Dodaj do ulubionych

Co po zakupie mieszkania w Czechach?

22.08.08, 21:12
Słuchajcie, czy jak ktos sobie kupi mieszkanie/dom w Czechach, to po
zameldowaniu dostaje czeskie dokumenty, typu obcansky prukaz? Czy wraca do
Polski i w dowodzie wpisuje adres zameldowania w Czechach?
Obserwuj wątek
            • sks_baltyk_1930 Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 24.08.08, 17:39
              Prawo jazdy mozesz wymienic na czeskie jak chcesz (starczy prehodny
              pobyt) ale nie musisz. Dowod osobisty takze powinnas miec polski bo
              masz polskie obywatelstwo. Jedyne co mozesz zrobic to wymeldowac sie
              z polskiego adresu i przy zmianie dowodu powiedziec ze mieszkasz na
              stale za granica (w dowodzie z tylu zamiast adresu w Polsce bedziesz
              miala puste pole). Nie musisz w Polsce podawac dokladnego adresu za
              granica. Pytaja jedynie o kraj ale to tez tylko do celow
              statystycznych, potem np. wiedza ilu nas jest juz w Irlandiismile)

Tak to wyglada w moim przypadku: prehodny pobyt z czeskim adresem
              (zameldowaniem), polskie prawo jazdy, polski dowod bez adresu

mam nadzieje, ze troche pomoglemwink

PS. a masz juz moze rodne cislo? Ja juz czekam 9 miesiecy i szlag
              mnie trafia bo powiedzieli ze przyjdzie do 3!!! A znam ludzi co
              czekaja juz 2 lata!!!
              • pampeliszka Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 24.08.08, 18:32
                A skad, pobyt mam od roku, a rodneho cisla nie widac. Zapytam niedlugo, przy
                okazji wyrabiania (mam nadzieje) stalego pobytu, bo 5 latek mija...

Czyli w Polsce nikogo nie interesuje, ze znikam. Ale czekaj, to mi wyglada na
                sporą dziurę, bo jak mnie moga namierzyc bez adresu? Dajmy na to, ze cos
                przeskrobię? To w zadnych dokumentach nie bede miec adresu stalego zameldowania?
                W paszporcie i tak nie ma, w dowodzie nie bedzie, moze w prawie jazdy, ale z
                tego co piszesz, to moja wolna wolasmile)
                Nie masz np problemow jak sie np. zapisujesz do biblioteki czy w jakimkolwiek
                urzedzie, ze nie masz w dowodzie adresu?
                • kropkacom Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 24.08.08, 19:49
                  Mąż dostał fialovy pas w lipcu 2006, w grudniu 2007 poszedł się o rodne cislo
                  upomnieć - powiedzieli mu że jeszcze nie ma, ale lada dzień dostanie i przyślą
                  pocztą. Guzik, dopiero w połowie lipca tego roku poszedł jeszcze raz na
                  ciziniecką i mu wpisali. Żeby było zabawnie, przed tygodniem przyszło pismo z
                  cizinieckiej że przyznali mu rodne cislo - "Datum vydani - 10.03.2008".
                • rzulw Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 24.08.08, 21:54
                  Jeśli mieszkasz za granicą dłużej niż 3 miesiące, masz obowiązek zgłosić ten fakt w urzędzie meldunkowym oraz zmienić dowód osobisty, w którym wg prawa polskiego należy zmienić adres na aktualny. Jako adres zamieszkania zostanie umieszczona informacja: "Czechy" lub "Republika Czeska" czy inny właściwy kraj. Jeśli Twój pobyt za granicą jest pobytem stałym, nie masz obowiązku posiadania dowodu osobistego (masz prawo nie obowiązek) oraz zgłaszania tego faktu nawet w Urzędzie Skarbowym (mieszkając stale za granicą, adres stałego zameldowania również jest za granicą, co automatycznie powoduje podległość pod lokalny urząd skarbowy czy finansowy, jedynie w naszym interesie jest wymeldowanie się oficjalnie na terenie Polski, co spowoduje "odczepienie się" od nas polskiego U.S.)
                  Jeśli przebywasz na terenie Republiki Czeskiej ponad 3 miesiące - prawo jazdy musisz wymienić na czeskie (a co za tym idzie uaktualnić dane adresowe).
                  Każda wizyta na policji dla cudzoziemców wiąże się ze szczegółowym sprawdzeniem Twoich danych w rejestrze skazanych i poszukiwanych na terenie Republiki Czeskiej, kraju ojczystego oraz Europy, tak więc jak coś przeskrobiesz, to nie rozpłyniesz się w powietrzu smile
                  Żeby zapisać się do biblioteki musisz okazać dokument potwierdzający pozwolenie na pobyt (obojętne czasowy czy stały), w urzędzie to samo.

A co do pobytu stałego. Należy mieć oraz przedłożyć na policji dokumenty potwierdzające przebywanie, zamieszkiwanie oraz posiadanie źródła utrzymania przez nieprzerwany okres pięciu lat na terenie Republiki Czeskiej (dlatego warto wyrobić pozwolenie na pobyt czasowy od razu po przyjeździe do Czech, bo to właśnie jest najlepszy dokument potwierdzający powyższe)
                  • daghda.irish.pub Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 24.08.08, 22:05
                    Może się nie znam, ale...

Zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników
                    (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.) podatnicy mają obowiązek
                    aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie
                    zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Osoby
                    fizyczne, które nie są podatnikami podatku od towarów i usług i podatku
                    akcyzowego, dokonują aktualizacji w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła
                    zmiana danych.

Aktualizacji danych dokonujemy poprzez złożenie w swoim dotychczasowym urzędzie
                    skarbowym formularza NIP-3, w którym wskażemy nowy, zagraniczny adres
                    zamieszkania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów o właściwości organów
                    podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371, z późn. zm.) właściwym urzędem
                    skarbowym dla osób, które zmieniają miejsce zamieszkania na zagranicę, za rok, w
                    którym wyjechali z kraju, będzie dotychczasowy urząd. Od następnego roku ich
                    urzędem będzie urząd właściwy do spraw opodatkowania osób zagranicznych.

Formularz NIP-3 możemy przesłać do urzędu pocztą, najlepiej listem poleconym.
                    Warto pamiętać, że za niezłożenie aktualizacji w wyznaczonym terminie grożą kary
                    określone w Kodeksie karnym skarbowym.

To, że powiadomiliśmy urząd o wyjeździe i wskazaliśmy nowy adres zamieszkania na
                    formularzu NIP-3, nie oznacza, że urząd będzie nam przesyłał pisma na nasz
                    zagraniczny adres. W razie niedopełnienia obowiązku wyznaczenia pełnomocnika do
                    spraw doręczeń pismo będzie uważane za doręczone pod dotychczasowym adresem lub
                    adresem ostatniego pobytu w Polsce.

Warto wiedzieć, że, prowadząc postępowanie podatkowe, urząd może wezwać nas (lub
                    naszego pełnomocnika) do stawienia się w urzędzie. Niezastosowanie się do
                    wezwania może spowodować nałożenie kary finansowej. Nasze tłumaczenie, że nie
                    mogliśmy się stawić, bo nie otrzymaliśmy wezwania, na nic się zda, gdyż urząd
                    może ukarać stronę, która nie stawiła się pomimo prawidłowego wezwania organu
                    podatkowego, a prawidłowym wezwaniem będzie wezwanie wysłane na nasz ostatni
                    adres w kraju.

Ustanowienie pełnomocnika zgłaszamy organowi podatkowemu właściwemu w danej sprawie.

Obowiązek ustanowienia przez stronę pełnomocnika do spraw doręczeń regulują
                    przepisy art. 147 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
                    certyfikatem rezydencji jest zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla
                    celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa
                    miejsca zamieszkania podatnika.

Certyfikat rezydencji potwierdza, że dane państwo uważa nas za osobę mieszkającą
                    na jego terenie w rozumieniu przepisów podatkowych tego państwa. Posiadanie
                    certyfikatu nie przesądza automatycznie, że nie możemy zostać uznani za osobę
                    mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba
                    fizyczna może mieć w danym roku podatkowym więcej niż jedno miejsce
                    zamieszkania. Może się również zdarzyć, że dana osoba może spełniać kryteria w
                    różnych państwach dla uzyskania w nich certyfikatu rezydencji.

Posiadanie certyfikatu rezydencji danego kraju jest jednak istotną przesłanką
                    dokumentującą przeniesienie centrum interesów życiowych za granicę. Posiadanie
                    certyfikatu rezydencji jest także warunkiem zastosowania stawki podatku
                    wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobrania
                    (niezapłacenia) podatku zgodnie z taką umową.

Zgodnie z powyższym, zaktualizowałem swoje dane - nie mam nic do ukrycia, a wolę
                    wiedzieć, jak US coś ode mnie będzie chciał.
                    • pampeliszka Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 25.08.08, 07:36
                      Aha, a nam na cizinecke powiedzieli, ze odkad jestesmy w EU nie mamy obowiazku
                      zglaszania u nich pobytu. Ze tak bylo wczesniej.
                      Widocznie w Olom nie potrzebuja...
                      Chyba ze tylko do wykazania potem, ze przebywasz tu 5 at, masz racje, to jest
                      najprostszy sposob.
                      My mamy potwierdzenie z Univerzity Palackeho, ze tu mieszkamy, wiec moze tez
                      wystarczy.Zobaczymy wkrotce.
                  • sks_baltyk_1930 Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 25.08.08, 09:27
                    Jako adres zamieszkania zostanie umieszcz
                    > ona informacja: "Czechy" lub "Republika Czeska" czy inny właściwy
                    kraj

masz zle info. W moim dowodzie nic takiego nie wpisali. Mam tez
                    znajomych co mieszkaja na wyspach i w ich dowodach tez nie widnieje
                    Anglia. A wszyscy podawalismy w aplikacji kraj do ktorego emigrujemy.
                    Zreszta tam wyraznie jest napisane "wiadomosc tylko do celow
                    statystycznych", a wiec nie wiem skad to wzieles...
                • sks_baltyk_1930 Re: Co po zakupie mieszkania w Czechach? 25.08.08, 09:32
                  > A skad, pobyt mam od roku, a rodneho cisla nie widac.

Tak myslalem, ze maja w tym burdel

> Nie masz np problemow jak sie np. zapisujesz do biblioteki czy w
                  jakimkolwiek
                  > urzedzie, ze nie masz w dowodzie adresu?

Jezeli bys chciala sie zapisac w Polsce to rzeczywiscie bedzie
                  problem, a jesli chodzi o czechy to do wszystkiego starczy ci
                  prehodny pobyt

> Czyli w Polsce nikogo nie interesuje, ze znikam. Ale czekaj, to mi
                  wyglada na
                  > sporą dziurę, bo jak mnie moga namierzyc bez adresu? Dajmy na to,
                  ze cos
                  > przeskrobię?

Interesuje, interesuje dlatego prawo nakazuje to zglosic i wyrobic
                  sobie nowy dowod (bez adresu)
                  A jak cos wielkiego przeskrobiesz to juz oni cie znajdasmile Chyba, ze
                  zmienisz twarz i danewink Tak mie sie skojarzylo bo akurat
                  ogladam "Twarza w twarz" smile))
                  • uyu pampeliszko, 25.08.08, 10:45
                    misisz sie zglosic w onsulacie RP w Pradze jako obywatelka polska
                    mieszkajaca na stale w Republice Czeskiej.
                    Wtedy wszystkie dokumenty tozsamosci bedziesz mogla wyrabiac w
                    konsulacie. Na tym wlasnie polega rola konsulatow. Sa przedluzeniem
                    krajowej administracji zagranica.

Co do nabycia mieszkania, to zmienil sie twoj stan majatkowy ale nie
                    status pobytu.
                    Generalnie w innym kraju najpierw otrzymuje sie karte pobytu
                    czasowego a nastepnie karte pobytu stalego, ktora przewaznie (w UE)
                    daje takie same prawa jak innym obywatelom, za wyjatkiem mozliwosci
                    glosowania w wyborach prezydenckich.
                    Po jakims czasie, roznym w zaleznosci od kraju, mozna starac sie o
                    obywatelstwo danego kraju. Wtedy dostaniesz obcanski prukaz i
                    paszport.
                    W moim przypadku tak to wygladalo we Francji. Z tego co zauwazylam
                    procedury w Czechach sa podobne do francuskich.

Nie wiem tylko czy Republika Czeska uznaje podwojne obywatelstwo.
                    Mysle, ze tak.
                      • sks_baltyk_1930 Re: pampeliszko, 25.08.08, 11:23
                        > Dodam tylko, ze nie musisz sie wymeldowywac w Polsce. Ja to
                        zrobilam
                        > w dwadziescia kilka lay po wyjezdzie smile)

Musisz, tylko po prostu tego tak nie sprawdzaja. Dzwadziescia kilka
                        lat lamalas polskie prawo. Pewnie zreszta i tak bez ich wiedzy bo
                        maja taki sam burdel w Polsce jak i w Czechach.
                        Zreszta glupie nakaz meldunkowy ma byc niedlugo zniesiony przez
                        Tuska tak samo jak jeszcze glupsza obowiazkowa sluzba wojskowa.
                        • kanapony Re: pampeliszko, 25.08.08, 23:55
                          sks_baltyk_1930 napisał:

> Zreszta glupie nakaz meldunkowy ma byc niedlugo zniesiony przez
                          > Tuska...

czy to oznacza, że właściciel mieszkania /albo główny najemca/ może
                          kogoś wymeldowac bez zapewnienia mu innego lokalu?
                          chodzi o sytuację, gdy chce się go pozbyc a on nie chce /nie ma się
                          dokąd/ wynieśc
                          i co w sytuacji gdy te osoby łączą więzy rodzinne?
                    • sks_baltyk_1930 Re: pampeliszko, 25.08.08, 11:19
                      > Nie wiem tylko czy Republika Czeska uznaje podwojne obywatelstwo.
                      > Mysle, ze tak.

Niestety nie. Nie ma mozliwosci podwojnego obywatelstwa dla cizincow.
                      Trzeba sie zrzec polskiego.
                      Chyba, ze matka lub ojciec jest rodowitym czechem(czeszka) wtedy
                      dziecko ma automatycznie 2 obywatelstwa po rodzicach. Lub nawet 3
                      tak jak moja corka ktora ma polskie, czeskie (po rodzicach) oraz z
                      kraju w ktorym sie urodzila (US)
                    • rzulw Re: pampeliszko, 25.08.08, 12:08
                      nie wszystkie, tylko paszport i nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie. Za
                      pośrednictwem ambasady można również załatwiać wypisy z USC.
                      Dowód osobisty - tylko i wyłącznie osobiście na terenie Polski, nawet nie jest
                      przewidziana możliwość zastępstwa prawnego.

www.santiagodechile.polemb.net/index.php?document=63
                      www.mswia.gov.pl/portal/pl/365/4543/Termin_i_sposob_zalatwienia.html
                      www.wiadomosci24.pl/artykul/4_miliony_polakow_nadal_nie_wymienilo_dowodow_osobistych_48052.html
                      z tym adresem w dowodzie - fakt już nie wpisuje się kraju.
                      • pampeliszka Re: pampeliszko, 25.08.08, 22:08
                        Konsulat znacznie bardziej mi odpowiada, niz jezdzenie do Krakowa po nowy dowod
                        z pustym miejscem zamiast adresu. Podejrzewam, ze mialabym z tym spore problemy,
                        kiedy jezdze do PL na sluzebni cesty i spie w hotelach.Poki co spisuja mnie po
                        prostu z dowodu, lacznie z adresem, ale jak adresu nie bedzie, to chyba bede
                        spala w samochodziesmile)
                        • uyu Re: pampeliszko, 25.08.08, 23:08
                          pampeliszko,
                          wykorzystaj to, ze masz blisko do Polski i wyrob paszport poki
                          jeszcze masz polskie zameldowanie. W konsulacie kasuja jak cholera.
                            • asiuleczka Re: pampeliszko, 28.08.08, 20:30
                              hmmm...a w zasadzie jakie są zalety posiadania stałego zameldowania
                              na terenie Czech? W październiku minie 5 lat odkąd tu jestem, ale
                              szczerze mówiąc, mimo że posiadam tu mieszkanie jakoś nie widzę
                              powodów do bawienia się w papierkologię w Polsce a już na pewno nie
                              mam zamiaru odwiedzać cizineckiej policji.
                              Z drugiej strony - w Polsce też większość ludzi nie mieszka tam,
                              gdzie jest na stałe zameldowana. I od tego podejrzewam jest
                              meldunek tymczasowy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka