Dodaj do ulubionych

Ludzie doradzcie!

25.10.06, 20:44
Witam,
Dostalem oferte pracy na uniwerku w Osace, z pensa 4mln JPY rocznie co wychodzi 333tys. miesiecznie.
Ile kosztuje tam utrzymanie, jakies mieszkanie, jedzenie?
Te 330k, to nie jest troche za malo?
Nie wiem czy profesor nie jest doinformowany (?) ale mi powiedzial ze z tego bede musial sobie z tego oplacic ubezpieczenie medyczne dla siebie i rodziny.
to juz w ogole z chyba sie robi dramat, bo slyszalem ze japonia potrafi byc droga.
wiec pytanie mam krotkie, da sie tam za to utrzymac, tzn ja i do tego dojdzie 6mc dziecko...
dzieki za rade
Obserwuj wątek
    • kapitankloss1 Re: Ludzie doradzcie! 25.10.06, 22:54
      Nie ma sprawy, dramatu nie bedzie a i pewnie sobie zaoszczedzisz lub sie
      pobawisz....hmmm....pewnie nie smile...bedziesz zmienial pieluchy.

Mieszkanie...hmmm...Osaka...znajdziesz pewnie za 100,000 lub mniej.
      Jedzenie i utrzymanie....100,000 (jedzenie, rachonki i pieluchy smile )

Zostaje 133,000 na miesiac do zabawy smile a to jest wiecej niz wystarczajaco.

Konkrety ci napisze pewnie Nekos bo tam teraz jest. Ubezpieczenie jakie ja
      mjalem nie bylo wcale takie drogie, ale juz nie pamietam ile.
      • zola Re: Ludzie doradzcie! 25.10.06, 23:19
        Dzieki za info, lekko sie uspokoilem.
        Zapomnialem wymienic ze jade tam nie tylko z dzieckiem, ale tez z zona, jakos przeoczylem, a ona to zobaczyla smile wiec serdecznie przepraszam!
        • kaim2005 Re: Ludzie doradzcie! 26.10.06, 08:06
          Jesli bedziesz pracowal na uniwerku to staraj sie o apartament rodzinny
          w "international lodge". W Tokyo jest bardzo trudno ale w Sendai np. moj kolega
          dostal bez problemow. Taki mieszkanie prawie zawsze jest o wiele tansze od
          czegokolwiek co mozesz znalezc na wolnym rynku.
          Myszle ze w Osace za 333tys jenow spokojnie sie utrzymacie, zwlaszcza ze
          dziecko jest male i nie bedzie chodzilo do przedszkola/szkoly.
          Ubezpieczenie nie jest az tak upiornie drogie. Ja place 13tys. jenow za cztery
          osoby ale obejmuje tylko 70% kwoty jaka trzeba doplacic. 30% trzeba dolozyc z
          wlaniej kieszeni lub wykupic dodatkowe ubezbieczenie. To jednak nie wiem ile
          kosztuje. Dodatkowo w wiekszosci okregow te 30% jest ubezpieczane przez lokalne
          wladze dla dzieci w wieku przedszkolnym. Nie wiem jak jest w Osace.
          Dacie sobie rade.
          Pozdrawiam
        • kapitankloss1 Re: Ludzie doradzcie! 26.10.06, 13:48
          Hahaha...zony zawsze maja to do siebie ze wyszperaja gdzies cos co zrobiles
          niepoprawnie jesli to ich dotyczy....jak naprzyklad..."specjalnie" nie
          napisanie o nich. Twoje tlumaczenia ze zapomniales na nic sie nie zdadza smile
        • kabuko Re: Ludzie doradzcie! 28.10.06, 01:25
          W zaleznosci od typu kontraktu moze nalezec Ci sie tanie mieszkanie pracownicze (przewaznie na rok), albo nie. Tak samo mozesz miec 4 dodatkowe pensje rocznie (bonus) lub nie. Pensje na uczelniach podzielone sa na klasy i chyba raczej nie ma jak ich negocjowac (niesprawiedliwosc niemile widziana)... W sumie nigdy nie slyszalam o przypadku negocjowania pensji, prawdobodobnie nie wypada smile

PS: pewnie nie bedziesz mial jak obejrzec mieszkania przed przyjazdem, ale te pracownicze bywaja okropnie zapuszczone (wielu traktuje je jako przejsciowe i odnawianie niewiele pomaga, grzybki wracaja smile). Z tego wlasnie powodu nawet sie o takie nie staralismy, zamieszkalismy w nowym, znacznie drozszym, ale wtedy uniwerek doplaca do czynszu i to sporo (juutaku teate). Jest tez dodatek rodzinny, ale on tez zalezy od rodzaju kontraktu.
          • zola Re: Ludzie doradzcie! 28.10.06, 09:40
            Wielkie dzieki za odpowiedz, rzucila mi troche swiatla na cala sytuacje.
            No wiec mi proponuja 4milionowa klase. Teraz przynajmniej wiem, ze moge sie pytac, czy beda jakies bonusy, doplaty itp (negocjowac nie bedesmileMam o tyle konfortowa sytuacje, ze kogos takiego jak ja szukaja.
            Bardzo chcemy jechac do Japonii, ale nie za wszelka cene. Jak z tych 300k JPY zostanie tyle co nic i bedziemy sie bali pojsc do lekarza, bo 30% doplacic trzeba a ich nie ma, to nie ma to sensu chyba, tym bardziej ze bedziemy tam z niemowlakiem...
            to forum to fantastyczna sprawa
            pozdrawiam wszystkich

• aree Re: Ludzie doradzcie! 28.10.06, 10:05
              zola napisała:
              > to forum to fantastyczna sprawa

no pewnie, że fantastyczna smile
              A można zapytać w jakiej dziedzinie cię ściągają? Tak mnie zaciekawiło.
              Powodzenia.
            • kabuko Re: Ludzie doradzcie! 28.10.06, 16:03
              Akurat na maluszka duzo nie bedziesz placil, bo opieke zdrowotna ma prawie darmowa (placisz 580 jenow przy pierwszej wizycie u lekarza w danej serii, czyli jedno piwo w pubie). Warto tez podczas rejestracji cudzoziemca w urzedzie miejskim/dzielnicowym poprosic tlumacza o przejscie sie do okienka d/s dzieci, u nas na przyklad do 4 roku zycia wyplacaja "pieluchowe" (takie "becikowe). Ale to moze byc wyjatek - w Sapporo za samo urodzenie dziecka wyplacaja 300 tysiecy jenow smile
            • chiara76 Re: Ludzie doradzcie! 28.10.06, 17:44
              zola napisała:

> to forum to fantastyczna sprawa
              > pozdrawiam wszystkich
              >

mowa!

A z ciekawości, czemu zalogowałeś się jako kobieta zakładając konto na gazecie?
              zwróciłam na to uwagę chcąc Ci odpowiedzieć ...wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka