Dodaj do ulubionych

Ingroup/outgroup

05.10.21, 15:12
Dwa artykuły, do powolnej konsumpcji i trawienia wink

biedny polak patrzy na getto

biedny chrz patrzy na morze
Obserwuj wątek
    • a_iii_ty Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 17:34
      jako Mistyk, naleze do beyond/group.
      Co to znaczy ? Juz tlumacze:
      Tysiace wierszy, ksiazek juz napisane w tych tematach. Jaki wynik ? ZERO, bez zmian. Sytuacja podobna jest to naszej potrzeby mycia sie czy kapania, by zmyc brod z naszych cial. Umyjesz sie dzisiaj, jutro to samo, znowu sie myjesz, pojutrze ten sam kurz i brod bedzie wchodzic w pory twego ciala.
      I ta historia nigdy sie nie skonczy.
      Ja lubie sytuacje proste i z prostym wytlumaczeniem. Nie ma dymu bez ognia i rozy bez kolcow. Ja ktos ci trabi na uszy, ze jest wybrancem boskim, a ty smieciem, to w koncu Maklakiewicz sie w tobie odezwie, predzej czy pozniej.
      O co w tym wszystkim chodzi ? Jest taka
      mala ( w rzeczywistosci kolosalna) rzecz, zwana Ego. Ludzie nie lubia o tym rozprawiac, bo to jest nic innego jak proba obrony tegoz.
      Tu stawiam teze: dopoki Ego z przestrzeni osobistej, grupowej i narodowej nie zniknie, to jestesmy na prostej drodze do nastepnych tysiecy artykulow w powyzszym temacie, wojen, pogromow, nienawisci z rezultatem ZERO !
      Czym jest to Ego, prosze sie zapoznac w wolnym czasie.
      Dzieki temu Ego, milosc miedzy ludzmi, narodami jest idea fix.
      Dzieki temu Ego, piekne nauki Chrystusa nie mialy szansy na realizacje. Zreszta nie tylko jego nauki.
      Czlowiek to bestia w kagancu Ego, kagancu ktory sam sie otwiera, lub inaczej, nigdy nie jest zamkniety.
      Dlatego nie naleze do zadnych grup, in or out, tylko do jednej... beyond.
      To tyle, a teraz dawajcie porady jak wyjsc z tego marazmu. Porady, ktore niczego nie zmienia, dopoki podstawowy warunek, o ktorym wyzej, nie bedzie spelniony.
    • krytyk2 Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 19:25
      W poprzednich wątkach troche napisalem nt żródeł niechęci do żydów-prezentowanej przez rózne narody.I to były silne argumenty przemawiajace za tą niechęcią
      Dziwne jest ,że syjoniści uderzaja w nas ,jakbyśmy byli winni w tym samym stopniu holokaustu co Niemcy .To u nas się zrodziła idea podludzi,koncept wyczyszczenia rasy ludzkiej z żydowskich pomiotów a w koncu -przemysł zabijania żydów na masową skalę?Rozumiem ,że łatwiej jest uderzyć w Polskę niż w Niemcy.
      W tej wyimaginowanej dyskusji ,którą Jabłonski bardzo dobrze przytacza,w zasadzie przy kazdym zarzucie można by natychmiast ucinać dyskusję ,bo po stronie krytykującego kryją się niesprawiedliwe,chore założenia przypisujące Polakom nieprawdziwe intencje,bądż uogólnianie wniosków z pojedynczych przypadków.Historia,jesli traktujemy ją serio ,nie może być "oglądana" w małym wycinku czasowym i może też warto tej czystej rasie żydowskiej wypomnieć współudział w zbrodniach komunistycznych albo sięgnąc do przykładów jak nieludzko zachowywali się niektórzy z nich w innych okresach.
      • krytyk2 Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 19:34
        Rozmiar,absurd Holocaustu jest tak wielki,że zasłąniajac się nim można w tej chwili uderzyć w kazdego-obojetnie-winny czy niewinny.Z drugiej strony samo słuchanie o Nim -wzbudza w słuchajacym olbrzymie pokłady współczucia,bezradności i winy.To jest ludzi odruch.Więc tak jak matka,której dziecko zginęło pod kołami auta, w szale rozpaczy rzuca się z pięściami na bogu ducha winnego posłańca zlej wieści, i ten się nawet nie broni,tak też ja ,ktory wojnę znam z obrazów,zdjęć i opowiesci ,mogę przez chwilę przyjąc na klatkę agresję zrozpaczonego żyda ,który stracił w kacecie cała rodzinę,ale nie pozwolę,żeby z tej emocjonalnej wyjatkowej sytuacji zrobić regularną zasadę-moralną i poznawczą.
        • a_iii_ty Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 19:53
          racja. zreszta krytyku, od tysiacleci pewien "wybrany" narod nawija bezpostednio, badz przez swoj Talmud, ze inni sa gorsi i podludzmi.
          pozostanie dla mnie tajemnica, dlaczego ksiega swieta tego narodu
          zdobyla taka popularnosc wsrod tych,
          dla ktorych nie byla pisana( lub przepisana z wczesniejszych zrodel).
          jakbym Ci na kazdym kroku mowil, zes glupi, niewarty, to jakbys reagowal ?
      • rzeka.suf Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 20:01
        A może warto założyć, że ewentualne przyznanie się do winy, uznanie własnych przestępstw czy zbrodni czy uchybień nie będzie wymagało płacenia żadnych reparacji ani oddawania nikomu połowy domu? I wtedy dokonać rachunku sumienia, bez strachu przed kara.
        • krytyk2 Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 20:09
          Mogę tylko podzielić się z Tobą moją intuicją,która mówi,że przyznanie się do winy(jakkolwiek rozumianej ),nie jest tu żadna metodą.Piana na ustach syjonistów przypomina mi sytuację,w której w ciemnej uliczce drogę zagradza ci łysy bandzior i przed okradzeniem i pobiciem proponuje jeszcze przeprosić go wstępnie za to, że śmiałaś pomyśleć,że przejedziesz niezauwazona
          • rzeka.suf Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 20:39
            A tak, pisał o tym Blonski, to ten gniew - oznaka paniki, przez Ciebie przemawia teraz.
            Jeśli myśleć przeciw sobie, być bezstronnym sędzią we własnej sprawie nie jest osiągalne, to można pomyśleć o Serbach, Chorwatach i bosniakach albo o tutsi I hutu. Biedny hutu patrzy na getto.
            A dalej takie refleksje uważam za ważne nie jako rozliczenia historyczne, ale jako wskazówki na przyszłość. Na teraz.
            • a_iii_ty Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 20:51
              jestem ciekaw, kiedy ci "wybrani" przeprosza za ich biblijne brednie, ktore wywolaly wiecej wojen, mordow niz wszelkie inne filozofie razem wziete ? no kiedy ? moze by tak stworzyc ruch pod tym sztandarem ?
            • krytyk2 Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 20:55
              Wiesz,jest jeszcze jeden chyba najmocniejszy argument przeciwko ekspiacji wobec Żyda,który dzisiaj ode mnie tego żąda:to jest zwykle ten sam człowiek,który obecnie zamyka Palestyńczyków w getcie,odebrawszy im wcześniej dom i ziemię rodzinną.Ja się mogę wzajemnie przepraszać we wspólnej łagodności,na pewno- nie z takim samym faszystą jak SS-man obozowy
            • krytyk2 Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 21:10
              Ja jestem bardzo za wybaczaniem,proszeniem o wybaczenie,znam dobrze psychologiczne skutki takich zachowań.Ale do tanga trzeba dwojga,.Moim zdaniem powinny zostać stworzone ramy dla spotkań społeczności żydowskich z polakami,wymiany wakacyjne miedzy rodzinami,mieszane kolonie dzieci żydowskich i polskich,panele dyskusyjne ,trwała współpraca historyków polskich i żydowskich.
              Sprawy zbliżenia i pojednania na pewno nie załatwi jedna deklaracja.To musi być szeroko zakrojony proces ewolucyjny.
                • a_iii_ty Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 22:01
                  to moze jeszcze wakacyjna wymiana z Niemcami, Ukraincami, Rosjanami (TPPR) juz bylo. No i Szwedzi. Od Czechow tez pare naszych lbow spadlo. Ta wymiana bedzie dotyczyc najbiedniejszych, a wierchuszka bedzie swoje robic. Czytasz troche co pisze o Ego ?
                  • a_iii_ty Re: Ingroup/outgroup 05.10.21, 22:50
                    krytyku, skad Tobie takie mysli przychodza do glowy ? wojna skonczyla sie 76 lat temu, a Ty chcesz by mlodzi ludzie przepraszali za dziadkow ?
                    co to za idee ? w czasie turnusow w tych goralskich lasach ? Wyobrazasz sobie 15-letniego Polaka przepraszajacego 14-letnia dziewczyne z Izraela ? To absurd ! I ile pokolen ta Twoja ewolucja przepraszania ma trwac ? Nie wiem skad takie pomysly. One nigdy nie beda pracowaly, rozumiem Twoje intencje, ale wiesz czym jest pieklo wybrukowane. To jest wszystko fantasy land. I nic wiecej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka