Dodaj do ulubionych

plyta indukcyjna - czy warto?

IP: *.centertel.pl 29.03.07, 18:28
Czy warto kupic plyte indukcyjna? Czy zakup takiej plyty wiaze sie z wymiana
wszystkich garnkow i patelni? Mam garnki ze stali szlachetnej, ale magnes do
ich dna sie nie przyczepia. Patelnie w ogole nie maja stalowych spodow. Jesli
kupilabym plyte indukcyjna, to ile kosztuje (w przyblizeniu) komplet garnkow
do indukcji i jakiej firmy .
Obserwuj wątek
    • Gość: Ketty Re: plyta indukcyjna - czy warto? IP: 83.16.114.* 29.03.07, 20:29
      Zakupiłam płytę indukcyjną TEKA i z niecierpliwością czekam na jej
      zaistalowanie. Posiadam garnki Tefal Edition z przeźroczystymi pokrywkami.
      Naczynia te nadają się na każdy rodzaj kuchenek, także na indukcyjne. Ja swoje
      garnki kupowałam na sztuki w sklepie internetowym - posiadam także dwie
      patelnie, jedną głęboką i jedną płytką. Jestem bardzo zadowolona.Zobacz także na
      Allegro.
    • Gość: mjkmjk Re: plyta indukcyjna - czy warto? IP: *.ists.pl 30.03.07, 20:24
      Tak, warto. Poczytaj inne wątki na forum na ten temat. Jest tu wiele wypowiedzi
      o płytach indukcyjnych. Generalnie taka łączy szybkość gotowania na gazie z
      wygodą utrzymania czystości i estetyki elektrycznej płyty ceramicznej, przy
      czym jest pozbawiona jej wad (np. inercji cieplnej).
      Jeżeli chodzi o garnki, to tanie garnki kupisz np. w Ikei - jakiś badziewny
      komplet na początek ok. 40 zł. Zwykle też pasuję takie najstarsze, zwykłe
      emaliowane. Nie pasuje stal szlachetna (o ile nie jest w odmianie
      ferromagnetycznej), aluminium i oczywiście szkło. Jak się magnes mocno
      przyczepia, to garnki będą na pewno odpowiednie.
    • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 04.04.07, 23:57
      Czy ktoś ma płytę Electrolux EHD 68200P.
      Płyta ta nie posiada tradycyjnych okrągłych pól grzejnych , tylko cała jest
      podzielona na 4 części ( chyba o kształcie kwadratów ).
      Interesuje mnie , czy cała powierzchnia kwadratu stanowi część grzewczą i czy
      jest dowolność w usytuowaniu naczynia na płycie.
      Wie ktoś może jaka jest orientacyjna trwałość płyt indukcyjnych , oraz jak jest
      z hałasem podczas gotowania ( słyszałem , że podobno paskudnie piszczą ).
        • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 05.04.07, 19:55
          Kolego dzięki za dobre chęci , ale tyle to sam wiem.
          Niedokładnie przeczytałeś moje zapytanie .
          W płycie tej nie ma tradycyjnych " kółek" , tylko cała powierzchnia jest
          podzielona na 4 kwadraty - ok 30 x 30cm każdy .
          Interesuje mnie czy cała powierzchnia kwadratu (900cm kw.) jest częścią
          roboczą .
          Czy przykładowo mogę postawić naczynie dowolnej wielkości w dowolnym miejscu
          kwadratu ,lub na składaniu kwadratów i będzie cała powierzchnia dna rozgrzewana?
      • Gość: mjkmjk Re: plyta indukcyjna - czy warto? IP: *.ists.pl 11.04.07, 23:06
        Widzę, że nikt nie może Ci odpowiedzieć, więc ja spróbuje.
        Ta płyta ma design taki jaki ma. Natomiast w gruncie rzecz posiada 4 identyczne
        pola (rzadko spotykana rzecz) o średnicy 210 mm i mocy 2300W. Każde pole ma
        booster, także o identycznej mocy 3200 W.
        Tak więc niezależnie od designu, są to 4 identyczne pola w kształcie koła.
        Płyty indukcyjne nie hałasują. Przy włączeniu bardzo wysokiej mocy (np.
        booster) możesz usłyszeć ciche brzęczenie (buczenie), ale sam nie wiem czy to
        na pewno z płyty, czy może garnek tak wibruje. W ogóle to nie przeszkadza i
        ledwo to słychać.
    • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 08.04.07, 21:37
      Ponawiam pytanie : Czy ktoś coś wie na temat płyty Electrolux EHD 68200P.
      Ale proszę o odpowiedzi dotyczące wyłącznie tego modelu.
      Proszę o wstrzymanie się od pisania bzdetów z założenia oczywistych (przykład -
      odp. na moje zapytanie powyżej)
        • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 11.04.07, 12:51
          Dzięki - jest to chyba najlepszy dostępny opis.
          Jednak dalej nie znam odpowiedzi na podstawowe zapytanie :
          Czy polem grzejnym jest cała powierzchnia kwadratu (prostokąta) i czy jest
          jednakowa moc bez względu na wielkość i miejsce położenia naczynia.
          Oraz - jaka jest ta moc!!!
            • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 15.04.07, 01:49
              co nieco już się dowiedziałem ( w Electroluksie ).
              Sądzę , że nie warto przepłacać za tę wątpliwą nowość.
              Płyta ta wbrew pozorom nie jest polem grzejnym w każdej jej powierzchni , tylko
              tradycyjnie w okręgu z oznaczonym środkiem .
              Dla zainteresowanych służę dodatkowymi informacjami , oraz orginalną
              innstrukcją.
              Po dokładnej analizie zdecydowanie polecam płytę EHD 60020 P.
                • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 17.04.07, 13:49
                  Najpierw , żeby ułatwić sobie decyzję wybierałem firmę.
                  Po w miarę szerokiej , ale zawsze subiektywnej analizie postawiłem na
                  Elekctroluxa .
                  Argumenty za:
                  - solidna szwedzka firma z tradycjami
                  - bardzo dobre opinie użytkowników
                  - moja opinia - mam zmywarkę i spisuje się rewelacyjnie
                  - ceny jeszcze do przełknięcia ( w odróżnieniu od np. Siemens AEG , Miele )
                  - dobrze rozwinięta sieć serwisowa
                  Następnie kompleksowo sprawdziłem ich ofertę, łącznie z kilkakrotnymi rozmowami
                  tel. z centralą Electroluxa w Wa-wie.
                  Podsumowując, uważam , że wybrany przeze mnie model jest właściwym i dobrym
                  wyborem.
                  Teraz jestem na etapie dobierania piekarnika - ewentualne porady mile widziane.
                  • basia_11 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 13.08.07, 14:04
                    aina40 napisał:

> Następnie kompleksowo sprawdziłem ich ofertę, łącznie z kilkakrotnymi rozmowami
                    >
                    > tel. z centralą Electroluxa w Wa-wie.
                    > Podsumowując, uważam , że wybrany przeze mnie model jest właściwym i dobrym
                    > wyborem.
                    >

Minęło kilka miesięcy od zakupu przez Ciebie tej płyty indukcyjnej - jak się
                    sprawuje? To było dobry wybór czy nie bardzo?

pozdrawiam
                    Basia
                    • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 13.08.07, 15:14
                      Basiu odpowiem pod koniec września, bo wtedy mam nadzieję zakończę
                      remont i wypróbuję to cudo.
                      Narazie finalizuję wyposażenie i dopracowuję szczegóły. Będzie
                      niebawem rok, jak nad tym pracuję i w tym czasie wiele zmieniłem (na
                      etapie projektu).
                      Zostałem jednak przy Electroluxie i płycie EHD 60020P. W zasadzie
                      prawie cały sprzęt mam z tej firmy.
                      Ślędząc na bieżąco ruch w tym interesie nadal uważam to za dobry
                      wybór, tym bardziej, iż płyty i piekarniki są narazie jeszcze
                      produkowane w Niemczech. Inni to produkcja chińska, turecka, włoska
                      ew. polska.
                      Ostatnio napaliłem się na blaty granitowe i chyba takie zastosuję.
                      Cena wbrew pozorom jest do przyjęcia.
                      • basia_11 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 14.08.07, 07:35
                        aina40 napisał:

> Basiu odpowiem pod koniec września, bo wtedy mam nadzieję zakończę
                        > remont i wypróbuję to cudo.
                        > Narazie finalizuję wyposażenie i dopracowuję szczegóły. Będzie
                        > niebawem rok, jak nad tym pracuję i w tym czasie wiele zmieniłem (na
                        > etapie projektu).
                        > Zostałem jednak przy Electroluxie i płycie EHD 60020P. W zasadzie
                        > prawie cały sprzęt mam z tej firmy.

To proszę pamiętać o podzieleniu się wrażeniami na forum:-)

Ja też lubię electroluxa - mam ich pralkę i lodówkę, starą lodówkę też miałam
                        tej firmy i zastanawiam się nad tym samym modelem płyty, który Ty wybrałeś.
                        Trochę wątpliwości zasiali we mnie forumowicze tak pozytywnie wypowiadający się
                        o płytach Teki... czy rzeczywiście te płyty są najlepsze?
                        Za to co do piekarnika nie mam wątpliwości - będzie electrolux:-)

pozdrawiam
                        Basia
                          • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 14.09.07, 19:33
                            Już tu mnóstwo razy pisałem, iż wszystkie urządzenia AGD są zasilane
                            jednofazowo (230V). Układ trójfazowy (tzw. siła) pozwala jedynie
                            rozłożyć obciążenie pomiędzy fazy - w przypadku płyty na 2 fazy.

A czy wytrzyma to Twoja instalacja - nie wiem. Musi to obejrzeć i
                            ocenić fachowiec.
                            W umowie z ZE masz zresztą wpisany przydział mocy. Na jej podstawie
                            masz dobrane bezpieczniki główne i to zasadniczo ogranicza Ci pole
                            działania.
                              • Gość: walluk Re: plyta indukcyjna - czy warto? IP: *.chello.pl 15.09.07, 02:17
                                Wg mnie tam gdzie nie ma instalacji trójfazowej nie ma sensu podłączać płyty
                                elektrycznej. Taka płyta indukcyjna posiada 7,2 kW mocy. To oznacza, że jeśli
                                włączysz wszystkie pola to będziesz pobierać tyle energii, że potrzebny ci
                                będzie 20 A bezpiecznik (zakładam że przewody elektryczne to wytrzymają). A
                                jeśli podczas gotowania włączysz piekarnik albo pralkę (2-3 kW mocy każde) to
                                będziesz musieć co chwile włączać bezpieczniki lub je wymieniać.
                                Podłączając kuchenkę w ten sposób może się zdarzyć że spalą Ci sie bezpieczniki
                                nie w domu ale tzw. pion czyli te bezpieczniki przed licznikiem a nie wiem czy
                                masz do nich dostęp.
                                I nie słuchaj użytkownika Aina40 bo on widać lubi wyłączać wszystko jak gotuje a
                                może nie ma żadnego innego urządzenia elektrycznego poza płytą indukcyjną.
                                • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 15.09.07, 09:33
                                  Kolego (koleżanko?) "walluk" proszę o czytanie ze zrozumieniem, a
                                  jeśli masz z tym problem, to przeczytaj kilka razy.

Czy ja namawiałem do podłączania płyty indukcyjnej jednofazowo?
                                  Ja tylko udzieliłem objaśnienia, jak takowa płyta jest zasilana i
                                  jak może być podłączona.

I wyobraż sobie, że mam w domu (piętrowy z piwnicą + garaż) jedną
                                  fazę i ponad 20 lat gotuję wyłącznie na kuchence elektrycznej.
                                  Może nie uwierzysz, ale prania żona nie robi w balii, nie prasuje
                                  żelazkiem na podgrzewane wkłady i nie trzyma produktów spożywczych w
                                  wykopanym dole, a talerzy nie zmywa w zlewie. Jakoś wszystko
                                  fukcjonuje i bezpieczniki się nie palą.
                                  Akurat rozpocząłem remont kuchni i będzie w niej m.in. płyta
                                  indukcyjna, a jeżeli dalej nie wierzysz to zapraszam do siebie.
                                  Gości lubię i zawsze jakieś "conieco" się znajdzie.
                                  • Gość: walluk Re: plyta indukcyjna - czy warto? IP: *.chello.pl 15.09.07, 23:43
                                    Wszyscy sie cieszymy, że Ci się tak powodzi- nie pierzesz w balii ba nawet nie
                                    zmywasz w zlewie.
                                    A co do problemu to przelicz moc urządzeń jakie masz w domu i zaczniemy
                                    dyskusje. Może masz płytę małej mocy, taki też piekarnik itp. ale przy
                                    dzisiejszych urządzeniach cięzko wszystko na jednej fazie utrzymać. No chyba że
                                    masz instalację zrobioną z kabla miedzianego grubości drutu zbrojeniowego. Płyta
                                    grzewcza ma 7,2 kW, czajnik 2kW, piekarnik 3,2kW, lodówka jak chodzi pewnie z 2
                                    kW też ma, to samo zmywarka i pralka automatyczna, do tego telewizor komputer
                                    itd. Ja nie mówię, że to wszystko włącza się naraz. Ale czasem się zdarzy, że w
                                    piekarniku sie coś piecze a i na 4 palnikach się coś gotuje, i włącza się
                                    lodówka. I co wtedy ??
                                    • basia_11 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 16.09.07, 13:59
                                      Poczytałam sobie tę powstałą w międzyczasie dyskusję o mocach, fazach i widzę,
                                      że muszę z elektrykiem słówko zamienić, bo nadal do końca nie wiem jak nalezy
                                      podłączyć płytę indukcyjną... W miejscu gdzie za ok. 2 m-ce takowa płyta powinna
                                      juz pracować mam wyprowadzone gniazdo na tzw. siłę, ale czy płytę można do
                                      takiego właśnie gniazda podłączyć, czy musi to być normalne gniazdko z
                                      uziemieniem a kabelki w środku w jakiś szczególny sposób połączone to nadal nie
                                      wiem...

pozdrawiam
                                      Basia
                                      • aina40 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 16.09.07, 15:00
                                        Masz jak najbardziej OK.
                                        Płytę można zasilić jednofazowo, lub dwufazowo i to drugie
                                        rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze i będzie u Ciebie
                                        zastosowane.
                                        Po zakupie płyty potrzebujesz elektryka + wtyczka , ewentualnie
                                        przewód (nie wszystkie mają na wyposażeniu).
                                        Samo podłączenie nie jest skomplikowane, jednak nie radzę go robić
                                        elektrycznemu laikowi - pomyłka grozi uszkodzeniem płyty, nie mówiąc
                                        o porażeniu.
                                        • basia_11 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 17.09.07, 07:42
                                          aina40 napisał:

> Masz jak najbardziej OK.
                                          > Płytę można zasilić jednofazowo, lub dwufazowo i to drugie
                                          > rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze i będzie u Ciebie
                                          > zastosowane.
                                          > Po zakupie płyty potrzebujesz elektryka + wtyczka , ewentualnie
                                          > przewód (nie wszystkie mają na wyposażeniu).

Dzięki.
                                          Elektryk bywa na budowie z doskoku, w chwilach wolnych kończy łączenie przewodów
                                          w puszkach, więc jak się pokaże, to zostanie przepytany.

Teraz jeszcze w opisach piekarnika elektrycznego muszę poszukać, do jakiego
                                          zasilania powinien być podłączony...

pozdrawiam
                                          Basia
                                        • basia_11 Re: plyta indukcyjna - czy warto? 17.09.07, 09:11
                                          Jeszcze takie jedno pytanie do użytkowników płyt mam - w wątkach o płytach co
                                          jakiś czas są wtrącane opinie o ramkach, jesli dobrze pamiętam, to na ogół
                                          negatywne w stosunku do ramki - że zbiera się brud. Czy to jedyna wada ramki? A
                                          może z kolei dzięki ramce płyta jest 'szczelniejsza' bo jak coś wykipi, to nie
                                          ucieka od razu na blat, czy ramka nie daje takiej ochrony?
                                          Do tej pory gotowałam tylko na gazie a każdy wie jak wygląda kuchenka gazowa
                                          -tam problem wykipienia dotyczy tylko płyty kuchenki i trochę obaw mam, czy
                                          zalewanie blatu nie jest mocno kłopotliwe... Nie mówię, że często mi coś kipi,
                                          ale czasem ziemniaki czy makaron próbują opuścić garnek.

pozdrawiam
                                          Basia
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka