Dodaj do ulubionych

klasa robotnicza

05.12.21, 16:00
przodujaca sila narodu. Jedno z hasel osiadlych na naszej prl-owskiej swiadomosci. Ile w tym prawdy ? Dla mnie jest jasne, ze ta klasa jest jedyna, ktora wytwarza dobra. Czy ta klasa, sama w sobie, nadaje sie do roli kierowniczej ?
Nie, bez pomocy wyksztalconej elity, majacej te same cele nie jest w stanie sterowac krajem. Ale nawet te elity, podlegajace korupcji i zepsuciu nie byly w stanie zapewnic dynamicznego rozwoju. Problem lezy nie w samej idei socjalizmu, tylko w naturze ludzkiej.
Dlatego demoludy rozpadly sie jak domki z kart, oddajac wladze w rece skorumpowanym bankom ( bo to one graja pierwsze skrzypce).
Obserwuj wątek
  • krytyk2 Re: klasa robotnicza 05.12.21, 19:29
   tego kapitalizmu,który wyprodukował filozofie społeczną Marksa i Engelsa juz dawno nie ma.Mamy za to tysiące dowodów na to ,że pomysły Lenina ,Mao i Kim Ir sena sfalsyfikowały się całkowicie.Słusznie zauważyłeś ,ze socjalizm rozbił sie o naturę człowieka.Z nią nie mozna walczyć.A ona mówi,że nikomu nie wolno pozwalać na dłuższą metę decydować o zyciu i pieniadzach innych ludzi.Delagacja pewnych uprawnień ,zawsze powinna być czasowa i stale kontrolowana przez innych.Czlowiek jest z natury samolubny i niewierny -dla wlasnej przyjemności z czasem zapomni o ideałach ,ktore głosił i przy żeczeniach ,które składał
   • a_iii_ty Re: klasa robotnicza 05.12.21, 19:35
    no tak, a co robia dzisiejsze korporacje jak wlasnie decyduja o pieniedzach i zyciu innych ludzi. XIX wieczny kapitalizm sie skonczyl, ale w rzeczy samej istnieje ciagle, w innym ubraniu.
  • a_iii_ty Re: klasa robotnicza 05.12.21, 19:43
   przez 30 lat widzialem robotnika w prl, przez nastepne 30 w usiech. zadnej roznicy pomiedzy nimi nie ma. te same umorusane geby, zmeczenie, od pierwszego do pierwszego. malo tego, w usiech nie ma czegos takiego jak wczasy pracownicze, darmowy lekarz, a 4 tygodniowe wakacje to termin, ktorego nikt tu nie jest w stanie pojac. zmienilo sie cos ? nic !
   • krytyk2 Re: klasa robotnicza 05.12.21, 19:52
    nie wiesz co mówisz.Kapitalizm XIX wieczny był repliką świeżo zniesionego przywiazania feudalnego.Robotnik pracował do 18 h na dobę i dostawal zaledwie tyle ,żeby móc się biologicznie zreprodukować.Dzisiejsze korporacje oferują wynagrodzenie ,które czesto przekracza srednie zarobki w kraju o 50-100 %. Nierzadkim zjawiskiem jest odchodzenie z korporacji i zakładanie własnych biznesów za pieniadze zaoszczędzone w korpo.Chciałbys widzieć czyste ,nierealne stosunki pracodawca i pracownik a faktycznie fatalistycznie zakładasz ,ze nic się nie zmieniło przez setki lat i we wlasnym życiu też nie da się nic zmienić

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka