Dodaj do ulubionych

Dzisiaj w nocy...

29.10.11, 16:16
Dzisiaj w nocy kraje UE wracają z czasu letniego do geograficznego czyli cofają wsazówki zegarów o godzinę a podobno Rosja juz nie wraca do geograficznego tylko pozostaje na czasie letnim... czy ja dobrze rozumiem to co podawała TV rosyjska pól roku temu?
Obserwuj wątek
  • maniasza Re: Dzisiaj w nocy... 30.10.11, 21:47
   Dobrze. Z Rosją od dziś mamy 3 godz różnicy, aż do przejścia (naszego) na czas letni.
   • qubraq Re: Dzisiaj w nocy... 31.10.11, 12:02
    Dziwię sie takiej decyzji bo przeciez tearz jeszcze bardziej bedą oddaleni od czasu geograficznego czy astronomicznego; teraz w Polsce, kiedy wrocilismy do czasu atronomicznego (błednie nazywanego "zimowym"), tylko w Szczecinie i innych miejscowosciach polozonych w przybliżeniu na pludniku 15* jest poludnie niemal dokladnie o godz. 12tej a w W-wie slonce jest w zenicie o 11:36 a w Moskwie slonce jest w zenicie czyli jest poludnie o godzinie ok. 9: 30 czasu Greenwich czyli teraz to będzie + 4 godziny w stosunku do GMT czyli + 3 godziny w stosunku do CET; a jak nasi sąsiedzi - Ukraina i Białoruś?
    oni tez nie wracają do czasu astronomicznego?
    • agi303 Re: Dzisiaj w nocy... 31.10.11, 15:14
     Między Moskwą a Warszawą - 3 godziny, zaś między Kaliningradem a Warszawą - 2 godziny. Miedwiediew zlikwidował kilka stref czasowych - daży do tego, by w sumie pozostało docelowo 5 stref czasowych, bo tak będzie łatwiej zarządzac państwem, kontaktowac sie z urzędnikami. Kiedy moskiewscy urzednicy przychodza do pracy, to urzędnicy w Pietropawłowsku Kamczackim tudziez na Magadanie idą do domu.
     • qubraq Re: Dzisiaj w nocy... 01.11.11, 09:18
      agi303 napisała:

      > ... Kiedy moskiewscy urzednicy przychodza do pracy, to urzędnicy w Pietropawłowsku
      > Kamczackim tudziez na Magadanie idą do domu.

      Pamietam taki rok kiedy Rosjanie zaraz po naszych Świetach Bozego Narodzenia wezwali nas przed koncem roku na odbior obrabiarki w jednym ze stankostroitielnych zawodow i w ciagu trzech godzin wysłano mnie wraz z panią z Metalexportu do Moskwy; na miejscu sie okazalo że nie ma na razie zgody na nasz wyjazd do Stawropola wiec siedzielismy w zimowej mroźnej
      Moskwie i czekali na zezwolenie i 31go grudnia okolo trzeciej po południu bylismy na Krasnoj Płoszczadkie kiedy z megafonów zaraz po kurantach kremlowskich rozległ się męski glos oznajmiający że Nowy Rok własnie juz wkroczył na teren Sowietskowo Sajuza; wrócilismy do siebie do hotelu Jarosławskaja do korpusu 6go a tam zabawa juz od trwala od rana... smile smile
    • maniasza Re: Dzisiaj w nocy... 31.10.11, 21:52
     qubraq napisał:
     >> a jak nasi sąsiedzi - Ukraina i Białoruś?
     > oni tez nie wracają do czasu astronomicznego?

     Ukraina jak Rosja, na Białorusi bz smile

     ps. W Rosji dziś było lekkie zamieszanie w sektorze IT, onieważ część serwerów automatycznie przestawiła zegary na zimowy. Ale dało się przeżyć. Mam nadzieję, że bez jakichś większych konsekwencji się obeszło.


     • mis_w_sieci.by Re: Dzisiaj w nocy... bz? 02.11.11, 10:31
      Nie wiem o co chodzi z tem "bz" - więc spieszę wyjaśnić. Republika Białoruś też nie wróciła do czasu wschodnioeuropejskiego - obecnie 2 godziny różnicy miedzy Grodnem, a Białymstokiem (bo dlaczego wszystko tylko dla stolic pokazywać?).

      Brak zmian czasu z jednego na drugi (mało istotne już jaki), uważam za słuszne. Nawet w TVP mówili, że dziś to nie ma specjalnego sensu (a krowy?! Nad jakimi zlitował się Miedźwiedź?)

      Mam tylko wątpliwości, co do tego na co zwrócił uwagę Kubrak - że pozostano przy czasie letnim - a więc "niestrefowym". W wypadku Rosji może to i ma jakiś sens - tam i tak tych stref do czorta i trochę, ale w wypadku RB i Ukrainy - to zwykłe małpowanie Rosji...
      • qubraq Re: Dzisiaj w nocy... bz? 02.11.11, 16:22
       mis_w_sieci.by napisał:

       > - obecnie 2 godziny różnicy miedzy Grodnem, a Białymstokiem....

       ...a różnica w czasie astronomicznym wynosi raptem 3 minuty - różnica dlugości geograficznej około 0* 45 minut kątowych!
       • mis_w_sieci.by Re: Dzisiaj w nocy... bz? 03.11.11, 20:29
        Jak wspomniałem (nie znając się przesadnie na sprawie) moim skromnym zdaniem sensowniej było by pozostać na stałe przy czasie strefowym (zimowym) - co powodowało by, że latem Białoruś i Łunijka miały by taki sam czas. Ale to decyzja polityczno-małpiarska. Rosja wprowadziła - więc Uzurpator ją małpuje. Jeśli Rosja nie wróciła do czasu zimowego, to Uzurpator na Białorusi i Pomyłka wyborcza na Ukrainie, też nie przechodzą na zimowy - bo Moskwa dyktuje modę (nie twierdzę, że ich zmusiła!).
        Oczywiście różnica 2 godzin jest również między Mohylewem, a Słubicami... (czekam na wyliczenie stopni odległości i różnicy czasu astronomicznego wink)

        qubraq napisał:

        > mis_w_sieci.by napisał:
        >
        > > - obecnie 2 godziny różnicy miedzy Grodnem, a Białymstokiem....
        >
        > ...a różnica w czasie astronomicznym wynosi raptem 3 minuty - różnica dlugości
        > geograficznej około 0* 45 minut kątowych!
        • qubraq Re: Dzisiaj w nocy... bz? 04.11.11, 10:39
         13*16' , róznica w czasie astro - 4 minuty na stopień czyli około 53 minut... smile
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka