Dodaj do ulubionych

Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek?

26.02.05, 16:43
Mariuszlo zamiescil inforamcje o swoich zdjeciach, a wsrod nich jedno
przedstawialo dzieciola, oznaczonego jako dzieciol duzy.
Mam jednak watpliwosci, czy to faktycznie dzieciol duzy, a opisalem je tutaj:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12827&w=20134344&a=21043215
Ciekaw jestem opinii innych osob na temat tego osobnika. Mariuszlo podal
jeszcze informacje, ze zdjecie wykonal w styczniu. To by eliminowalo szate
mlodociana u dzieciola duzego i tym bardziej wskazalo na dzieciola sredniego.
Jakie sa Wasze opinie na ten temat? Duzy, sredni, a moze jeszcze inny?

PS. Na galerii Mariuszlo sa juz dwa zdjecia tego osobnika.
community.webshots.com/album/282414342pLYhML
Obserwuj wątek
    • melissa_9 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 26.02.05, 17:33
      Dzięcioł z tych zdjęć wygląda mi na samca dzięcioła średniego. Z powodów które
      wcześniej wymienił fan-gazety.
      Nie znam się jakoś super na ptakach, ale porównując zdjęcia Mariuszlo i rysunki
      w książce, mogę się przy okazji czegoś nauczyć. A zjęcia są bardzo fajne,
      dzisiaj jest ich rzeczywiście więcej, zresztą wczoraj nie wszystkie obejrzałam.
      A ten dzięcioł zielony jest w takiej śmiesznej pozie, zupełnie niepodobny do
      siebie, ładny ptak.
      Ja niestety "nie dorobiłam" się jeszcze dobrego aparatu cyfrowego, więc
      pozostaje mi zachwycać się zdjęciami ptaków, które robią inni. Ale może kiedyś
      (niedługo ?) się to zmieni smile
    • uwazna Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 26.02.05, 19:51
      A ja uważam, że to jednak dzięcioł duży (samiec). Przekonuje mnie o tym
      wyraźnie wydłużona biała plama na skrzydle sięgająca aż do jego brzegu. U
      średniego jest ona znacznie krótsza. Poza tym za czerwoną przepaską na
      potylicy, jak mi się wydaje (zdjęcie jest mało wyraźne), wierzch głowy nie
      jest już czerwony, a ciemny. Czarny rysunek pod policzkiem jest wg mnie typowy
      dla dużego. U średniego wygląda to inaczej.
      • fan_gazety Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 28.02.05, 11:53
        co do czerwonej plamy, trudno powiedziec gdzie sie kończy. Ale rysynek na
        policzku nie jest typowy dla dużego. pasek powinien sie łączyć z plama na
        potylicy. U tego osobnika tak nie jest, chociaz wyraźnej białej przerwy to tam
        też nie widać. Wg mnie decydujące jest występowanie kreskowania po bogach
        ciała, co jest typowe dla średniego,a dla dużego nie, w żadnej szacie

Więcej zdjęć dużego jest tu.
        www.arkive.org/species/ARK/birds/Dendrocopos_major/more_still_images.html
        Nie wiem nic o mieszancach dużego i średniego. Ale kto wie?
        • uwazna Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 01.03.05, 14:55
          fan_gazety napisał:

> Wg mnie decydujące jest występowanie kreskowania po bogach
          > ciała, co jest typowe dla średniego,a dla dużego nie, w żadnej szacie

Ja natomiast mam zdjęcie młodego dz. dużego (niestety w albumie, więc nie mogę
          pokazać), który spód ciała ma dość burawy, wręcz plamisty. Nie wiem, czy to, co
          jest na zdjęciu Mariuszki można uznać za typowe dla średniego kreskowanie, bo
          zdjęcie jest w ogóle mało wyraźne. Brzuch ptaka jest nieoświetlony, więc mógł
          tak wyjść. Myślę, że tej sprawy nie rozstrzygniemy do końca. Mariuszce życzę
          oczywiście, żeby to był średni - no bo rzadszy smile - ale intuicja podpowiada
          mi, że to duży wink.
          • fan_gazety Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 01.03.05, 19:08
            uwazna napisała:

> fan_gazety napisał:
            >
            > > Wg mnie decydujące jest występowanie kreskowania po bogach
            > > ciała, co jest typowe dla średniego,a dla dużego nie, w żadnej szacie
            >
            > Ja natomiast mam zdjęcie młodego dz. dużego (niestety w albumie, więc nie mogę
            > pokazać), który spód ciała ma dość burawy, wręcz plamisty. Nie wiem, czy to,
            co jest na zdjęciu Mariuszki można uznać za typowe dla średniego kreskowanie, bo
            > zdjęcie jest w ogóle mało wyraźne. Brzuch ptaka jest nieoświetlony, więc mógł
            > tak wyjść. Myślę, że tej sprawy nie rozstrzygniemy do końca. Mariuszce życzę
            > oczywiście, żeby to był średni - no bo rzadszy smile - ale intuicja podpowiada
            > mi, że to duży wink.
            ** Nie mam też pewności - tylko "optuję" za dużym smile Również dlatego, że
            zdjęcie wykonano w styczniu, co eliminuje możliwość wystąpienia szaty
            młodocianej.
            Jednak skrajne sterówki u tego osobnika sa też dziwne. Powinny mieć wyraźne
            białe plamki, a chyba nie mają. To dodatkowo komplikuje sprawę.
            • fan_gazety O zamieszaniu i plamkach na sterówkach 04.03.05, 10:47

> ** Nie mam też pewności - tylko "optuję" za dużym smile
              ** Oczywiście miałem na myśli "sredniego". Przeprzaszam smile

> Jednak skrajne sterówki u tego osobnika sa też dziwne. Powinny mieć wyraźne
              > białe plamki, a chyba nie mają. To dodatkowo komplikuje sprawę.
              ** Dowiedziałem się, że czasem skrajne sterówki sa ułozone pod tymi środkowymi
              i wtedy ocena ich ubarwienia jest czasem niemożliwa . Więc te sterówki na tym
              zdjęciu mogą być pozornie pozbawione plamkowania.
    • melissa_9 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 26.02.05, 21:24
      Hmm, teraz mam wątpliwości, bo rzeczywiście ten dzięcioł bardziej wygląda na
      dużego:
      - biała plama na skrzydle dochodzi do nasady skrzydła (jeśli można tak
      powiedzieć), czyli tak jak u dzięcioła dużego
      - czerwona plamka z tyłu głowy rzeczywiście jest tak dosyć nisko i może nie
      ciągnie się do samego przodu głowy
      - z tyłu głowy jest szeroki pas czarnego jak u dzięcioła dużego
      - ten czarny pasek na boku głowy łaączy się z czerwoną plamką tak jak u
      dzięcioła duzego
      - duzo jest tych białych "dachówkowatych pasków" na dole skrzydeł i wyrażnie
      oddzielona biała plama
      Ale z kolei brzuch ma jakiś taki kreskowany a nie czysto biały, i plamę na dole
      brzucha słabo czerwoną, jak u średniego. Ale też nie wszystko na zdjęciu widać.
      Stawiam jednak bardziej na dużego. Ale to tylko takie moje domysły.
            • blotniak32 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 01.03.05, 11:16
              Cześć!
              Niewiem czy to jest możliwe,dlatego po prostu pytam...nie jestem ekspertem i
              się nie wymondżam tylko pytam...Wiem natomiast,że Głuszec z Cietrzewiem czasami
              się krzyżują.Niewiem ,czy ich potomstwo jest płodne czy też nie,ale zdażają się
              takie przypadki.Czytałem w książce z serii "Monografie przyrodnicze"dotyczącej
              tych konkretnych gatunków.Dlatego zastanowiło mnie ,czy krzyżowanie się
              dzięciołów jest możliwe,ponieważ czasami widywałem takie ,które trudno
              przypożądkować do konkretnego gatunku.
              Pozdrawiam. Tomek
        • fan_gazety Mieszance miedzygatunkowe 01.03.05, 09:17
          To jest całkowicie wykluczone - to są dwa osobne gatunki i nie ma szans na ich
          mieszanie, istnieje wiele barier, zapewniających izolację rozrodczą tych
          gatunków, chociażby te związane z zachowaniem.
          ** Skad tak ostra opinia o niemozliosci krzyzowania sie sredniego z duzym? Masz
          jakies prace na ten temat? Moze sa bariery genetyczne, lub co najmniej
          biochemiczne?

Przeciez wiaomo, ze np. bialoszyi z duzym krzyzuja sie. Dlaczego wiec nie duzy
          ze srednim. Rozne rzeczy sie zdarzaja...
          Stad dopytuje.
          • uwazna Re: Mieszańce miedzygatunkowe 01.03.05, 14:15
            No właśnie. Lepiej nie formułować takich stanowczych tez. Mieszańce
            międzygatunkowe są bowiem jak najbardziej możliwe. Na okładce ostatniego
            biuletynu OTOPu jest piękne zdjęcie mieszanej pary łabędzia krzykliwego z
            łabędziem niemym wraz z podrośniętym już potomstwem. To tylko jeden z wielu
            przykładów. W świecie roślin, a konkretnie np. wśród storczyków bardzo częste
            są nie tylko krzyżówki międzygatunkowe, ale nawet międzyrodzajowe, co
            doprowadza systematyków do pasji wink.
    • bewik4 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 01.03.05, 15:28
      A ja stawiam na dzięcioła białoszyjego, czyli syryjskiego. O ile dobrze widzę,
      to boki ogona u tego dzięcioła są czarne, a duży i średni ma białe plamkowanie.
      Jeżeli jeszcze okazałoby się, że zdjęcie jest zrobione w parku, a nie w lesie,
      to moja pewność sięgnęłaby 100% smile
    • bewik4 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 04.03.05, 09:25
      obejrzałem sobie te zdjęcia dokładnie i ... straciłem pewność że to białoszyi.
      Wbrew temu co pisze fan_gazety dzięcioł białoszyi ma strychowanie (chociaż
      niektóre przewodniki to pomijają), a plamkowanie na sterówkach ma tylko u
      nasady. Natomiast po powiększeniu zdjęcia wydaje mi się, że skrajne sterówki są
      jednak jasne. Zauważcie też, że górny biały pasek na skrzydle u fotografowanego
      ptaka dochodzi do białej owalnej plamy. U dzięcioła dużego nie powinien
      dochodzić ! (wg. rysunku w Collinsie i w Jonssonie).
      Natomiast znalazłem w sieci taką fotkę:
      www.dutchbirding.nl/pics/pictures.php?page=1&id=1997
      Czy ona Wam czegoś nie przypomina? Popatrzcie właśnie na skrajne sterówki !
      No to teraz sam już nie wiem, ale jeżeli to duży, to wg. mnie albo młodociany,
      nie do końca wypierzony, albo mieszaniec z białoszyim (to bardzo częsty
      przypadek).
      Życzę miłego dnai wink
      • fan_gazety Nie widziałem białoszyjego - co z tymi strychami? 04.03.05, 10:42
        > Wbrew temu co pisze fan_gazety dzięcioł białoszyi ma strychowanie (chociaż
        > niektóre przewodniki to pomijają),
        ** Czy możesz podać źródło, któte podaje, że boki białoszyjego są strychowane?
        Na fotkach i rycinach w necie białoszyi ma boli czysto białe.

a plamkowanie na sterówkach ma tylko u
        > nasady. Natomiast po powiększeniu zdjęcia wydaje mi się, że skrajne sterówki
        są jednak jasne. Zauważcie też, że górny biały pasek na skrzydle u
        fotografowanego ptaka dochodzi do białej owalnej plamy. U dzięcioła dużego nie
        powinien dochodzić ! (wg. rysunku w Collinsie i w Jonssonie)
        ** A czy to jest cecha diagnostyczna?

> Natomiast znalazłem w sieci taką fotkę...
        ** No właśnie - wg mnie najpewniej to dzięcioł średni.

Gdzieś wyżej napisałem, że optuję za dużym. Przepraszam za zamieszanie. Tam
        miałem na myśli właśnie średniego.
    • bewik4 Re: Fotka dzieciola by Mariuszlo - jaki gatunek? 06.03.05, 10:52
      > Czy możesz podać źródło, któte podaje, że boki białoszyjego są strychowane?
      Na fotkach i rycinach w necie białoszyi ma boli czysto białe.
      O strychowaniu można znaleźć w Collinsie; cyt.: "sometimes a few faint grey
      streaks on lower flanks and belly" czyli mniej więcej: "czasami kilka nikłych
      strychów na dole boku i brzucha"
      Natomiast co do plamkowania na sterówkach, można przeczytać w Jonssonie: "...
      Ważną cechą diagnostyczną jest ubarwienie skrajnych sterówek, które są czarne z
      kilkoma białymi plamkami (u dużego białe z czarnymi prążkami); ..."
      • fan_gazety Strychy u białoszyjego, czylii komplikacji c. d. 06.03.05, 20:45
        bewik4 napisał:

> O strychowaniu można znaleźć w Collinsie; cyt.: "sometimes a few faint grey
        > streaks on lower flanks and belly" czyli mniej więcej: "czasami kilka nikłych
        > strychów na dole boku i brzucha"
        ** Dzięki. No to faktycznie obecność strych na osobniku na zdjęciu nie
        rozstrzyga sprawy.

> Natomiast co do plamkowania na sterówkach, można przeczytać w Jonssonie: "...
        > Ważną cechą diagnostyczną jest ubarwienie skrajnych sterówek, które są czarne
        z kilkoma białymi plamkami (u dużego białe z czarnymi prążkami); ..."
        ** Dzięki powtórne. Z tym, że ta akurat cecha nie jest przydatna u omawianego
        osobnika, bo u niego widać po prostu białe krawędzie sterówek. Podobno czasem
        jest tak, że skrajne sterówki chowają się pod te wewnętrzne, i wtedy trudno jest
        ocenić wzór ubarwienia sterówek.

Myślę, że to zdjęcie jest dobrym przykładem tego, że czasem po prostu nie można
        być pewnym identyfikacji gatunku. Oczywiście piszę subiektywnie. Nie przeczę, że
        ktoś opatrzony w dzięciołach nie wiedziałby, który gatunek jest na tym zdjęciu.
        No i szkoda, że nie słyszymy jego głosów...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka