Dodaj do ulubionych

Afganistan padł

15.08.21, 18:10
Jedna wielka kosztowna pomylka Ameryki
Obserwuj wątek
  • a_iii_ty Re: Afganistan padł 15.08.21, 18:48
   nie pierwsza i nie ostatnia. tak to wyglada jak sie chce modelowac na swoja modle. Syria, Irak, Libia i cala tzw. wiosna arabska. zreszta, jak czlowiek nie wie o co chodzi, to trzeba podazac sladami pieniedzy. one zawsze doprowadza do tych, co na tym zarabiaja.
   ostatni konflikt, ktory mial sens jesli chodzi o udzial USA to byla druga wojna swiatowa. reszta, wlaczajac w to Wietnam to jedno wielkie, korporacyjne awanturnictwo. Blinken, secretery of state ( Zyd, jakby ktos chcial wiedziec) dzisiaj w tv staral sie tlumaczyc, ze Afganistan byl potrzebny, by zapobiec rozwojowi terroryzmu. Won w pizdu diable jeden ?
   • krytyk2 Re: Afganistan padł 16.08.21, 19:24
    Dzisiaj przez cały dzień przesladowało mnie pytanie,dlaczego talibom udało się opanować cały kraj tak błyskawicznie -dosłownie w kilka dni-codziennie słyszałem ,że liczba prowincji opanowanych zwiekszała sie o 5-8 .Cała administracja i siły zbrojne porzucały swoje stanowiska masowo.Co takiego może -oprócz slynnego okrucieństwa i bezwzględności talibów-spowodować taki stan rzeczy ? W końcu wyszła mi istota tego faktu:Afgańczycy w ogóle nie sa przywiązani do idei państwowości i obowiązku wobec państwa.
    Afganistan jest pustym słowem ,ża którym nie kryje się nic-żadne państwo,żaden naród,żadne idee ani struktury.To słowo może tylko służyć jako określenie jednostki terytorialnej ,którą kiedyś utworzyły panstwa kolonialne w sztucznych granicach nakreslonych ołówkiem na mapie.Dalej ,kierowany tym odkryciem,przyjrzalem się temu kto zamieszkuje tzw Afganistan i uznałem ,że są to liczne klany plemienne,które przewaznie są do siebie wrogo nastawione i nie uznajace żadnej władzy zwierzchniej nad sobą.Poziom rozwoju spoleczno-politycznego tych ludzi odpowiada poziomowi ludów żyjących na terenie Europy zachodniej ok 2-3 tys lat temu.
    Projekt amerykański czy mówiac zbiorczo-zachodni-,że z tego plemiennego prehistorycznego konglomeratu uda się stworzyć nowoczesno panstwo demokratyczne to polityczny żart.
     • a_iii_ty Re: Afganistan padł 16.08.21, 20:51
      a mnie sie nasuwa pytanie: czy trzeba cos zrobic ?
      zmiana moze nastapic tylko od wewnatrz. kazda inwazja z zewnatrz spotka sie wiadoma odpowowiedzia. Sowiety probowali, Yankees probowali i co ? wedlug mnie to beznadziejna sytuacja. Zreszta mam to samo zdanie o calym islamskim regionie.
      Dajmy im zyc tak jak chca. I przestanmy sie wpierdalac ze swymi demokracjami. Zreszta, nie wierze w czyste intencje tych demokratycznych exporterow. Tu nie chodzi o losy ludzi, tylko o otwarty rynek by mozna bylo legalnie ruchac ekonomie tych krajow.
      • krytyk2 Re: Afganistan padł 16.08.21, 20:57
       świat jest otwarty informacyjnie,wszyscy wszystko moga zobaczyć.Tym archaicznym plemionom marzą się zachodnie frukty cywilizacyjne-chcą je miec ,ale bez brania pozostałych "zdobyczy" cywilizacyjnych.Stąd chęć eksportu swojej wizji świata.Chodzi też o ambicję,że ich prawe zasady sa lepsze od komercyjnych kapitalistycznych .Tu się nie da po prostu dać im spokój/ja też bym tak chciał -jak i Ty/,bo oni -podobnie do alkaidy bedą chcieli zapanować nad całym światem.I tu widze problem
       • a_iii_ty Re: Afganistan padł 16.08.21, 21:40
        religie ! tu lezy "wsteczny" bieg postepu. A w szczegolnosci ten wymiot islamski. Islam powinien byc zakazany w krajach Zachodu. Kropka ! T magnet dla tych pastuchow.
        Dosyc zabawy w imie jakichs tam rownosci i tolerancji. Zachod podcina galaz, na ktorej siedzi.
        • krytyk2 Re: Afganistan padł 16.08.21, 21:45
         do tej bomby tykającej musisz dodać jeszcze coraz gorsze warunki życia w tych krajach.Duże nasłonecznienie,susza,wysokie temperatury,na zmaianę zburzami tropikalnymi i tornadami-tam już nie ma jak produkować żywnosci.Oni będą głodni,nawiedzeni ,żli i przyjdą do/po nas
          • shachar Re: Afganistan padł 20.08.21, 18:48
           Wszystko to jest takie absurdalne.
           Czytam gazety w porze lunchu, więc tragedia afgańska kojarzy mi się ze smakiem surowej papryki z solą.
           Dziwię się wtedy, jakie to niepojęte, że tam gdzieś żołnierze ciągną za nogę noworodka przez płot, a ja tu tę paprykę....I wtedy przychodzi przekonanie, że to matrix /simulation , że przed oczami przewija nam się taśma filmu, dla każdego jego własna, ale nic nie jest realne.
           • krytyk2 Re: Afganistan padł 22.08.21, 11:23
            to jest faktycznie chore-że do każdego z nas docierają informacje , których przerobienie jest niemożliwe ,za którymi nie idzie żadne osobiste doświadczenie i emocje związane z tym doświadczeniem.A najgorsze jest ,że moralni cenzorzy rozliczaja nas póżniej z naszych reakcji tak ,jakby te obce nam wydarzenia były naszym udziałem.I zawsze idzie razem z tym zarzut obojętności,braku reakcji/finansowej oczywiscie/.
       • jan_stereo Re: Afganistan padł 24.09.21, 20:02
        Gdyby nie straszliwie wielka i kosztowna pomoc USA to pies z kulawa noga nie slyszalby ani o Afganistanie ani Iraku, juz o Alkaidzie i wszelakim terroryzmie nie wspominajac, to sa produkty dzialan rzadu USA. Afganistan byl panstwem swieckim tak na marginesie, jeszcze w latach 60-tych ale USA wyszkolilo pojebanych Talibow i teraz juz jest religijny.
        • krytyk2 Re: Afganistan padł 24.09.21, 20:19
         tak się zastanawiam skąd masz takie dane ,które nie są ujete w historii Afganistanu dostępnej na Wikipedii.
         To co udalo mi się tam wyczytać :
         Utworzenie w 1947 roku Pakistanu doprowadziło do konfliktu granicznego z tym krajem. Afganistan jako jedyny kraj sprzeciwił się uznaniu przez ONZ powstania Pakistanu, domagając się wszystkich terenów, z których stworzono Pakistan. Afganistan nigdy nie uznał też granicy z Pakistanem, którą wyznaczyli rządzący Indiami Brytyjczycy. W latach 50. doszło do wojny granicznej[6]. W konflikcie między oboma krajami Afganistan został wsparty przez ZSRR. Wsparcie ZSRR doprowadziło do stopniowego zwiększania się wpływów tego państwa w Afganistanie. W latach 60. król Mohammad Zaher Szah przeprowadził reformy liberalne, jednak nie zgodził się na zwiększenie swobód demokratycznych, co doprowadziło do zradykalizowania się opozycji[
         Następne wydarzenia to rosnący wpływ sovietów na sytuację wewn Afganistanu ,który kulminował zamachem stanu zrobionym przez Ludowo-Demokratyczną Partię.Skąd my to znamy?
         Więc -jesli nawet uwierzę ,że talibów "wyksztalcili" amerykanie to stalo się to jako bezposrednia reakcja na wtykanie swoich paluchów przez komunistów rosji
         • jan_stereo Re: Afganistan padł 25.09.21, 04:26
          Moze za malo place za wikipedie ;')

          USA uznalo ze wola Talibow u wladzy niz komunistow, najgorszy oszolom talibanski lepszy w oczach zachodu niz najbardziej swiatly komuch, prosta dewiza. Mamy zatem teraz zamordyznm oszolomow religijnych, ale to dobre jest dla umierajacych, lepsze niz swobody komunistyczne.
         • kalllka Re: Afganistan padł 25.09.21, 14:47
          Po wycofaniu sie w 1979 roki, Sowieci zostawili tam swoja partyzantke i mnóstwo broni, próbowali tym samym wbić klin miedzy państwami OPEC, światem wtedy rządziła ropa -arabscy biznesmeni- jak Bin Laden, doskonale wykształceni i obyci w anglosaskiej dyplomacji jednocześnie i totalnie antyamerykańscy. Ale w tamtym czasie, Amerykanie nie mieli innego wyjścia, jak tylko wybrać mniejsze zło.
          Zreszta, oceniając z dzisiejszego, technologicznego- punktu widzenia, sytuacje na bliskim wschodzie jego zapóźnione tech. nieefektywne gospodarki wciaz oparte o ropę..
          to gdyby nie było Talibów / pozostających pod wpływami i amerykanska kontrola/ to byłyby nieprzewidywalne rosyjskie, zielone ludki.
          Który scenario lepszy?

          siekierka czy kijek, zaws
          • krytyk2 Re: Afganistan padł 25.09.21, 15:40
           Błędem obydwu stron- amerykanskiej i rosyjskiej jest instrumentalne traktowanie innych krajów jako przedmiotów swoich rozgrywek.W ramach tego instrumentalnego traktowania nie bierze się w ogóle pod uwagę specyfiki lokalnej ,negatywnych skutków dalekosiężnych i porządnego ,zgodnego z interesm danego kraju rozwiązywania problemów i konfliktów.Efekt jest taki ,że każde wtrącenie się -małe czy duże -skutkuje zaburzeniem równowagi,długoletnimi wojnami i cierpieniem.Róznica jest tylko taka ,że amerykanie w wiekszym stopniu obliguja samych siebie do przestrzegania praw człowieka i na pewno nie dopuścili by do takie sytuacji jaka miala miejsce w Syrii,gdzie lotnictwo reżimowe wspomagane przez ruskich zrzucało bron chemiczna na dzielnice mieszkalne i szpitale
            • krytyk2 Re: Afganistan padł 25.09.21, 17:00
             powtarzasz ten sam argument co Jan.Wietnam stał się pojęciem-punktem zwrotnym w myśleniu amerykanów o własnej przeszłości.Oni się dziś wstydzą Wietnamu i na pewno nigdy juz nie zrzucą napalmu na głowe podbijanego kraju
             • rzeka.suf Re: Afganistan padł 26.09.21, 02:22
              www.amnesty.org/en/latest/press-release/2019/04/syria-unprecedented-investigation-reveals-us-led-coalition-killed-more-than-1600-civilians-in-raqqa-death-trap/

              www.hrw.org/news/2020/09/21/us-war-crimes-yemen-stop-looking-other-way
              • krytyk2 Re: Afganistan padł 26.09.21, 09:12
               z pewnością,nie dało się uniknąć ofiar w tak zaludnionym terenie,dokladajac do tego brak wyobrażni,empatii i staranności u niektórych wojskowych wykonawców
               Ale nie było też tak,że amerykanie w ogóle wypierali się spowodowania jakichkolwiek ofiar wśród ludności cywilnej,co było regularną reakcją w analogicznej sytuacji u Asada i Rosjan.Również opisane wielokrotne przypadki celowego niszczenia osrodków medycznych,punktów organizacji humanitarnych miały miejsce wyłącznie po stronie rzadowej wsperanej przez ruskich.

               <<<Syrian government and allied forces
               Direct attacks on civilians and civilian objects, and indiscriminate attacks
               Government and allied forces continued to commit war crimes and other serious violations of international humanitarian law, including indiscriminate attacks and direct attacks on civilians and civilian objects. Government forces, with the support of Russia, repeatedly attacked Idlib and Hama governorates in north-western Syria and the northern part of Aleppo governorate, all of which were controlled by Hay’at Tahrir al-Sham. They carried out indiscriminate attacks and direct attacks on civilian homes, schools, bakeries, rescue operations, hospitals and medical facilities, including by artillery shelling and air strikes, killing and injuring hundreds of civilians, including rescue and medical workers.

               On 26 March, Syrian government forces fired rockets at a school in Sheikh Idriss, east of Idlib city, killing a 10-year-old boy and injuring two other boys aged nine and 10.

               Between April and September, at least 51 medical facilities and 59 schools were damaged as a result of hostilities in Idlib, Hama and northern Aleppo, according to the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For example, Syrian government forces dropped four munitions in an aerial attack on 9 March that struck al-Hayat hospital, a blood bank, an ambulance response unit and a facility of the Syrian Civil Defence, also known as the White Helmets – all located within 100m of each other – as well as residential neighbourhoods, killing at least two civilians and injuring a medical worker.

               On 1 August, the UN Secretary-General established a board of inquiry to investigate “incidents” that destroyed or damaged “facilities on the deconfliction list and UN-supported facilities” in Idlib.

               Restriction of humanitarian access
               Government forces continued to restrict access to UN humanitarian aid agencies across Syria. According to the UN, government forces did not approve around half of their requests to carry out humanitarian missions to monitor, assess and accompany aid deliveries, and provide security, logistics and administrative support.

               The government continued to obstruct humanitarian access to Rukban camp near the border with Jordan, despite the dire humanitarian conditions there. Government forces only allowed UN humanitarian agencies to accompany their implementing partners on aid deliveries three times during the year. On 20 December, Russia and China vetoed the renewal of a mechanism established by UN Security Council resolution 2165 of 2014 which had allowed the UN and its implementing partners to deliver aid from neighbouring countries into areas under the control of the opposition.

               Arbitrary detention and enforced disappearances
               According to local monitors, government forces arbitrarily detained and, in some cases, forcibly disappeared civilians in areas under the control of the government, especially Daraa and Eastern Ghouta in Damascus Countryside governorate. Those detained included former fighters who had reconciled with the government, family members of armed group commanders, humanitarian workers and families of activists displaced to north-west Syria. Many were subjected to torture or other ill-treatment, some dying in detention as a result.

               Syrian security forces also continued to hold thousands of detainees arrested in previous years without trial, often in conditions that amounted to enforced disappearance. Tens of thousands of people remained disappeared, the majority since 2011. They included humanitarian workers, lawyers, journalists, peaceful activists, government critics and opponents, and individuals detained in place of relatives wanted by the authorities.

               Families of the disappeared endured emotional and psychological consequences of living in uncertainty, compounded by the devastating economic impact.
           • kalllka Re: Afganistan padł 25.09.21, 18:08
            … różnica, o której wspominasz, jest sprawa kluczowa przy ocenianiu przyczyn i skutków- radzieckich teraz rosyjskich i amerykańskich wojen…
            W Rosji nadal panuje kult przeszłości i homo sovieticusa.. za to po Wietnamie- i dziennikarskim śledztwie ujawniającym aferę Watergate, Amerykanie sporo nauczyli sie o demokracji… i spuścili z tonu.
  • krytyk2 Re: Afganistan padł 17.08.21, 13:46
   a wczoraj przeczytałem ,że Biden mial dogadane z talibami,że wezmą udział w pokojowym przekazaniu władzy,tj podziela się nią na drodze rozmów z dotychczasowymi rządzącymi ugrupowaniami.Dla mnie to wszystko ,co się zadziało przez ostatni tydzień jest więc:
   1)Złamaniem umów przez talibów,bo zamiast pokojowo sie dogadywać -sprawę załatwili czysto militarnie
   2) Biden jest zupełną pipą,bo zamiast biernie się przyglądać ofensywie militarnej talibów ,powinien "przypomnieć" im dywanowymi atakami F-16 o umowie
    • a_iii_ty Re: Afganistan padł 17.08.21, 16:09
     a wogole, te krytyki pod adresem Bidena, tu w USA i wszedzie, to i dupe potluc. Dywanowe naloty, przeciaganie tej okupacji w nieskonczonosc itp nie maja sensu.
     Ludziom zawsze sie wydaje, ze maja lepsze rozwiazania. Popieram Bidena w calej rozciaglosci. Wreszcie jeden co zdecydowal sie na ten krok.
     • krytyk2 Re: Afganistan padł 18.08.21, 12:03
      niby mądrze mówi Biden,niby masz rację,ale wydaje mi się ,że tu sprawa została żle załatwiona.Do Afganistanu wróciła przemoc i chore zasady szariatu.Będziemy słyszeć znowu o aktach barbarzyństwa,znowu zaczną zabijać niewinnych ludzi za drobnostkę ,niszczyć bezcenne zabytki światowej wartości -dla chorych zasad religijnych.Teraz uzbrojeni po zęby w amerykańską broń wartości setek miliardów dolarów
       • krytyk2 Re: Afganistan padł 18.08.21, 20:37
        rozwiązanie było proste :skoro Amerykanie byli umówieniu z talibami odnośnie pokojowego przekazania władzy powinni pół roku/rok temu/ temu zaprosić przedstawicieli talibów do Kabulu i wziąć udział w rozmowach przygotowujących ten akt.Gwarantem mogły byc obecne jeszcze wojska amerykańskie i sprzymierzone.Tymczasem amerykanie "zaufali" talibom ,że ci pokojowo bedą się dogadywać z aktualnymi rzadami i opuscili Afganistan jakby nigdy nic.To było nieodpowiedzialne i byłoby śmieszne gdyby nie tragiczne.Obdarzyć tak wielkim zaufaniem takich bandytów.
   • krytyk2 Re: Afganistan padł 18.08.21, 20:40
    no i widzisz -jakim sierota okazal się Biden ,że nie położył łapyna takich bogactwach?Jednak zbyt cynicznie oceniasz wszystkich.Twoje posądzenia świetnie pasowalyby do ruskich ,bo tym na tych bogactwach zależałoby przede wszystkim,jesli nie -jedynie.
    • a_iii_ty Re: Afganistan padł 18.08.21, 21:26
     ciagle wierzysz w to, ze tysiace Amerykanow przez dwadziescia lat prowadzili szkolki dla dziewczynek i uczyli kobiety chodzenia na golasa po ulicach ? Wedlug mnie wydlubali co sie dalo z ziemi i odjazd. 🧐
  • elissa2 Re: Afganistan padł 18.08.21, 23:59
   pulslewantu.pl/lwy-pandzsziru-wiceprezydent-i-syn-legendarnego-mudzahedina-organizuja-opor-przeciwko-talibom/?fbclid=IwAR3BFWL3OE4Wsd7M-dKcTDHYGBeeCHDsvKcg9C7RYs2zh35o2wbKvpG1DmQ
  • krytyk2 Re: Afganistan padł 19.08.21, 07:22
   Masud przewidział tę sytuacje kilkadziesiąt lat temu i teraz szykuje się na walkę z talibami
   wydarzenia.interia.pl/swiat/news-usa-syn-przywodcy-mudzahedinow-zapowiada-walke-z-talibami,nId,5428431
    • krytyk2 Re: Afganistan padł 19.08.21, 16:45
     przecież to jest proste-wszystkie siły miały się dogadać w sprawie wspólnego rządu,talibowie złamali umowę ,siegneli militarnie po całą władzę i na placu zostało kilka osób ,którym to się nie podoba.Kolejnośc jest odwrotna : to nie korporacje militarne wywołują wojnę tylko zwasnione strony a korporacje z tego faktu sa zadowolone i czerpią korzysci.Inne podejście - z zasady- jest dla mnie spiskowym podejsciem do dziejów
     • a_iii_ty Re: Afganistan padł 19.08.21, 17:27
      chyba nie wiesz co gadasz krytysiu . wedlug ciebie CIA i inne Mosady siedza grzecznie czekajac az paru lobuzow sie pobije i wkraczaja do akcji. To bajka krytyku. Oni biora czynny, skryty udzial w kreowaniu konfliktow. Tu dales "dupy". W co ty wierzysz ?
       • a_iii_ty Re: Afganistan padł 19.08.21, 20:54
        ty naprawde wierzysz w to, ze CIA-ki nie maczaja palcow w zakulisowych gierkach ???
        oj krytyku, tyle madrych rzeczy tu opowiadasz, ale w tym wzgledzie masz klapki na oczach. Jak to mozliwe ?
        • krytyk2 Re: Afganistan padł 19.08.21, 21:24
         Jestem bezzalozeniowy.Tak długo jak nie dowiem się czegoś zakulisowe go,biorę rzeczy takimi jakimi się podaje.Oczywiscie z uwzględnieniem prawdopodobieństwa danej prawdy.
         I tak całkiem realnie wyobrażam sobie watazke z Afganistanu, który jest ambitny i waleczny i który czuje się na tyle silny, żeby rozpocząć wojnę z talibami.I w tle wcale nie muszą stać knowania CIA.
         Wydaje się niemal pewne,że to co się stało w Afganistanie jest totalna porażką wizerunkową zarówno Biedna jak i stojących za nim służb.Yy chyba nie oglądasz wiadomości i zawartych w nich fragmentów dantejskich scen ,jakie zaczynają się dziać w tym biednym kraju
        • krytyk2 Re: Afganistan padł 19.08.21, 21:55
         Dobra,podyskutujemy!
         Proszę podaj mi historię z CIA w tle odnośnie rozwoju wypadków w Afganistanie!Ale wiesz -żadne ogólnikowe pierdu,pierdu :konkretna historia,z faktami,związkami przyczyno-skutkowymi i motywami.I pamietaj ,że teoria -jesli ma byc serio-musi być niesprzeczna wewnętrznie i nie może stać w rażącej sprzeczności z okolicznościami zewnętrznymi ,które uważa się za niepodważalne.
          • a_iii_ty Re: Afganistan padł 19.08.21, 22:29
           czytaj tez Operation Cyclone.
           Mnostwo dokumentow. Ty wierzysz w jakiegos watazke, a za tym kryje sie cala CIA machina z czasow Regana i wczesniej. Prosze sie obudzic.
           Wszystko jest w internecie.
           • krytyk2 Re: Afganistan padł 20.08.21, 07:48
            Odsyłasz mnie do przeszłości a do wyjaśnienia jest teraźniejszość.Nie wiesz nic ,bo nie znasz żadnego teraźniejszego faktu z rzekomych działań CIA, a to jest prawdziwa wiedza
            • a_iii_ty Re: Afganistan padł 20.08.21, 13:31
             Bo CIA nie oglasza swych obecnych dzialan !!! Co wiemy to tylko z historii albo z jakichs rewelacji !!!
             Zreszta, wygrales. CIA to zbior starszych panow, prenumerujacych dzienniki ze swiata i zastanawiajacych kogo by tu poszpiegowac.
             Wierzysz w bajki kochany krytyku.
             Zadowolony ?
             • krytyk2 Re: Afganistan padł 20.08.21, 18:25
              Nie wiem jak wyglądają panowie z CIA.Wiem tylko ,że kierując się rozumem można z łatwością odróżnić ziarno od plewy.Jesli wszystkie zewnętrzne fakty w Afganistanie świadczą o bezmyślności osób podejmujących decyzje w tym temacie,to jest mi obojętne czy ta głupotę należy zapisać na rzecz Bidena,CIA czy Mossadu.Mysle,że grzeszysz w tych "analizach" zasadą racjonalności,tzn przekonaniem, że w tym temacie wszystko było spójne i logiczne.
  • krytyk2 Re: Afganistan padł 24.09.21, 20:27
   no i już teraz wiemy ,dlaczego wszyscy popelnili pomyłkę obliczajac czas ,w ktorym talibowie mieli przejac władzę.
   Winien jest były prezydent,który z jednej strony obawial się utraty zrabowanych setek milionów dolarów a z drugiej był przychylny talibom jako pusztun pusztunom.Na kilka dni przed i w trakcie talibskiej ofensywy powymieniał dowódców korpusów z neutralnych na pusztuńskich i nakazal im nie walczyć z taliabmi,co w praktyce oznaczalo poddanie się i zlozenie broni.
  • jan_stereo Re: Afganistan padł 25.09.21, 04:22
   Tak jak kiedys Ruscy opuscili Polske tak obecnie Amerykanie wyszli z Afganistanu, nikt ich tam zwyczajnie nie chcial. Ja bym wrecz powiedzial ze Afganistan nie tyle upadl co wrecz powrocil do korzeni, jedyna roznica jest taka ze skorumpowany rzad w Kabulu oplacany przez USA przestal spiewac w tv piekne piosenki.
   • krytyk2 Re: Afganistan padł 25.09.21, 10:24
    no ,jest kilka różnic pomiedzy Afganistanem a Polską.
    1)Obecnośc Ruskich u nas powodowała zapóżnienie gospodarcze i cywilizacyjne kraju.Powrót Talibów do wladzy przyniesie same straty w tym względzie i cofniecie w czasie o setki lat ,
    2)nie mówiąc o tym ,że jeden obcy reżim/amerykański/ zostanie zastąpiony innym obcym reżimem/talibskim/-wszak Afganistan jest zlepkiem róznych narodowosci i języków/-w tym sensie nikt też nie chciał Talibów
    3) w Polsce w odróżnieniu od Afganistanu istniał wyrażny podział ideowy pomiedzy tymi ,którzy za przyzwoleniem sowietów sprawowali wladzę a tymi ,ktorzy ja przejmowali.Solidarność dochodząc do władzy miala za soba 10 milionów członków.To był swojego rodzaju glejt uprawomocnienia ich aspiracji politycznych.
    • jan_stereo Re: Afganistan padł 26.09.21, 13:08
     1) Co jest zlego w zyciu prostym i prymitywnym, jakie bylo setki lat temu ? Tak zyja obecni (resztki) Indianie, czy uwazasz ze zle zyja ?
     2) Amerykanie chieli kiedys bardziej Talibow u wladzy i dlatego ich szkolili i uzbrajali do walki z wojskami Rosjan, Talibowie w latach 60-70tych to byl margines i mieli male znaczenie, zwykli pasterze owiec, ale idealnie sie nadawali do misji godnych niezachwianej wairy walki, no to mamy.
     3) Talibowie tez obecnie widac maja dosc spore poparcie u siebie, skoro wojka rzadowe, swietnie uzbrojone, nie ma najmniejszej ochoty z nimi walczyc. Taka Solidarnosc nie miala broni a rzucala sie z pikietami i protestami na tamtejsze sluzby, widac nie byly im one az tak straszne, kto wie. Amerykanie zburzyli kiedys, tak samo jak Rosjanie, stabilny system ktory sie ksztaltowal wlasnie setki lat, sztucznie utworzono nowy, a ostatnie wydarzenia pokazaly jak taki twor jest nietrwaly i kruchy.
    • jan_stereo Afganistan w latach 50/60 26.09.21, 13:13
     O prosze tak sie kiedys zylo w Kabulu, moznaby wrecz powiedziec ze przez Rosjan i Amerykanow (zwlaszcza) w Afganistanie nastapil regres obyczajowy i zniszczyli oni kraj ktory w sposob NATURALNY sie zmienial na zupelnie swiecki i nowoczesny.


     www.national-geographic.pl/galeria/nie-uwierzysz-ale-tak-kiedys-wygladal-afganistan-galeria/lata-50-te-lub-60-te-xx-wieku-w-kabulu

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka