Dodaj do ulubionych

Martwe młode sikorki w budce.

09.05.20, 19:42
Witam. Właśnie zostałem świadkiem dziwnego zdarzenia które wydarzyło się na ogródku. Po kolei:
Amatorsko wieszam od lat budki dla sikorek na moim ogródku działkowym.Najbardziej podobają mi się modraszki dlatego kilka lat pod rząd wieszałem jesienią budkę ze zmniejszonym otworkiem i na wiosnę następnego roku cieszyłem się z obserwacji lęgu modraszek. Raz nawet widziałem moment opuszczania gniazda i udzielałem pomocy ostatniej która wychyliła się z budki (chyba 12 albo i 13 sikorki !!!). Biedaczka wyraźnie słabiej opierzona wypadła na wysoką trawę i nie umiała się z niej poderwać - atakowany przez dorosą modraszkę podniosłem ją z trawy i posadziłem na gałąź. Po chwili nakarmiona przez dorosłą przeleciała na gałązkę obok, potem dalej i dalej - moja satysfakcja z uratowania ptaszka bezcennasmile)
W zeszłym roku modraszki się nie pojawiły ale po powiększeniu otworka pojawiła się para bogatek - lęg się udał.
W tym roku było podobne - najpierw widziałem jak znoszą do budki mech, potem samiec na drzewie obok śpiewał a samica wysiadywała jajka. Potem widziałem znoszenie pokarmu - ostatnio byłem na ogródku we wtorek i cicho ale wyraźnie było słychać piski młodych gdy rodzic wskakiwał do budki.
Dzisiaj spodziewałem się obserwować karmienie - z przeszłych lat wiem że im większe pisklęta tym wieksza częstotliwość i głośniejsze kwilenie piskląt,
Rano zaskoczyła mnie cisza i brak jakiegokolwiek ruchu przy budce - nie pasowało mi to zupełnie żeby już wyleciały. Do popołudnia cisza i całkowity brak ruchu - ponieważ zawsze po lęgu czyszczę budkę - zaraz wziąłem drabinę ściągłem budkę, odkręciłem daszek i ...w środku zagrzebane w mchu i sierści 9 padłych małych lekko operzonych sikorek sad(.
Co mogło się stać między wtorkiem a sobotą - czy bogatki czasem porzucają lęgi ????
Czy w przypadku śmierci samiczki/samczyka są w stanie w pojedynkę wykarmić młode ???
Obserwuj wątek
  • nukula4 Re: Martwe młode sikorki w budce. 09.05.20, 23:31
   Najpewniej ktoś robił opryski przeciw jakimś szkodnikom! To podstawowa przyczyna. Ludzie pryskają pod byle pretekstem, nawet gdy jest kila gąsienic i można je zebrać ręcznie, rozrabiają trutkę na hektar pola. Może też brak wody ale to mniej prawdopodobne,
    • piotrek65 Re: Martwe młode sikorki w budce. 13.05.20, 07:34
     Próbowałem troszkę zgłębić temat wychowywania lęgu przez sikorki i trafiłem na artykuły o tym że wiosną tego roku na zachodzie europy dokładniej w niemczech zaobserwowano dużą ilość padłych sikorek.
     Początkowo przypuszczano też zatrucie chemikaliami z pól/sadów jednak to podobno jakaś choroba ptaków.
     Może dotarła i do nas ???
     W ogóle jakby ich mniej - u sąsiadów w budce też pustosad(
   • torre24 Re: Martwe młode sikorki w budce. 14.05.20, 14:55
    Dzień dobry. Mam podobną sytuację tylko, że w gnieździe martwe jest jedno pisklę. Pozostałe żyją, rodzice kursują z jedzeniem non stop. Dziś rano kręcił się tam dzięcioł, nawet został przegoniony przez sikorki. Możliwe, że to on dosięgnął malca? I przede wszystkim czy powinienem wyciągnąć nieżywego pisklaka czy co zostawić w gnieździe?
    • piotrek65 Re: Martwe młode sikorki w budce. 14.05.20, 20:56
     Jedno martwe pisklę to się w lęgu zdarza. Zawsze po lęgach czyszczę budki i znajdywałem już zmumifikowane martwe pisklę w różnym stadium rozwoju - najczęściej bardzo małe jeszcze nieopierzone.
     Przyczyna przypuszczam może być różna - czasami mało pokarmu, może też najmłodsze i najsłabsze pisklę zadeptane przez starsze rodzeństwo. Niekiedy sikorki (zwłaszcza modraszki) mają liczne lęgi - podobno nawet do 15 piskląt.
     Najważniejsze aby pozostałe doczekały do wylotu - lepiej nie ingerować.
     A na dzięcioła to mam wejście do budki (otwór) obity cienką blachą.
     • torre24 Re: Martwe młode sikorki w budce. 14.05.20, 23:53
      Wyciągnąłem pęsetą dwa nieżywe pisklęta (mam budkę z podnoszonym dachem). Jedno rzeczywiście małe ale drugie wydawało się największe w gnieździe. Jajek było 12, może rzeczywiście nie dają rady wykarmić wszystkich...
      • nukula4 Re: Martwe młode sikorki w budce. 15.05.20, 08:24
       Nie przesadzaj z tym zaglądaniem! Ale dobrze że martwe wyjąłeś, najwięcej żre największe, może matka już nie miała podstawowego pokarmu i dała coś "z drugiej półki" teraz już tego nie będzie dawać. Łyski to surowe mięso dopiero starsze, w futrze się mumifikują.
  • r4kk Re: Martwe młode sikorki w budce. 20.05.20, 12:35
   Witam, u mnie taka sama sytuacja. Wczoraj wieczorem hałas z gniazd, że hej. Dziś rano cisza. Też pomyślałem, że wyleciały ale zagłądam i 9 martwych sztuk. Już duże pisklęta z piórami pewnie lada dzień do wylotu. Po wyjęciu ptaszków na dnie gniazda znajdowało się kilka kokonów (prawie 1 cm).
   • nukula4 Re: Martwe młode sikorki w budce. 20.05.20, 13:14
    Kokony włóż do słoiczka na taką ściółkę jak w gnieździe - pewnie to muchy. Lasy Państwowe się uaktywniły i maja plan oprysków do zrealizowania inaczej zapasy trutki ulegną przeterminowaniu i będzie strata i jeszcze będą musieli dopłacić za utylizację! Lepiej pryskać taka logika. Tu ktoś wspominał o zarazie ale wątpię.
   • piotrek65 Re: Martwe młode sikorki w budce. 21.05.20, 20:39
    U mnie to było kilka dni podczas których nie widziałem co działo się w budce. Ale jeżeli u Ciebie to była kwestia jednej nocy podczas której zginęły wszystkie i to już dość duże pisklęta to faktyczne wskazuje na otrucie chemikaliami.
    Co do "kokonów" to nie opisałeś tego dokładniej ale u mnie też coś takiego było między martwymi pisklętami.
    Niewielkie biało/szare wyschnięte kulki albo bardziej owalne jajeczkowate w kształcie - ja pomyślałem, że to odchody piskląt nie zabrane i nie wyrzucone z budki przez rodziców - więc przyjąłem że to dorosłe zginęły a młode padły z zimna i głodu.
   • kzieba Re: Martwe młode sikorki w budce. 31.05.21, 19:56
    Dzień dobry.
    Ja dzisiaj miałam podobną sytuację. Dwa dni temu w budce lęgowej było bardzo gwarno, natomiast wczoraj było jakoś dziwnie cicho.Dziś rano spokojnie sobie zaglądnęłam do budki a tam 3 pisklaki opierzone nieżywe.
    Nie rozumiem co się mogło stać czy może mi ktoś wytłumaczyć?
    Szkoda mi tego lęgu, budka wisi po raz pierwszy w naszym ogrodzie.
    Tak cieszyliśmy się z moim 6 letnim synkiem, że mamy przychówek!
    Jak można ratować pisklaki czy dokarmiać je zostawiając na półce pod budką lęgową jakieś larwy owadów?
  • nukula4 Re: Martwe młode sikorki w budce. 01.06.21, 12:11
   To proste zjadła coś co jej a właściwie rodzicom zaszkodziło. Normalka teraz dzieci zdechną z głodu albo już też są zatrute.od ubiegłego roku u mnie nie ma sikorek. Pisałem że Lasy Państwowe utylizują zapasy trutki albo jakiś sąsiad jest nieekologiczny i truje cały ogródek zamiast złapać 3 gąsienice.Nie wyobrażam sobie że będziesz mógł wykarmić ten drobiazg.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka