolei
            wyprzedzaja
            > nas w kilku innych istotnych sprawach jak wyzsza srednia placa, wyzsze PKB na
            > mieszkanca i minimalnie wiekszy wzrost PKB.

Gole raporty niewiele mowia o aspektach istotnych z punktu widzenia obywatela
            (znam to z wlasnej pracy). Nie rozsmieszaj mnie. Widziales ich wskaznik
            korupcji? Przejedz sie ich szosami,a potem wjedz do Polski i zlam resory...
            Zobacz, gdzie spieprzaja inwestorzy.

To ze Czesi byli szanowani przez
            > Niemcow jeszcze o niczym nie swiadczy.

Swiadczy, bo Czesi byli w stanie ,i robili to skutecznie, konkurowac z
            niemieckim exportem w innych krajach. Czechy byly wyjatkowo stabilne
            politycznie (przeciwnie do np Polski), co bylo wazne dla inwestorow i dajacych
            kredyty.

Z raportu WPROST wynika ze kraje
            > bezposrednio sasiadujace ze soba praktycznie zawsze maja jakies problemy. My
            > uwazamy Niemcow za zdrajcow, falszywcow, Francuzi uwazaja ich za pijakow i
            > wulgarnych grubasow. Polacy nie sa lubiani za rzekome zlodziejstwo w
            Niemczech,

No wlasnie,a propos- ty reprezentujesz typowo polski kompleks, ktory zauwazylem
            w toku badan socjologicznych (nawet w analizie tresci). Nie mozna w niczym
            pochwalic Czechow, jest to typowe w Polsce. Polacy jak ognia boja sie dobrego
            slowa o Czechach, Czesi sa po prostu pogardzani.

> Slowency rzeczywiscie maja lepsza gospodarke niz reszta bloku wschodniego.
            Ale
            > tez maja swoje duze problemy: maly rozwoj elektroniki domowej, maly eksport
            do
            > UE, minimalne inwestycje gospodarcze i co najwazniejsze SZALEJACA INFLACJE
            > ktora martwi nawet Komisje Eurpojeska.

No to jest problem faktyczniem, "maly rozwoj elektroniki domowej". Jak juz,to
            chyba niski rozwoj,a nie maly?

> Coz z tego ze Slowency wjezdzaja do USA bez wiz, skoro mieszkancy Brunei i
            > Urugwaju rowniez! Wiele mieszkancow calkiem bogatych krajow musi posiadac
            visy.

Jasne, np Niemcy, Francuzi, Irlandczycy. Tu juz przeczysz sam sobie, bo to
            chyba cos znaczy, w przypadku Slowencow.

> Nie swiadcza one o antypatii, raczej sa zabezpieczeniem przed imigrantami i
            > problemami gospodarczymi.

Bez lania wody: po prostu zabezpieczenie przed naplywem taniej sily roboczej,
            musi byc zachowany wspolczynnik ok. 3 proc. udzialu w nielegalnej sile roboczej
            (podaje za US Census Bureau).

Grecja to bardzo nietypowy kraj w UE a jednak jest
            > duzo bogatszy nawet niz Slowenia.

Nie jest.

Jak juz mowilem visa nie jest kwestia
            > sympatii.

Nie wiem po co to piszesz,ja tez tak nie pisalem.Sam swietnie z obdukcji znam
            problem wiz (mam cala rodzine w USA).

> Nie widze powodu dla ktorego nalezy twierdzic iz wczesniej byli barbarzyncami
            a
            >
            > swiatli Niemcy laskawie ich uczlowieczyli. To krzywdzace i conajmniej
            > nieprawdziwe.

Czytaj uwaznie,i nie przekrecaj tego co napisalem. Nie jest tajemnica,ze
            Wielkopolanie jak i Luzyczanie przez cale zycie musieli konkurowac z Niemcami w
            takich kwestiach jak jakosc towarow, podejscie do klienta, jakosc pracy,
            higiena, technologiczne know-how, administracja. I to zawazylo na
            cywilizacyjnym wybiciu sie. Nie tworz historii na podstawie swoich fantazji. Mi
            tez sie nie podoba ze tak bylo,ale trudno. Jeszcze w latach 20 woj.
            wielkopolskie bylo oddzielone bariera celna od reszty Polski, bo intensywna
            gospodarka (a nie extensywna jak gdzie indziej) wielkopolska mogla rozwalic
            polski bilans wewn.

To ty krzywdzisz innych, popisujac sie swoja wizja Polski jako ostoi
            cywilizacji wsrod krajow slowianskich. Moze jednak sie mylisz, sprawa nie jest
            taka latwa i prosta.
            • dzikidzik Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 15:52
              Otoz wyobraz sobie ze poziom korupcji w Czechach jest duzo wiekszy niz w
              Polsce. Obawy Komisjii Europejskiej budza bardzo liczne przypadki korupcji i
              przestepstw gospodarczych. Duzo czestsze niz w Polsce.
              Oczywiscie skrzetnie pominelas fakt autorytetu Hitlera. Komentujesz tylko to co
              cie wygodne. A jednak dodajesz ze Czechy BYLY uwazane. No coz ja bede
              dyskutowal o faktach obecnych.
              Kolejna problemem sa twoje rzekome badania socjologiczne. Wybacz ale watpie w
              ich rzetelnosc i prawdziwosc po tym co od ciebie uslyszalem. To po pierwsze.
              Po drugie nie wiem co jakiegolwiek moje prawdziwe czy nieprawdziwe kompleksy
              mialy sie odnosic do twojego bzdurnego argumentu: czesi sa OK bo ich lubia
              Niemcy. Kompletna bzdura. Odnies sie z laski swojej do moich suchych faktow i
              badan ludzi rzetelnych a nie przypisuj mi kompleksy. Bo w stwierdzeniu ze
              sasiedzi sie najzwyczajniej nie lubia, nie widze cienia komplesow.
              Kolejna sprawa to sila gospodarcza Grecji. To widze ze oprocz faktow
              socjologicznych swietnie znasz sie rowniez na biznesie i ekonomii. Otoz
              zapewniam cie ze chociaz Grecja ma najmarniejsze wskazniki z calego UE, to i
              tak Slowenii im do tego daleko!
              Nie odwracaj kota ogonem jezeli chodzi o Luzyczan, albo konkretyzuj fakty. Ja
              tylko skomentowalem twoja krzywdzaca opinie.
              Mozemy dyskutowac o faktach! Wiec podaj z laski swojej swoje zrodla a przyznam
              ci racje. Poki co stwierdzam ze pleciesz androny. Ja nie mam zamiaru bawic sie
              w szczeniackie wytykanie sobie pomylek gramatycznych. A i widze ze mala ilosc
              argumentow i rzetelna dyskusje sprowadzasz do zwyklej przepychanki. No ale coz
              ja moge sie spodziewac po czlowieku ktory Hitlera nazywa AUTORYTETEM.
              • lacietis Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 09.09.03, 12:44
                Nie zauważyłem tu [jak dotąd] by ktoś uważał Hitlera za autorytet, a
                przytoczenie wypowiedzi "Aldika" o Czechach, ja osobiści rozumiem tak:
                "Nawet taki Sukinsyn [nie użyje mocniejszego słowa - choć by należało],
                patologicznie nienawidzący Słowian jako zjawiska i uważający ich za coś o
                wiele gorszego z samej definicji - dostrzegał i szanował pozytywne cechy
                Czechów.
                Albo inaczej: pochwała ze strony przyjaciół to nic - ale pochwała z ust wroga
                swiadczy o tem, że chwalony posiada bezsprzeczne zalety.
                To wypisywanie uwag o Hitlerze jako autorytecie, jest bezsensownym wykręcaniem
                kota ogonem.
                Ni i wciąż się nie dowiedziałem, jakie sa dowody na "zdziecinnienie" Czechów i
                Słowaków!!!
              • sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 15:44
                dzikidzik napisał:

> Kolejna problemem sa twoje rzekome badania socjologiczne. Wybacz ale watpie w
                > ich rzetelnosc i prawdziwosc po tym co od ciebie uslyszalem.

No tutaj,gowniarzu, przegiales. Szkoda,ze nie mam pod reka wynikow badan (a idz
                sobie do czytelni dla pracownikow naukowych Wydzialu Socjologii UAM na ul.
                Szamarzewskiego). Nie "twoje",bo w badaniach bralo udzial wiele osob.Ja tam
                bylem tylko szarym obserwatorem.. Natomiast w mniejszych badaniach,robionych
                nota bene tylko dla przetestowania narzedzia (czesto robi sie taki pilotaz)
                wyszedl znowu niepowazny Czech-Pepik.

> Po drugie nie wiem co jakiegolwiek moje prawdziwe czy nieprawdziwe kompleksy
                > mialy sie odnosic do twojego bzdurnego argumentu: czesi sa OK bo ich lubia
                > Niemcy.

Ktos tu obok to trafnie skomentowal. Hitler to zaden autorytet,ale jednak slowa
                uznania dla Czechow z ust zajadlego mordercy Slowian chyba o czyms swiadcza?

Kompletna bzdura. Odnies sie z laski swojej do moich suchych faktow i
                > badan ludzi rzetelnych a nie przypisuj mi kompleksy. Bo w stwierdzeniu ze
                > sasiedzi sie najzwyczajniej nie lubia, nie widze cienia komplesow.

Nie odwracaj kota ogonem. Tu nie chodzi o zaszlosci miedzy sasiadami,tylko o
                konkretna niechec Polakow do Czechow. Ja tam lubie Czechow,a jeszcze bardziej
                Slowakow. Kiedys pisal o tym nawet felietonista Angory (tzn o polskiej niecheci
                do Czechow).

> Nie odwracaj kota ogonem jezeli chodzi o Luzyczan, albo konkretyzuj fakty.

Czytaj to,co ci odpisalem."konkretyzowac fakty",niezle. Gdzie tam wg ciebie
                odwracam kota ogonem?? Taka jest historia Luzyc,przykro mi.I to w niczym nie
                ujmuje Luzyczanom.

Ja
                > tylko skomentowalem twoja krzywdzaca opinie.
                > Mozemy dyskutowac o faktach!

To wlasnie ty zalozyles watek oparty na krzywdzacym zalozeniu,ze Polacy sa
                najbardziej cywilizowani ze Slowian,a Czesi i Slowacy sa "smieszni" czy
                "niepowazni". Sam jestes smieszny.

Wiec podaj z laski swojej swoje zrodla a przyznam
                > ci racje.

Do ktorego watku chcesz zrodla?? Chetnie podam.Ale w zamian za twoje.

A i widze ze mala ilosc
                > argumentow i rzetelna dyskusje sprowadzasz do zwyklej przepychanki.

Mala ilosc argumentow?? Slepy jestes,czy co? To daj mi argument na to ze Czesi
                i Slowacy sa smieszni,co?? Moze wiecej osob na forum peknie ze smiechu z
                naszych poludniowych sasiadow...

No ale coz
                > ja moge sie spodziewac po czlowieku ktory Hitlera nazywa AUTORYTETEM.

To ty nazwales Hitlera autorytetem. Czlowieku, opanuj sie z tym Hitlerem.
                Zobacz,ze obok inny forumowicz tlumaczy ci ze pochlebstwo w ustach smiertelnego
                wroga Slowianszczyzny to komplement. Pojales to,czy dalej masz problemy??

Za to do Hitlera zbliza cie twoja "zlota mysl", jak to Polacy sa herosami
                cywilizacji na tle nieokrzesanych narodow slowianskich. No i ci smieszni Czesi
                i Slowacy zupelnie cie dyskwalifikuja...
      • lacietis Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 11:50
        Nie bedę oryginalny bo zygfryd_78 już napisał:> "dlaczego dziecinni ?"
        Dziecinni bo język czeski i słowacki wydają się być Ci dziecinnymi? Może Cię
        urażę - ale to Ty jesteś dziecinny wyrażając takie opinie!
        No bo coż takiego "dizecinnego" jest w Czechach i Słowakach? - Fakt, że
        nakręcili Krecika [wspaniały] i Makową Panienkę [dno!] - ale Polacy
        nakręcili "Bolka i Lolka", oraz "Reksia". A moze to nie byli prawdziwi Polacy -
        bo [przynajmniej "Bolka i Lolka"] realizowano w Bielsku-Białej - a to
        przeciez ziemie dawnego królestwa Czeskiego - więc "Bolka i Lolka" nakręcili
        kryptoczesi...
        > Chyba po prostu nie pasowało Ci istnienie Czechów i Słowaków do twojej tezy,
        że Polacy są najbardziej cywilizowanymi Słowianami i w ten niewybredny sposób
        postanowiłeś wyeliminować konkurencję...
        Wstyd

ps.Znam czeski nie najgorzej i zaręczam, że: gołąb nie nazywa się "dachovy
        obesranec"' łóżko "čteronožni imadelko", ani parasol "šmatička na patičku".
        Jeśli tak sadzisz to sam jesteś dziecinny - no i oczywiście antysłowiański.
        {Słowianie powinni sie wzajemnie wspierać, a nie ośmieszać i niszczyć).
        • gunther Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 14:56
          Faktycznie, niektóre wywody na tym forum trącą wyjątkową ignorancją - ale
          wybaczamy wink to przecież forum Ignoranta.

Ignor, jakie masz kryteria cywilizowania - ilośc zgonów niemowląt na 100
          urodzeń, ilość urodzeń, może % wiarę w Jednego Wszechmogącego czy ilość
          samochodów młodszych niż 10 lat na drogach lub gęstość zaludnienia.

Nie możesz uważać Aborygenów za mniej cywilizowanych, oni po prostu żyją
          INACZEJ. Dzięki uwględnianiu tego że można realizować wspólnie cele żyjąc
          INACZEJ kwitła kiedyś Rzeczpospolita i była rzeczą pospolitą (czy pospólną).

Samo poruszanie tego tematu jest uwłaczające dla obiektów porównywanych i
          ujmuje godności dzikidzikowi.

• ignorant11 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 06.09.03, 20:15
            gunther napisał:

> Faktycznie, niektóre wywody na tym forum trącą wyjątkową ignorancją - ale
            > wybaczamy wink to przecież forum Ignoranta.

+++Ignorant: Dziekuję, wreszcie ktos mnie docenił!
            >
            > Ignor, jakie masz kryteria cywilizowania - ilośc zgonów niemowląt na 100
            > urodzeń, ilość urodzeń, może % wiarę w Jednego Wszechmogącego czy ilość
            > samochodów młodszych niż 10 lat na drogach lub gęstość zaludnienia.

+++Ignorant: Ja właśnie wątpie w takie kryteria ucywiliwizowania, bo wymienione
            przez Ciebie sa kryteriami dobrobytu, a nie ucywilizowania...

Np. Bardzo zamożni Niemcy nei tylko przez ostatnie 100 lat wsławiali się
            wyjątkowym barbarzyństwem...

>
            > Nie możesz uważać Aborygenów za mniej cywilizowanych, oni po prostu żyją
            > INACZEJ. Dzięki uwględnianiu tego że można realizować wspólnie cele żyjąc
            > INACZEJ kwitła kiedyś Rzeczpospolita i była rzeczą pospolitą (czy pospólną).

+++Ignorant: Rzpilta była potężnym państwem i chyba najbardziej cywilizowanym w
            Europie, choć nie zawsze Polacy byli najzamożniejszmi Europejczykami, to jednak
            eropejskich rabów wyprzedali wtedy o całe stulecia...

>
            > Samo poruszanie tego tematu jest uwłaczające dla obiektów porównywanych i
            > ujmuje godności dzikidzikowi.

+++Ignorant: ???????????????????????
            >
            >
            > ______________________________
            > A na drzewach zamiast liści...
          • borebitsa cy wi li za co ja 08.09.03, 20:35
            a raczej
            czy wie li(niebo) że co ja
            cywilizacja to wiedza i pytania
            pytania i poszukiwania
            cywilizacjon czy wie o li nation , cy wi li z sja
            kto zesłan , kto dostąpił łaski ześłania i wie nie od innych a sam z siebie ili
            z li. Zdaża się że ktoś coś wie co inni prubują odgadnąć. Suma tych ktośów
            myśli to cywilizacja.

czy niebo gwiaździste wie to co ja?
            to tylko tyle

gunther napisał:

> Faktycznie, niektóre wywody na tym forum trącą wyjątkową ignorancją - ale
            > wybaczamy wink to przecież forum Ignoranta.
            >
            > Ignor, jakie masz kryteria cywilizowania - ilośc zgonów niemowląt na 100
            > urodzeń, ilość urodzeń, może % wiarę w Jednego Wszechmogącego czy ilość
            > samochodów młodszych niż 10 lat na drogach lub gęstość zaludnienia.

> Nie możesz uważać Aborygenów za mniej cywilizowanych, oni po prostu żyją
            > INACZEJ. Dzięki uwględnianiu tego że można realizować wspólnie cele żyjąc
            > INACZEJ kwitła kiedyś Rzeczpospolita i była rzeczą pospolitą (czy pospólną).
            >
            > Samo poruszanie tego tematu jest uwłaczające dla obiektów porównywanych i
            > ujmuje godności dzikidzikowi.
            >
            >
            > ______________________________
            > A na drzewach zamiast liści...
        • utrat Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 15.09.03, 11:26
          nie da sie ukryc, ze postepem cywilizacyjnym i spolecznym bracia Czesi bija
          nas na glowe! poza tym maja piekna Prage, swietna kuchnie, genialne piwo i
          piekny, spiewny jezyk! wedlug mnie nie ma w nim nic smiesznego, dla mnie brzmi
          on jak muzyka! zauwazmy, ze dla Czecha smiesznie brzmi polski! sprobujcie
          powiedziec Czechowi slowo "parasolka" a umrze ze smiechu, zareczam!!!
          • dzikidzik A tak mnie zastanawia... 08.09.03, 20:52
            Dlaczego nagle nastapilo wielkie oburzenie jezeli chodzi o Czechow i Slowakow,
            a Rosjanach nic nikt nie mowi? Skoro tak sie bratacie z naszymi slownianskimi
            bracmi to czy nie ze wszystkimi powinniscie? Czyli rzeczywiscie uwazacie Rosjan
            za brutanych i prymitywnych? Ciekawe ciekawe...nikt tu jeszcze dobrego slowa o
            braciach Rosjanach nie powiedzial.
            • stefan4 Re: A tak mnie zastanawia... 08.09.03, 22:24
              dzikidzik:
              > Czyli rzeczywiscie uwazacie Rosjan za brutanych i prymitywnych? Ciekawe
              > ciekawe...nikt tu jeszcze dobrego slowa o braciach Rosjanach nie powiedzial.

Nikt nie powiedział? To ja będę pierwszy. Nie wypowiedziałem się dotąd, bo
              zapodany przez Ciebie temat wydał mi się tak bez sensu, że ręce mi opadły.

Uwielbiam olbrzymią rosyjską kulturę słowa: prozę, poezję, współczesnych bardów
              (wcale nie skończyli się na Okudżawie i Wysockim). Ten gust nie wiąże się w
              żaden sposób z moim zawodem, jestem ścisłakiem a nie filologiem ani tłumaczem; w
              pracy nie posługuję się rosyjskim. Poezja i słowa piosenek rosyjskich są często
              pełne tak głębokiej finezji, że w Polsce trzeba by długo szukać. W Rosji jest
              żyzna gleba dla takiej twórczości, i ona nie wymiera ze śmiercią tego czy innego
              twórcy.

Jest to kultura żywa, istniejąca między ludźmi a nie na scenach i w
              telewizorach. Rosjanie jeszcze ciągle spotykają się, żeby sobie pośpiewać albo
              podeklamować wiersze (no, przy wódce...). W dodatku nawet zupełnie prości
              ludzie starają się mówić z namysłem, oryginalne kwestie, często trochę
              filozoficzne; w niskim poważaniu są machinalne zwroty grzecznościowe. Spróbuj
              na przykład wyrządzić Rosjaninowi przysługę
              • borebitsa Re: A tak mnie zastanawia... 09.09.03, 13:19
                stefan4 napisał:

> dzikidzik:
                > > Czyli rzeczywiscie uwazacie Rosjan za brutanych i prymitywnych? Ciekawe
                > > ciekawe...nikt tu jeszcze dobrego slowa o braciach Rosjanach nie powiedzia
                > l.
                >
                > Nikt nie powiedział? To ja będę pierwszy. Nie wypowiedziałem się dotąd, bo
                > zapodany przez Ciebie temat wydał mi się tak bez sensu, że ręce mi opadły.
                >
                > Uwielbiam olbrzymią rosyjską kulturę słowa: prozę, poezję, współczesnych
                bardów
                ...
                > Za darmo. Tylko musisz poprosić. 10 dni temu płynąłem do Kaliningradu,

A tam papłyń na Magadan na tłuczone ziemnieki z ikrą i kawśne gałęzki
                modrzewia. Pojedz kiszonch wodorostów, dobre na kaca. A potem jak wyjdziesz w
                tajge przycupnąć to pomyśl, gdzieś ponad łancuchy Sajanów, sanitarnie, że w
                wiecznej zmarzlinie ślad po tobie zostanie, na tyśiaclecia takim pięknym
                zmrożonym akcentem jak twoja poprzednia wypowiedź. Taką gloryfikacją twojego
                jestestwa, wrażliwosci i zadumania.

Tylko rób to gdzieś zadala od brzegów rzeki bo jak płuczarka co złoto
                wypłukują przepłynie to może twój pomnik zniweczyć.
          • ignorant11 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 08.09.03, 23:37
            alex.4 napisał:

> Trafieś w 10. Zakompleksienie
            > Pozdr

Sława!

Zatem kasa, którą wydałem na szkolenia z psychosocjologii na coś się przydała...

Pozatem wcale nie myślę, że może chodzi tu o narodowe komlexy, ale wręcz
            przeciwnie, że o indywidualne, może jakaś sexowna i piękna Białorusinka, albo
            Ukrainka...

Gdyby nieszczęśliwie zakochany chłopak wiedział, że pozostały mu jeszcze
            miliony równie pieknych i subtelnie słowiańskich...

Bo czym innym od filaretów są dojrzali mężczyźni, co codziennie potrafią się
            zakochiwać, ale do pojedynków jakby mniej skłonni nawet o czułe Francuzki...

Pozdrawiam!
            Ignorant
            +++
            • lacietis W obronie Rosjan! 09.09.03, 13:04
              Zacznę od tego, że zaraz dostanę po uszach za to że nie ustaliliśmy tu jeszcze
              kryterium ucywilizowania - wiec to co napiszę może się okazać całkowicie
              nienaukowym.
              Jak być może ktoś zauważył - mnie najbardziej oburzyło sformuowanie
              o "zdziecinnieniu" Czechów i Słowaków - bedace przejawem całkowitej ignorancji
              [i to nie ignoranta 11 - bynajmniej...].
              Co do Rosjan i innych braci Słowian wschodnich... Faktycznie przyjmując
              obiegowe pojecie na temat cywilizacji - sa oni mniej cywilizowani, nawet niż
              Polacy [ze o Czechach nie wspomnę]. I nie chodzi tu o poziom gospodarczy - ale
              podejscie do pewnych spraw, ze słynnymi ubikacjami i sposobem obsługi klienta
              na czele.
              Ktoś napisła przede mną, że bogaci Niemcy w ostatnich 100 latach okazali się
              być strasznymi barbarzyńcami... Cóż - niestety Rosjanie okazali się i wciąż
              okazuja barbarzyńcami - w tym znaczeniu w jakim okazali się być nimi Niemcy.
              Lista pretensji, jakie możemy zgłaszać do państwa rosyjskiego jest tak długa,
              ze z trudem pomiesciła by sie na tym forum.
              Pewnie właśnie dlatego nikt się nie oburzył na to sformuowanie - bo Czesi i
              Słowacy jednak z Rosjanami wygrywają pod tem względem.

I co z tego? Bo jeżeli wedłóg kogoś oznacza to, że możemy pogardzać
              Rosjanami, albo czuc się pod każdym względem od nich lepszymi - to ja się z
              nim NIEZGADZAM!!!
              Mówi się, że Rosjanie mają mentalność niewolników - a czy to nie jest właśnie
              mentalność niewolników: płaszczyć się i "podkładać" bogatszym i uważanym za
              lepszych, a pogardzać i wywyższać się nad jeszcze biedniejszymi i uważanymi za
              gorszych???
                • alex.4 Re: W obronie Rosjan! 09.09.03, 18:06
                  A mnie Rosjanie są po prostu obojetni. Sąsiedzi. Podobnie jak czesi czy
                  Słowacy. Ukraincy czy Białorusini. Ani mnie nie przeszkadzają ani nie czuje
                  jakikolwiek więzi...
                  Pozdr
              • ignorant11 W obronie "zdziecinniałych" Czechów 09.09.03, 21:14
                lacietis napisał:

> Zacznę od tego, że zaraz dostanę po uszach za to że nie ustaliliśmy tu
                jeszcze
                > kryterium ucywilizowania - wiec to co napiszę może się okazać całkowicie
                > nienaukowym.
                > Jak być może ktoś zauważył - mnie najbardziej oburzyło sformuowanie
                > o "zdziecinnieniu" Czechów i Słowaków - bedace przejawem całkowitej
                ignorancji
                > [i to nie ignoranta 11 - bynajmniej...].
                > Co do Rosjan i innych braci Słowian wschodnich... Faktycznie przyjmując
                > obiegowe pojecie na temat cywilizacji - sa oni mniej cywilizowani, nawet niż
                > Polacy [ze o Czechach nie wspomnę]. I nie chodzi tu o poziom gospodarczy -
                ale
                > podejscie do pewnych spraw, ze słynnymi ubikacjami i sposobem obsługi klienta
                > na czele.
                > Ktoś napisła przede mną, że bogaci Niemcy w ostatnich 100 latach okazali się
                > być strasznymi barbarzyńcami... Cóż - niestety Rosjanie okazali się i wciąż
                > okazuja barbarzyńcami - w tym znaczeniu w jakim okazali się być nimi Niemcy.
                > Lista pretensji, jakie możemy zgłaszać do państwa rosyjskiego jest tak długa,
                > ze z trudem pomiesciła by sie na tym forum.
                > Pewnie właśnie dlatego nikt się nie oburzył na to sformuowanie - bo Czesi i
                > Słowacy jednak z Rosjanami wygrywają pod tem względem.
                >
                > I co z tego? Bo jeżeli wedłóg kogoś oznacza to, że możemy pogardzać
                > Rosjanami, albo czuc się pod każdym względem od nich lepszymi - to ja się z
                > nim NIEZGADZAM!!!
                > Mówi się, że Rosjanie mają mentalność niewolników - a czy to nie jest właśnie
                > mentalność niewolników: płaszczyć się i "podkładać" bogatszym i uważanym za
                > lepszych, a pogardzać i wywyższać się nad jeszcze biedniejszymi i uważanymi
                za
                > gorszych???

Sława!

Zacznę od "zdziecinniałych" Czechów...

Rzeczywiście język czeski dla Polaka brzmi jakby po polsku mówiiło dziecko,
                albo cudzoziemiec, wydaje mi się że Murzyni mówią po polsku z czeska...

Takie wrażanie odnoszą nie tylko Polacy, ale wiele innych narodowości gdy
                stykają się z bardzo zblizonym językiem: zabawne przesunięcia znaczeń, jak z
                tym szukaniem, czy "parodystyczna" wymowa prawie takich samych słów...

Ale i inne języki brzmia zabawnie, przecież kawałów rosyjskich nie tłumaczy
                się, lecz opowiada w oryginale...

Zabawnie brzmia też niektóre gwary, np góralska czy śląska, dzięki czemu
                dowcipy w nich opowiadane nabierają specyficznego kolorytu...

A czy Rosjanie rzeczywiście mają mentalność niewolników?
                Szczerze mówiąc wątpię, i raczej podejrzewałbym ich o typowo słowiańska
                skłonnośc do anarchii raczej...

Dla mnie urodzonymi niewolnikami są Niemcy: zadufani i zarozumiali gdy czują
                siłę, przewagę, gotowi zaś płaszczyc sie przed każdym silniejszym...

Ostatnie kontrowersje woół tzw wypędzeń są tego dowodem: huzia na słabych
                Czechów, z respektem do Polski i ani mru, mru wobec Rosji...

Pozdrawiam!
                • stefan4 Re: W obronie 'zdziecinniałych' Czechów 09.09.03, 22:58
                  ignorant11:
                  > Dla mnie urodzonymi niewolnikami są Niemcy: zadufani i zarozumiali gdy czują
                  > siłę, przewagę, gotowi zaś płaszczyc sie przed każdym silniejszym...
                  >
                  > Ostatnie kontrowersje woół tzw wypędzeń są tego dowodem: huzia na słabych
                  > Czechów, z respektem do Polski i ani mru, mru wobec Rosji...

Ale postawili się największej potędze świata, Ameryce; i był to skutek układu
                  opinii w społeczeństwie. W tym samym czasie układ opinii w naszym
                  społeczeństwie był podobny, ale nasi właściciele mogli sobie pozwolić na jego
                  kompletne olanie.

Więc może jednak to nie oni są niewolnikami, co?

- Stefan
                  • ignorant11 Re: W obronie 'zdziecinniałych' Czechów 10.09.03, 01:13
                    stefan4 napisał:

> ignorant11:
                    > > Dla mnie urodzonymi niewolnikami są Niemcy: zadufani i zarozumiali gdy czu
                    > ją
                    > > siłę, przewagę, gotowi zaś płaszczyc sie przed każdym silniejszym...
                    > >
                    > > Ostatnie kontrowersje woół tzw wypędzeń są tego dowodem: huzia na słabych
                    > > Czechów, z respektem do Polski i ani mru, mru wobec Rosji...
                    >
                    > Ale postawili się największej potędze świata, Ameryce; i był to skutek układu
                    > opinii w społeczeństwie. W tym samym czasie układ opinii w naszym
                    > społeczeństwie był podobny, ale nasi właściciele mogli sobie pozwolić na jego
                    > kompletne olanie.
                    >
                    > Więc może jednak to nie oni są niewolnikami, co?
                    >
                    > - Stefan

Sława!

Wcale nie postawili sie tylko chcieli zademonstrować, że sie liczą, ale
                    przeliczyli się...

Liczyli, że nie będzie wojny, że to tylko usański blef, a wtedy podskoczyłyby
                    ich notowania u Saddama, zyskaliby kilka cuchnących fenigów z irackich pól
                    śmierci, cuchnących, ale oni śa do tego zapachu przyzwyczajeni, i lubia go bo
                    przypomina im Ausschwitz...

Ale gdy sprawa się rypła Joaszka w dyrdy skamlać do Busha...

O jakiś ochłapik, choćby...

Pozdrawiam!
                • lacietis Re: W obronie 'zdziecinniałych' Czechów 10.09.03, 12:40
                  Może jestem zbyt dokładny - ale:
                  To, ze ktoś naszym zdaniem mówi w sposób "zdziecinniały" - jeszcze nie znaczy,
                  ze sam jest zdziecinniały.
                  Jestem skłonny bronić języka czeskiego, tak jak polskosci Zaolzia. Ale
                  pierwsza wypowiedź nie mówiła nawet o "zdziecinnieniu" języka - ale samych
                  Czechów i Słowaków. Co w nich takiego dziecinnego? Bawią się do 50-tki w
                  piaskownicy, dorosłe Czeszki zamiast dzieci wożą w wózkach lalki? Może słowacy
                  biegają po Tatrach i strzelaja do siebie z pistoletów na wodę?
                  O to mi chodzi!!!
                  Ahoy! Nazdar!
                  • borebitsa Ahoy! 10.09.03, 13:48
                    Aści lacietis napisał:

> Może jestem zbyt dokładny - ale:
                    > To, ze ktoś naszym zdaniem mówi w sposób "zdziecinniały" - jeszcze nie
                    znaczy,
                    > ze sam jest zdziecinniały.
                    > Jestem skłonny bronić języka czeskiego, tak jak polskosci Zaolzia. Ale
                    > pierwsza wypowiedź nie mówiła nawet o "zdziecinnieniu" języka - ale samych
                    > Czechów i Słowaków. Co w nich takiego dziecinnego? Bawią się do 50-tki w
                    > piaskownicy, dorosłe Czeszki zamiast dzieci wożą w wózkach lalki? Może
                    słowacy
                    > biegają po Tatrach i strzelaja do siebie z pistoletów na wodę?

Nie zapominaj że tu pełno złośliwców róznych naci co tu by chcieli słowian
                    godności serca i honoru pozbawić. Niekozy nie są źli tylko w głowe mają
                    powbijane rózne bzdury. Bo za dużo telewizji i gazet czytają.

Zawsze jak się gada mozna sie dogadać.

> O to mi chodzi!!!
                    > Ahoy! Nazdar!

Weśże napisz coś wicej w swoim języku!!
                    Fajnie by było, niektórzy tu co mówia po polsku to po polsku nie rozumieją ,
                    może można by im pomóc w innym jezyku. (łagodnie dziecinnie wink

I niczym się nie przejmuj bo to gniazdo antysłowińskości, ich główna broń to
                    zbicie z pantałyku, zapeszenie. Ja się okazuje to nie znają nawet podstaw
                    retorykim nie mówiąc już o logice.

Myślę że spokojnie każdy słowianin na forum słowiańskim może używać swojego
                    domowego/rodzinnego języka. Przynajmiej bedzie okazja do lepszego poznania.

Myślę że inni tez się zgodzą.

Sława !

I luda daj wiecej.

+++++++

inne pozdrowienia akutat oglądam
                    www.wikipedia.org/wiki/Common_phrases_in_different_languages#Czech_(Slavic)
                    A to ze nasze języki śłowiańskie są stare swiadczą oscienne nacie (nations)

basque Agur W górę
                    albani miru pa fshim , pokój po wszyskim
                    deuthc toth zienst , do zwidzenia
                    finnich nakemiin . nak eh man, jak eh masz

more...

• ignorant11 Re: W obronie 'zdziecinniałych' Czechów 10.09.03, 14:26
                    lacietis napisał:

> Może jestem zbyt dokładny - ale:
                    > To, ze ktoś naszym zdaniem mówi w sposób "zdziecinniały" - jeszcze nie
                    znaczy,
                    > ze sam jest zdziecinniały.
                    > Jestem skłonny bronić języka czeskiego, tak jak polskosci Zaolzia. Ale
                    > pierwsza wypowiedź nie mówiła nawet o "zdziecinnieniu" języka - ale samych
                    > Czechów i Słowaków. Co w nich takiego dziecinnego? Bawią się do 50-tki w
                    > piaskownicy, dorosłe Czeszki zamiast dzieci wożą w wózkach lalki? Może
                    słowacy
                    > biegają po Tatrach i strzelaja do siebie z pistoletów na wodę?
                    > O to mi chodzi!!!
                    > Ahoy! Nazdar!

Sława!

Oczywiście, że tak!

Miałem na mysli jedynie brzmienie ich języka dla Polaków nie znających
                    czeskiego...

Czy wiesz jak się nazywa modrzew po słowacku?

Smrecek opadawy

Pozdrawiam!
                    • stefan4 Re: W obronie 'zdziecinniałych' Czechów 10.09.03, 18:30
                      ignorant11:
                      > Czy wiesz jak się nazywa modrzew po słowacku?

,,Smrekovec'' albo ,,červený smrek''.

ignorant11:
                      > Smrecek opadawy

Może być ,,smrekovec opadavý''. ,,Smrecek'' to popularne nazwisko, ale nie
                      mające nic wspólnego z modrzewiem.

- Stefan
              • borebitsa Re: W obronie Rosjan! 10.09.03, 10:50
                Czytam ze czwarty raz powtórnie i nie bardzo rozumie jakie jest twoje
                stanowisko. Mów prosto z mostu. Ja tam lubię Rosjan a sporo zjeżdziłem!
                Odnośnie innych postów to niekóre stereotypy są złe a większosci przyjacielskie.

lacietis napisał:

jeszcze
                > nienaukowym.
                ignorancji
                ale
                > na czele.
                >
                > nim NIEZGADZAM!!!
                za
                > gorszych???
                • lacietis Re: W obronie Rosjan! 10.09.03, 12:35
                  borebitsa napisała:

> Czytam ze czwarty raz powtórnie i nie bardzo rozumie jakie jest twoje
                  > stanowisko. Mów prosto z mostu. Ja tam lubię Rosjan a sporo zjeżdziłem!
                  > Odnośnie innych postów to niekóre stereotypy są złe a większosci
                  przyjacielskie
                  > .
                  > Zawstydzony zawiłościa swych własnych wywodów, wyjaśniam:

Zasadniczo lubię Rosjan, język rosyjski i Rosję jako kraj, a niektóre aspekty
                  kultury i życia codziennego - wprost UWIELBIAM!
                  Jednak moja sympatia nie jest bezgraniczna i bezkrytyczna. NIENAWIDZĘ
                  rosyjskiej państwowości, która jest dla mnie wraża i bandycka, irytują mnie
                  przejawy rosyjsko-sowieckiej mentalnosci [może dlatego, że tak podobne do
                  polskiej], gdy broni się tegoż bandyckiego państwa [choć wiem ze nie mają
                  innego - więc kochają jakie mają] i nie cierpię - a najchetniej powyrywał bym -
                  języka rosyjskiego w: Rydze, Mińsku i Kijowie [to tylko charakterystyczne
                  przykłady].
                  Mimo wszystko to krewni - i mówią "po ludzku", a nie jak "niemce"...

Sława!
                  • ignorant11 Re: W obronie Rosjan! 10.09.03, 14:42
                    lacietis napisał:

> borebitsa napisała:
                    >
                    > > Czytam ze czwarty raz powtórnie i nie bardzo rozumie jakie jest twoje
                    > > stanowisko. Mów prosto z mostu. Ja tam lubię Rosjan a sporo zjeżdziłem!
                    > > Odnośnie innych postów to niekóre stereotypy są złe a większosci
                    > przyjacielskie
                    > > .
                    > > Zawstydzony zawiłościa swych własnych wywodów, wyjaśniam:
                    >
                    > Zasadniczo lubię Rosjan, język rosyjski i Rosję jako kraj, a niektóre aspekty
                    > kultury i życia codziennego - wprost UWIELBIAM!
                    > Jednak moja sympatia nie jest bezgraniczna i bezkrytyczna. NIENAWIDZĘ
                    > rosyjskiej państwowości, która jest dla mnie wraża i bandycka, irytują mnie
                    > przejawy rosyjsko-sowieckiej mentalnosci [może dlatego, że tak podobne do
                    > polskiej], gdy broni się tegoż bandyckiego państwa [choć wiem ze nie mają
                    > innego - więc kochają jakie mają] i nie cierpię - a najchetniej powyrywał
                    bym -
                    > języka rosyjskiego w: Rydze, Mińsku i Kijowie [to tylko charakterystyczne
                    > przykłady].
                    > Mimo wszystko to krewni - i mówią "po ludzku", a nie jak "niemce"...
                    >
                    > Sława!

Sława!

"Krewni choc rzewni tylko w ziemi pewni"

Jak wiemy najkrwawsze boje toczyli ze sobą krewni...

Zdecydowanie zadroszczę im ich pisarzy, poetów, muzyków, matematyków...
                    Pozatem wśrod krajów słowiańskich tylko Rosja może nadal mieć ambicje
                    światowego mocarstwa...

Bo nawet zjednoczona Polsko-Ukraina raczej ambicje regionalne z pozycją
                    ekonomiczną nie większą niż Niemcy i polityczną chyba jednak trwale mniejsza
                    niż UK...

Pozdrawiam!
              • borebitsa Re: W obronie Rosjan! 10.09.03, 10:55
                Asci lacietis napisał:

jeszcze
                > nienaukowym.
                ignorancji
                ale
                > na czele.
                >
                > nim NIEZGADZAM!!!
                za
                > gorszych???

pewnie bracie ze masz racje!
                wreszcie się zrozumiłam

Zdrowia i pisz więcej, (Przepraszam ze nie uważnie czytam)
            • alex.4 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 09.09.03, 18:04
              ignorant11 napisał:

> Sława!
              >
              > Zatem kasa, którą wydałem na szkolenia z psychosocjologii na coś się
              przydała..
              > .Pozatem wcale nie myślę, że może chodzi tu o narodowe komlexy, ale wręcz
              > przeciwnie, że o indywidualne, może jakaś sexowna i piękna Białorusinka, albo
              > Ukrainka...
              > Gdyby nieszczęśliwie zakochany chłopak wiedział, że pozostały mu jeszcze
              > miliony równie pieknych i subtelnie słowiańskich...
              > Bo czym innym od filaretów są dojrzali mężczyźni, co codziennie potrafią się
              > zakochiwać, ale do pojedynków jakby mniej skłonni nawet o czułe Francuzki...
              >
              Alex: Myslę, że nasi wielbiciele wielkości wscechpolski raczej po prostu są
              zakomleksieni i tyle. Nie podejrzewałbym tutaj o nieporozumienia w stosunkach
              intersłowiańskich...
              Pozdr
              • sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 09.09.03, 20:58
                Do kolegi Dzikidzika. Blednie zalozyles, ze poziom cywilizacji=wskazniki
                finansowe. A mi chodzilo o poziom cywilizacyjny jako poziom kultury osobistej,
                poziom administracji, infrastrukture, estetyke itp. A to wszystko widac golym
                okiem. I nie wymyslaj tutaj ze Polacy to super cywilizowani Slowianie.
                Wiem ze Litwini to nie Slowianie,ale podam ci taki zyciowy przyklad. Zjezdzilem
                Litwe, spalem w malej wiosce jak i w Wilnie. Zostawialem samochod w dziwnych
                miejscach,a nawet raz,na wskutek nieuwagi, przez niecala godzine samochod mial
                uchylona szybe blisko centrum Wilna (na ulicy Uzupio, konkretnie). Parkowalem
                na blokowisku itp. Przejechalem granice i chcialem przenocowac. Pierwszy motel,
                w okolicy Orzysza trafilem na bojke miejscowych meneli-bo motelowa knajpa
                czynna cala dobe,akurat gosc lal zone. Drugi motel, w Elku chyba, menelstwo na
                sali obok recepcji ochoczo i pieprznie komentuje wejscie mojej polowicy. Nocleg
                znalezlismy dopiero w Mikolajkach.
                Chodzi mi o to,ze ze wzgledu na brak menelstwa lubie sobie posiedziec w do
                pozna w knajpie w Czechach, na Slowacji (tutaj bardzo lubie!), w Niemczech,na
                Litwie-to tak a propos sasiadow.
                Druga sprawa to fakt,ze Polacy jak nikt inny sie wetsrenizuja. W Polsce wiejski
                bar czy knajpa musi sie nazywac "Palermo", "Sawana", "Caligula" itp (wiem ze
                nazwy z bledem,ale to oryginaly).
                • borebitsa Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 09.09.03, 23:46
                  sztylet69 napisał:

> Do kolegi Dzikidzika. Blednie zalozyles, ze poziom cywilizacji=wskazniki
                  > finansowe. A mi chodzilo o poziom cywilizacyjny jako poziom kultury
                  osobistej,
                  > poziom administracji, infrastrukture, estetyke itp. A to wszystko widac golym
                  > okiem. I nie wymyslaj tutaj ze Polacy to super cywilizowani Slowianie.
                  > Wiem ze Litwini to nie Slowianie,

a skąd wiesz? Toż to najmiej wymieszany pra_słowiański etnos. Niezniszczony bo
                  myżeśy dla nich miecza wyciągali przed mongołem i niemcem. Najmniej tam obcego
                  gentelmeństwa a same z dziada pradziada menelstwo.

> ale podam ci taki zyciowy przyklad. Zjezdzilem
                  > Litwe, spalem w malej wiosce jak i w Wilnie. Zostawialem samochod w dziwnych
                  > miejscach,a nawet raz,na wskutek nieuwagi, przez niecala godzine samochod
                  mial
                  > uchylona szybe blisko centrum Wilna (na ulicy Uzupio, konkretnie). Parkowalem
                  > na blokowisku itp. Przejechalem granice i chcialem przenocowac. Pierwszy
                  motel,
                  >
                  > w okolicy Orzysza trafilem na bojke miejscowych meneli-bo motelowa knajpa
                  > czynna cala dobe,akurat gosc lal zone.

Aleś wnkliwy obserwator? A pytałeś go kiedy Pan przestanie bić swoją żonę?
                  Tylko jedna obserwacja? A może to z miłości agresja?

> Drugi motel, w Elku chyba, menelstwo na sali
                  > obok recepcji ochoczo i pieprznie komentuje wejscie mojej polowicy.

Oj widziz? Jak sobie mogełś pozwolić? Nie broniłeś honoru swojej Pani?
                  Nie zbiłeś jej że sobi pozwoliła na takie zaczepki?
                  Widzisz jakie otwarte społeczeństwo? Gościnne. Przygarną obcą kobite a że chłop
                  wymoczony i się nie stawia to sobie jeżdżą jak na Naszej Starj Szkapie Marji
                  Konopnickiej. Lokalna samoobrona.

> Nocleg
                  > znalezlismy dopiero w Mikolajkach.

I tylko tyle? Bez sczegółów? Trzeba było się w Ełku postawić.

> Chodzi mi o to,ze ze wzgledu na brak menelstwa lubie sobie posiedziec w do
                  > pozna w knajpie w Czechach, na Slowacji (tutaj bardzo lubie!), w
                  Niemczech,na
                  > Litwie-to tak a propos sasiadow.

> Druga sprawa to fakt,ze Polacy jak nikt inny sie wetsrenizuja. W Polsce
                  > wiejski bar czy knajpa musi sie nazywac "Palermo", "Sawana", "Caligula" itp
                  > (wiem ze nazwy z bledem,ale to oryginaly).

Jak każda moda zajwisko przejściowe a i sam zauważasz ze orginalnie twórcza.

• sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 08:49

> a skąd wiesz? Toż to najmiej wymieszany pra_słowiański etnos. Niezniszczony
                    bo
                    > myżeśy dla nich miecza wyciągali przed mongołem i niemcem. Najmniej tam
                    obcego
                    > gentelmeństwa a same z dziada pradziada menelstwo.

Bo to Baltowie.Poza tym, pisz po polsku i nie sil sie na stylizowana,
                    "udziwniona" polszczyzne. Jasne??

>

> Oj widziz? Jak sobie mogełś pozwolić? Nie broniłeś honoru swojej Pani?

He he.. A kto powiedial ze nie bronilem? Tylko spanie w miejscu w ktorym
                    kopnalem dziadowi w morde byloby glupota.Rano mogly nadejsc posilki... A i
                    lakieru na samochodzie mi szkoda. Wsiedlismy w woz i gazu. Ja bylem po kilku
                    godzinach za kolkiem i nie mialem ochoty na walki wrecz.

> Jak każda moda zajwisko przejściowe a i sam zauważasz ze orginalnie twórcza.
                    >

Niestety,nie jest przejsciowe.I to nie moda a stala tendencja w polskim zyciu
                    hmm... publicznym.Obserwuje to po okolicznych sklepach, barach, stacji
                    benzynowej itp.
                    • borebitsa Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 10:16
                      sztylet69 napisał:

>
                      > > a skąd wiesz? Toż to najmiej wymieszany pra_słowiański etnos. Niezniszczon
                      > y
                      > bo
                      > > myżeśy dla nich miecza wyciągali przed mongołem i niemcem. Najmniej tam
                      > obcego
                      > > gentelmeństwa a same z dziada pradziada menelstwo.
                      >
                      > Bo to Baltowie.Poza tym, pisz po polsku i nie sil sie na stylizowana,
                      > "udziwniona" polszczyzne. Jasne??
                      >
                      > > Oj widziz? Jak sobie mogełś pozwolić? Nie broniłeś honoru swojej Pani?
                      >
                      > He he.. A kto powiedial ze nie bronilem? Tylko spanie w miejscu w ktorym
                      > kopnalem dziadowi w morde byloby glupota.Rano mogly nadejsc posilki... A i
                      > lakieru na samochodzie mi szkoda. Wsiedlismy w woz i gazu. Ja bylem po kilku
                      > godzinach za kolkiem i nie mialem ochoty na walki wrecz.

I co naraziłeś kobiete na konieczność ucieczki? Niebezpieczeństwo pościgu?

Nie można zawsze spierdalać i mówić że się nic nie stało.
                      Wystarczająco niestety^^^lizowane jak dla ciebie?

A co na to steafan? smile

> > Jak każda moda zajwisko przejściowe a i sam zauważasz ze orginalnie twórcz
                      > a.
                      > >
                      >
                      > Niestety,nie jest przejsciowe.I to nie moda a stala tendencja w polskim zyciu
                      > hmm... publicznym.Obserwuje to po okolicznych sklepach, barach, stacji
                      > benzynowej itp.

Też jesteś przejściowy.

• sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 10:58

> I co naraziłeś kobiete na konieczność ucieczki? Niebezpieczeństwo pościgu?

Jakie tam niebezpieczenstwo. A w wozie to przynajmniej byl komfort (w
                        przeciwienstwie do tej obskurnej nory w Orzyszu), wlaczylem klime i
                        przynajmniej atmosfera byla mila.

> Też jesteś przejściowy.
                        >
                        >

Przeciez pisalem ci, kretynie, nie sil sie na jakas dziwna polszczyzne tylko
                        pisz "po polskiemu" jak Bozia przykazala...
                        • borebitsa Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 12:31
                          sztylet69 napisał:

>
                          > > I co naraziłeś kobiete na konieczność ucieczki? Niebezpieczeństwo pościgu?
                          >
                          >
                          > Jakie tam niebezpieczenstwo. A w wozie to przynajmniej byl komfort (w
                          > przeciwienstwie do tej obskurnej nory w Orzyszu), wlaczylem klime i
                          > przynajmniej atmosfera byla mila.
                          >
                          >
                          > > Też jesteś przejściowy.
                          > >
                          > >
                          >
                          > Przeciez pisalem ci, kretynie, nie sil sie na jakas dziwna polszczyzne tylko
                          > pisz "po polskiemu" jak Bozia przykazala...

Widzisz chodzi oto by język giętki wyraził wszysko co pomyśli głowa.
                          Tobie wystarczy wyświechtane słownictwo.

Nie widziłeś że dawniej pismo było analogowe i dzwięk można było dowolnie
                          kształtować. Dopiero z nastaniem rygorów kiedy to tępaki dorwały się do władzy
                          ustalają reguły pisania by łatwo było sprawdzić ... a czemu łatwo (jednemu
                          łatwo innemu nie)
                          Widzisz nawet nie zdajesz sobie sprawy (a może zdajesz BU) czego się w tym
                          stwierdzaniu upominasz. Chcesz bym ja się nachylił nad twoją niedolą i stosował
                          twoje regóły. Myślałem że tylko bładzisz. Idźże se sam.

I nie dziw się że menele chca ci pysk obić w Ełku, w zajezdzie, zaraz po
                          wejsciu do recepcji. Ludzie mają u nas zdrowy instynkt. Litwin może takiego
                          smrodu nie poznaje.
                          • sztylet69 Re: Polacy: najbardziej cywilizowani Slowanie? 10.09.03, 15:20
                            borebitsa napisała:

>
                            > Widzisz chodzi oto by język giętki wyraził wszysko co pomyśli głowa.
                            > Tobie wystarczy wyświechtane słownictwo.

Wystarczy mi zrozumiale slownictwo...

>
                            > Nie widziłeś że dawniej pismo było analogowe i dzwięk można było dowolnie
                            > kształtować.

Ha ha ha... A dzisiaj jest cyfrowe,co??? To idz sobie na osobne forum dla
                            "analogow" i sobie modulujcie dzwieki do woli... bedziecie sie pewnie dobrze
                            rozumiec,he he..

Dopiero z nastaniem rygorów kiedy to tępaki dorwały się do władzy
                            > ustalają reguły pisania by łatwo było sprawdzić ... a czemu łatwo (jednemu
                            > łatwo innemu nie)
                            > Widzisz nawet nie zdajesz sobie sprawy (a może zdajesz BU) czego się w tym
                            > stwierdzaniu upominasz. Chcesz bym ja się nachylił nad twoją niedolą i
                            stosował
                            >
                            > twoje regóły. Myślałem że tylko bładzisz. Idźże se sam.

Tlumacza. A wlasciwie,wg twojego slownictwa, "tłómacza".

>
                            > I nie dziw się że menele chca ci pysk obić w Ełku, w zajezdzie, zaraz po
                            > wejsciu do recepcji. Ludzie mają u nas zdrowy instynkt. Litwin może takiego
                            > smrodu nie poznaje.

Obic to nie chcieli,skonczylo sie na zaczepce slownej z ichniej strony. Moze to
                            wina mojego wzrostu-pedraki siegali mi do ramienia...
                            • borebitsy A Stefan? 11.09.03, 06:37
                              S>Drugi motel, w Elku chyba, menelstwo na
                              >sali obok recepcji ochoczo i pieprznie komentuje wejscie mojej polowicy.
                              >Nocleg znalezlismy dopiero w Mikolajkach.

B> > Oj widziz? Jak sobie mogels pozwolic? Nie broniles honoru swojej Pani?
                              >
                              S> He he.. A kto powiedial ze nie bronilem? Tylko spanie w miejscu w ktorym
                              > kopnalem dziadowi w morde byloby glupota.Rano mogly nadejsc posilki... A i
                              > lakieru na samochodzie mi szkoda. Wsiedlismy w woz i gazu. Ja bylem po kilku
                              > godzinach za kolkiem i nie mialem ochoty na walki wrecz.

B> > I co naraziles kobiete na koniecznosc ucieczki? Niebezpieczenstwo poscigu?

S> Jakie tam niebezpieczenstwo. A w wozie to przynajmniej byl komfort (w
                              > przeciwienstwie do tej obskurnej nory w Orzyszu), wlaczylem klime i
                              > przynajmniej atmosfera byla mila

B> I nie dziw sie ze menele chca ci pysk obic w Elku, w zajezdzie, zaraz po
                              > wejsciu do recepcji. Ludzie maja u nas zdrowy instynkt. Litwin moze takiego
                              > smrodu nie poznaje.

s> Obic to nie chcieli,skonczylo sie na zaczepce slownej z ichniej strony. Moze
                              to wina mojego wzrostu-pedraki siegali mi do ramienia...

• paw_dady dziki skad ty sie chlopie wziales? 17.09.03, 20:48
      dzikidzik napisał:

> Tak bym powiedzial. W porownaniu do barbarzynskich Rosjan,
      a ty wyborcza czytasz? skad takei 'rewelacje' ? musiales na lekcjach nie
      uwazac stad ta ignorancja

>slowian
      > poludniowych,
      wiesz jak wygladal poziom zycia 'jugoli' przed tym jak USA zaczelo ich
      bombardowac (i pomagac albonskiej mafii) ?

>czy dziecinnych Czechow i Slowakow wypadamy chyba
      > nienajgorzej? wink

Akurat ze SLowakiem pracuje, jakos dziecinnie nie wyglada. Wiecej takich
      glabow jak a jakiekolwiek zwiazki miedzy-slowianskie padna

• gunther Jak to w Rosji bywało 19.09.03, 08:45
      Rosja, poczatek XX wieku, pociąg Moskwa - Petersburg, przedział sypialny.
      Na dolnej półce śpi generał, na górnej - pop, a po przeciwległej stronie żona
      popa i córka. U samej góry śpi jeszcze ordynans generała. W środku nocy
      ordynans ów zeskakuje z półki i głośno melduje:
      - Panie generale - się odleję. Po czym wychodzi.
      Rozbudzony pop z oburzeniem zwraca się do generała:
      - Panie generale, jak można? Na co on sobie pozwala? Pan przecież jest
      generał, co krew za ojczyznę przelewał, cała pierś w medalach, a ten tu do
      pana - "się odleję"! To ja, sługa boży, łysiny się dorobiłem każdego dnia i
      każdej nocy prosząc Boga o wybaczenie panu wszelkich grzechów, a ten przy mnie -
      "się odleję". Tu żona moja, całe życie mi poświeciła, jako młodziutka kobieta
      wyszła za mnie za maż, a ten w jej obecności - "się odleję". Córka małoletnia
      jeszcze, dziewica niewinna, duszyczka nieskazitelna, a ten przy niej - "się
      odleję". Jak można? Jak on śmie?! Niech się pan rozprawi z nim po wojskowemu,
      panie generale!
      Wraca ordynans:
      - Panie generale, legnę, się odlałem już.
      Na to generał:
      - A co ty, ćwoku niemyty, palancie przebrzydły? Ja według ciebie to kto? Psi
      ogon czy generał, co krew za ojczyznę przelewał, pierś mam całą w medalach, a
      ty tu do mnie - "się odlałem"! A to kto według ciebie jest? Krowi placek czy
      łysina sługi bożego, co każdego dnia i każdej nocy modli się o wybaczenie nam
      pieprzonych grzechów? A ty przy nim "się odlałem"!
      No a tu kto, do cholery? Kurew przydrożna czy żona wielebnego, co całe życie mu
      poświeciła i jako podfruwajka za maż za niego wyszła, dupy swej nie dając
      sąsiadowi? A ty w jej obecności - "się odlałem"!
      A to, no kto to jest według ciebie? Szkapa wyjebana czy córa popa, grzechu nie
      znająca, co do mordy jeszcze nie brała? A ty przy niej "się odlałem"!
      Spierdalaj na górę i zakaz odlewania się do samego Petersburga!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka