Dodaj do ulubionych

czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishwasher

IP: *.eburwd1.vic.optusnet.com.au 18.06.05, 05:17
jest nas dwoje, ale i tak naczynie brudne ciagle rosnie
siostra zasugerowala maszyne do mycia, ale nie wiem co o tym myslec
czy warto mimo ze nas jest dwoje? bardzo prosze o rade
Obserwuj wątek
    • Gość: baboon2 Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.dialup.optusnet.com.au 18.06.05, 10:17
      Maszyna nie musi byc mala wystarczy ze ma program na jedna lub dwie polki (albo
      dwie szuflady jak Fisher&Paykel). My od dwoch lat uzywamy prawie codziennie
      Whirlpoola Sixth Sense (~1400AUD w Retravision) zmieniajac jedynie ustawienia w
      zaleznosci od ilosci i typu naczyn. Musze dodac, ze maszyna odmienila nasze
      rodzinne zycie. Poza tym oszczedzamy na rachunkach za wode a w Australii
      zaczyna to byc powazna sprawa...
    • Gość: polak Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.icpnet.pl 19.06.05, 08:50
      a ja spojrzę na temat z innej perspektywy - mieszkam w Polsce i mojej rodziny
      zwyczajnie nie stać na takie urządzenia ale miałem do czynienia ze zmywarką
      będąc u przyjaciół za granicą i jedynym plusem wymienianym przez gospodynię było
      to że dzięki zmywarce nie niszczyła sobie rąk detergentami, natomiast ilość
      czasu którą poświęcała na ułożenie wszystkich naczyń w maszynie była
      zdecydowanie dłuższa niż proces ręcznego ich zmywania :D
      • miska_malcova Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 19.06.05, 09:40
        bez przesady. Po jakims czasie robi sie to odruchowo. Ja niczego "nie układam",
        tylko wkładając naczynia do zmywarki od razu kładę je na właściwe miejsce,
        ewentualnie przestawiam. Jestem bardzo zadowolona ze zmywarki, oszczędza mój
        czas, wodę i dłonie. Też mieszkam w Polsce, a zmywarka przeceż przestała być
        już luksusem dla bogatych, bo ceny są przystępne. Ale ile ludzi - tyle zdań
        • Gość: polak Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.icpnet.pl 19.06.05, 17:38
          iska_malcova napisała:

> bez przesady. Po jakims czasie robi sie to odruchowo. Ja niczego "nie układam",
          >
          > tylko wkładając naczynia do zmywarki od razu kładę je na właściwe miejsce,
          a ile masz osób w rodzinie?? bo tam gdzie ja byłem było nas sześcioro - inaczej
          się zmywa talerze po 2 osobach inaczej po 6

Też mieszkam w Polsce, a zmywarka przeceż przestała być
          > już luksusem dla bogatych, bo ceny są przystępne.
          zapewniam cię że dla wielu rodzin w Polsce zmywarka jest jeszcze luksusem i
          choćby nie wiem jak były te ceny przystępne to rodzina w której jest 2 rencistów
          raczej nie pozwoli sobie na taki wydatek a taką jest właśnie moja rodzina
      • lahliq Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 19.06.05, 17:00
        Gość portalu: polak napisał(a):

> a ja spojrzę na temat z innej perspektywy - mieszkam w Polsce i mojej rodziny
        > zwyczajnie nie stać na takie urządzenia ale miałem do czynienia ze zmywarką
        > będąc u przyjaciół za granicą i jedynym plusem wymienianym przez gospodynię
        był
        > o
        > to że dzięki zmywarce nie niszczyła sobie rąk detergentami,

Też nie niszczę sobie rąk detergentami bo nie tykam ich bez rękawiczek. Czyli
        to żaden plus w tym rozumieniu.
    • catinka1 Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 19.06.05, 13:40
      nas jest co prawda czworo ale od momentu kiedy mam zmywarkę czuję , że to mój
      najlepszy przyjaciel, słyszałam już na temat niestosowności jej używania różne
      zdania (np. że myje w brudnej wodzie - a od czego ma filtry) ale dziwnie tylko
      w ustach panów dla których kuchnia to takie pomieszczenie na lewo od wejścia.
      Jak masz za co kupuj zmywarkę, a pokochasz ją na pewno.
    • lahliq Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 19.06.05, 16:58
      Też zawsze myję naczynia podczas gotowania. Coś musi się chwilę podsmażyć,
      poddusić i to jest czas na zmycie tego co zabrudziło się trakcie przygotwań.
      W rezultacie gdy obiad kończy się gotowac kuchnia jest czyściutka. Zawsze mnie
      drażni u mojej mamy czy koleżanek, że przygotowanie protego obiadu zamienia
      kuchnię w pobojowisko. :)
      Ale co do maszyny to pewnie kiedyś się zdecyduję, bo podobno zużywa znacznie
      mniej wody a ja jestem z Poznania. ;)
      • Gość: siwa Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.adsl.solnet.ch 19.06.05, 20:05
        osobiscie nie mam zmywarki, ale to nie jest dla mnie zaden dramat, bo w sumie
        lubie zmywac naczynia. jednak zmywarka ma jedna ogromna zalete, przynajmniej dla
        mnie. kiedy wieczorem zostaja jeszcze naczynia do zmycia, mozna je zapakowac w
        zmywarke, wlaczyc i isc spac. a jak sie jej nie ma, to trzeba spedzic
        romantyczny wieczor w towarzystwie zlewu :-) dlatego, gdy tylko bedziemy miec
        taka mozliwosc, to sprawimy sobie zmywarke.
        • Gość: Nell Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.06.05, 10:30
          Nie mam zmywarki i w ogóle nie odczuwam potrzeby jej posiadania.Mąż bardzo
          nalegał na zakup takowej, ale sprzeciwiłam się. Ostatecznie to ja zarządzam
          kuchnią , a nie on. Nie przemawia do mnie zmywarka do której muszę włożyć niemal
          czyste naczynia. Wolę umyć je sama i to w zdecydowanie krótszym czasie. Poza
          tym ta cudowna chemia zżera napisy z kubków i talerzyków. Smacznego!
          • Gość: annika Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.ae.wroc.pl 21.06.05, 14:44
            Gość portalu: Nell napisał(a):

> Nie mam zmywarki i w ogóle nie odczuwam potrzeby jej posiadania.Mąż bardzo
            > nalegał na zakup takowej, ale sprzeciwiłam się. Ostatecznie to ja zarządzam
            > kuchnią , a nie on. Nie przemawia do mnie zmywarka do której muszę włożyć
            niema
            > l
            > czyste naczynia. Wolę umyć je sama i to w zdecydowanie krótszym czasie. Poza
            > tym ta cudowna chemia zżera napisy z kubków i talerzyków. Smacznego!

Dlaczego nie mając zmywarki wypowiadasz takie autorytatywne sądy?

1) wcale nie trzeba wkładać prawie czystych naczyń. Wystarczy pozbyć się
            resztek, które mogą zatkać filtr (jakieś kawałki mięsa, kostki, spory makaron,
            fusy z kawy i herbaty - no nie wiem co jeszcze...). Do zlewozmywaka też chyba
            tego nie pakujesz? Rozmazany keczup, tłuszcz czy resztki bułki tartej nic
            zmywarze nie zrobią.

2) Detergenty są różne, i wcale ten najdroższy (calgonit) nie jest najlepszy.

3) Napisów nic nie zżera - skąd ten pomysł? Ja mam talerzyki dziecięce z
            napisami i obrazkami - wszystko zostało :).

4) Najważniejszy plus dla mnie: nic mi nie stoi na wierzchu po zmywaniu i
            nie "ocieka", nie muszę pucować kieliszków, tylko je wyciągam SUCHE i
            BŁYSZCZĄCE, znacznie bardziej błyszczą (to przez tę chemię ;) ale co tam), poza
            tym zmywarka zmywa w temp. 55 - 65 - niektóre nawet 70 stopni (samodzielnie się
            ustawia), więc naczynia są lepiej domyte, wręcz "wyparzone" - od czasu do czasu
            wkladam dziecięce butelki po kaszce.

5) Jak są goście to po posiłku ładuję zmywarę i wracam do gości, kuchnia nie
            straszy.

Ale są i minusy. Nie można włożyć drewnianych naczyń, plastiki lepiej obciążyć,
            bo się przewracają i wtedy zbierają brudną wodę, dobrze myje się teflon ale
            zwykła cygańska patelnia już nie i zwykła forma do ciasta też nie. Ale i na to
            jest sposób - deskę do krojenia kupię szklaną lub plastikową, jeśli chodzi o
            formy do ciasta to przerzucam się na teflon, patelnie będę myła ręcznie.

Ogólnie - jestem zdecydowanie za. Teściowa była zdecydowanie przeciw, ale już
            zaczyna przebąkiwać o kupnie ;)

A tak w ogóle - najbardziej napadają na zmywarki ci, którzy ich nie posiadają.
    • Gość: ewcia Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.06.05, 22:28
      Tak warto zinwestować w zakup zmywarki, należy przy kupnie zwrócić uwagę na
      pobór wody wykorzystanej do zmywania (dla oszczędnych) Niektóre modele te
      tańsze zużywają b. dużą ilośc wody nawet przy najniższej temperaturze zmywania.
      Ja po swoich doświadczeniach ze zmywarką namówiłam dwie zaprzyjaźnione rodzinki
      na zakup tego sprzętu i tak jak ja one również są zadowolone.
      PS.
      Po za tym to również nie wyobrażam sobie życia w kuchni bez mojego ukochanego
      malaksera....
    • Gość: ww Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: *.012-5-65736b10.cust.bredbandsbolaget.se 19.06.05, 22:43
      wyobraz sobie, ze nagle zabieraja ci pralke automatyczna i musisz wszystko prac
      recznie... Taka sama roznica jest miedzy zmywaniem recznym a w zmywarce. Na
      wyzsze koszty detergentow narzekaja chyba glownie posiadacze malych zmywarek.
      Ja polecam te o szerokosci 60cm. Zuzycie wody przy myciu recznym jest
      kilkakrotnie wyzsze, a czas...zaoszczedzona przynajmniej godzina dziennie.
      • dkamin74 WARTO!!! 19.06.05, 23:00
        Jeżeli chodzi o zdobycze techniki, to nie wyobrażam sobie życia bez trzech
        rzeczy: zmywarki, pralki i Internetu :-)))).
        Jest nas czworo i choć mąż je w pracy, a starsza córka w przedszkolu, zmywarkę
        uważam za najlepszego przyjaciela rodziny. Dzięki niej oszczędzam duuuużo
        czasu, i wody też. Co do detergentów, od jakiegoś czasu kupuję tabletki do
        zmywarek Calgonit na allegro - wychodzą połowę taniej niż w sklepie, licząc
        nawet z kosztami przesyłki, czyli ok. 50 groszy za sztukę. To chyba nie jest
        dużo za umycie naczyń z całego dnia, a czasem z dwóch dni. Aha, i nie warto
        (jeśli ma się dosć miejsca w kuchni) kupować 45tki, nawet przy dwóch osobach,
        jest po prostu za mała.
        Dorota.
      • jagoda85 Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 21.06.05, 11:37
        A tak wogóle to jaki jest pobór mocy przez taką zmywarkę i jaką ilość wody
        zużywa, średnio oczywiście. Pytam, bo moja znajoma miała zmywarkę i szczerze
        mówiąc jak mi powiedziała ile ona bierze pradu i ile wody i jeszcze jak musi
        przygotowywać naczynia do mycia, to stwierdziłam, że mnie się to nie opłaca.
        • scoutek Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 21.06.05, 13:49
          dla tych, ktorzy mieszkaja w malych mieszkaniach i twierdza, ze NIE maja
          miejsca na zmywarke: to nie jest prawda, przerobilam to kiedys w malenkiej
          kuchence ... jesli macie zlew dwukomorowy (a to zazwyczaj standard w
          mieszkaniach kazdej wielkosci) to wystarczy taki zlew wymienic na jednokomorowy
          z okapem i pod okapem takiego zlewu umiescic zmywarke 45 .... zapewniam, ze sie
          zmiesci i wystarczy... jesli ma sie zmywarke zlew dwukomorowy jest zbedny,
          jedna komora wystarcza zdecydowanie....
          od czasu posiadania zmywarki zauwazylam, ze skonczyly sie dyskusje kto dzisiaj
          myje, zawsze jest czysto w kuchni, bo naczynia brudne sa natychmiast chowane do
          srodka zmywarki, zmniejszylo sie zuzycie wody.... do tego mysle, ze nikt nie
          potrafi umyc tak dobrze jak zmywarka - po prostu nikt nie wsadzi dloni do tak
          goracej wody, w jakiej zmywane sa naczynia w zmywarce... pomijajac, ze sa
          wysuszone, wiec odpada niehigieniczna czynnosc jaka jest wycieranie....

ze tez sie nikt nie zastanawia: tara czy pralka....
    • Gość: zadumana Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: 213.17.230.* 20.06.05, 12:20
      Ja też jestem za: zmywarką, pralka i internetem...:)
      Wszystko - umiejętnie używane niesamowicie usprawnia codzienne istnienie, anie
      mówię już o funkcjonowaniu:)))

Natomiast dla tych co im czas pożera układanie naczyń w zmywarce przypomnę prl-
      owski kawał o socjalistycznym dyrektorze co tyrał całą dobę w pocie czoła, a
      miał tylko do przesortowania worek kartofli. No, bo przecież "co kartofel to
      decyzja"...:)))))))

• nchyb A pralkę warto? 20.06.05, 12:50
      Przecież dla dwójki osób można ręcznie przeprać :-)
      No pewnie, że warto, jeżeli masz możliwość i niezbędne ku temu finanse kupić
      coś, co oszczędzi twój cenny czas - to kupuj i to bez zastanowienia.
        • nchyb Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw 20.06.05, 23:57
          To tak jak z pralką. Jednej pary majtek przecież nie wrzucisz, ale prania
          ręcznego non stop już sobie nie wyobrażam.
          Ten jeden widelec w razie potrzeby przecież możesz wymyć ręcznie, ale po
          obiedzie znajdzie się więcej naczyń niż tuylko jeden talerzyk i łyżka. I
          tonawet wtedy gdy gotujesz tylko dla jednej osoby. No chyba, że ktoś podgrzewa
          tacki z gotowcami w mikrowelce. Wtedy dla ułatwienia można jeszcze jeść
          jednorazówkami, to nawet myćnie będzię potrzeby :-))

A co do zbytku, dla jednego zbytkiem będą dwa telewizory, dla innego zmywarka,
          a jeszcze dla kogoś innego wygodny fotel. Ja marzę o zmywarce, ale w kuchni na
          razie nie mam miejsca, a na balkonie nikt mi jej podłączyć nie chce :-)
          I mimo, że mam już rodzinę, to nawet w czasem singlowania, zmywarka była
          przydatna.
    • Gość: zmywarka Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn (dishw IP: 213.17.230.* 21.06.05, 11:04
      Zmywarka wymaga posiadania większej ilości talerzy i sztućców. To fakt.
      Można oczywiście jeść na gazecie, ale wtedy znowu zmywarka niepotrzebna:)

Ci, co nie mają zmywarki, a dopytują "jak to jest?" trochę jakby zapominają, że
      oprócz tego co na stole przy jedzeniu się brudzi, w kuchni jeszcze jest masa
      różnych rzeczy i naczyń potrzebnych do przygotowania potraw. I tu obojętne czy
      robi się dwa kotlety, czy cztery. To też (ale nie kotlety) wsadzamy do
      zmywarki. Po jakimś czasie wszystko ma swoje miejsce i załadowanie idzie
      szybko, a rozładować może (nawet przeciętnie inteligentny) mąż... A
      inteligentny jeszcze wszystko włoży do szafek...:)
    • Gość: wolny_ptak Re: czy warto miec maszyne do mycia naczyn -KOSZTY IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.06.05, 22:15
      Więc jest tak

moja zużywa

Energia
      1,45 KW X 0,41 zł = 60 gr na największym programie któreego nie używa sie zbyt
      często dla zaokrąglenia przyjmijmy ze ejst to 50 gr (podwójna klasa B)

Woda
      0,017 m^3 x 7 zł = 12 gr

Detergenty
      Kupujemy ROBOT 2,5 kg za 25 zł + sół za 7 zł + nabłyszczacz 14 zł dje to 46 zł
      taki zestaw wystarcza na oko 2 miesiąća X 1,5 mycia dzienie co daje 90 myć a
      koszt mycia jest oko 50 gr

wiec sumując 50 gr energia + 50 gr detergenty + 12 gr woda .. daje nam 1,12 zł
      na mycie i teraz .... używajac ludwika na 2 tygodnie z 5 zł ... dziennie wyjdzie
      40 gr na płyn

koszt dzienny zmywania 1,60 (przy 1,5 mycia na dobę )

co miesiecznie daje nam 60 zł kosztów .....

ale można pokusić się o stwierdzenie że przy jednym myciu dziennie koszt
      miesieczny oko 40 zł

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka