Dodaj do ulubionych

Ktoś pomoże? Co to za ptak?

19.10.12, 14:22
To jest link do fotki.
<a href="fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3262059,2,1,IMG-9527-1.html"><img src="fotoforum.gazeta.pl/photo/2/ee/gi/hrds/S1urG845nLwMa9BQNB.jpg" alt="IMG_9527 1" title="IMG_9527 1" /></a>
Pokazały się w moim ogródku razem z muchołówkami szarymi.
Muchołówki były chyba przelotem (bo już ich nie ma); zachowywały się bardzo charakterystycznie dla nich i dlatego je rozpoznałem. Natomiast z tymi mam problem choć zdjęcie jest chyba dobrej jakości. Są u mnie już chyba z miesiąc. jest ich stosunkowo dużo (z pewnością kilkanaście sztuk), ale nie mają nic z zachowania muchołówek. Chodzą sobie po trawie i tam też szukają pożywienia (chyba). Szaleją w kąpieli razem z sikorkami i dzwońcami. Nie wiem co jeszcze mogę napisać?
Mariusz
Obserwuj wątek
   • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 19.10.12, 18:07
    Dzięki za szybką odpowiedź. A co byś powiedziała na kolejny link:
    <a href="fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3262237,2,1,120502-Mucholowka-zalobna-03.html"><img src="fotoforum.gazeta.pl/photo/2/ee/gi/hrds/OcBeOGxnIml1kpza5B.jpg" alt="120502 Muchołówka żałobna 03" title="120502 Muchołówka żałobna 03" /></a>
    Te zamieszkały w "moim" domku na działce. Podpierając się różnymi pomocami "naukowymi" oznaczyłem je jako muchołówki żałobne. Czy mam rację? A jeśli tak to czy ten z działki i ten z ogródka to te same muchołówki?
    • palczak.madagaskarski Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 19.10.12, 18:42
     Też bym je tak oznaczyła smile Ta na zdjęciu przy budce to raczej samica, a samiec zamiast beżu ma więcej czerni. Poza okresem godowym samce wyglądają podobnie do samic.
     Podobna do muchołówki żałobnej jest jeszcze muchołówka białoszyja, ale jest rzadsza w Polsce, poza tym powinna mieć chyba więcej bieli na skrzydle niż ta na Twoim zdjęciu. Samce tych dwóch gatunków odróżnić łatwiej, bo samiec białoszyjej ma po prostu białą obrożę na szyi. A u żałobnej tył szyi jest czarny.
     • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 20.10.12, 19:44
      Dzięki bardzo za pomoc i wyjaśnienia. Jeśli chodzi o muchołówki przy budce to udało mi się uchwycić obojga rodziców jednocześnie. Jak na moje oko niewiele się różnią (nie wrzucam fotki bo gorszej jakości), ale moje oko nie ma tu większego znaczenia. Cieszę się, że "upolowałem" je, że zamieszkały "u mnie" i w końcu, że wiem już wiem co grasuje po ogródku. Jeszcze raz dziękuję.
       • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 21.10.12, 21:15
        Dziękuję za pomoc. Widzisz, moja znajomość ornitologii ogranicza się do bardzo ogólnych treści. Lubię fotografować i przyglądać się przyrodzie, ale gorzej gdy przyjdzie te wszystkie fotki jakoś ponazywać. Jest tyle poszczególnych okazów fauny i flory (które mam w swych zbiorach) tak mało różniących się między sobą, że dla przeciętnego laika jest z tym duży problem. Chciałaś link - proszę bardzo. Wrzucam dwa kolejne.
        <a href="fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3265113,2,2,120502-Mucholowka-zalobna-06.html"><img src="fotoforum.gazeta.pl/photo/2/ee/gi/hrds/emWpHVez0iUH9poCaB.jpg" alt="120502 Muchołówka żałobna 06" title="120502 Muchołówka żałobna 06" /></a>

        <a href="fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3265112,2,1,120502-Mucholowka-zalobna-02.html"><img src="fotoforum.gazeta.pl/photo/2/ee/gi/hrds/yKecEaOzBscBW0UGSB.jpg" alt="120502 Muchołówka żałobna 02" title="120502 Muchołówka żałobna 02" /></a>

        A tak "poza konkursem" zapraszam pod ten link. Tam też może kryć się wiele nieścisłości...
        Jesli masz ochotę zerknij na mój foto-blog:
        www.embeer51.blogspot.com/

   • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 26.01.13, 15:30
    tommylee77 napisała:

    > Moim zdaniem to jakaś inna odmiana muchołówki,albo kląskawka.

    Że też nie mogą do mnie przylatywać "normalne" ptaki?
    Ciągle z nimi (identyfikacja) kłopot. A to dzwoniec jak nie-dzwoniec, a to muchołówka jak nie muchołówka smile Nic to! Ważne, że przylatują i dobrze się u mnie czują.
    Poddaję się z określeniem nazwy. Będzie to kolejny ptaszek i już smile
    Dzięki za zainteresowanie
    • palczak.madagaskarski Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 26.01.13, 15:48
     Chodzi o te pierwsze zamieszczone przez Ciebie zdjęcia? Ja bym nie kombinowała. Kląskawka to nie jest (obejrzyj sobie zdjęcia, a założę się, że też dojdziesz do takiego wniosku). A z muchołówek... Chyba już o tym mówiliśmy. Na pierwszy rzut oka pasuje żałobna i białoszyja, ale ta druga jest rzadsza, i powinna mieć chyba więcej bieli na skrzydle.
     • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 26.01.13, 16:11
      palczak.madagaskarski napisała:

      > Chodzi o te pierwsze zamieszczone przez Ciebie zdjęcia? Ja bym nie kombinowała.
      > Kląskawka to nie jest (obejrzyj sobie zdjęcia, a założę się, że też dojdziesz
      > do takiego wniosku). A z muchołówek... Chyba już o tym mówiliśmy. Na pierwszy r
      > zut oka pasuje żałobna i białoszyja, ale ta druga jest rzadsza, i powinna mieć
      > chyba więcej bieli na skrzydle.

      Ja osobiście też skłaniałbym się do muchołówki, ale z moja wiedzą ornitologiczną i doświadczeniem w rozpoznawaniu ptaków to... przyjąć mogę jedynie jedno - z pewnością to nie jest wrona.
      • palczak.madagaskarski Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 26.01.13, 16:38
       smile
       Nie chciałabym tutaj mówić, że mam jakąś dużą wiedzę ornitologiczną czy doświadczenie, bo to by było i mało skromne, i nieprawdziwe, ale powiem tak: mam do swoich oznaczeń na tyle zaufania, żeby tutaj z całą pewnością wykluczyć kląskawkę, i oceniać swoje oznaczenie jako m. żałobnej na 90% (z brakującymi 10% na białoszyją, ewentualnie jakąś "niespodziankę" jak muchołówka półobrożna, która u nas normalnie nie występuje wink )
       • embeer Re: Ktoś pomoże? Co to za ptak? 26.01.13, 17:02
        I... dlatego tak tylko tutaj napisałem aby wprowadzić odrobinę humoru. Natomiast fotki z tym ptaszkiem są podpisane u mnie jako muchołówka żałobna. Swoją niewiedzę sygnalizuję jedynie by mieć jakieś alibi, gdyby ktoś mi zarzucił nieprawdziwe oznaczenie.
        Dziękuję Ci bardzo za pomoc i... polecam się na przyszłość smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka