Dodaj do ulubionych

zdrowe produkty

10.06.05, 20:45
Nie wiem czy taki watek juz byl ale duzo osob pisze ze ma problemy z nadwaga, szybko tyje i rozpoczyna, badz jest na jakiejs diecie. Wpadlo mi do glowy ze moglybysmy napisac jakie gotowe produkty kupujemy, ktore sa zdrowe ale i zarazem niedrogie bo szkoda mi przeplacac za gorzka czekolade Lindt'a kiedy rownie dobra 90%-owa moge kupic Wawla.

No wiec z tych ktore ja znam:
- w/w czekolada ,place ok.3 zl
- jogurt naturalny firmy Zott "Jogovita" 1% tluszczu, bez cukru - 79 gr
- Serek wiejski Piatnicy 3% tluszczu - 1,70 zl
- napoj Hortexu light, grejfrutowo-pomaranczowy - 2,30 zl

Wiem ze to niewiele ale licze ze cos dopiszecie.
Obserwuj wątek
    • myszewa Re: zdrowe produkty 10.06.05, 21:34
      Ja polecam jedniodniowe soki marchwiowe czy jabłkowe np firm Marvit, Ogrody
      natury- bez cukru i konserwantów - dużo lepsze od tradycyjnych "kubusiów" i
      mało kaloryczne, ceny kształtują się w granicach 1,70-2,50 - można oczywiście
      jeśli ma się sokowirówkę robić samemu, ale z dużo przy tym skrobania ( z
      jabłkowymi lepiej - wystarczy ok 2 jabłek na szkłankę soku), polecam też
      wszystkim masło orzechowe naturalne(bez cukru) moje ulubione jest firmy Sante i
      kosztuje ok. 6zł za słoik(polecam kanapki z takim masłem i dżemem lub
      pokrojonymi w plasterki bananami posypane uprażonym na patelni słonecznikiem-
      pyyyycha) Musli najlepiej robić samemu - tańsze i smaczniejsze - wystarczy
      pomieszać różne rodzaje płatków (owsiane, jęczmienne, pszenne, żytnie) z
      orzechami, pestkami, ziarnami i suszonymi owocami- ja często prażę je dodatkowo
      w piekarniku lub na suchej patelni ciągle mieszając-zyskują na smaku;), poza
      tym kasze(jaglana, gryczana, pęczak), brązowy ryż, mąka razowa(ok 3 zł za kg)
      Mąkę razową jak i od czasu do czasu różne egzotyczne produkty typu glony, pasta
      sezamowa i inne kupuję w sklepach ze zdrową żywnością - to prawda, że ceny
      razowej mąki czy dobrej oliwy są tam wyższe i wydaję na te określone produkty
      więcej niż przeciętny Kowalski, ale z drugiej strony nie kupuję innych
      produktów takich jak słodycze, kawa, czarna herbata, papierosy, chipsy,
      fastfoody i in. - tak, że całościowo nie wydaję więcej pieniędzy na jedzenie
      niż inni, a jest ono dużo zdrowsze. A tak w ogóle, to uwielbiam gotować i
      rozmawiać o jedzeniu :)
      • feitian Re: zdrowe produkty 11.06.05, 11:35
        Zapomnialam ze mozna kupic tez gotowe mieszanki do wypieku chleba np. Chleb polski (www.chlebpolski.pl - mozna zobaczyc rodzaje mieszanek). Ja co prawda korzystalam z nich tylko raz czy dwa i pieke wg wlasnego przepisu bo nie lubie dodatku kminku ale to zalezy co kto woli.

Myszewa, co robisz z glonami czy pasta sezamowa? Do jakich produktow/potraw je dodajesz? Sama tez uwielbiam gotowac wiec z checia wyprobowalabym jakies przepisy :-)

Pozdrawiam, a moj nr gg to 6416656
        • myszewa Re: zdrowe produkty 11.06.05, 21:25
          Feitian -pasta sezamowa używana jest głównie w kuchni arabskiej, ma lekko
          gorzkawy smak - można również zrobić samemu, wystarczy zmielić sezam w młynku
          do kawy z odrobiną wody(pasta ma być gęsta), tu masz link do strony z przepisem
          na hummus- arabski sos z pastą sezamową puszkkka.spinacz.pl/przepis.php3?
          id=2655 , poza tym dodaję ją do sosów, dipów i smaruję nią kanapki. Sezam jest
          bogatym źródłem głównie wapnia, a ten w postaci pasty przyswajalny jest lepiej
          niż w ziarnach.
          z glonów wypróbowałam na razie wakame (są też inne np. nori, agar)Kupuje je
          się suszone (paczka kosztuje kilkanaście zł-starcza na długo, ja miałam
          ostatnią pół roku)Zalewa się je wrzątkiem na 3 min(niedużo, bo pęcznieją -
          starczy jeden pasek)kroi a potem dodaje do gotowania. Ja dodaję do zup
          warzywnych, warzyw duszonych, gotowanych, smażonych. Mają specyficzny,
          delikatny smak i zapach, nie dominują smaku potrawy. Ja pierwszy raz jadłam
          zupę z glonami wakame w japońskiej restauracji, a potem "odtwarzałam" w domu -
          prosta, smaczna, rozgrzewająca i niskokaloryczna - kroisz marchewkę w plastry,
          cebulkę w piórka, liść kapusty w paski,kilka grzybków shii take również w paski
          ( sprzedaje się je suszone, należy wcześniej namoczyć we wrzątku, paczka
          kosztuje ok10zł i starcza na długo) zalewasz wrzątkiem i gotujesz. W trakcie
          gotowania dodajesz glony i doprawiasz - oryginalnie chyba pastą miso, ale ja
          zwykłą solą lub sosem sojowym i też jest dobra. Glony są bogate w minerały,
          głównie żelazo, którego często brakuje kobietom, głównie odchudzającym się.
          Byłabym wdzięczna za Twój sprawdzony przepis na chleb :) ja próbowałam kilka
          przepisów znalezionych w książkach, ale bez powodzenia...
    • feitian Re: zdrowe produkty 12.06.05, 15:05
      Przepis na chleb, ktory dostalam jest nastepujacy:

10 deko drozdzy
      2 lyzki miodu
      2 i pol lyzeczki soli
      1/2 szklanki otrab pszennych, pestek slonecznika i siemia lnianego
      1 szklanka platkow gorskich owsianych
      1 litr cieplej wody
      1 kg maki pszennej

Ja jednak go modyfikuje i daje 0,5 kg maki pszennej i 0,5 kg razowej (choc nie jest wtedy tak wyrosniety jak przy samej pszennej). Dodaje tez rodzynek (ile mam ochote)i pestek dyni. Ale kazdy moze dodac co mu odpowiada np. suszona sliwke.

W litrze wody trzeba rozmieszac drozdze, miod i sol. W misce mieszam make, i pozostale skladniki a nastepnie dodaje wode z drozdzami. Zostawiam to na jakies 10 min. zeby podroslo. W tym czasie smaruje brytwanke olejem i posypuje brytfanke otrebami. Przekladam do niej ciasto i pieke w nagrzanym piekarniku (180-200 C) godzine. Jest to jednak przepis na duza brytfanke wiec mozesz najpierw sprobowac z polowy porcji.

Mam nadzieje ze ci sie uda i zycze smacznego :-)
    • moniak76 Re: zdrowe produkty 13.06.05, 10:58
      ja polecam pyszne zdrowe ciasteczka bez cukru:

Wsypujesz do miski: szklankę otrąb pszennych, szklankę płatków owsianych,
      szklankę rodzynek, szklankę mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia, (można jeszcze
      orzechy, jakieś pestki, wg uznania), wszystko mieszasz. W innym naczyniu
      rozbijasz widelcem jajko, dodajesz szklankę soku jabłkowego, 1/4 szkl. oleju.
      Dodajesz to do suchych składników, mieszasz, dosypujesz cynamon. Nakładasz
      łyżką na blachę małe placuszki, pieczesz w temp.200 stopni około 10 minut.

Smacznego!

• myszewa Re: zdrowe produkty 13.06.05, 21:04
      Piekłam wczoraj chleb wg przepisu feitian - pychaaa:)ja też mieszałam mąki pół
      na pół, bo jem tylko razowe pieczywo- inne mi nie smakuje.
      A ciasteczka też brzmią apetycznie- może wypróbuję w przyszłym tygodniu, bo
      będziemy mieć gości- dam znać jak wyszły :)
    • feitian Re: zdrowe produkty 13.06.05, 21:33
      Dzieki za przepis na ciasteczka, na pewno sprobuje. I bardzo sie ciesze ze chleb wyszedl pyszny :-)

Poszlam za rada myszewy i zaczelam sama robic musli zamiast kupowac gotowe.
      I natknelam sie na platki sojowe ( na 100g : 40 g białka, 14 g błonnika :-) , tłuszczu 21g a węglowodanów 12 g), firma Polgrunt.Maja swoja strone internetowa www.polgrunt.pl

Chcialam wam poszukac innych firm produkujacych te platki, zebyscie mialy jakis wybor. Niestety nie znalazlam. Natknelam sie za to na rozne sklepy internetowe ze zdrowa zywnoscia. Nie sprawdzalam jakie sa warunki dostaw ale mozna po prostu popatrzec co nowego oferuja ( czesc produktow na pewno mozna dostac w zwyklych hipermarketach tak jak w/w platki). Mnie zaciekawily np. razowe sezamki :-) Wiec podaje adresy:

www.ekosfera.pl/
      www.wegetarianin.pl/sklep/product_info.php/products_id/651
      www.batom.pl/
      www.naturo.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka