Dodaj do ulubionych

Faszyzm w USA

26.09.21, 14:27
ciezkie lata nadciagaja, ten kto tego nie widzi, zyje w lalaland.
Za rok, po wyborach do Kongresu, zacznie sie dziac. A za 3 lata, w okolicach wyborow prezydenckich wojna domowa zawita do Marlboro Land.
Biali z Czarnymi, Poludnie z Polnoca, "chrzescijanie" z niewiernymi, biedni z bogatymi.
Ludzie juz uzbrojeni sa, trumpisci juz szykuja scenariusze by przejac wladze.
Tego nie da sie juz zatrzymac.
Nikogo nie strasze. Pomyslec wystarczy i otworzyc oczy i uszy. Faszyzm nadciaga.
🤦‍♂️
Obserwuj wątek
  • krytyk2 Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 14:55
   wszędzie gdzie okiem i uchem sięgnąć zaczyna dominować populizm.
   Wszystko musi być szybkie i proste.Taki przekaz miał Trump,taki przekaz mają partie prawicowe z PISem włącznie.
   Sytuacja jest sprzyjająca -narastający kryzys klimatyczny,związane z tym wędrówki ludów.Do tego dokładają autorytaryzmy, którym tylko jedno w głowie.
   W chaosie najważniejsze jest udawać,że się wie co się dzieje.
   • kalllka Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 15:45
    A ja daje sie wkręcać w chaos. Zawsze jakies fraktale z tego wyjdą albo liczby pierwsze…
    Nie ma co udawać; jeśli zdajesz sobie sprawę, co sie wokół dzieje to trzeba znalezc właściwa dla siebie pozycje. Nie wiem gdy chaos ma środek jak oko w cyklonie, ale zawsze warto przysiąść na zydelku, albo stanąć przy płocie i obserwować w, ktora stronę świat wiruje.
    Mam jeszcze w pamięci, kilka ważnych dla mnie refleksji po przeczytaniu książki, coś w podobie astrologicznej beletrystyki; której trescia były opisy wszystkich tych węzłów astronomicznych, ustawień planet kwadratur kół, ale na bazie konkretnych historii z życia konkretnych ludzi. Niby książka jakich wiele… ale uwagę przykul autor, który juz wtedy w 1996 roku, znany byl w środowisku, z dokładnego „przetwarzania danych” i wzorcowego wdrażania w życie swoje i swoich bliskich horoskopy; gość który ze współpracownikami stworzył- napisał program komputerowy do tworzenia diagramów i całych horoskopów.
    Zyjacy w zdyscyplinowanym środowisku- stworzyl i prowadził szkole jogiczna, samowystarczalna komunę- Arkę, w której schronienie znalazło i uczyło sie (żyć) wielu nieprzystosowanych tak do zmieniających sie warunków środowiska, klimatu.. jak i cyber czasów, ludzi.
    No i „przepowiedział” bazując na słowach z Patanjalego, ze tylko ci przetrwają, którzy przypomna sobie jak należy produkować własna energię, w małych rodzinnych gospodarstwach.

     • krytyk2 Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 16:11
      żyję chyba w jedynym na swiecie kraju,w którym ekologiczne małe minielektrownie są zakazane przez państwo.Zakazana jest też większa skala pozyskiwania ekologicznej energii ,np w postaci farm wiatrowych.Po optymistycznym początku ,kiedy jeszcze za rządów PO udzielano pozwoleń i sprzyjano finansowaniu takich farm,nastąpił za rządów PIS całkowity paraliż takich inwestycji.Chodzi o to ,że każda taka inwestycja prywatna podkopuje socjalistyczny zamysł PIS-u,żeby miec calkowity monopol ,realizowany przez panstwowe molochy typu Orlen,PGNiG czy Lotos ,nie mówiąc o stricte energetycznych firmach typu PGE,Enea ,Energa czy Tauron.We wszystkich tych firmach PIS poobsadzal kluczowe stanowiska swoimi ludxmi ,czerpie ponadto olbrzymie korzysci jako partia,przelewajac kasę na różne partykularne zachcianki.Tak dlugo jak dlugo PIS bedzie u władzy tak długo nie bedzie żadnej możliwosci ekologicznego masowego pozyskiwania energii przez obywateli
       • krytyk2 Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 16:42
        To nie tak.
        Kolejność wpływu jest odwrotna:feudalna świadomość powoduje ,że takie wykwity jak kościół katolicki moze miec wpływ na instytucje panstwowe i zycie przecietnych ludzi.
        I że do władzy dochodzą tak archaiczne ideologicznie partie jak PIS.Potem powstaja memy i dowcipy po tym jak minister oświaty Czarnek mówi ,że podstawą wychowania dziewczynek będzie za jego rządów "ugruntowanie cnót niewieścich".
        Tym co naprawdę popchnęłoby cywilizacyjnie Polskę do przodu byłaby rewolucja odgórna w rządzeniu-wypieprzeniu na bruk armii biurokracji,usadowienie prawdziwego prawa własności i związanego z tym rozwiązania pęt wszelkiego typu uznaniowych zezwoleń,koncesji.
      • krytyk2 Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 16:20
       Z tego powodu jesli zamieszkam w terenie górzystym i przez moją działkę bedzie przebiegał strumien górski,nigdy nie dostanę pozwolenia na budowę mini elektrowni,pozwalającej ogrzać mój dom i dostarczyć zielonej energii dla mojego gospodarstwa domowego a może nawet -dla kilku sąsiadów,ktrorych domy położone są dalej od rzeczki.Charakterystyczne dla krajobrazu Australii czy Ameryki mini elektrownie wiatrowe też nie powstaną nad Wisłą.Powód jest ten sam -udzielenie zezwolenia pojedynczym obywatelom na takie ekologiczne inwestycje odebrałoby w masowej skali/co do tego ,ze skala byłaby masowa-jestem pewien,znam przedsiębiorczość rodaków/olbrzymie zyski urzednikom panstwowym i mozliwosc bezkarnego ,ukrytego dzielenia ich pomiedzy sobą.Jestesmy w warstwie mentalności panstwowej w dalszym ciągu krajem feudalnym ,z dziesiecinąmniewolnictwem ,brakiem prawdziwej wlasności ,korupcją i nepotyzmem.Niestety.
       • kalllka Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 16:56
        … a ja widzę jeszcze pół szklanki do wypicia.
        Jasne ze PiS ze swoim socjalistycznym zarządzaniem, zdobył popularnośc wśród starszej-przyzwyczajonej do zrozumiałego dka większości, języka tresury. Ale ich czas juz minął tak jak minął czas Trumpa, którego traktowałam jak każdego innego prezydenta, wiedziałam ze przeminie…
        Jasnym tez było po 2008 roku i dla wszystkich chyba, ze czasy prosperity i domu dka każdego, juz minęły i ponownie wejdziemy w epokę gospodarek zarządzanych zdalnie czyli centralnie.Trump czy Kaczyński to pogrobowcy działań demokratów z kompleksem murzyna i W. Buffeta tyle ze anty! Nic wiec innego, niz to co juz było nie mogło sie zdarzyć.
        Trumpa juz nie ma i widać ze Kaczyński to tez juz historia. To ze oldpisowcy rozpaczliwie obsadzają stanowiska gdzie sie da i tzw swoimi, pokazuje tylko brak znajomosci matury ludzkiej, historii i w ogóle wiedzy o świecie zwłaszcza. Wiec nowe, które przyjdzie nawet jeśli stare bo powtarzające sie cyklicznie
        będzie juz bogatsze o pokaczystowskie zarządzanie i znowu przynajmniej przez kilkanaście lat bedziemy miec własne elektrownie. Tym bardziej bedziemy bo klimat i sama ziemia, na inne rozwiązania nie pozwoli.
         • kalllka Re: Faszyzm w USA 26.09.21, 17:41
          Sam sie obudź.
          Sposób w jaki pozbyto sie Trumpa, a i jego następca, pokazują, ze Trumpa=trumpizmu juz nie ma i przez kilka kadencji nie będzie.
          I zeby było jasne- ja nie byłam anty trumpowa.
          ani tez antypisem. Mnie interesuje bycie i robienie polityki na miarę lokalnych społeczności; jestem lokalna patriotka Man moje miasta państwa, w Polsce i UK.
    • blauerzweigelt Re: Faszyzm w USA 27.09.21, 18:39
     Nie znam. Zapytałem Ciebie, skoro ostrzegasz przed tym, co to jest, i co masz na myśli.

     Bo słowo faszyzm słyszę zawsze jak ktoś mówi, że drugi jest be.

     Ale co ma na myśli, nigdy.

     I Ty zdajesz się też lecieć tym tokiem, nie do końca wiedząc o czym mówisz...

     Więc wyjaśnij: co to jest faszyzm i czy Hitler był faszystą?

      • blauerzweigelt Re: Faszyzm w USA 27.09.21, 19:38
       A potem mówisz, że hsirk kogoś atakuje.

       Hsirk pyta, a kiedy pytany nie potrafi odpowiedzieć, to pierdoli takie błebłe z próbą ośmieszenia personalnego...

       Idz na K2, lalka...

       Naprawdę fajna odpowiedź, godna buddysty i prawie zbawionego, znającego wartość swoją i swojej wiedzy, takiego Proroka Mniejszego...

       I co moje pytanie miało wspólnego z rozśmieszaniem?

       Nie potrafisz na nie odpowiedzieć, to powiedz choć to ?


       • a_iii_ty Re: Faszyzm w USA 27.09.21, 20:03
        pytanie jakie zadales, to twoja kolejna proba osmieszenia zapytanego, nie dziw sie ze tak odpowiedzialem.
        Dorosly czlowiek, pytajacy sie czym jest i czym sie przejawia faszyzm, to nic innego jak prowokacja.
        Zapytaj krytyka, moze on nie da sie nabrac, choc watpie.
        • blauerzweigelt Re: Faszyzm w USA 27.09.21, 21:16
         Tak...

         Niejaki Michalkiewicz kiedyś był zaskarżony nawet do sądu przez niejakiego Michnika o "antysemityzm"

         I pierwsze pytanie obrony brzmiało: co to jest "antysemityzm" bo w pozwie nic konkretnego nie zostało podane.

         Odpowiedź Michnika brzmiała: w kraju takim jak Polska każdy powinien to wiedzieć"...

         Co śmieszniejsze, sad przyjął tę odpowiedź jako właściwą... taki mały skandal sądowniczy.         Nie potrafisz odpowiedzieć, nie wiesz, więc Ci podpowiem:


         "Faszyzm" jest pojęciem włoskim, dlatego utożsamianym z Mussolinim, choć nie on tak to nazwał.

         I w jednym zdaniu faszyzm jest doktryną stawiającą państwo ponad wszystko, zwłaszcza ponad jednostkę jeśli chodzi o prawa.

         I w jednym zdaniu można go streścić faszystowskim sloganem propagandowym z epoki:

         "Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciw państwu"

         I najzabawniejsze w tym jest, że faszyzm powstał jako ruch sprzeciwiający się rozprzestrzeniającemu się komunizmowi. A potem ewoluował.

         Podobnie jak sycylijska Cosa Nostra postała jako sprzeciw wszchechnadużyciom legalnej władzy...


         I dlatego Hitler nie ma nic wspólnego z faszyzmem. W założeniu to był ruch antykomunistyczny i antysocjalistyczny.

         Natomiast Hitler był antykomunistą w ówczesnym znaczeniu (komunista był Stalin, największe zagrożenie), ale socjalistą i to narodowym. Teraz te znaczenia się wymieszały i nabrały nowych znaczeń i wydźwięków.

         Trochę to przypomina jeszcze nie tak dawne hasła w Polsce : socjalizm tak, wypaczenia nie... Nikt nie zauważał, że socjalizm, jeszcze nigdy nigdzie nie funkcjonował dobrze na dłuższą metę, bez wypaczeń.

         Ale Hitler przejął jeszcze jedną rzecz: tendencje narodowościowe. I dlatego zwolenników Hitlera zaczęto nazywać nazistami. (od trochę dziwnego skrótu od NAzionale soZIalistische deutsche arbeit partei.

         Skrót dziwny i nazwa dziwna, ale jakżeż przydatna po wojnie, kiedy w narracji ogólnej okazało się, że Niemcy nie są niczemu winni, jeśli chodzi o drugą wojnę, wręcz przeciwnie, Niemcy byli PIERWSZĄ OFIARĄ NAZISTÓW!

         Jak to się ma do chwili obecnej i PL I USA?

         W PL śmiało można PIS nazwać partią faszystowską, podobnie jak PO, bez znaczenia. Ale nie nazistowską, ponieważ PIS narodowościowe nie jest, wręcz przeciwnie, zwalcza ugrupowania narodowościowe, podobnie jak idol Kaczyńskiego, niejaki Piłsudski zwalczał narodowościowców z Dmowskim na czele.

         W USA:

         Socjalizm się panoszy, wraz z Bidenem i jak zaraz go uśmiercą, z Kamalą Harris na czele.

         I to nie faszyzm: to trockizm będzie starał się zapanować w stanach. Taka od zarania idealniejszą forma komunizmu.

         Wtedy będziecie mieli jaja... A może cały świat.

         Ale mówisz, że wojna bo Trump, bo zwolennicy faszyści...

         Oni się będą bronić przez nowym porządkiem Kamali, to oczywiste.


         Ale czy to faszyzm? Czy nazizm?


         Trump nigdy nie pchał się do nacjonalizmu. Zagłosowało na niego ostatnio najwięcej czarnych w historii.


         Macie system demokracji lokalnej, nie scentarlizowanej, czego trump nigdy nie chciał obalić

         o co więc idzie?

         Tak, wojna być może,lecz przeciw TROCKIZMOWI. Przekonasz się o tym, spierdalając do Polski.
         (oby nie)
         • krytyk2 Re: Faszyzm w USA 28.09.21, 11:03
          oryginalny pogląd ,ale nieprawdziwy
          Najbardziej bulwersującą rzeczą w tej nieprawdziwej definicji jest tekst/cytat o państwie
          "Faszyzm" jako pojęcie pochodzi od łacińskiego "fascis"-oznaczało ono wiązkę rózg związanych ze soba.Fascis była niesiona w pochodzie przed cezarem.W warstwie symbolicznej oznaczało to,że wszystkie nitki władzy zostaja chwycone przez jedną pięść.
          Dosłownie wiec faszyzm oznaczał jedynowładztwo we wspólczesnym wydaniu.Oczywiscie,w praktyce nie ma żadnej róznicy pomiedzy firerem czy ducze,królem lub czesarzem ,ale wspólczesni jedynowładcy potrzebowali nowego otwarcia i semantyki dla starych modeli.Hitler mógłby nazwać siebie cesarzem lub królem ,ale wtedy byłby kolejnym królem lub cesarzem a tak-był pierwszym od czasów starożytnej Germanii

          Dlaczego ten cytat o państwie jest głęboko nieprawdziwy?
          Dlatego ,że panstwo w Niemczech faszystowskich czy Włoszech Mussoliniego nie znaczyło nic wiecej niż sprawne narzedzie przemocy,wyzysku i dystrybucji dóbr.Jedynie ważny był Wódz.Dlatego wszelkie zmiany prawne w panstwie nie budowały sprawności panstwa jako sposobu organizacji obywateli dla lepszego ich życia ale sluzyly tylko bardziej bezwględnej transmisji woli wodza.
          To widać wyrażnie-bo z bliska,w faszystowskich zapedach J Kaczyńskiego. Psują panstwo: znika oddzielna władza sądownictwa,znika pluralizm decyzyjny Seimu,ktory stał się maszynką do przewalania na peczki/bez czasu na dyskusje/ustaw ,znika propanstwowy charakter prokuratury,ktora stala się prokuraturą partyjną.Znika realizacja interesu państwa w spółkach skarbu panstwa,ktore stały się suknem rozdrapywanym przez tysiace pociotków i znajomych głownych ministrów Kaczynskiego.We wladzach spolek zagnieżdzili sie ludzie zupełnie niekompetentni ,rujnujący siły wytworcze polskiego przemysłu,rozkradajacy nadwyzki finansowe,ktore powinny zostac sporwtem reinwestowane w nowe projekty,np proekologiczne.
          Jak sie coś analizuje ,to trzeba patrzeć realnie na wydzwiek pojecia i istotę zjawiska.Ty natomiast pojechales tu po powierzchni tego co widzisz i słyszysz.Filozofem to ty nigdy nie bedziesz.
   • rzeka.suf Re: Faszyzm w USA 28.09.21, 02:05
    Myślę, że, jak już wylapal Krytyk, chodziło o populizm. Prawicowy populizm, schlebianie atawistycznym skłonnościom różnorakich sfrustrowanych roztropkow. Słoma co nam z butów wystaje jest najwspanialsza, nasza, najslomsza. Podążanie za liderem, który ta kupę która jesteśmy, pogłaszcze po główce i na piedestał ustawi. Kuszące.
   • a_iii_ty Re: Faszyzm w USA 28.09.21, 21:57
    nadciaga elissku. duch wojny domowej
    powraca. Ponad 70 milionow ludzi glosowalo na idiote, to jest klasa ludzi, ktorym przypiac swastyke, dac biblie do reki i sa gotowi sa umrzec dla Fuhrera.
    To nie zart. Okropnie sie robi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka