Dodaj do ulubionych

Katowice-Wisla Glebce

01.12.21, 18:15
pociag relacji W-wa Wschodnia -Wisla Glebce podstawia sie na tor 2 przy peronie pierwszym ...
To slyszalem wiele razy, magiczna podroz do miejsc, w ktorych oczy moje ujrzaly swiat.
Byl Piotrkow, Czestochowa, Sosnowiec i Katowice, potem juz wolniej do Bielska i pierwsze gorskie widoki. Powrot do domu, do ziemi tak drogiej memu ❤️.
Czesto zanim dotarlem do Wisly, baza bylo male miasteczko Strumien, i co ciekawe, tak jak kazda rzeka zaczyna swoj bieg malym strumieniem, tak wlasnie bylo, Strumieniem do Wisly.
Strumien byl historycznie w ramach Ksiestwa Cieszynskiego i zaboru austriackiego. Pare kilometrow na polnoc przebiegala granica Gornego Slaska i zaboru pruskiego, a jeszcze troche na wschod rzeka Bialka (chyba tak sie nazywala) dzielila Bielsko na zabor austriacki i rosyjski. Jak sie myle, poprawcie mnie.
Stumien byl miejscem gdzie cala nasza rodzina spotykala sie z roznych okazji.
Tam tez na cmentarzu konczyli swoj bieg zycia moi przodkowie, nawet ci, ktorzy mieszkali i zyli w Ustroniu czy Czechowicach. Taka byla ich wola, stamtad pochodzili, i tam powrocili.
Podroz do Wisly odbywala sie albo taksowka (taki kaprys mielismy), albo autobusem przez Skoczow i Ustron.
Cieszyn, w ktorym sie urodzilem jakos dziwnie byl pomijany, czego nie moge odzalowac. Bylem w tym starozytnym miescie kilka razy, po swiadectwa urodzenia i pare razy jako "turysta".
Moja Babka, i jej rodzenstwo to typowe pokolenie pozaborcze. Sama urodzils sie w Jablonkowie ( po czesku Jablunkov) i byla obywatelka austriacka i nigdy nie mogla zrozumiec, skad nagle po 1918 roku stala sie Polka. Czesc jej rodziny pozostala w Ostrawie po pierwszej wojnie swiatowej. Jej ojczyzna byl Slask Cieszynski i kropka. Pozniej Austria a dopiero potem Polska. Ten jej stosunek do "przynaleznosci" narodowej odegral stosunkowo duza role w moim zyciu.
Choc oficjalnie bylem Warszawiakiem, jednak w duszy swej pozostalem Ondraszkiem z Beskidow.
Dlatego oczekujac pociagu relacji W-wa Wschodnia- Wisla Glebce dusza moja spiewala "Green green grass of home "
❤️❤️❤️
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka