Dodaj do ulubionych

Duma i wstyd Polaków - sondaż

17.09.04, 09:31

"Badania świadomości historycznej w PRL pokazywały, na ile skutecznie
propaganda kształtowała umysły Polaków. W 1965 r. widać było, że Polacy
częściowo pogodzili się z narzuconym porządkiem, choć nie w takim stopniu,
który by zadowalał władze - skład książki omawiającej te wyniki został
rozsypany i książki nie było."

więcej:
serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,2289804.html
Obserwuj wątek
    • jutka1 Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 10:31
      Ciekawe, ze juz w 1977 Pilsudski sie wspial na pierwsza pozycje, chociaz z
      drugiej strony mnie to nie dziwi: po Radomiu... itp.

Troche mnie twoj tytul zmylil prawde mowiac - bo w linku tylko o "dumie"...
      czyli "wstyd" mamy my zapodac? o to chodzilo?

pozdrawiam krajanina smile
      • skynews Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 11:24

Hi Jutka,
        jezeli chodzi o "wstyd" to
        przypomniala mi sie rozmowa,zaslyszana podczas powrotu z ostatniego urlopu, na
        pokladzie promu z Basti do Genui.

Tatus zwraca uwage trojce swoich dzieci(miedzy 8 - 12 lat) zywo komentujacych
        odbicie statku od nadbrzeza:
        "qurwa,ja nie po to wydaje majatek na nauke angielskiego abyscie gadali po
        polsku,kazdy musi od razu wiedziec ze jestescie polusami."

Na moje pytanie co to sa "polusy" uslyszalem: "nie wtracaj sie pan".
        Dzieci nabraly "wody w usta" i nie wypowiedzialy juz zadnego slowa.
        "Tatus" zreszta tez.

Powstaje jeszcze pytanie:
        dlaczego dzieci nie byly w szkole - to byl juz 11 wrzesien?
        Pozniej zobaczylem ze wsiadaja do mercedesa z warszawska rejestracja.
        Czyzby w Warszawie rok szkolny nie zaczynyl sie pierwszego wrzesnia?
        • jutka1 Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 11:34
          Przykre.
          Takie kompleksy, i jeszcze do tego dzieciom je wpajac od malego.

sad
          • marialudwika Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 16:15
            Pekalam dzis z dumy ,jak ekspedient w owocarni zachwalal POLSKIE kurki,jako
            najlepsze na swiecie!!!Uswiadomilam go,ze mamy najlepsze nie tylko kurki,ale i
            inne owoce lasu i owoce wogole!!!Wcale sie nie zdziwil,ze owocow i warzyw z
            Holandii nikt nie kupuje smile)
            Ciekawe,kiedy nasze pysznosci podbija rynki???Czemu nasi sadownicy sie o to nie
            staraja?
            ml
            • jutka1 Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 16:19
              ML,
              staraja sie, staraja, i niezle podobno im wychodzi... smile
              Jedyny szkopul w tym, ze ceny eksportu podbily ceny na polskim rynku sad
              • sellab Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 22:14
                "Pekalam dzis z dumy ,jak ekspedient w owocarni zachwalal POLSKIE kurki"

Naszy Ludwika jest wspaniala, typowa polska nacjonalistka, jak zreszta 99%
                polskich kobiet na OBCZYZNIE.
                Ludwika a co powiesz na to, ze jak ktos kupi w Polsce polskie kurki, caly
                koszyk, a jak przyjedzie do domu, to stierdzi, ze tylko dwie warstwy byly, a
                reszta to gazeta i pare kamieni, czy to tez powod do DUMY!
                • jowoj Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 22:20
                  Jeśli tak się stanie, znaczyć będzie, że beduin jet w pobliżu
                  • mammaja Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 17.09.04, 22:22
                    Ha,ha - cięzkie musialy byc te kurki z kamieniami!
                    • maryna04 Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 18.09.04, 14:12
                      Dobrze, ze zrozumielismy(ja tez), ze powodem slusznej dumy nrodowej jest nie
                      tylko ilosc wytopionej stali ale i swieze kurki. Bedac w Ameryce na mala
                      skale obserwuje jak Amerykanie przkonuja sie do polskiego jedzenia. Okoliczne
                      polskie deli (a w dzielnicy tej Polacy osiadaja zaledwie od 10 lat) robiace
                      obiady na wynos sa juz oblegane przez Amerykanow, w supermarketach (na razie
                      lokalnych) jest wiele polskich towarow, ja sama jestem "dostawca" zupy z
                      borowikow i bialego barszczu. Wprawdzie zupa jest knorra, ale juz dawno sie
                      zorientowalam, ze zagraniczne firmy robia pod lokalne smaki, czyli zupa jest
                      wg polskiej receptury. W dalszym ciagu jednak uwazam, bo tu nie UE europejska i
                      odleglosc a moze i niewiara, ale tez jeszcze zbyt slaby marketing uwazam, ze
                      mozna zrobic 100 wiecej. Wiecej odwagi w promowaniu siebie! Wychodzac poza
                      artykuly zywnosciowe po raz kolejny chce napisac nie tyle o towarze
                      eksportowym ale o innej naszej dumie. Oczywiscie na wstepie, jak to u mnie
                      anegdotka - moj znajomy wlasnie wrocil z kilkutygodniowego pobytu w Polsce.
                      Wczoraj gwarzac przy winie Merlot wspomnial, ze zapytano go po czym mozna
                      poznac Polke w Ameryce, ktos szybko podpowiedzial - po dwoch siatkach z
                      zakupami, a on oczywiscie oburzony sprostowal - po urodzie, po urodzie. Wyrwal
                      mi to z ust, wczoraj wieczorem wracajac do domu metrem po raz nie wiem ktory z
                      duma patrzylam na wyrozniajace sie szykiem, uroda Polki. Chyba jedynie Czeszkom
                      i Slowaczkom udaje sie nasze dziewczyny przebic. To tez musimy promowac, ja i
                      moja rodzina robimy co mozemy, Amerykanie z naszego srodowiska juz maja
                      kompleksy wzgledem nas. I jeszcze jedno, jako wzorowa babka chodze do szkoly
                      moich wnukow na tzw. door duty, czyli dyzur przy drzwiach wejsciowych, ktory
                      odpisuje sie potem od czesnego. Na miesiecznym rozkladzie dyzurow ilosc
                      polskich nazwisk osiagnela juz jakies 70%, a w dzielnicy jest nas wg spisu 15%.
                      Czyli Polacy nie zaluja pieniedzy na prywatna edukacje, szkola ma coraz lepszy
                      poziom, czego dowodem jest, ze zajela np. pierwsze miejsce w swojej grupie
                      wiekowej w konkursie organizowanym przez fundacje edukacyjna przy Wall Street
                      na inwestowanie na gieldzie. Przy okazji pochwale sie, ( a co?!), ze moj wnuk
                      byl w zwycieskim teamie, zostali zaproszeni z rodzicami na branch do
                      luksusowego klubu na zapleczu gieldy, wycieczke po gieldzie, dostali czeki na
                      60 dol. no i wystepowali w tv w dzienniku w programie o pieniadzach w
                      rodzinie. Mojego wnuka widac bylo jakies cztery i pol sekundy, mowil jakies
                      dwie, ale wrzaski byly jak przy najlepszym golu meczu pilki noznej. Uff.
                • foxal Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 18.09.04, 23:57
                  Sellab,

Czy mogl bys nam powiedziec, dlaczego uznales, ze leczenie wlasnych
                  dolegliwosci robisz naszym kosztem na tym forum?

Czy uwazasz, ze nieustanne powtarzanie swoich kompleksow w odniesieniu do nas
                  (Polakow) dowartosciowuje Cie az tak, ze bedziesz to robil az do u.s.? Czy masz
                  juz powtierdzenie od wlasnego lekarza, ze to dziala?

To co Ty tu wyciagasz, to wiesz dobrze, ze sa to jednostki, ktorych nie brakuje
                  w kazdym narodzie i jesli tego nie potrafisz zrozumiec, to nie masz sie czym
                  pysznic, bo my tez mozemy Ci przypominac np, ze zdjecie tej brunatnej koszuli
                  swojego ojca i oddanie jej do pralni historii dobrze Ci zrobi, bez uciekania
                  sie do nieustannego osmieszania sie.

Na marginesie warto powiedziec, ze sytuacja w jakiej sie znajdujemy obecnie
                  zawdzieczamy Twoim nacjonalistycznym ziomkom, wiec przestan wreszcie prac
                  swojego historycznego kaca naszym kosztem, przez wyciaganie malo znaczacych
                  przypadkow w znaczeniu narodu. Osobiscie watpie czy taki przypadek z kurkami
                  przytrafil sie Tobie i raczej wyglada mi na to, ze dorabiasz przyklady do
                  swojej teorii, aby sie wyzyc i dowartosciowac.

Lepszego zdrowia zycze.
                  • glodn_y Re: Duma i wstyd Polaków - sondaż 19.09.04, 00:18
                    Nic nie kumam!
                    Proszę o wyjaśnienie.
                    Dlaczego?
                    Ktos chcąc postwić kurnik,kupuje cegły na koszyki?
                    to jakaś nowa miara w budownictwie??
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka