14.04.21, 18:41
Harariego. To taka piękna książka. Bardziej poszerzająca swiadosc czy otwierająca umysł, niż halucynogeny. Polecam.
Obserwuj wątek
    • a_iii_ty Re: Sapiens 14.04.21, 20:46
      jeszcze sie taki nie narodzil ... co widac na FarAmazon. Jednemu za malo naukowa, drugiemu (wierzacemu) tez cos nie tak, trzeciemu podoba sie poczatek, inny mowi by nie konczyc czytania.
      Same mundrale. Jestem ciekaw jak dalece ta pozycja bedzie "odbiegac" od Sitchina i jego teorii. Obaj sa Izrealitami, z gleboka wiedza historyczna.
      Dzieki rzeko za zwrocenie naszej uwagi na ta ksiazke.
      • rzeka.suf Re: Sapiens 14.04.21, 22:15
        Muszę przyznać że ostatnimi laty mało czytałam książek. Jakieś artykuły, tu tam. Ciężko mi więc ocenić rzetelność naukowa Harariego, porównać. Mi się to jawi jako taka przyjemnie, ozywczo, 'bezpartyjne' ujęcie historii ludzkiej. Końca jeszcze nie czytałam, w '21 lekcjach', również koniec mnie rozczarował nieco, ale może za bardzo oczekiwałam rozwiązań, point i morałów. A w tym to chyba Harari nie celuje, ani nawet nie chce celować.
        • a_iii_ty Re: Sapiens 15.04.21, 18:00
          pierwsza czesc poza mna ! podtytulem tej ksiazki mogloby byc moje wprowadzenie do Farmazonii. Jesli ktos mysli, ze ta ksiazka pomoze mu odzyskac wiare w Sapiens, to sie rozczaruje. Nie mnie zabierac glos w merytorycznych kwestiach tam poruszanych. Za malo wiem, kto wie, moze jeszcze mniej. Zreszta sam autor przyznaje, ze wiemy bardzo malo o tamtych czasach, a szkielety wraz paroma ozdobami dodaja tylko do zagadki.
          Nie wiadomo, kiedy i w jaki spodob zaszla nagla mutacja w czlekopodobnych i w jaki sposob Sapiens rozprawili sie Neanderlczykami. Albo w jaki sposob prymitywne humans dokonaly inwazji na kontynent australijski, doprowadzajac do mega katastrofy ekologicznej.
          Ksiazka fascynuje. I jeszcze raz mnie przekonuje, ze ludzie to smiertelny wrog tej planety.
          • jan_stereo Re: Sapiens 15.04.21, 19:59
            Ksiazka widze nie dotyka najwazniejszego, zamowilem ja ale odnosnie 'naglego' powstania czlowieka wspolczesnego, warto obejrzec ponizsze, wydaje sie ze to calkiem dobrze naswietla sytuacje, moze az zbyt brutalnie rozwiewa zludzenia ewolucjonistow.

An Unexpected Twist In Human DNA Story:
            www.youtube.com/watch?v=8xcgd6oMEi8&ab_channel=GreggBradenOfficial
            • rzeka.suf Re: Sapiens 15.04.21, 20:55
              Na temat tego dlaczego i jak dokonała się rewolucja w genomie homo sapiens i jak to się stało, że akurat homo sapiens zdobył przewagę nad reszta homo, Harari jedynie przyznaje, że co do zmian w genomie, jest to najlepsze wyjaśnienie jakie mamy, a jako jego powód wskazuje jakiś random. Nie jest to wcale najważniejsze zagadnienie tej książki, i wrzucenie tu alienow jako powodu mutacji, tak naprawdę niewiele wnosi do próby tłumaczenia powodów kolejnych wielkich rewolucji, jakie nastąpowaly później, lecz niekoniecznie w tym samym czasie wśród różnych kultur przedstawicieli tego samego gatunku: homo sapiens. No chyba że jako iskrę do każdej z tych rewolucji dodamy palec ET. I deepaka chopre.
              • jan_stereo Re: Sapiens 15.04.21, 21:24
                Nie wiem dlaczego piszesz o ET i alienach. Wynik tych badan (z filmiku) wskazuje jedynie ze zmiana w naszym genomie (dajaca poczatek obecnemu czlowiekowi) zostala dokonana 'nagle' (zbyt szybko na ewolucje) i zbyt precyzyjnie aby byla dzielem przypadku (no dobra, jakis zniomy procent szans wciaz jest, ale bliski zera), to wszystko.

Kto i jak to juz inna kwestia, wiemy jedynie ze okolo 200tys lat temu to nastapilo i dla mnie to jest najciekawsze.
                • rzeka.suf Re: Sapiens 15.04.21, 21:44
                  Wybacz, najwyraźniej moje uprzedzenia wobec filmików z yt są bardzo silne. Może za jakiś czas się przekonam.
                  w każdym razie, co do przyczyn mutacji, radykalnej zmiany, Harari się nie wypowiada. To nie jest książka na ten temat.
                      • rzeka.suf Re: Sapiens 15.04.21, 22:48
                        Nie jestem otrzaskana z genetyka, co sprawia że ani opracowań naukowych ANI tego filmiku nie mogę ocenić. Mówi ten filmików pan na tle shutterstocka, że ekspresja tego genu odpowiada za nasze unikalne zdolnosci językowe. A potem ni z tego ni z owego, że za empatię i jakieś tam inne wzniosłe pojecia. Wydaje mi się, że to rewolucyjne przejście logiczne wystarczy aby odłożyć Pana obok deepaka.
                        jeszcze pytanie: czy jak myślimy ze nie umrzemy, to nie umrzemy?
                        Idę do kotów, niektóre bardziej ode mnie rozmowne
                • a_iii_ty Re: Sapiens 15.04.21, 22:25
                  czytaj "The 12th planet" Sitchina. W podobny sposob jak w twoim youtubie, szereg naukowcow prywatnie przyznalo mu racje, bojac sie mowienia i tym publicznie.
                  • jan_stereo Re: Sapiens 15.04.21, 22:30
                    czytalem juz dawno, nic tam wiazacego nie ma, bardziej prywatne przemyslenia autora, niestety. w tym youtubowym materiale tez sa jedynie wlasne pytania zadawane, a brak oficjalnej odpowiedzi i konkluzji jak dotad. Jest to jednak bardzo ciekawy temat.
                          • jan_stereo Re: Sapiens 16.04.21, 14:54
                            podpisem jakiegos naukowca (a najlepiej kilku niezwiazanych z soba) ktory bedzie sie wypowiadal w temacie w ktorym jest faktycznie ekspertem.Sitchin to biolog a bierze sie za tlumaczenia sumeryjskiego, i to w istotnych miejscach niepoprawnie, no i dziury w informacji wypelnia juz swoja wyobraznia. Trudno zatem brac go calkiem powaznie tutaj.
                          • jan_stereo Re: Sapiens 16.04.21, 14:56
                            co innego taki Robert M. Schoch, z nim trudno argumentowac bo podpiera sie dobrze ugruntowana wiedza/nauka i dokonal bardzo ciekawych obserwacji ktore mogl poprzec nie tylko swoimi przeczyciami ale wlasnie faktami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka