Dodaj do ulubionych

Widzenie stereoskopowe.

09.11.22, 21:35
Mam ciekawe obserwacje i chciałbym się czegoś na ten temat dowiedzieć. Znacie pewnie Państwo obrazki, na które odpowiednio patrząc można coś więcej zobaczyć - nazwijmy je "obrazki stereoskopowe". Są książki z takimi obrazkami, można znaleźć je w Internecie i są podobno programy do tworzenia takich obrazów. Nie wszyscy podobna potrafią je zobaczyć, mimo że mają dwoje oczu i każde oko widzi "swój obraz". A teraz, jaki ja mam problem? Jeden obraz, nazwijmy go I stopnia "stereo" udaje mi się dość łatwo zobaczyć, natomiast II stopnia i czasami III, nie wszędzie. Od czego to zależy? Ile stopni "stereo" dany obraz posiada? Czy to jest immanentna cecha obrazu, czy to moja zdolność widzenia? Inny problem, to obrazy które można zobaczyć w przestrzeni pomiędzy obrazkiem "stereo" a oczami. Zobaczenie tego obrazu jest o wiele trudniejsze od zobaczenie za obrazkiem. Udało mi się to tylko na jednym obrazku "stereo". I znowu mam to samo pytanie: czy to cecha obrazka, czy tylko moja zdolność? Wszystkie te problemy miałem parę lat temu, kiedy panowała w Polsce moda na to zjawisko, ale teraz sobie przypomniałem, kiedy zobaczyłem obraz "stereo" nie przy pomocy specjalnie spreparowanego obrazka, tylko że tak powiem w naturalnej rzeczywistości. O tym dotychczas nie miałem zielonego pojęcia. Pierwszy raz w czasie ćwiczeń z fizykoterapii w boksie otoczonym kratownicą. Patrząc w sufit jak również na ściany wszędzie ujrzałem piękne obrazy "stereo". Efekt niesamowity, bo znalazłem się w olbrzymiej sali. Kto zna to zjawisko, to wie jak jest przyjemność oglądania takich obrazów "stereo". Od tego czasu zacząłem przyglądać się otaczającemu mnie światu. Udało i się już zobaczyć takie obrazy "stereo" w mojej łazience ta ścianie wyłożonej terakotą, w w wagonie kolejki miejskiej na oparciu fotele w kropki, a najciekawsze na peronach kolejki na płytach betonowych ułożonych na krawędziach. Jeżeli płyta ma część o innej powierzchni dla niewidomych, mamy podwójny efekt. Pierwszy ten bliższy na powierzchni z drobną fakturą i dalszy na powierzchni tej dla niewidomych. Ciekaw jestem gdzie jeszcze można zobaczyć?. Myślę, że wszędzie tak, gdzie obraz w każdym z oczu jest wyraźnie różniący się, a to jest chyba zawsze gdy mamy do czynienie z równo powtarzającymi się elementami, takimi jak np. krata, kostka, kropki. Może ktoś wie, gdzie można by znaleźć opis tego zjawiska? Chętnie zapoznałbym się z poglądowym rysunkiem tworzenia się tych obrazów. Być może mój opis jest nieprecyzyjny, ale nie znam fachowego słownictwa potrzebnego do opisu tego zjawiska.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka