Dodaj do ulubionych

Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widziales

22.12.04, 11:33
Wstalem okolo 7 pietnascie.Wyszedlem na schody z lornetka i widzialem:wroble,
gile,grubodzioba,sierpowki,kawki,sojke,kwiczola,dzieciola duzego lub
bialoszyjego,sikorki bogatki+jedna modra,no i...chyba bylo by na tyle.
Latem ,zeby zobaczyc tyle gatunkow ptakow (chodzi o ilosc)trzeba by sie
wybrac nad rzeke,lub stawy i przejsc z 5km...A zima...wystarczy postac pol
godziny na schodach.
Dlaczego ja tak nie lubie zimy?A...chyba dlatego,ze zimno.Ale ptaki
obserwoje soie fajnie. Niema lisci.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • lablafox Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 23.12.04, 12:23
      Błotniaku , ja spoglądając tylko przez onkno, widzę w moim karmiku 3 rodzaje
      sikorek - modraszkę , bogatkę i czubatkę . Sójka przylatuje na balkon sąsiada,
      zamierzam ją zwabić do siebie.
      O wróblach nie wspomnę.
      Gawrony i kawki żyją w sredniej zgodzie ze srokami , a na wczorajszej porannej
      wycieczce zauwazyłam stado trznadli i gila.
      • blotniak32 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 23.12.04, 18:39
        Czesc!
        A w jakim miescie mieszkasz?To duze niasto. Dodam ,ze po napisaniu mojego listu
        pojawily sie jeszcze Jemioluszki,no ale jak wczesniej stalem na schodach z
        lornetka,to jeszcze ich nie bylo.Zrobilem swietne zdiecia Jemioluszek.Szkoda,ze
        to prawdopodobnie ich ostatnia wizyta...Zjadly wszystkie jagody z
        drzewa,niewiem jak sie nazywa to drzewo,takie podobne do wierzby,tylko,ze ma
        czarne jagody.Zjadly terz jagody z winobluszczu ,ktory wspiol sie na krzew bzu.
        Zostaly jeszcze jagody na winobluszczu na plocie,ale to za nisko,boja sie tak
        nisko zfrunac,to jest dosc blisko drogi...
        Pozdrawiam. Tomek
        • marta_znawca Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 22.05.05, 20:45
          Ja dziś
          widziałam :sroke,sójke,gawrona,kawke,wróbla,mazurka,dzięciołka,dzięcioła
          dużego,zielonego,ziębe,słowika rdzawego (lub
          szarego),piecuszka,pierwiosnka,kwiczoła,kosa,dzwońca,sikorki:modra,gogatka,uboga
          ,yyy...cotam jeszcze było...a jeszcze makolągwe,pliszke siwą,żółtą,szczygła,i
          nieznanego mi ptaka.To chyba wszystko.Powiem tylko że wyjechałam dziś na wieś.
    • krysiamusial Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 06.02.05, 12:09
      Witam.Lokalizacja : miasto na Śląsku/dawniej Krakowskie/.W karmniku na moim
      balkonie były dzisiaj od ósmej rano:bogatki, sikorki sosnówki, sikorki ubogie,
      modraszki szt 2, kowalik, dzieciołek, dzięcioł duzy, dziecioł białogrzbiety,
      dziecioł zielonosiwy, kosy, sierpówki, mazurki, wróble, makolągwy.Na drzewach w
      pobliżu siedziały przed chwila dwa grubodzioby/przepiekne ptaki/.Sa tam tez
      sójki i kilka srok.Dzisiaj jeszcze jej nie widziałam, ale bywa z wizytą w
      karmniku para zięb jer.Co kilka dni pojawia się też stadko trznadli. Wszyscy ci
      goście jedzą jak smoki, stracę majątek do końca zimy.Pozdrawiam
    • sajatau Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 06.02.05, 14:43
      A u mnie /20 km od W-wy/ w i pod karmnikiem:sójki, sroki,bogatki,
      modre,szarytki,mazurki/ok20/,dz wońce, trznadle,jery,kosy,drozdy i
      stado"wandali" kwiczołów/ok20-30/,dzięcioły- zielony i duży. Dzień jak co dzień
      latam tylko dosypywać.Aby do wiosny-marzenie moje i moich ptaszków!
      • carduelis Witam! 06.02.05, 19:33
        Witamy na forum smile Jak się już zadomowisz (albo od razusmile to napisz nam coś
        więcej o sobie w wątku o ludziach.
        Pozdrawiam
        carduelis
    • szczurbiurowy sikorki sosnówki i dwa jastrżebie 20.02.05, 11:13
      Byliśmy w lesie na nartach biegowych, po drugiej stronie szosy. Pół metra
      śniegu, w Czersku, 40 kilometrów na południe od Warszawy. Gałęzie sosen
      obciązone czapami śnieżnymi, przygięte do ziemi. I wśród tego śniegu malutkie
      sikorki, z czarnymi łebkami, bobrujące po igłach i rozsypujące puch - tylko
      dlatego je zobaczyłem, że nasypały mi go za kołnierz.
      A wyżej, w okienku pomiędzy gałęziami - dwa kołujące jastrzębowate. Ne wziąłem
      ze sobą niestety lornetki i nie mogłem się przyjrzeć.
      Śnieg skrzypi, poza tym cisza. I skwir drapieżników wysoko.
      • joannaand Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 20.02.05, 13:48
        rano tak kolo godziny 10:00,gdy szłam z psem na spacer do parku Szczytnickiego
        we Wrocławiu widziałam: mnóstwo wróbli zarówno domowych jak i mazurków,parkę
        gili,sikorki bogatki i modre,sójke,kowalika,kosa no i standardowo gawrony
        przechadzajace sie parkowymi kniejami!!!!!!
        pozdrawiam
    • melissa_9 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 23.02.05, 15:53
      To moze ja też napiszę, jakie ptaki pojawiają sie w moim karmniku. Ale ogólnie,
      bo nie wszystkie codziennie są. Karmnik postawiłam w ogródku jakies 3 tyg. temu
      dopiero. Mieszkam 10 km od Rzeszowa, na wsi. Byłam ciekawa jakie w ogóle ptaki
      się pojawią, bo pozornie było ich niewiele (same sierpówki i wróble).
      Po zbadaniu tego zagadnienia okazało sie szybko, że nie jest tak źle.
      Powiesiłam też kawałki słoniny i smalec z ziarnem w plastikowych pudełkach i
      kule. Przylatują: mazurki, wróble, sikorki bogatki, modraszki i 2 ubogie
      (pierwszy raz w ogóle je zobaczyłam !), kowalik, dzięcioły duże (3 samce kiedyś
      siedziały razem na sąsiednim drzewie, więc pewnie przylatuja na zmianę), 2
      sójki, 3 kosy, 1 kwiczoł, stadko sierpówek, kawek i gawronów, 1 (tylko)
      dzwoniec, 1 trznadel był kiedyś, czasem są szpaki (rzadko). Najlepiej się
      obserwuje dzięcioły i kowalika, bo są często.
      Tak wiec nie jest ich aż tak duzo. Nie ma niestety żadnych grubodziobów.
      Na spacerze widuję gile, szczygły, bażanty (w naszym starym sadzie i na
      polach), stadko saren (9 sztuk) przechadza się po polach w poszukiwaniu
      pokarmu. W mojej okolicy nie ma ani kawałka lasu, tylko głównie pola i
      zadrzewienia śródpolne, gdzieniegdzie starorzecza i brudna rzeka Wisłok, więc
      pewnych ptaków u nas nie ma i trzeba by się wybrać na dalszą wyprawę żeby je
      zobaczyć. Dobrze że chociaż czaple można u nas gdzieniegdzie zaobserwować,
      zawsze to coś ciekawszego niż bociany smile, które wszyscy znają.
      J.
    • cereusfoto Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 06.03.05, 11:03
      Dzisiaj poraz pierwszy do mojego ogrodu zawitał ... krogulec. Siedział na
      ogrodzeniu , zwabiony zapewne dużą ilościąprzeróżnego ptactwa. Wszystkie ptaki
      ukryły się , tylko jeden mazurek nie zdążył ( siedział bez ruchu w karmniku ).
      Krogulec jednak na niego nie zwracał uwagi obserwował drzewo u sąsiada,
      następnie zleciał na dół i po chwili wyskoczył zza ogrodzenia goniąc małego
      ptaka - chyba wróbla lub mazurka - niestety nie wiem jaki był finał....
      Zastanawiam się, czy przegonić go następnym razem - po co ma stresować innych?
      Często widziałam zamarłe w bezruchu u mnie na gałęzi lub w karmniku ptaki, więc
      może go lepiej przegonić???
      • mjot1 Nie czyń tego! 06.03.05, 11:51
        Przecie krogulec też chce żyć.
        A może atak, który właśnie przypuszcza jest (z braku sił) jego ostatnim? Czy
        przeszkadzając mu nie skazujesz go właśnie na śmierć?
        Czy jesteś przekonana, że masz absolutne prawo decydowania, kto żyć może a kto
        zginąć musi?
        Jedyne, co w takich sytuacja czynić należy to zaniechanie jakiejkolwiek
        ingerencji.
        To, co się wydarzy na naszych oczach będzie jak najbardziej naturalne (choć w
        naszym pojęciu może i drastyczne).
        Krogulec swym istnieniem wnosi przecie też wiele dobrego w kondycję populacji
        swych ofiar.
        Drapieżnik to nie przestępca.
        Drapieżnik przecie nie dość, że piękny to także niezbędny element niezwykle
        skomplikowanej maszynerii stworzonej przez naturę. Maszynerii, której działania
        my światli „władcy tego świata” nigdy nie pojmiemy do końca...

Najniższe ukłony!
        Zwolennik „szkoły zaniechania” M.J.
      • blotniak32 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 06.03.05, 12:21
        Zgadzam się ze zdaniem "mjota".Nie należy ingerować.Tym bardziej,że populacja
        Krogulca jest mniej liczna ,niż populacja wróbli np. Jeżeli krogulec złapie
        nawet jakiegoś wróbla,to zapewni mu to przetrwanie i może odchowa pisklęta w
        nadchodzącym sezonie,co zwiększy nieznacznie liczebność tego gatunku.
        Natomiast liczebność wróbli i tak zwiększają ludzie poprzez ich dokarmianie.
        Wiesz ile wróbli padło by z głodu w sezonie zimowym nie dokarmiane przez
        człowieka.Dokarmiając je i tak sztucznie zawyżamy ich populacje,co może
        doprowadzić do wypierania mniej licznych gatunków ziarnojadów na skutek
        zabierania im pokarmu naturalnego w sezonie lęgowym przez stada wróbli.
        Krogulec stanowi w tym przypadku wskazaną selekcję naturalną niestety...
        Trochę okrutne ,ale konieczne.
        Tomek
      • naxalite Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 07.03.05, 21:39
        cereusfoto napisała:
        > Zastanawiam się, czy przegonić go następnym razem - po co ma stresować innych?
        > Często widziałam zamarłe w bezruchu u mnie na gałęzi lub w karmniku ptaki, więc
        >
        > może go lepiej przegonić???
        No co Ty - pomijajac kwestie nieingerowania w prawa natury, to przeciez masz
        okazję zobaczenia drapola w akcji...
    • uwazna Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 11.03.05, 11:29
      Surowy, śnieżny przednówek sprawia, że i w środku wielkich miast można zobaczyć
      ptaki, których normalnie tu się nie spotyka. Tak więc dwa dni temu widziałam
      samotną jemiołuszkę pożywiającą się wraz z drozdem na rajskiej jabłoni. Tego
      samego dnia przy ruchliwej ulicy obserwowałam parę pełzaczy. Ulica obsadzona
      jest 50 letnimi dębami. Pełzacze siadały nisko na pniu i zgrabnie przesuwały
      się coraz wyżej drzewa, wyciągając z zakamarków kory jakieś smakołyki. Dwa
      metry od nich przejeżdżały samochody, autobusy itp. Niestety nie wiem, czy były
      to pełzacze leśne czy ogrodowe, bo różnica między tymi gatunkami jest tak
      niewielka, że musiałabym widzieć obu przedstawicieli równocześnie. Kiedyś
      różnicowało je zajmowane środowisko. Teraz jednak pełzacze leśne osiedlają się
      również w parkach i ogrodach. Nie ma lekko z tą identyfikacją...
    • melissa_9 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 11.03.05, 16:39
      Dzisiaj wreszcie i u mnie koło karmnika pojawił się krogulec (chyba) albo
      jastrząb.
      Był kilka razy w celu złapania jakiegoś ptaka. Akurat zawsze wszystkie zdążyły
      się schować na czas, a on sobie przy okazji oglądał teren. Nawet żałowałam (po
      tym co napisaliście wcześniej), że nic nie złapał.
      Niestety za którymś razem na drzewie koło słoniny został tylko dzięcioł i
      znieruchomiał na pniu chowając się za nim. Początkowo nie chcieliśmy ingerować,
      ale jednak trochę szkoda nam było dzięcioła, bo to z naszej winy zostałby
      złapany. I mama pobiegła go przegonić, bo on czekał aż dzięcioł ruszy się z
      drzewa. Ale drapieżnik zbytnio sie nie bał, przelatywał na inne punkty i chciał
      mieć tego dzięcioła. Wreszcie się oddalił, a dzięcioł długo jeszcze siedział
      nieruchomo na drzewie.
      Gdyby chodziło o wróbla, sikorkę albo gołębia, to co innego, ale dzięcioła
      naprawdę było szkoda.
      Nie znam się na ptakach drapieżnych. W ogóle po raz pierwszy widziałam takiego
      ptaka (żywego) tak blisko. Pewnie to była samica krogulca, chociaż mogł to być
      samiec jastrzębia, ale raczej byłby większy, miał inne nogi i ogon.
      J.
    • melissa_9 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 13.03.05, 16:25
      Witam !
      Dzisiaj w sadzie widziałam samicę dzięciołka, akurat miałam okazję się jej
      dobrze przyjrzeć, bo zajęta była obstukiwaniem próchniejących drzew. Dzięciołki
      bywały tam już wcześniej, ale zawsze gdzieś wysoko i nie dało się wszystkiego
      zobaczyć, zresztą nie znałam się wtedy zbytnio na dzięciołach.
      Fajnie byłoby mieć dobry aparat i uwiecznić to na zdjęciu, ale niestety nie
      posiadam takiego sprzętu i tylko mogę o tym napisać.
      J.
    • blotniak32 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 03.04.05, 09:45
      Nie dzisiaj,ale wczoraj widziałem pierwszy raz w życiu Rudzika i Kruka.
      Oprucz tego stadko raniuszków.Siostra sfotografowała jednego.Oprócz tego inne
      bardziej pospolite ptaki -łabędzie nieme,łyski,dzięcioła dużego,jakieś gęsi z
      daleka,kaczki krzyżówki.I słyszałem żurawie...ale nie widziałem niestety
      Tomek
    • blotniak32 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 23.04.05, 16:42
      Cześć!
      Koło mojego domu ganiaja się pleszki -chyba gdzieś tutaj mają gniazdo.Oprucz
      tego zwróciło moją uwagę dziwne nawoływanie,skierowałem lornetkę w tamtą
      stronę -patrze ,a to Krętogłów.Liczebność Krętogłowa podobno też drastycznie
      spada.Potem widziałem dwa wysoko na topoli.Powiesiłem im specjalnie jeszcze
      jedną budkę,bo jest tylko jedna z otworem 50mm zajęta przez Szpaka.A Krętogłów
      potrzebóje własnie z takim otworem.Ale na razie nie widzę,zainteresowania nią.
      Może dlatego ,że drzewa już puściły pęki i obserwacja jest utrudniona,tak że
      nie spoglądam na nia tak często jak patrzyłem na te wcześniejsze.
      Tomek
    • pawelpp Żurawie, myszołowy i czajki - w parach 25.04.05, 14:52
      Witam wszystkich.
      Wczoraj widzieliśmy parę pięknych żurawi w Puszczy Kampinoskiej k. Zaborówka.
      Krązyły nad nami i łaskawie się pozwalały podziwiać. Pożniej obserwowaliśmy na
      Łąkach Debelskich dwie pary myszołowów, które wykonywały w locie takie
      ewolucje, że musiał to być ich taniec godowy. Czajki też nie próżnują w
      Puszczy. Miesiąc Wenery się zbliża smile
    • nordwest11 Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 30.04.05, 16:42
      Sobota, 30 IV 2005, 7.00-9.00, dolina małej rzeczki z lasami i łąkami:
      bocian biały, 2 czaple siwe, kilka krzyżówek, kilka dzięciołów dużych, sójki,
      sikory bogatki, modre i ubogie, pokrzewka czarnołbista, grzywacz, 2
      grubodzioby, szpaki, kosy, wrona siwa. Nic szczególnego, zwłaszcza że w tym
      terenie trafiają się czasem znacznie ciekawsze gatunki. Ale zawsze przyjemnie
      się przejść o poranku z lornetką smile
      • lablafox Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 30.04.05, 19:43
        Rano odwiedziła karmik na moim balkonie sikorka.
        Po południu nad jeziorem w Międzychodzie widziłam trzciniaka , najpierw go
        słyszałam , potem wypatrzyłam , kilka perkozów i kilka nurów( nie wiem ile bo
        co chwile niknęły w wodzie) bardzo duże stado łabędzi.
        Na trasie Miedzychód -Poznań tylko 1 bociana na gnieździe.
    • calandra Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 02.05.05, 21:29
      Dzień dobry !

Mam ostatnio szczęście do ptasiorów, zwłaszcza tych bardziej niezwykłych i co
      ciekawe, nie muszę się nawet daleko z domu ruszać big_grin
      Wczoraj ledwo minęły dwie minuty mojego wieczornego spaceru, ujrzałam kanię rudą smile
      W kwitnących czereśniach cudownie śpiewają u mnie ortolany - jednego nawet udało
      mi się podpatrzeć.
      Na jeziorze blisko mojego domu też ciekawie - głowienki, czernice, kilkadziesiąt
      rybitw czarnych. Ale najlepsze, co wczoraj widziałam, to zdecydowanie kilka mew
      małych !! Cóż, są to chyba ptaki jedynie na przelotach, bo o lęgach w moim
      rejonie nie słyszałam.

Ale mimo wszystko miałam wczoraj dużo fajnych obserwacji smile

Aha, i zapomniałbym... Przyleciały kukułki smile
    • duszkan Re: Baacznosc!!! Wymien ptaki ,ktore dzisiaj widz 02.05.05, 21:31
      Lokalizacja niewielki rezerwat przyrody w parku Zdrowie w Łodzi (nie, nie to
      nie pomyłka -naprawdę w granicach Łodzi jest, nawet nie jeden, rezerwat
      przyrody)prócz sikorek i srok, kowalik. Z rozpoznania tego ostatniego b. się
      cieszę bo do tej pory nie wiedziałam jak wygląda ani nie znałam jego głosu.
      Duszkan
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka